Managed ή UnManaged Languages

Ο Διάλογος που καταλήγει Διαμάχη. Απόψεις, κόντρες και Διαξιφισμοί για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, εδώ!
Απάντηση
ikaragkiozoglou
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 5:19 pm

Managed ή UnManaged Languages

Δημοσίευση από ikaragkiozoglou »

Τι πρωτιμάτε τις managed γλώσσες όπως η C# ή τις unmanged γλώσσες όπως η C, C++
(προσοχή όχι Interpreted γλώσσες ;) )

Προσωπικά προτιμώ τις managed γλώσσες γιατι μπορείς να πάς τον προγραμματισμό σε άλλο επίπεδο φτιάχνωντας Dynamic Language Runtimes για να κάνεις execute κώδικα στο runtime!!!
Άβαταρ μέλους
eparon
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 8:04 pm
Τοποθεσία: Patra
Επικοινωνία:

Re: Managed ή UnManaged Languages

Δημοσίευση από eparon »

+1 στον ikaragkiozoglou ;)
Εικόνα
Εικόνα
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: Managed ή UnManaged Languages

Δημοσίευση από infinity »

Η C++ δεν είναι unmanaged,αφού στο visual studio μπορείς να προγραμματίσεις σε managed C++(δεν το έχω κάνει βέβαια, αλλά ξέρω ότι γίνετε).Εγώ προσωπικά αφήνω στην άκρη τις διευκολύνσεις των managed γλωσσών, αλλά κρατάω το ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις managed σε linux μιας και είναι αποκλειστικά concept της microsoft. :roll:
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Managed ή UnManaged Languages

Δημοσίευση από mariosal »

Μου θυμίζει topics του στυλ "Pepsi ή Coca Cola;". Οι γλώσσες δεν είναι τίποτα άλλο από το να εκφράζεις έναν αλγόριθμο που έχεις στο μυαλό σου, οπότε διαλέγεις και παίρνεις. Άμα θέλεις να φτιάξεις ένα πρόγραμμα για Windows κάντο σε C#, άμα θέλεις να φτιάξεις ένα πρόγραμμα για shell κάντο σε bash.

Αν πραγματικά υπήρχε "η καλύτερη γλώσσα του κόσμου", τότε οι υπόλοιπες θα είχαν εξαφανιστεί.
infinity έγραψε:Η C++ δεν είναι unmanaged
Μόλις πέθανε ένα κουτάβι.
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: Managed ή UnManaged Languages

Δημοσίευση από infinity »

infinity έγραψε:Η C++ δεν είναι unmanaged
Μόλις πέθανε ένα κουτάβι.
Αυτό που εννοούσα είναι ότι μπορείς να προγραμματίσεις managed applications σε c++ με το visual studio.Όσον αφορά το κουτάβι θα φέρω τον απινιδωτή :P
Απάντηση