Windows vs Linux

Ο Διάλογος που καταλήγει Διαμάχη. Απόψεις, κόντρες και Διαξιφισμοί για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, εδώ!
Απάντηση
mr.muffin
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2010 11:32 am

Windows vs Linux

Δημοσίευση από mr.muffin »

Ποιο προτιματε και γιατι?
Εγω προσωπικα windows και ενας ειναι ο λογος, οταν το 99% φτιαχνονται ΚΥΡΙΩΣ για Windows εγω γιατι να εχω linux? Και ως προγραματιστης που θελω το προγραμα μου να τρεχει στο 98% των υπολογιστων (οι webserver εξερουνται) πως θα το πετυχω αυτο μεσα απο ενα linux(καλα ξερω υπαρχουν και τα virtual box)?
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από chris »

Προς το παρών Linux, αυτό όμως δεν ίσχυε πριν 1 μήνα οπότε δεν είμαι και πολύ σταθερός. Μακάρι τα linux να ήταν αρκετά διαδεδομένα ώστε να μην μου λείπουν εφαρμογές όπως το flash (αν πεί κανένας flash sucks θα αρχίσω επιχειρηματολογία μέχρι τελικής πτώσεως), photoshop και FSX ( 8-). Πάντως έχω κλείσει 2 βδομάδες σε linux, και όπως είπα σε κάποιο άλλο thread με linux απλώς δημιουργώ περισσότερο.
mr.muffin έγραψε:οταν το 99% φτιαχνονται ΚΥΡΙΩΣ για Windows εγω γιατι να εχω linux?
Το 99% τι; Hardware; Κάνεις λάθος. Software; Δεν είναι και 99% και σε γενικές γραμμές ότι πρόγραμμα θέλεις βρίσκεις το αντίστοιχο και σε Linux, opensource μάλιστα. Τα Antivirus, τα anti-spyware και τα "εργαλεία επιτάχυνσης υπολογιστή" και οι λοιπές πίπες δεν μετράνε. Υπάρχουν βέβαια εξεραίσεις, αλλά δεν λείπει και κάτι απαραίτητο για την επιβίωση σου. Προσωπικά θα ήθελα 1) flash 2)photoshop και 3) FSX. Η απάντηση είναι 1)HTML5 2)GIMP 3)FlightGear. Απλώς εξικοίωση λοιπόν.
mr.muffin έγραψε:Και ως προγραματιστης που θελω το προγραμα μου να τρεχει στο 98% των υπολογιστων (οι webserver εξερουνται) πως θα το πετυχω αυτο μεσα απο ενα linux(καλα ξερω υπαρχουν και τα virtual box)?
Εδώ αμφισβητείς το linux σαν πλατφόρμα προγραμματισμού; Διαφωνώ! Αν ποτέ ήθελα να κάνω πρόγραμμα το οποίο να χρησιμοποιήσουν και άλλοι χρήστες, ΣΙΓΟΥΡΑ θα το έκανα σε Linux και για Linux σαν κύριο στόχο και αν μπορούσα και για windows (Εξαίρεση βέβαια αποτελεί η Pandora μου, ο σατανικός keylogger - ιός - με_networking).

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, εξαιρούνται οι webservers ή τα web applications; Μάλλον τον δεύτερο. Πάντως δεν θα έπρεπε να εξαιρούνται. Σαν τι εφαρμογή αναπτύσσεις τώρα ή σκοπεύεις να κάνεις στο μέλλον που
1) Θέλεις να τρέχει στο 98% των υπολογιστών
2) Δεν μπορείς να το κάνεις web application
3) Δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις Qt
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από thetrojan01 »

mr.muffin έγραψε:Ποιο προτιματε και γιατι?
Εγω προσωπικα windows και ενας ειναι ο λογος, οταν το 99% φτιαχνονται ΚΥΡΙΩΣ για Windows εγω γιατι να εχω linux? Και ως προγραματιστης που θελω το προγραμα μου να τρεχει στο 98% των υπολογιστων (οι webserver εξερουνται) πως θα το πετυχω αυτο μεσα απο ενα linux(καλα ξερω υπαρχουν και τα virtual box)?
Είσαι ανενημέρωτος.

Πήγαινε κατέβασε το gimp.org για windows. Σε τι περιβάλλον νομίζεις ότι γίνεται η ανάπτυξη; Οι περισσότεροι το γράψαν/γράφουν σε Linux.

@chris: όταν λες flash, δεν εννοείς τον flash player έτσι? Γιατί αυτός τρέχει μια χαρά σε γενικές γραμμές (κυρίως στα Linux 32bit).

