FreeBSD vs Linux

Ο Διάλογος που καταλήγει Διαμάχη. Απόψεις, κόντρες και Διαξιφισμοί για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, εδώ!
Απάντηση
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Αν και κάπου ξαναείδα αυτό το θέμα, καλό θα ήταν να έχουμε και Ελληνική άποψη:

FreeBSD XOR LINUX? lol (XOR = Exclusive OR = ή (διαζευτικό))

Πριν να πείτε ότι το FreeBSD έχει τη συλλογή ports, λάβετε υπ' όψην σας το ABS και AUR του Arch Linux
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από chris »

Πω πω ούτε ένα reply 6 μήνες μερά;
liunx φου του βου.
Δεν έχω δοικμάσει FreeBSD βέβαια...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από stathis »

Εξαρτάται.
kostantinaras
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 3:40 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από kostantinaras »

Πάντως εγώ σκέυτομαι να βάλω FreeBSD και να διαγράψω το Slackware που έχω.Τι λέτε;
In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από infinity »

kostantinaras έγραψε:Πάντως εγώ σκέυτομαι να βάλω FreeBSD και να διαγράψω το Slackware που έχω.Τι λέτε;
Θα παιδευτείς πολυ.. το είχα δοκιμάσει.Eιδικά αν σκέφτεσαι να του βάλεις παραθυρικό περιβάλλον, ετοιμάσου να ανεβάσεις την θερμοκρασία του δωματίου σου :P..Ασε το slackware εκεί που είναι και αν θες BSD -> virtual machine
kostantinaras
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 3:40 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από kostantinaras »

Είπα να το αλλάξω γιατί το Linux έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλευσης των εταιριών και στο τέλος για να το έχουμε θα πληρώνουμε.Η RED HAT που είναι εταιρία που αρχολήται μονο με το Linux και βγάζει το Febora έχει βγάλει αν δεις πάνω απο 1 Billion $.Αν πας στο kernel.org κάτω κάτω θα δεις τους "sponsors",όπως τη Google με το Android , τη RED HAT φυσικά,αλλά και την HP που έκανε τους servers του site "δώρο"(εταιρία ορισμός: επιχήρηση που αποσκοπει στο κέρδος).Απο ότι είχα δει, μεχρι το 2010 το 75% του κώδικα του Linux ήταν γραμμένος απο paid developers(φαντάσου το 2012!).Γι αυτό, distributions όπως το Ubuntu που κρίβεται πισω και απο αυτο εταιρια είναι τοσο user friendly.Ο Linus κάπου είχα δει οτι είχε πουλίσει το Linux για 5000$ σε κάτι εταιρίες απο την Αυστραλία αντι να το δώσει δωρεάν!Θα μου πεις πισω απο το Slackware δεν κριβεται εταιρια,αλλα πίσω απο τον πυρίνα? :(
In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από infinity »

