Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
bour1992
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 1:50 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από bour1992 »

SOTIRIS έγραψε: μόνο μαθητές γυμνασίου πάνε εκεί
Δηλαδη οι μαθητες Λυκειου δεν πανε σε camp?
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από feedWARd »

Oı 8-12 πρώτοι μαθητές (χωρίς ηλικιακό περιορισμό) πηγαίνουν στο camp. Ίσως να προσκαλέσουν κάποιους επιπλέον μαθητές Γυμνασίου για να τους προετοιμάσουν για την JBOI.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από pman »

Έχω μία ερώτηση ρε παιδιά.... μερικοί χρήστες λένε για το καμπ πράγματα που δεν ξέρουν , εάν δεν γνωρίζετε μην λέτε και μπερδεύετε τους άλλους.
Εγώ από όσο ξέρω και από όσο μου έχει πει και ο Κ.Μόρμορης στο κάμπ πάνε μόνο μαθητές γυμνασίου συνήθως από 6 - 8. Αυτοί οι 6 - 8 διαγωνίζονται παίρνουν μία βαθμολογία τελικής φάσης + καμπ και βγαίνουν οι 4 που θα πάνε στην Βαλκανιάδα Παίδων.

Ενώ για το λύκειο το είπε καθαρα "Οι 4 πρώτοι της τελικής φάσης του λυκείου είναι αυτοί οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα και στην Βαλκανιάδα αλλά και στην Ολυμπιάδα"
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από userresu »

Χαχαχαχ δηλαδή θες να πεις ότι ο feedWARd δεν ξέρει?? μάλλον εσύ αγνοείς βασικά πράγματα :lol: :lol: :lol: :lol:
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από pman »

χωρίς παρεξήγηση δεν θέλω να προσβάλλω κανέναν....
αλλά ρε παιδιά να αμφισβητείτε λόγια της επιτροπής δεν το καταλαβαίνω αυτό....
georgeha98
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 9:42 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από georgeha98 »

17. Η τελική συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής γίνεται μετά από την υλοποίηση προπαρασκευαστικού camp το οποίο διεξάγεται στην έδρα ενός εκ των συνεργαζομένων Πανεπιστημίων.
Αυτό ακριβώς λέει στους κανονισμούς του ΠΔΠ και δεν νομίζω να εννοεί ότι πραγματοποιείται camp μόνο για την Βαλκανιάδα Junior..
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από Artakserksis »

Σωτήρη, ο feedward είναι στην επιτροπή. Καλησπέρα σου.
Εικόνα
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από pman »

feedWARd συγγνώμη δεν το ήξερα.
όταν λες ότι θα καλέσουν επιπλέον μαθητές γυμνασίου τι εννοείς? μαθητές οι οποίοι δεν πέρασαν την Γ φάση?
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από kernelpanic »

Άκουσα πως επειδή φιλοξενούμε την JBOI θα'χουμε διπλάσιες συμμετοχές, οπότε πρέπει να καλύψουμε το κενό :)
Αυτό που μου τη σπάει είναι ότι ενώ στο βιβλίο με τις ΙΟΙ προειδοποιεί για την απαραίτητη χρήση long long/int64 σε ποια προβλήματα, εμάς δε μας είπαν τπτ.
Έλεος...
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από pman »

Α! κατάλαβα! οι 8 - 12 πρώτοι πάνε στο καμπ(και από ότι βλέπω όλοι είναι λύκειο)
και για την JBOI πόσους θα καλέσουν? σιγουρα πάντως 4.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από stathis »

Σωτήρη αν αληθεύει αυτό που λέει ο kernelpanic, τότε θα έχουμε 8 συμμετοχές στην JBOI. (διπλάσιες)
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από kernelpanic »

Κάποιος μέσα στο φόρουμ το είπε και το θυμόμουν, μπορεί να κάνω λάθος :oops:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από pman »

1 ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
2 ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
3 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΣΙΝΑΣ
4 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΝΕΛΛΗΣ
5 ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΥΡΑΤΖΑΚΗΣ
6 ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΑΟΥΡΗΣ
7 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ-ΤΣΑΚΙΡΗΣ

αυτοί είναι οι 7 που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στην JBOI? διότι με τα δεδομένα που μας λέτε θα μας πάρουν και τους 7
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από userresu »

Πέρυσι, πάντως, η Βουλγαρία έστειλε 8 άτομα επειδή εκεί γινόταν η JBOI, ενώ οι υπόλοιπες ομάδες 4 άτομα. Οπότε φαντάζομαι πάλι έτσι θα γίνει.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από kernelpanic »

