Hellenico

Συζητήσεις για προετοιμασία για τον διαγωνισμό, online διαγωνισμούς, βιβλία προγραμματισμού και αλγορίθμων, και όλων των σχετικών.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico

Δημοσίευση από chris »

Το λέει καθαρά σε κάποιο σημείο, μετά το κάλεσμα της ishidden αν αυτή επιστρέψει καταφατική απάντηση το πρόγραμμα τερματίζει κατευθείαν :)
Το πως θα ελέγχει αν τρέχει σωστά είναι απλό, θα μετράει πόσες φορές καλείται η getn και αν η τελευταία της κλήση είναι με το x.

Δεν βλέπω ασάφειες...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από compileGuy »

Μήπως υπάρχει κανα hint για το 4ο πρόβλημα απο το 1.2 :?: :oops:
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από pman »

Το θέμα αυτό υπάρχει ήδη.

http://competitions.pdp.gr/pdf/1229091313-gr-96-2.pdf
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Το τελευταίο θέμα της 1ης φάσης με τους κύβους (ΩΡΑ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ) έχω την εντύπωση ότι έχει πολύ κακή εκφώνηση ή εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πολύ προφανές. Δηλαδή ποιες είναι οι επιτρεπτές κινήσεις? Απλά παίρνω έναν κύβο και τον βάζω σε οποιοδήποτε κενό τετράγωνο? Παίζει ρόλο σε ποιο τετράγωνο θα βάλεις τον κύβο? δηλαδή πόσο θα απέχει από το τετράγωνο που ήταν?
Με τον τρόπο που παρουσιάζει το πρόβλημα εγώ καταλαβαίνω ότι το πλήθος των κινήσεων είναι το πλήθος των κύβων που θα μετακινηθούν , το οποίο προφανώς δεν ισχύει.
Άρα???
To iterate is human, to recurse divine
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Δηλαδή θα ήθελα αν γίνεται από κάποιον που το έχει λύσει μια επεξήγηση όσον αφορά τις επιτρεπτές κινήσεις.
Για να μην παρεξηγηθώ δεν ζητάω κάποιο hint έτσι. Απλά κάποια καλύτερη διατύπωση της εκφώνησης
To iterate is human, to recurse divine
madshockie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Δεκ 19, 2008 1:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hellenico

Δημοσίευση από madshockie »

alkhwarizmi έγραψε:Το τελευταίο θέμα της 1ης φάσης με τους κύβους (ΩΡΑ ΓΙΑ ΣΥΜΜΑΖΕΜΑ) έχω την εντύπωση ότι έχει πολύ κακή εκφώνηση ή εγώ δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πολύ προφανές. Δηλαδή ποιες είναι οι επιτρεπτές κινήσεις? Απλά παίρνω έναν κύβο και τον βάζω σε οποιοδήποτε κενό τετράγωνο? Παίζει ρόλο σε ποιο τετράγωνο θα βάλεις τον κύβο? δηλαδή πόσο θα απέχει από το τετράγωνο που ήταν?
Με τον τρόπο που παρουσιάζει το πρόβλημα εγώ καταλαβαίνω ότι το πλήθος των κινήσεων είναι το πλήθος των κύβων που θα μετακινηθούν , το οποίο προφανώς δεν ισχύει.
Άρα???
Tο πλήθος των κινήσεων είναι το πλήθος των κύβων που θα μετακινηθούν. Πρέπει να βάλεις τους κύβους έτσι ώστε να καλύπτουν μία ορθογώνια επιφάνεια AxB που πρέπει να έχει εμβαδόν ίσο με N. Στην τελική διάταξη κανένας κύβος δεν θα πρέπει να βρίσκεται πάνω σε άλλον.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, το έλυσα το πρόβλημα, άργησα φυσικά λίγο αλλά το έπιασα. Επίσης μου φάνηκε εντελώς χαζό αυτό με τους κύβους που είναι πάνω σε άλλους, αφού αυτούς ούτως ή άλλως δεν τους υπολογίζεις, οπότε δεν έχουν κανένα ρόλο στον αλγόριθμο.
Τες πα, η γενική προσπάθεια είναι καλή, αλλά νομίζω ότι σε μερικά προβλήματα η εκφώνηση θα μπορούσε να είναι καλύτερη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alkhwarizmi την Κυρ Ιαν 10, 2010 12:08 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
To iterate is human, to recurse divine
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Παιδιά στην ενότητα 2.2 στο πρόβλημα fillbox με τους κύβους μου τα βγάζει όλα σωστά εκτός από το τελευταίο δηλαδή 9/10 και είμαι σίγουρος ότι ο αλγόριθμός μου είναι σωστός. Δεν μου βγάζει υπέρβαση χρονικού ορίου αλλά λάθος. Σπάω το κεφάλι μου μήπως είναι καμιά ειδική περίπτωση αλλά δεν βγάζω άκρη.
Καμιά ιδέα? :?:
To iterate is human, to recurse divine
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Hellenico

Δημοσίευση από kostassite »

Γεια σας,
ξεκινησα και εγω να λύνω τα προβλήματα του hellenico αλλα έχω κολλήσει σε αυτο με τα ονοματα των δελφινιών(Το δεύτερο στην ενότητα 1.2) Μου βγάζει σωστα τα 3 πρώτα αλλα μετα τίποτα.
τι μπορεί να ξεχνάω? Κανω ακριβώς αυτο που λέει.Συγκρίνω τα μικροτερα λεξιλογικα και εμφανίζω τη λέξη που έχει τα μικρότερα.
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Για κάθε ένα βρίσκεις όλους τους πιθανούς αναγραμματισμούς? (κυκλικά)
To iterate is human, to recurse divine
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Hellenico

Δημοσίευση από kostassite »

Ναι και αφου κάνω όλους τους αναγραμματισμούς(με τη μεθοδο που λέει να παίρνω το τελευταίο και αν το βάζω μπροστα) συγκρίνω τα μικρότερα απο τα ισοδύναμα
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

μάλλον θέλεις λίγο debugging
δοκίμασε να εμφανίσεις στην οθόνη όλους τους αναγραμματισμούς και το σημαντικότερο αυτόν που θέτεις σαν ελάχιστο να δεις που ακριβώς είναι το πρόβλημα.
Τάραξε το πρόγραμμα στα printf/cout και θα τη βρεις την άκρη
To iterate is human, to recurse divine
madshockie
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Παρ Δεκ 19, 2008 1:48 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hellenico

Δημοσίευση από madshockie »

Και μένα είχε το ίδιο πρόβλημα στο τελευταίο παράδειγμα.
Σκέψου την περίπτωση
1000000 1000000 1
Τι τυπώνει το πρόγραμμά σου; ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Έχεις απόλυτο δίκιο, τελικά ο αλγόριθμός μου ήταν μια χαρά, το πρόβλημα ήταν οι πολύ μεγάλοι αριθμοί. Ξέρεις όμως ποια είναι η πλάκα? ότι παρόλο που έβαλα llu στην fprintf
πάλι δε νμου το έβγαζε και αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω fstream που δουλεύει μια χαρά.
οπότε τώρα μου μένει μόνο το "παιχνίδι αριθμών" για να πάω στην 2.3 , όταν βρω χρόνο θα το παλέψω και αυτό

Ευχαριστώ πολύ για το hint, δεν θα το φανταζόμουν με τίποτα.

Πάντως για να πω και την κακία μου καλό θα ήταν τα προβλήματα να επικεντρώνονται σε αλγοριθμικές και όχι σε τεχνικές δυσκολίες :twisted:
To iterate is human, to recurse divine
panayotist
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 12:13 am

Re: Hellenico

Δημοσίευση από panayotist »

Καλησπέρα,
μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς στο πρόβλημα 3 της Ενότητας 1.1; Έχω λύσει τα 1,2,4 με 100% αλλά στο "Λήψη Αρχείων" δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω...

Ευχαριστώ
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico

Δημοσίευση από chris »

panayotist έγραψε:Καλησπέρα,
μήπως μπορεί να με βοηθήσει κανείς στο πρόβλημα 3 της Ενότητας 1.1; Έχω λύσει τα 1,2,4 με 100% αλλά στο "Λήψη Αρχείων" δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω...
Ευχαριστώ
Έχω να ασχοληθώ αρκετό καιρό με το hellenico, άλλα αν θυμάμαι καλά αυτό ήταν greedy... Λύσε 1-2 testcases στο χαρτί και διάβασε προσεκτικά την εκφώνηση.
Hint:
Spoiler: show
Κάνε ταξινόμηση πρώτα ;) Έπειτα πάρε τα ταξινομημένα αρχεία με την σειρά, και...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από pman »

Για το πρόβλημα ασανσέρ για δελφίνια και για την ταξινόμηση με 3 κλειδιά μπορεί να δώσει κανένας καμιά βοήθεια?
Άβαταρ μέλους
alkhwarizmi
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2009 7:13 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από alkhwarizmi »

Για τα δελφίνια
Σκέψου πως πρέπει να διατάξεις τα δελφίνια έτσι ώστε να μπορείς να επιλέγεις κάθε φορά έτσι τα ζευγάρια ώστε να έχεις το ελάχιστο δυνατό βάρος

Για τα 3 κλειδιά,
τώρα που το θυμήθηκα είναι πάρα πολύ καλό και θέλει κάποια σκέψη πριν γράψεις κώδικα. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα πρέπει να εκμεταλευτείς το γεγονός ότι τα κλειδιά είναι μόνο οι αριθμοί 1,2,3. Αυτό μόνο για να μην στο χαλάσω.
To iterate is human, to recurse divine
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Hellenico

Δημοσίευση από pman »

δεν με βοήθησες καθόλου
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico

Δημοσίευση από chris »

SOTIRIS έγραψε:δεν με βοήθησες καθόλου
Πανεύκολο είναι, σκέψου απλά. Αν έχεις δελφίνια των 1, 2, 9 και 10 κιλών και πρέπει να τα βάλεις σε ζευγάρια, πως θα ελαχιστοποιήσεις το βάρος των φορτίων; Λογική θέλει. ;)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση