24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από mariosal »

Χαίρετε, συνδιαγωνιζόμενοι,

Λίγες μέρες απομένουν μέχρι την έναρξη του 24ου Πανελληνίου Διαγωνισμού Πληροφορικής, Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2011.

Ποιοι από εσάς θα λάβετε μέρος στο φετινό διαγωνισμό και ποιες είναι οι προβλέψεις σας για το πρόβλημα της πρώτης φάσεως;
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

Φέτος θα είναι η τελευταία μου φορά που θα πάρω μέρος ( αφού πλέον είμαι μαθητής Γ λυκείου ) . Από άποψη κατηγορίας θέματος για την Α φάση νομίζω ότι θα είναι Ad-hoc :geek: .
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Και εμένα φέτος η τελευταία μου χρονιά (3η λυκείου και εγω)... Άντε να δούμε φέτος τι θα γίνει με τα θέματα... Δε νομίζω να πέσουν δύσκολα... Καλή τύχη σε όλους!!
karantias
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Σεπ 06, 2011 6:16 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από karantias »

Θα πάρουμε το πουλάκι όλοι.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

Εγώ θα λάβω μέρος για 1η φορά στον διαγωνισμό.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είμαι έτοιμος από άποψη γνώσεων της C.Άντε να δούμε... :?
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

dimos έγραψε:Εγώ θα λάβω μέρος για 1η φορά στον διαγωνισμό.Δεν ξέρω όμως κατά πόσο είμαι έτοιμος από άποψη γνώσεων της C.Άντε να δούμε... :?
Θα έλεγα οτι δεν χρειάζονται ΤΡΟΜΕΡΕΣ γνώσεις C για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό παρά αλγορίθμων.. εκεί πιστεύω πρέπει να βασιστείς περισσότερο!
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από kernelpanic »

@dimos:
Έχεις 4 μήνες για να μάθεις ;)
@zaxeilas:
όρισε το «τρομερές»
@karantias:
Έχεις και φίλους; Φέρ'τους!
(σοβαρά τώρα, μαζεύτε όσο περισσότερους νεοσυλλέκτους μπορείτε και κολλήστε αφίσες στα σχολεία τώρα που ανοίγουν)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

Ανακοινώθηκε το θέμα της Α φάσης!
http://www.pdp.gr/files/24a/PDP_24_A.pdf
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

Το πρόβλημα φέτος μου φαίνεται υπερβολικά πολύ εύκολο. Η διατύπωση είναι ίσως πολύ καλή έως άψογη, πρώτη φορά βλέπω με την πρώτη δημοσίευση του προβλήματος τέτοια διατύπωση! Πιστεύω πως κάποιος πρέπει να ναι χαζός για να μην καταλάβει το πρόβλημα. (Περιττό να πω ότι το έλυσα ήδη). Τέλος, καλή επιτυχία σε όλους!
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

Το πρόβλημα - αν κατάλαβα καλά - είναι όντως έυκολο, κατά την γνώμη μου όμως η διατύπωση δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερη. Καταρχή, το πρώτο testcase έχει μάλλον ένα μικρό λάθος, κάτι που φυσικά δεν θα ήταν σημαντικό αν δεν έπρεπε να μαντέψουμε το πρόβλημα βασιζόμενοι σε αυτά τα 3 μόνο testcases.