Άρα οι πρώτοι 8-12 μαθητές=4+4, και άλλοι 4 αν φιλοξενούμε;
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Quajafrie
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Απρ 13, 2009 5:30 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από Quajafrie »

Όχι. Οι πρώτοι 8-12 μαθητές της τελικής φάσης χωρίς ηλικιακό προσδιορισμό (το σύνολο των οποίων είναι ταυτόσημο στην προκειμένη περίπτωση με τους 8-12 πρώτους του λυκείου) και μαζί μ' αυτούς τα επιπλέον άτομα που χρειάζονται για την Βαλκανιάδα Νέων (Ίσως να κάνω λάθος αλλά νομίζω πως, πέρα από τα άτομα του γυμνασίου, και άτομα της πρώτης λυκείου συμμετέχουν εδώ. Άρα τα οκτώ άτομα συμπληρώνονται ευκολότερα).
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από userresu »

Quajafrie έγραψε:(Ίσως να κάνω λάθος αλλά νομίζω πως, πέρα από τα άτομα του γυμνασίου, και άτομα της πρώτης λυκείου συμμετέχουν εδώ. Άρα τα οκτώ άτομα συμπληρώνονται ευκολότερα).
Όχι.
thelastnicholas
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 8:07 pm

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από thelastnicholas »

Πάντως και εγώ εχω ακούσει οτι θα πάρουν περισσότερα άτομα φέτος απο το γυμνάσιο λόγω JBOI στην Ελλάδα.
Ελεύθεροσκοπευτής
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 1:57 am

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από Ελεύθεροσκοπευτής »

ρε άνθρωποι κατα πάσα πιθανότητα επειδή δεν έχω ξανασυμμετάσχει, δεν έχω καταλάβει ένα πέος από 4 σελίδες απαντήσεις
γίνεται κάποιος που ξέρει, να εξηγήσει υπεύθυνα κ αναλυτικά ΤΙ θα γίνει από εδώ και πέρα???
δηλ. περάσαμε 20κάτι άτομα από γυμνάσιο+λύκειο εκ των οποίων 6 είναι γυμνασίου κ τ υπόλοιπα λυκείου... και τώρα τι? θα γίνει και άλλος διαγωνισμός, ή θα επιλεγούν κατευθείαν κάποιοι (και πόσοι) για την ολυμπιάδα/βαλκανιάδα/βαλκανιάδα νέων και τί είναι αυτό το κάμπ και το jboi ???? (ενδιαφέρομαι βεβαια κυρίως για λύκειο)
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ'Φάσης!

Δημοσίευση από kernelpanic »

17. Η τελική συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής γίνεται μετά από την υλοποίηση προπαρασκευαστικού camp το οποίο διεξάγεται στην έδρα ενός εκ των συνεργαζομένων Πανεπιστημίων. Σκοπός του camp είναι η συστηματική προετοιμασία των διαγωνιζομένων και η προσαρμογή τους στα θέματα των διεθνών διαγωνισμών. Με την ολοκλήρωση του camp οι συμμετέχοντες αξιολογούνται στην επίλυση προβλημάτων αντίστοιχων επιπέδου. Το άθροισμα της βαθμολογίας του camp και αυτού της τελικής φάσης με συντελεστές από 0,6 έως 04 (κατά την κρίση της Επιστημονικής Επιτροπής) δίδει την τελική κατάταξη των μαθητών με την επιφύλαξη των περιορισμών του άρθρου 15 για τη Βαλκανική Ομάδα Νέων. Στο camp διδάσκουν και αξιολογούν μέλη ΔΕΠ Ελληνικών Πανεπιστημίων ή υποψήφιοι διδάκτορες αντιστοίχων τμημάτων υπό την επιστημονική ευθύνη μέλους ΔΕΠ. Για τη διεξαγωγή του camp μπορεί να χρησιμοποιηθεί οποιοδήποτε εργαστήριο κατάλληλων προδιαγραφών.
18. Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση θερινού προπαρασκευαστικού Camp, (πχ. ασυμβατότητες ημερομηνιών) είναι δυνατόν να υλοποιηθεί φροντιστήριο πέντε (5) το πολύ ημερών με φυσική παρουσία ή τηλεδιάσκεψη. Σκοπός του φροντιστηρίου. είναι η εξάσκηση σε προβλήματα επιπέδου Ολυμπιάδων Πληροφορικής, των μαθητών των Ελληνικών Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής.
Εσύ θα μου πληρώσεις τα μάτια :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση