24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
ifaigios
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 18, 2011 4:32 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από ifaigios »

Αυτό που ζητάει το θέμα είναι πολύ απλό, και λέγεται reverse engineering. H διαφορά δε σε αυτήν την περίπτωση, καθώς και μεγάλη παράλειψη, αφού ζήτησαν reverse engineering, είναι ότι εδώ δεν μας δόθηκε αυτούσιο το πρόγραμμα σε binary, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι για οποιαδήποτε είσοδο του δώσουμε ο κώδικας εκτυπώνει ό,τι πρέπει να εκτυπώνει (τη ζητούμενη ακολουθία δηλαδή), και δεν ζωγραφίζει καρδούλες.

Για παράδειγμα, έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή η εκφώνηση, εγώ μπορώ να φτιάξω ένα πρόγραμμα που για τις εισόδους των παραδειγμάτων, να εκτυπώνει τις εξόδους των παραδειγμάτων, ενώ για οποιαδήποτε άλλη πιθανή είσοδο, να ζωγραφίζει τις καρδούλες που λέγαμε. Πώς θα αξιολογηθεί αυτή η λύση, και γιατί είναι χειρότερη/καλύτερη από κάποια άλλη που εκτυπώνει μια συγκεκριμένη ακολουθία (αυτή που πρέπει να "μαντέψουμε") για οποιαδήποτε είσοδο;
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

Χμ, πιστεύω πως το πρόβλημα απλώς χρειάζεται καλύτερη διατύπωση.
Επιτρέπετε να το διατυπώσω με δικά μου λόγια σε αυτό το topic ή θα δώσω πληροφορίες που δεν πρέπει;
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

dimos έγραψε:Χμ, πιστεύω πως το πρόβλημα απλώς χρειάζεται καλύτερη διατύπωση.
Επιτρέπετε να το διατυπώσω με δικά μου λόγια σε αυτό το topic ή θα δώσω πληροφορίες που δεν πρέπει;
Δεν επιτρέπεται να πεις τίποτα που μπορεί να βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος , γιαυτό εξάλλου είναι και διαγωνισμός.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

sotiris έγραψε:
dimos έγραψε:Χμ, πιστεύω πως το πρόβλημα απλώς χρειάζεται καλύτερη διατύπωση.
Επιτρέπετε να το διατυπώσω με δικά μου λόγια σε αυτό το topic ή θα δώσω πληροφορίες που δεν πρέπει;
Δεν επιτρέπεται να πεις τίποτα που μπορεί να βοηθήσει στην επίλυση του προβλήματος , γιαυτό εξάλλου είναι και διαγωνισμός.
Οκ.Πλέον δεν χρειάζεται.Παιδιά πιστεύω τώρα το πρόβλημα έγινε αρκετά κατανοητό(δεν γίνετε άλλο).Για δείτε εδώ: http://pdp.gr/default.asp?pid=6&la=1&fid=1 ;)
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

dimos έγραψε:
Οκ.Πλέον δεν χρειάζεται.Παιδιά πιστεύω τώρα το πρόβλημα έγινε αρκετά κατανοητό(δεν γίνετε άλλο).Για δείτε εδώ: http://pdp.gr/default.asp?pid=6&la=1&fid=1 ;)
Νομίζω οτι πλέον το πρόβλημα είναι πραγματικά για την πλάκα... Δεν χρειαζόταν τοση επεξήγηση για να καταλαβουν τι γίνεται στο πρόβλημα. Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο στον διαγωνισμό.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

Παιδιά εγώ έχω ένα περίεργο πρόβλημα... Άμα το output αποτελείται από 666 και πάνω αριθμούς, το βγάζει με τετραγωνάκια! Αν είναι δυνατόν! Με 665 αριθμούς το βγάζει κανονικά! Είχε κανένας κανένα παρόμοιο πρόβλημα;
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

thanos713 έγραψε:Παιδιά εγώ έχω ένα περίεργο πρόβλημα... Άμα το output αποτελείται από 666 και πάνω αριθμούς, το βγάζει με τετραγωνάκια! Αν είναι δυνατόν! Με 665 αριθμούς το βγάζει κανονικά! Είχε κανένας κανένα παρόμοιο πρόβλημα;
Δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου , μπορείς να μας δώσεις το Output να το ελένξουμε;
stratis
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 13, 2011 5:00 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από stratis »

Γεια σας παιδιά και εγώ παίρνω μέρος στο διαγωνισμό για δεύτερη φορά, αν και θεωρητικής κατευθύνσεως. Κατ΄εμέ το πρόβλημα είναι και εύκολο και εύληπτο και χωρίς τη διευκρίνιση. Το μόνο που απαιτεί είναι παρατηρητικότητα.
thanos713 έγραψε:Παιδιά εγώ έχω ένα περίεργο πρόβλημα... Άμα το output αποτελείται από 666 και πάνω αριθμούς, το βγάζει με τετραγωνάκια! Αν είναι δυνατόν! Με 665 αριθμούς το βγάζει κανονικά! Είχε κανένας κανένα παρόμοιο πρόβλημα;
Το output αρχείο πρέπει να τελειώνει με τελεστή αλλαγής γραμμής (και σε εμένα έβγαζε κάτι κινέζικα).
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

@sotiris Τελικά το έλυσα το πρόβλημα.
@stratis Δεν έφταιγε αυτό, πάντα έβαζα newline, δεν κατάλαβα τι ακριβώς έφταιγε, αλλά έκανα 2-3 αλλαγές και όλα τώρα είναι ΟΚ.
bugos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:03 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από bugos »