@chris again: Πώς σκατά βάζεις Scenery στον FGear στα Linux?!?!?! Πού αποθηκεύεις τα archives? found out.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από dimos »

Εγώ χρησιμοποιώ Linux συστήματα. :)

Απάντηση στα προηγούμενα posts:
@mr.muffin Γιατί το 99% φτιάχνεται για Windows;Ξέρεις γιατί δεν είναι διαδεδομένο το Linux;Η απάντηση είναι πως η Microsoft είναι μια εταιρία με σκοπό το χρήμα, τα κέρδη κτλ.Το Linux αναπτύσσετε από εθελοντές με άλλη φιλοσοφία.Εδώ το θέμα είναι πως οι κοινότητα του Linux δεν μπορεί να συναγωνιστεί στο Marketing την Microsoft.Η προώθηση, δηλαδή το marketing, που κάνει η Microsoft είναι τεράστιο σε σχέση με την προώθηση του Linux.Το Linux υπήρχε αρκετά πιο παλιά από ότι τα Windows.Γιατί τα Windows έγιναν τόσο διαδεδομένα όμως;Επειδή η Microsoft έκανε ολόκληρη εκστρατεία Marketing και κατάφερε αυτό που ήθελε.Φυσικά κατάφερε μόνο τους απλούς χρήστες.Δηλαδή κανένας γνώστης που έχει έναν server δεν θα του βάλει Windows.Φυσικά και θα του βάλει Linux.Σε ενημερώνω πως οι χρήστες Linux στον κόσμο είναι περίπου το 1,5%.Ενώ οι servers που τρέχουν Windows στον κόσμο είναι το 1%.

Εγώ είμαι πιο περίφανος που είμαι χρήστης Linux γιατί ξέρω πως εγώ το επέλεξα.Και εγώ από windows ξεκίνησα αλλά στην πορεία μου άρεσε πολύ περισσότερο η όλη φιλοσοφία του ΕΛ/ΛΑΚ - GNU/Linux.

Επίσης όπως είπε και ο thetrojan01 @chris Μπορείς να χρησιμοποιείς τα προγράμματα ανοιχτού κώδικα.Πχ αντί για Photoshop το Gimp.Παίζει ρόλο το πόσο είσαι μέσα στην φιλοσοφία του GNU/Linux.

Πλέον το κάθε υπολογιστής έχει προεγκατεστημένα τα Windows.Οπότε κάποιο άτομο που ασχολείται με το Linux και ανάπτυξη προγραμμάτων ΕΛ/ΛΑΚ το έχει επιλέξει αυτός και ξέρει που βαδίζει.
Εννοείτε όμως πως ένας προγραμματιστής που έχει σκοπό το κέρδος δεν θα κατασκευάσει προγράμματα ΕΛ/ΛΑΚ διότι δεν θα είναι ότι το καλύτερο να έχει τον κώδικά του ανοιχτό.Αυτό είναι έξω από την φιλοσοφία του GNU/Linux.

Φιλικά πάντα χωρίς να έχω διάθεση να μαλώσω με κάποιον.Είναι επιλογή σας τι λειτουργικό θα χρησιμοποιείτε και ποια θα είναι "τα πιστεύω σας"! :)
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από thetrojan01 »

@dimos: παίρνω εν μέρει πίσω αυτό που είπα. Το GIMP, για παράδειγμα σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το Photoshop. Το musescore (στο οποίο έχω συμβάλλει) δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση ένα Finale ή ένα Sibelius κ.ο.κ. .

Ωστόσο είναι μια βολική light λύση και FOSS.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από dimos »

thetrojan01 έγραψε:@dimos: παίρνω εν μέρει πίσω αυτό που είπα. Το GIMP, για παράδειγμα σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το Photoshop. Το musescore (στο οποίο έχω συμβάλλει) δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση ένα Finale ή ένα Sibelius κ.ο.κ. .
Προσωπικά προτιμώ το Gimp.Δεν ξέρω αν είναι έτσι επειδή το συνήθισα εγώ αλλά όπως λες το Gimp δεν μπορεί να συναγωνιστεί το Photoshop διότι το Photoshop είναι της Adobe.Δηλαδή μια εταιρίας που σκοπό έχει τον επαγγελματισμό.Αυτό μας το έχει αποδείξει μέσα από τα προγράμματά της.Πχ After Effects,Photoshop κτλ.Αλλά όπως και να έχει είναι ο σκοπός που προορίζετε η χρήση του προγράμματος.Αν θέλεις να κάνεις μια επαγγελματική αφίσα και χρειάζεσαι ένα επαγγελματικό πρόγραμμα καλύτερα να επιλέξεις της Adobe.Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που το Photoshop είναι ένα επί πληρωμής πρόγραμμα.Παρόλα αυτά η δουλειά σου μπορεί να γίνει και με Gimp + Inkscape! :)
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από thetrojan01 »