kostantinaras έγραψε:Είπα να το αλλάξω γιατί το Linux έχει γίνει αντικείμενο εκμετάλευσης των εταιριών και στο τέλος για να το έχουμε θα πληρώνουμε.Η RED HAT που είναι εταιρία που αρχολήται μονο με το Linux και βγάζει το Febora έχει βγάλει αν δεις πάνω απο 1 Billion $.Αν πας στο kernel.org κάτω κάτω θα δεις τους "sponsors",όπως τη Google με το Android , τη RED HAT φυσικά,αλλά και την HP που έκανε τους servers του site "δώρο"(εταιρία ορισμός: επιχήρηση που αποσκοπει στο κέρδος).Απο ότι είχα δει, μεχρι το 2010 το 75% του κώδικα του Linux ήταν γραμμένος απο paid developers(φαντάσου το 2012!).Γι αυτό, distributions όπως το Ubuntu που κρίβεται πισω και απο αυτο εταιρια είναι τοσο user friendly.Ο Linus κάπου είχα δει οτι είχε πουλίσει το Linux για 5000$ σε κάτι εταιρίες απο την Αυστραλία αντι να το δώσει δωρεάν!Θα μου πεις πισω απο το Slackware δεν κριβεται εταιρια,αλλα πίσω απο τον πυρίνα? :(
Αρχικά, πολλοί λίγοι χρησιμοποιούν το linux επειδή έχει σπουδαία ιδεολογία και υποστηρίζει την ελευθερία etc.Οι περισσότεροι χρήστες το χρησιμοποιούν επειδή είναι δωρεάν και έχει άπειρες διανομές για οποιοδήποτε γούστο.Απο κει και έπειτα, ναι ξέρω ότι η canonical είναι εταιρεία όπως η red hat,αλλά δεν μπορείς να μου πεις ότι επειδή το 75% μιας ή δύο διανομών είναι γραμμένο από "πληρωμένους" προγραμματιστές ο πυρήνας είναι σκάρτος, το linux έχει μια ιδεολογία και ακόμα και σήμερα που τα πράγματα είναι δύσκολα δεν την έχει προδώσει.Ο torvalds και ο κάθε torvalds μπορεί να κάνει ότι θέλει, ο πυρήνας είναι διαθέσιμος online και οποιοςδήποτε μπορεί να επέμβει και να τον κατεβάσει.Επίσης, υπάρχουν κοινότητες παγκοσμίου εύρους, που ασχολούνται συστηματικά και εθελοντικά (προ πάντων) με τον πυρήνα, αλλά και με την ανάπτυξη προγραμμάτων και περιβάλλοντων για το linux.Το μέλλον του πυρήνα δεν κρίνεται απο την ρεντ χατ και από όποια ρεντ χατ αλλά από τον κάθε χρήστη.Το free bsd ,για να επανέλθουμε κι όλας :P , είναι kick ass λειτουργικό αλλά πολύ *ΠΟΛΥ* δύσκολο στην χρήση και στην προετοιμασία.Πρέπει να περάσεις πολύ ώρα διαβάσματος για εξικοίωση με τις εντολές και με το περιβάλλον και να ασχοληθείς πολλές ώρες με την εγκατάσταση προγραμμάτων etc.Εγώ για παράδειγμα, μετά απο κάποιο σημείο το βαρέθηκα αυτό το πράγμα και το παράτησα.κρίμα να χαραμίσεις τις ώρες που έκανες εγκατάσταση και μεταγλώτιση το slack σου.Οπότε, λέω και πάλι, virtual machine καλύτερα :P.
kostantinaras
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 3:40 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από kostantinaras »

infinity έγραψε: ...Το free bsd ...(είναι) πολύ *ΠΟΛΥ* δύσκολο στην χρήση και στην προετοιμασία....
Για αυτό το θέλουμε να το βάλουμε, για να μάθουμε.
http://deltahacker.gr/2012/01/07/install-freebsd-9/
http://deltahacker.gr/2012/04/29/freebsd-windowmaker/
In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από infinity »

ναι εγώ δεν είπα "μην το βάλεις" :P,απλώς κάντο με τρόπο έτσι ώστε να μην καταστρέψεις το slackware(virtual machine δηλαδή ή διαφορετικο partition)..γιατί αν το μετανιώσεις μετά θα αρχίσεις ξανά από την αρχή.
kostantinaras
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 3:40 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από kostantinaras »

Πάντως εγω θα το κρατήσω το Slackware για λίγο καιρό μέχρι να συνηθήσω το Unix και μετα θα βάλω FreeBSD γιατι ούτο σι άλλως το Slackware το εγκατέστησα με πολλά λάθη γιατι ήταν η πρώτη φορά που το εγκατέστησα και γιατί είναι η έκδοση current και έχει πολλά bug. ;)
Spoiler: show
Όσο για Virtual Machine δεν το βλέπω γιατι ο Η/Υ μου δεν πολυ καινούριος και κολάει πολύ!
In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από infinity »

kostantinaras έγραψε:Πάντως εγω θα το κρατήσω το Slackware για λίγο καιρό μέχρι να συνηθήσω το Unix και μετα θα βάλω FreeBSD γιατι ούτο σι άλλως το Slackware το εγκατέστησα με πολλά λάθη γιατι ήταν η πρώτη φορά που το εγκατέστησα και γιατί είναι η έκδοση current και έχει πολλά bug. ;)
Spoiler: show
Όσο για Virtual Machine δεν το βλέπω γιατι ο Η/Υ μου δεν πολυ καινούριος και κολάει πολύ!
Μάλιστα, καλώς.Τώρα που έψαξα λίγο απ' ότι βλεπω υπάρχουν κάμποσα forum περι bsd (μέχρι και το deltahacker έχει troubleshoting section στα comments)Οπότε αν κολλήσεις μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς εκεί.Καλή "τύχη" (αν το θες έτσι), περιμένω εντυπώσεις απο την εγκατάσταση ;)
kostantinaras
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 08, 2012 3:40 pm

Re: FreeBSD vs Linux

Δημοσίευση από kostantinaras »

Την εγκατασταση δε θα την κανω σηντομα γιατι μην ξετηνάξω κανένα υπολογιστη τωρα που πλησιαζει το camp αλλα μετα το camp σίγουρα!
In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?
Απάντηση