Γενικά νομίζω πως το να πρέπει να μαντέψεις την εκφώνηση δεν αυξάνει την δυσκολία του προβλήματος και δεν προσφέρει τίποτα άλλο από αβεβαιότητα λόγω του μικρού αριθμού των παραδειγμάτων. Θυμίζω πως την στιγμή που γράφεται αυτό, στο 1ο testcase μάλλον υπάρχει λάθος. Φυσικά κανείς δεν μπορεί να είναι βέβαιος.
thanos713 έγραψε:Πιστεύω πως κάποιος πρέπει να ναι χαζός για να μην καταλάβει το πρόβλημα
Ή απλά να μην έχει ακούσει για / να μην θυμάται αυτήν την (ευρέως γνωστή μεν) ακουλουθία αριθμών. Νομίζω πως τα περισσότερα παιδιά Α' Γυμνασίου δεν θα καταλάβαιναν χριστό χωρίς βοήθεια, και είναι κρίμα, τουλάχιστον για την Α' φάση, την στιγμή που θα μπορούσε να περιγράφεται με σαφήνεια το πρόβλημα να χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους εκφωνήσεις. Επίσης κάποιος που δεν έχει δει άλλα κλασσικά προβλήματα πληροφορικής δεν θα καταλάβει το πρόβλημα. Δεν θα καταλάβει καν τι είναι το αρχείο εισόδου / εξόδου και τι ζητάει το πρόβλημα, επειδή απλά δεν αναφέρεται πουθενά.

Θυμίζω πως μιλάμε για την Α' φάση. Προβλέπω δραματική μείωση των συμμετοχών.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

Χθες έριξα μια ματιά στο πρόβλημα της Α φάσης.Στην αρχή το διάβασα και δεν κατάλαβα τίποτα.Δεν μπορούσα να βρω λογική στα αποτελέσματα των παραδειγμάτων και δεν μπορούσα να βρω πως συνδέονται με την διατύπωση του προβλήματος.Τέλος πάντων μετά από 2-3 αναγνώσεις κατάλαβα τι γίνετε και έλυσα το πρόβλημα. :)
zaxeilasfc έγραψε:Θα έλεγα οτι δεν χρειάζονται ΤΡΟΜΕΡΕΣ γνώσεις C για να συμμετάσχεις στον διαγωνισμό παρά αλγορίθμων.. εκεί πιστεύω πρέπει να βασιστείς περισσότερο!
Αυτό το συνειδητοποίησα καλύτερα τώρα.
chris έγραψε:Το πρόβλημα - αν κατάλαβα καλά - είναι όντως έυκολο, κατά την γνώμη μου όμως η διατύπωση δεν θα μπορούσε να είναι χειρότερη.
Αν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή πλέον σκέφτομαι πως είναι καλή για τον λόγο του ότι σε βάζει σε σκέψη και αναζήτηση ώστε να βρεις μια λογική μόνος σου και όχι δοσμένη από το κείμενο του προβλήματος!
thanos713 έγραψε:πρώτη φορά βλέπω με την πρώτη δημοσίευση του προβλήματος τέτοια διατύπωση!
Το πρόβλημα της Α φάσης μπορεί να αλλάξει;Θα υπάρξουν και άλλες δημοσιεύσεις για το ίδιο πρόβλημα;
chris έγραψε:Νομίζω πως τα περισσότερα παιδιά Α' Γυμνασίου δεν θα καταλάβαιναν χριστό χωρίς βοήθεια, και είναι κρίμα, τουλάχιστον για την Α' φάση, την στιγμή που θα μπορούσε να περιγράφεται με σαφήνεια το πρόβλημα να χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους εκφωνήσεις. Επίσης κάποιος που δεν έχει δει άλλα κλασσικά προβλήματα πληροφορικής δεν θα καταλάβει το πρόβλημα. Δεν θα καταλάβει καν τι είναι το αρχείο εισόδου / εξόδου και τι ζητάει το πρόβλημα, επειδή απλά δεν αναφέρεται πουθενά.
Μα χρειάζεται εξάσκηση και προετοιμασία.Αν κάποιος έχει λύσει πολλά προβλήματα πιο πριν τότε θα έχει καλύτερη σκέψη στην δημιουργία ενός αλγόριθμου καθώς και σε έννοιες όπως "αρχείο εισόδου","αρχείο εξόδου" κτλ.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