dimos έγραψε:Παρόλα αυτά η δουλειά σου μπορεί να γίνει και με Gimp + Inkscape! :)
Διόρθωση: ΊΣΩΣ μπορεί να γίνει. (χρόνος, δυσκολία, τελικό αποτέλεσμα)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από pman »

dimos έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:@dimos: παίρνω εν μέρει πίσω αυτό που είπα. Το GIMP, για παράδειγμα σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει το Photoshop. Το musescore (στο οποίο έχω συμβάλλει) δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση ένα Finale ή ένα Sibelius κ.ο.κ. .
Προσωπικά προτιμώ το Gimp.Δεν ξέρω αν είναι έτσι επειδή το συνήθισα εγώ αλλά όπως λες το Gimp δεν μπορεί να συναγωνιστεί το Photoshop διότι το Photoshop είναι της Adobe.Δηλαδή μια εταιρίας που σκοπό έχει τον επαγγελματισμό.Αυτό μας το έχει αποδείξει μέσα από τα προγράμματά της.Πχ After Effects,Photoshop κτλ.Αλλά όπως και να έχει είναι ο σκοπός που προορίζετε η χρήση του προγράμματος.Αν θέλεις να κάνεις μια επαγγελματική αφίσα και χρειάζεσαι ένα επαγγελματικό πρόγραμμα καλύτερα να επιλέξεις της Adobe.Εξάλλου δεν είναι τυχαίο που το Photoshop είναι ένα επί πληρωμής πρόγραμμα.Παρόλα αυτά η δουλειά σου μπορεί να γίνει και με Gimp + Inkscape! :)
Gimp = (5%) Photoshop
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από kernelpanic »

sotiris έγραψε:Gimp = (5%) Photoshop
Όμως κάποτε open_office =(5*MS_Office)/100.
Τώρα ισχύει open_office =(135*MS_Office)/100 :lol:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από dimos »

Ναι αλλά σε μερικές εφαρμογές(όπως Gimp) ισχύει:
Εθελοντές (!) = (5%) Επαγγελματίες επί πληρωμή
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από thetrojan01 »

dimos έγραψε:Ναι αλλά σε μερικές εφαρμογές(όπως Gimp) ισχύει:
Εθελοντές (!) = (5%) Επαγγελματίες επί πληρωμή
δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα στην προηγούμενη θέση σου. Ή κάνεις τη δουλειά σου ή δεν την κάνεις ;) (ναι, κι εγώ στηρίζω το FOSS αλλά μ'αρέσει να λέω αλήθειες ;) )
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από dimos »

thetrojan01 έγραψε:
dimos έγραψε:Ναι αλλά σε μερικές εφαρμογές(όπως Gimp) ισχύει:
Εθελοντές (!) = (5%) Επαγγελματίες επί πληρωμή
δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις ως επιχείρημα στην προηγούμενη θέση σου. Ή κάνεις τη δουλειά σου ή δεν την κάνεις ;) (ναι, κι εγώ στηρίζω το FOSS αλλά μ'αρέσει να λέω αλήθειες ;) )
Κοίτα, εγώ την δουλειά μου την κάνω με Gimp.Με εξυπηρετεί όπως θέλω.Βέβαια όταν είχα δοκιμάσει το Photoshop είδα πως έχει πιο πολλά και χρήσιμα εργαλεία μέσα του.Γενικώς όταν κάτι αναπτύσσετε από επαγγελματίες βγαίνει ένα πιο καλό αποτέλεσμα.Θα φέρω ένα παράδειγμα.Το Ubuntu από το οποίο πίσω κρύβεται μια εταιρία.Η Canonical!
Η Canonical το αναπτύσσει(και όχι μόνο) έχοντας στην διάθεσή της προγραμματιστές επί πληρωμής.Το Ubuntu είχε ως στόχο μια φιλική προς τον χρήστη διανομή.Αυτό το πέτυχε διότι το Ubuntu έφερε πολύ κόσμο στον χώρο του Linux.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Windows vs Linux

Δημοσίευση από stathis »

@dimos: Έχω άλλη άποψη, και ίσως πρέπει να το κοιτάξεις και απ' αυτή τη σκοπιά.

Πως έγιναν τόσο διαδεδομένα τα Windows; Εύκολο, υπήρχαν πριν απ' τα λίνουξ, κι ο Gates τα προσέφερε σε πολύ καλή τιμή σε δεκάδες vendors, με αποτέλεσμα όλοι να συνηθίσουν σε αυτό το λογισμικό.

Είναι μια εταιρεία με σκοπό το χρήμα κτλ: Τόσο το καλύτερο. Έτσι τους εμπιστεύονται τράπεζες που με τη σειρά σου τους εμπιστεύεσαι τα λεφτά σου. Αν δεν δούλευαν τα Windows, και δε δούλευαν καλά, πίστεψέ με, θα την είχαμε βάψει.
Απάντηση