Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Απάντηση
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Κάνω πρώτος το τοπικ μέσω iPod, αυτή τη στιγμή είμαι στον ΟΤΕ.

Πιστεύω να βγόυν μέχρι άυριο...

Ποιός έλυσε το 3ο θέμα να του κάνω μια βαθιά υπόκλιση;
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kostassite »

εγω ημουν πολυ κοντα στο να το λύσω.Λυνει καποια testcases αλλα δε πρόλαβα να ελεγξω ενα if που είχα κάπου και κάποια testcases γίνονται ατέρμονα(δε τελειώνουν ποτε.Θα δουμε αυριο. Αντε καλη επιτυχια!!!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Έλυσα τα θέματα 1 και 2. Το 3ο οκ, ήταν απαιτητικό, δεν είχα ιδέα αρχικά πώς να αναπαραστήσω τα δεδομένα μου στη μνήμη... Τελικά δεν το έλυσα...

Δεν πειράζει, με 2 θέματα ευχαριστημένος είμαι! :D

Δεν είμαι τόσο αισιόδοξος ώστε να περιμένω τόσο σύντομα αποτελέσματα... Βλέπουμε σε μία βδομάδααα :P χαλαρά!

ΥΓ. Μακάρι να δώσουν τα απαραίτητα κονδύλια στην ΕΠΥ έτσι ώστε να οργανώσει και φέτος camp... :roll:
-----------------------------
//offtopic: chris παλιοiPodαράκι! που βρήκες και VIP Wifi στον ΟΤΕ! :lol: :lol: :lol: :!: *bravo*
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Θα βγουν σίγουρα σήμερα, αν όχι σήμερα την δευτέρα.

Και εγώ έλυσα τα πρώτα δύο, στο τρίτο έκανα μια πολύ καλή πιστεύω αναπαράσταση δεδομένων, σκέφτηκα την λύση και την άρχισα. Θα ήταν μια συνάρτηση που για θα αναλάμβαναι να διώξει ένα αυτοκίνητο από τον αγωγό, αν εμποδίζονταν από άλλο θα καλούσε τον εαυτό της για εκείνο κτλ κτλ, Φυσικά, πολλές φορές αυτό δεν θα δούλευε σωστά για όλες τις περιπτώσεις, ίλπιζα όμως για ένα 20%, και ίσως μετά να το βελτίωνα. Έγραψα όλη την συνάρτηση και το μόνο που δεν κάνει είναι (αν το αυτοκίνητο είναι μπλοκαρισμένο) να καλεί τον εαυτό της για άλλα αυτοκίνητα.

Αυτό γιατί δεν είχα χρόνο... Τελικά, αν ένα αυτοκίνητο δεν μπορεί να μετακινηθεί κάνω απλώς ένα return moves+2... Αυτό τυχαίνει να πιάνει σωστό το 1ο testcase άλλα προφανώς τα testcases θα είναι γκρουπαρισμένα.

Θα μου πείτε, γιατί δεν έβαλα απλά ένα fout << -1 << '\n';
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

Μόλις μπορέσω να ξαναβρώ τον πηγιαίο, θα φτιάξω τα λάθη που βρήκα το τελευταίο 5λεπτο και θα το'χω λύσει :)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

@chris:
1) Οι ίδιοι οι ΕΠΥτες μου είπαν στην αρχή της νέας βδομάδας ότι θα τα βγάζανε τα αποτελέσματα
2) κι εγώ αυτήν την αναδρομή πήγαινα να κάνω με αρκετούς κανόνες - (if ελέγχους).
3) ΝΑΙ ΡΕ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ! κι εγώ θα έλεγχα για δύο τρία πράγαματα και σε τεστκέισις που περίμεναν -1 θα έβγαζα -1! πχ. οριζοντίως σταθμευμένο αυτοκίνητο πάνω στη σειρά του αγωγού... αν ήξερα ότι όντως λαμβάνονται υπ' όψιν τέτοια προγράμματα.

@kernelpanic: συγχαρητήρια για το κουράγιο που είχες τότε και το έφτασες μέχρι εκεί xD εγώ είχα αρχίσει να βαράω ενέσεις! ( ε; τι; όχι ρε παιδιά, δεν έκανα sql injection στο Tal.... στο Hellenico!) (ναι, προτιμώ το user interface του Τάλου xD )
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Οι ίδιοι οι επυδες μου είπαν σήμερα ή αύριο. Και ναι, την ώρα που αποφάσισα να φύγω από την αίθουσα λόγω χρόνου έγραφα το -1 αν υπάρχει οριζοντίως παρκαρισμένο αυτοκίνητο...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:Οι ίδιοι οι επυδες μου είπαν σήμερα ή αύριο. Και ναι, την ώρα που αποφάσισα να φύγω από την αίθουσα λόγω χρόνου έγραφα το -1 αν υπάρχει οριζοντίως παρκαρισμένο αυτοκίνητο...
Αααα στον "Πρόεδρο" είσαι??
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Παιδιά, κοιτάχε τα τεστκέις που στείλαν στο σάιτ του pdp.gr -- έχουν κωδικό τα rar ή τα φρέσκα Linux mint μου είναι GTP? :P