dimos έγραψε: Αν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή πλέον σκέφτομαι πως είναι καλή για τον λόγο του ότι σε βάζει σε σκέψη και αναζήτηση ώστε να βρεις μια λογική μόνος σου και όχι δοσμένη από το κείμενο του προβλήματος!
Για να καταφέρεις να σχεδιάσεις μία λύση σε οποιοδήποτε πρόβλημα πρέπει να έχει σωστή διατύπωση εκ μέρους του δημιουργού έτσι ώστε να έχουμε αντίστοιχα σωστή ερμηνεία από την μεριά εκείνου που καλείται να το αντιμετωπίσει. Εάν δεν διευκρινίζεται τι ζητάει ως έξοδο ο καθένας μπορεί να δώσει την δικιά του ερμηνεία,ὰρα πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε ότι μπορούμε να οδηγηθούμε σε λάθη. Άλλωστε ο διαγωνισμός αφορά τις προγραμματιστικές/αλγοριθμικές μας ικανότητες και όχι τις μαντικές,άρα σαφώς και δεν πρέπει να υποστηρίζουμε τέτοιες ενέργειες/απόψεις.
dimos έγραψε: Το πρόβλημα της Α φάσης μπορεί να αλλάξει;Θα υπάρξουν και άλλες δημοσιεύσεις για το ίδιο πρόβλημα;
Ναι , μπορεί εώς ότου να εκδοθεί η τελική.
dimos έγραψε: Μα χρειάζεται εξάσκηση και προετοιμασία.Αν κάποιος έχει λύσει πολλά προβλήματα πιο πριν τότε θα έχει καλύτερη σκέψη στην δημιουργία ενός αλγόριθμου καθώς και σε έννοιες όπως "αρχείο εισόδου","αρχείο εξόδου" κτλ.
Μα πόσα προβλήματα μπορούν οι μαθητές Α γυμνασίου να προλάβουν να δουν και να λύσουν , όταν κάνουν τα πρώτα βήματά τους στον προγραμματισμό;
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

sotiris έγραψε:
Για να καταφέρεις να σχεδιάσεις μία λύση σε οποιοδήποτε πρόβλημα πρέπει να έχει σωστή διατύπωση εκ μέρους του δημιουργού έτσι ώστε να έχουμε αντίστοιχα σωστή ερμηνεία από την μεριά εκείνου που καλείται να το αντιμετωπίσει. Εάν δεν διευκρινίζεται τι ζητάει ως έξοδο ο καθένας μπορεί να δώσει την δικιά του ερμηνεία,ὰρα πολύ εύκολα καταλαβαίνουμε ότι μπορούμε να οδηγηθούμε σε λάθη. Άλλωστε ο διαγωνισμός αφορά τις προγραμματιστικές/αλγοριθμικές μας ικανότητες και όχι τις μαντικές,άρα σαφώς και δεν πρέπει να υποστηρίζουμε τέτοιες ενέργειες/απόψεις.
Αγαπητέ φίλε Σωτήρη,
κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, η εκφώνηση του προβλήματος είναι σαφέστατη.
nikatlas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2011 5:23 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από nikatlas »

Ρε παιδιά ... Μα τον θεό δεν καταλαβαίνω Χριστό...
Αρχεία Εισόδου:
Τα αρχεία εισόδου με όνομα function.in είναι αρχεία κειμένου με
την εξής δομή: Έχουν ακριβώς μία γραμμή με δύο ακέραιους
αριθμούς (N, M) διαχωριζόμενους με ένα κενό. (1 ≤ N, Μ ≤ 10000
Τι αντιπροσωπεύουν τα Ν,Μ;

Και μπορεί κάποιος να εξηγήσει τα παραδείγματα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος compileGuy την Κυρ Σεπ 25, 2011 7:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Greeklish --> Ελληνικά . Στο μέλλον παρακαλώ να γράφεις ελληνικα ;)
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

nikatlas έγραψε:Re paidia... Ma to theo den katalabaino xristo...
Αρχεία Εισόδου:
Τα αρχεία εισόδου με όνομα function.in είναι αρχεία κειμένου με
την εξής δομή: Έχουν ακριβώς μία γραμμή με δύο ακέραιους
αριθμούς (N, M) διαχωριζόμενους με ένα κενό. (1 ≤ N, Μ ≤ 10000
Ti antiprosopeuoun ta N,M???

