Windows ή Linux?

Ο Διάλογος που καταλήγει Διαμάχη. Απόψεις, κόντρες και Διαξιφισμοί για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, εδώ!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Windows ή Linux?

Δημοσίευση από giorgosk »

Καλημέρα σας,

το ξέρω ότι το θέμα υπάρχει αλλά πλέον κοντεύει να κλείσει μία δεκαετία, πολλά έχουν αλλάξει από τότε τόσο στα Linux όσο και στα Windows. Εγώ είμαι χρήστης των windows και σκέφτομαι να αλλάξω σε linux. Έχω όμως κάποιες επιφυλάξεις. Τι θα μου λέγατε; Επίσης ποια linux αξίζουν περισσότερο;

Ευχαριστώ, καλή συνέχεια και καλά αποτελέσματα για την Β' φάση!

ΥΓ. η κύρια δραστηριότητα μου είναι ο προγραμματισμός.
Python, C++
Άβαταρ μέλους
switch
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 11:46 am
Τοποθεσία: 127.0.0.1

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από switch »

Μπορεις να εχεις και τα δυο.
Υπαρχει υποσύστημα linux για windows, υπαρχει και η ευκολη λυση του git bash καθως και το cygwin.
Υπαρχουν και τα virtual machines.

Το linux εχει εξαιρετικα εργαλεια για προγραμματιστες σε cli (πολλα απο αυτα στα δινει το git bash ή το cygwin).
Τα windows εχουν το microsoft visual studio που αντιστοιχο ide δεν υπαρχει σε linux.
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από giorgosk »

Έχω το υποσύστημα κι έχω και virtual machine ubuntu linux. Απλά δεν ξέρω αν θέλω να το κάνω βασικό λειτουργικό σύστημα γιατί μου αρέσει.
Python, C++
Άβαταρ μέλους
switch
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 11:46 am
Τοποθεσία: 127.0.0.1

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από switch »

Αν εχεις μεγαλο δισκο καντο dual boot. Αν οχι, βαλε για πρωτο δισκο εναν νεο δισκο μονο με linux. Αν αργοτερα το μετανιωσεις, αλλαζεις τη σειρα εκκινησης απο το bios.
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από giorgosk »

Είναι κι αυτό κάτι που σκέφτομαι να κάνω γιατί ο δίσκος σίγουρα δεν μπορεί παράλληλα να έχει και τα δύο για να κάνει dual boot. Αυτή νομίζω είναι και η πιο safe επιλογή. Τώρα τα άλλα linux μπορούν να συναγωνιστούν τα ubuntu;
Python, C++
Άβαταρ μέλους
switch
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 11:46 am
Τοποθεσία: 127.0.0.1

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από switch »

Εγω εχω debian, gentoo κ. α. Δεν βλεπω συγκεκριμένο λογο να βαλω ubuntu
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από giorgosk »

Εντάξει σε ευχαριστώ, θα δω τι θα κάνω
Python, C++
kostas1507
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 5:39 pm

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από kostas1507 »

Γιώργο μάλλον δεν θα το είδες αλλά υπάρχει και ένα πιο πρόσφατο thread όσο αφορά αυτό το θέμα στο forum που είχα γράψει τον προηγούμενο Ιούνιο. Εκεί εξηγώ γιατί προτιμώ τα linux. Βέβαια το έγραψα παλιά και έχω μερικές διαφορές στην άποψη μου (κυρίως για την αυτοπεποίθηση που είχα για την ανωτερότητα τους σε κάθε περιπτώση ανεξαρτήτως) αλλά περιληπτικά επιλέγω linux για τον ελέγχο που σου δίνουν πάνω από τον υπολογιστή σου, για την χρηστικότητα των unix προγραμμάτων, για την προστασία των δεδομένων μου, για την καλύτερη απόδοση που είναι αναγκαία σε παλαιότερα συστήματα και για τις γνώσεις που σου προσφέρουν. Βέβαια πλέον δεν παίζω παιχνίδια συχνά οπότε δεν μπορώ να σχολιάσω τα διάφορα προβλήματα που θα είχε κανείς προσπαθώντας να το κάνει αυτό στα linux (αν και τώρα για την πλειοψηφία των παιχνιδιών δεν πρέπει να υπάρχουν πολλά). Επίσης κρατάω ένα windows partition σε περίπτωση που θέλω να δω πως λειτουργεί κάτι όταν μου ζητάει κάποιος βοήθεια και για να δοκιμάζω προγράμματα που δύσκολα τρέχουν στα linux (ή δεν τρέχουν καθόλου) έτσι ώστε να μπορώ να έχω μια εικόνα και για αυτά!
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Windows ή Linux?

Δημοσίευση από giorgosk »

Όντως δεν το είδα. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Python, C++
Απάντηση