(--- ούτως ή άλλως αλλάζω σε κάποια άλλη διανομή (ναι, με έπιασε αυτή η κρίση πάλι)... Ψάχνω να δω τελικά να δοκιμάσω τα Debian ή να βάλω τα Arch?)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kostassite »

Τα αρχεια εχουν κωδκο
Αρχεία Ελέγχου: (Ανοίγουν με κωδικό hystory22)

Μολις βγηκαν τα αποτελεσματα!!! ΠΕΡΑΣΑ 26ος!!!
Συγχαρητηρια σε όλους!!
και μια ερωτηση. Οι πράσινοι είναι τα γυμνάσια ή είναι κάτι αλλο;
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Ναι, οι πράσινοι είναι γυμνάσιο. Είμαι 2ος συνολικά, πρώτος στο γυμνάσιο σε ισοβαθμία με τον trojan :)

Well done everyone!
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Σιγουρα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστιμενος απο το τελικό αποτελεσμά 28ος βγηκα, αλλα δεν πειράζει. Τα ήθελα και τα έπαθα!... Δεν κοιταξα να θυμηθώ την qsort και δεν ελυσα ουτε το 2ο θεμα... :cry:
Και το χειρότερο ειναι οτι ενω τελικα έφτιαξα δικια μου sort δεν δουλευε με τη σελιδα νούμερο 0 και δεν περασα τα 2 απο τα 3 πρωτα τεστ-κασες...
Κριμα για μενα, αλλα τουλάχιστων εχω ακόμα 3 χρόνια μπροστά μου.
Συγχαρητήρια σε όλους.
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Συγχαρητήρια σε όλους! Είμαι 2ος μαζί με τον Χρήστο.
Ειδικότερα, πολλά συγχαρητήρια στον Αρσένη που κατάφερε να λύσει το τελευταίο θέμα!

Σας μιλάω από φρέσκια εγκατάσταση του Xorg (archlinux) και να ναι καλά το google translate για την μετατροπή των greeklish!!!! ;)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

:shock: Τrojan,Κρις,κλαπ κλαπ κλαπ +1
Τώρα με μας τους έβδομους τι γίνεται; Με βλέπω να τα χάνω τα Windows μου :oops:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Όσοι είναι γυμνάσιο και είναι στην λίστα προφανώς θα έρθουν στο camp :)

Ας ελπίσουμε να γίνει το camp όπως πέρσυ! Αν και από camp 2 ημερών στην Αθήνα προτιμώ 5 ημερών εξ' αποστάσεως...

Πως βρίκατε τα θέματα; Νομίζω πως αν και σαν ξεχωριστά θέματα είναι πολύ καλά, (με μπέρδεψε βέβαια λίγο η εκφώνηση του δεύτερου) σαν σύνολο θεμάτων δεν έχουν την σωστή κλιμάκωση δυσκολίας και αυτό φένεται από τα αποτελέσματα. Το 70% έλυσε τα πρώτα δύο, και οι διαφοές είναι πολύ μικρές.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

Λογικά αυτοί που έβγαλαν 50.5 και πάνω πάνε 100% καμπ. Εγώ βγήκα
17 ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 3ο ΓΕΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 49
αλλά έκαναν λάθος και είμαι
16 ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΤΗΡΙΟΣ 3ο ΓΕΛ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 49

Τωρά εγώ δεν ξέρω εάν θα με επιλέξουν στο καμπ. Παίζεται εάν θα με πάρουν.
Από την το 49 με το 50.5 είναι μονάχα 1.5 μονάδα. Ξέρει κανείς άλλος τίποτα παραπάνω να μας πει για ποιοι θα πάνε καμπ? :( :( :(

ΥΓ
Έχασα 11 μονάδες προφανώς διότι δούλεψα μονάχα με integers.
Άβαταρ μέλους
karaggeorge
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 2:25 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από karaggeorge »

Με βάση τα αποτελέσματα, νομίζω ότι φέτος πρέπει να δοθεί η ευκαιρία και στα παιδιά του Γυμνασίου να διεκδικήσουν την είσοδό τους και στη μεγάλη ομάδα με ίδια θέματα στο camp. Ίσως περισσότερα θέματα αυτή τη φορά, διαφορετικής δυσκολίας.
Εικόνα
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Παιδιά, πρέπει οι bold βαθμολογίες να είναι αυτοί που προκρίθηκαν στο camp... βγάζει πιστεύω νόημα.... Good luck :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

Προς thetrojan01,
Όχι το ότι κάποιος εχει bold δεν σημαίνει ότι πέρασε στο καμπ.

Προς Bladan,
Σχετικά με την διεκδίκηση θέσης στην μεγάλη και νέων ομάδα δεν καθορίζεται από το πόσο καλός είσαι αλλά από την ηλικία σου. Όπως ένας μαθητής Λυκείου δεν μπορεί να πάρει μέρος στον διαγωνισμό νέων έτσι και ένας νέος δεν έχει το δικαίωμα να λάβει μέρος στην μεγάλη ομάδα.
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kostassite »

Το ποιοι εχουν περάσει πότε θα το μάθουμε?? Περσυ πως είχε γινει? Επίσης αυτα είναι τα αποτελέσματα όλων ή μονο αυτων που πέρασαν???
Απάντηση