Kai mporei kapoios na exigisei ta paradeigmata??
Δεν επιτρέπεται να εξηγήσουμε τα παραδείγματα.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

thanos713 έγραψε:Αγαπητέ φίλε Σωτήρη,
κάνεις πολύ μεγάλο λάθος, η εκφώνηση του προβλήματος είναι σαφέστατη.
Λεξικό Τριανταφυλλίδη έγραψε: σαφής -ής -ές [safís] Ε10 : 1. που το νόημά του γίνεται αμέσως κατανοητό, που δεν αφήνει κανένα περιθώριο για αμφιβολία:
Και όχι, δεν είναι.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από kernelpanic »

@chris:
Μια χαρά σαφές είναι το θέμα.
Έχετε έναν άγνωστο κώδικα, που δέχεται ως είσοδο 2 αριθμούς και εξάγει μία ακολουθία αριθμών.
Προσομοιώστε τη λειτουργία του κώδικα.
φαντάζομαι πως θα πέσει κάτι αντίστοιχο και στο Θαλή της ΕΜΕ...
Έστω μία άγνωστη συνάρτηση f(x), για την οποία είναι:

f(1)=9
f(e)=6+iπ
f(772)=3,28

Nα βρείτε τη συνάρτηση f(x)
και πώς μπορούμε να ξέρουμε οτι για Ν=1.234 και Κ=5.678 ο κώδικας δεν εκτυπώνει τις τιμές χαρακτήρων EBCDIC του παρακάτω κειμένου;

Κώδικας: Επιλογή όλων

        .-.          
        | |    _   
    _   | |   / )  
   ( \  | |  / /   
    \ \ | | / / .-.
     \ \| |/ /.' .'
      \     `' .'  
.---. |       /    
`--. `'       |    
    \         /    
     |       |     
     |       |  
ΥΓ1:
dimos έγραψε:Αν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή πλέον σκέφτομαι πως είναι καλή για τον λόγο του ότι σε βάζει σε σκέψη και αναζήτηση ώστε να βρεις μια λογική μόνος σου και όχι δοσμένη από το κείμενο του προβλήματος!
Αν ήταν έτσι, εμείς θα θέταμε τα testcase. Στην ΕΠΥ.

ΥΓ2:
Φανταστείτε τι θα γινόταν αν έπεφτε τέτοιο θέμα στις Πανελλήνιες, στην ΑΕΠΠ.
Τώρα φανταστείτε πως τα κανάλια δεν έχουν ενδιαφέρον θέμα για ρεπορταζ αυτές τις μέρες.
Καλή διασκέδαση.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

Μάλλον είχα κάποιο λάθος στο να εκφράσω τα πράγματα έτσι όπως τα σκέφτηκα.Θα ήθελα να δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα για το πρόβλημα αλλά αν τα διαβάσουν αυτοί που δεν το έχουν λύσει θα το καταλάβουν κατευθείαν.
Λοιπόν:
(Όπως ξαναείπα)Την πρώτη φορά που διάβασα το πρόβλημα δεν κατάλαβα τίποτα.Μάλιστα ρώτησα κάποιο άλλο παιδί το οποίο δεν έβρισκε και πολύ καλά διατυπωμένο το πρόβλημα(ήταν και πιο έμπειρος από εμένα).Γυρνάω τον εαυτό μου πίσω πριν 2 περίπου χρόνια, όταν ανακάλυψα τον διαγωνισμό: Με το που βλέπω το θέμα δεν κατάλαβα τίποτα.Έβλεπα κάτι για αρχεία κτλ και δεν ήξερα τι γινόταν.(Με ξαναφέρνω στην τωρινή κατάσταση).
Ξαναδιαβάζω λοιπόν χθες το πρόβλημα και το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι μια ακολουθία την οποία θυμόμουν από ένα πρόβλημα που είχα λύσει πρόσφατα.Εξετάζω λοιπόν την ακολουθία και εξετάζω και τα αποτελέσματα.Οπ, εδώ είμαστε.
Οπότε δεν ξέρω ακόμα αν αυτή η διαδικασία είναι η επιθυμητή ή όχι.
Κάποιοι λέτε πως το πρόβλημα έπρεπε να ήταν καλύτερα διατυπωμένο ώστε να μην χρειάζεται να εξασκήσουμε τις μαντικές μας ικανότητες αλλά τις προγραμματιστικές.Κάποιοι λέτε το αντίθετο(και το είπα και εγώ πιο πάνω).