Πόσες γραμμές σας βγαίνει περίπου η λύση;;
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

bugos έγραψε:Πόσες γραμμές σας βγαίνει περίπου η λύση;;
33 γραμμές είναι η δικιά μου λύση , αλλά το μέγεθος εξάλλου δεν μετράει , εσένα σε τι σε βοηθάει η πληροφορία αυτή;
georgec++
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 5:11 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από georgec++ »

ρε παιδιά..κάτι ψιλοάσχετο...το σύστημα υποβολών για το πρόβλημα της Α φάσης έχει ανοίξει σε εσας? γιατί ενώ γράφει στην κεντρική ιστοσελίδα του διαγωνισμού οτι έχει ανοίξει σε εμένα έχει μήνυμα "περιορισμένη προσβαση" στο helenico...για φέτος έχω επανεγραφεί στο pdp.gr δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα!
giorgos.kriti
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 10:53 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από giorgos.kriti »

ρε παιδια, ειμαι δευτερα λυκειου και ψαχνω για καμια σωστη "ΕΙΣΑΓΩΓΗ"
δεν μπορω να το λυσω :oops:
ειναι κανεις απο κρητη?
μηπως μπορει να βοηθησει κανεις? απλως μια επεξηγηση...
ανοιξα το προγραμματακι που λεει αλλα με το βιβλιο "μαθηματα προγραμματισμου: εισαγωγη με την γλωσσα pascal " δεν κανω και πολλα.... 1 μηνα τωρα τζιφος :(
Spoiler: show
Ο FreePascal compiler, είναι ένας 32-bit μεταγλωττιστής του οποίου η σύνταξη είναι απόλυτα συμβατή με την Turbo Pascal 7, ενώ διατίθεται για διάφορες πλατφόρμες. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο http://www.freepascal.org/. Download
Windows
[18,40 Mb]
Linux
[34,85 Mb]
περισσότερα

Να σημειωθεί, πως επιτρεπτή είναι η χρήση κάθε compiler κατά την διάρκεια της κατασκευής του προγράμματος σας, αρκεί το αρχείο πηγαίου κώδικα, που θα υποβάλλετε στο σύστημα του διαγωνισμού, να μπορεί να μεταγλωττισθεί με την χρήση της FreePascal 1.0.10 ή νεώτερης έκδοσης σε περιβάλλον linux.
bugos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:03 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από bugos »

Ποιο ακριβώς δεν μπορείς να λύσεις; γίνε πιο συγκεκριμένος..
Και εγώ Κρητικός είμαι, από Ρέθυμνο
giorgos.kriti
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 10:53 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από giorgos.kriti »

δεν μπορω καν να το αρχισω.... :roll:
εγω ηρακλειο...
bugos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:03 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από bugos »

Α η Β φάση; Καταλαβαίνεις την εκφώνηση;
giorgos.kriti
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 10:53 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από giorgos.kriti »

πρωτη....
τιποτα :( δεν τα εχω ξαναδει...
πρωτη φορα στον διαγωνισμο...
bugos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 20, 2011 11:03 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από bugos »

Ναι είναι δύσκολη / ασυνήθιστη. Σου δίνει αρχεία εισόδου - εξόδου ενός προγράμματος και εσύ πρέπει να καταλάβεις πως δουλεύει και να φτιάξεις ένα δικό σου που να κάνει το ίδιο πράγμα.

Αν κοιτάξεις προσεκτικά τα αρχεία εισόδου - εξόδου, ίσως να παρατηρήσεις πως τα νούμερα τις εξόδου είναι πρώτοι αριθμοί. http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF% ... F%8C%CF%82

Αφού καταλάβεις αυτό, παρατηρείς ακόμα πως επηρεάζει η είσοδος, την έξοδο. Αν δώσεις είσοδο 1 10 το πρόγραμμα θα σου απαντήσει όλους τους πρώτους αριθμούς από το 1 μέχρι το 10.

Ύστερα πρέπει να γράψεις κώδικα που να κάνει το ίδιο.

Αν είσαι αρχάριος και δεν έχεις μάθει έστω τα βασικά από μια γλώσσα προγραμματισμού, λογικό είναι αυτά να σου φαίνονται βουνό. Μην απελπιστείς! Απλά ξεκίνησες από τα βαθιά.
Γράψε τι ακριβώς εμπειρία έχεις με τον προγραμματισμό, αν ξέρεις καμια γλώσσα έστω και λιγο κλπ.
Γενικά να είσαι πιο συγκεκριμένος όταν ρωτάς ώστε να μπορούμε να σε βοηθάμε. Αλήθεια, τι τάξη είσαι;
giorgos.kriti
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Φεβ 07, 2012 10:53 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από giorgos.kriti »

απο προγραμματισμο καναμε στη 3η γυμνασιου logo...
οπως ειπα και πιο πανω ειμαι 2α λυκειου...
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Ίσως να ξεκινήσεις απο κάτι πιο εύκολο αφου είσαι αρχάριος. Τα θέματα του διαγωνισμού είναι αρκετά δύσκολα για κάποιον που έπιασε πρώτη φορά προγραμματισμό στα χέρια του εδώ και ένα μήνα.
Δεν γνωρίζω pascal αλλα απο όσα ξέρω εγώ δεν θα προτιμούσα να ξεκινήσω με pascal. Τέλοσπαντων το σημαντικό δεν είναι εκεί. Θα σου πρότεινα γραφτείς και να ξεκινήσεις να λύνεις απο http://hellenico.gr/ για να μπεις σιγά - σιγά στην αλγοριθμική σκέψη.

Το πρόβλημα της πρώτης φάσης ειναι αυτό που σου εξηγεί πολύ αναλυτικά ο 'bugos'.
Απάντηση