Πλέον θέλω να αναιρέσω την θέση μου στην 2η περίπτωση και να ρωτήσω αν μια διατύπωση πρέπει να περιλαμβάνει αυτή την διαδικασία.Μήπως το πρόβλημα θα έπρεπε να ήταν κάπως έτσι;
kernelpanic έγραψε:Έχετε έναν άγνωστο κώδικα, που δέχεται ως είσοδο 2 αριθμούς και εξάγει μία ακολουθία αριθμών.
Προσομοιώστε τη λειτουργία του κώδικα.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

kernelpanic έγραψε:@chris:
Μια χαρά σαφές είναι το θέμα.
Έχετε έναν άγνωστο κώδικα, που δέχεται ως είσοδο 2 αριθμούς και εξάγει μία ακολουθία αριθμών.
Προσομοιώστε τη λειτουργία του κώδικα.
φαντάζομαι πως θα πέσει κάτι αντίστοιχο και στο Θαλή της ΕΜΕ...
Έστω μία άγνωστη συνάρτηση f(x), για την οποία είναι:

f(1)=9
f(e)=6+iπ
f(772)=3,28

Nα βρείτε τη συνάρτηση f(x)
και πώς μπορούμε να ξέρουμε οτι για Ν=1.234 και Κ=5.678 ο κώδικας δεν εκτυπώνει τις τιμές χαρακτήρων EBCDIC του παρακάτω κειμένου;

Κώδικας: Επιλογή όλων

        .-.          
        | |    _   
    _   | |   / )  
   ( \  | |  / /   
    \ \ | | / / .-.
     \ \| |/ /.' .'
      \     `' .'  
.---. |       /    
`--. `'       |    
    \         /    
     |       |     
     |       |  
ΥΓ1:
dimos έγραψε:Αν και εγώ αυτό πίστευα στην αρχή πλέον σκέφτομαι πως είναι καλή για τον λόγο του ότι σε βάζει σε σκέψη και αναζήτηση ώστε να βρεις μια λογική μόνος σου και όχι δοσμένη από το κείμενο του προβλήματος!
Αν ήταν έτσι, εμείς θα θέταμε τα testcase. Στην ΕΠΥ.

ΥΓ2:
Φανταστείτε τι θα γινόταν αν έπεφτε τέτοιο θέμα στις Πανελλήνιες, στην ΑΕΠΠ.
Τώρα φανταστείτε πως τα κανάλια δεν έχουν ενδιαφέρον θέμα για ρεπορταζ αυτές τις μέρες.
Καλή διασκέδαση.
Αυτό. Ακριβώς.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από compileGuy »

Φτάνει το spam οέο ( ευκαιρία ψάχνατε :o )... και καλύτερα θα ήταν να μην ειρωνεύονται ορισμένοι εδώ μέσα :!:

Όσο για το θέμα της 'Α Φάσης , αυτό είναι μέχρι στιγμής και ίσως πρέπει να περιμένουμε μέχρι την τελική έκδοση του προβλήματος που μπορεί να μην θυμίζει καθόλου το σημερινό .
Απάντηση