Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Ο Διάλογος που καταλήγει Διαμάχη. Απόψεις, κόντρες και Διαξιφισμοί για θέματα πληροφορικής και τεχνολογίας, εδώ!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris: Η γλώσσα εξελίσσεται (ευτυχώς). Και αν αρχίσετε να γράφετε σε πολυτονικό, ναι, θα σας πάρουν όλοι στο δούλεμα, θα πάρετε για παρατσούκλια τα ονόματα των καθηγητών των αρχαίων σας! Αν μέρος της εξέλιξης είναι η μετατροπή του ελληνικού αλφαβήτου σε λατινικό, αυτό απλώς θα συμβεί (και πιστεύω ότι θα γίνει κάποια μέρα!):O

Διαφωνείστε τώρα :P

-----------------------------

thetrojan01: φυσικά, αλλά δε θεωρείται μια ωραία εξέλιξη: κρίμα στο αλφάβητό μας (που μη ξεχνάμε και το ότι η γλώσσα μας επιβίωσε μετά από 300 χρόνια τουρκικής σκλαβιάς).

Κι αν το αρχίσω σίγουρα δεν θα το κάνω για λόγους "ας θυμηθούμε τα παλιά", αλλά επειδή πραγματικά θα μου αρέσει. Όσοι θέλουν ας το ακολουθήσουν, όσοι το επιθυμούν ας με πάρουν στο δούλεμα. Σαν πως εκείνοι με τον μιμητισμό στα greeklish κερδίζουν κάτι;

Χρήστο, δεν πιστεύω ότι ποτέ το ελληνικό αλφαβητο θα αντικατασταθεί από το λατινικό. Τουλάχιστον αν αυτό γίνει θα αργήσουμε πολύ να το δούμε. Ευτυχώς ζει ακόμα ο κύριος Μπαμπινιότης!

Ας μην ξεχνάμε ότι τα αρχαία και τα νέα διδάσκονται ακόμα στα Ελληνικά σχολεία, ότι οι περισσότεροι φιλόλογοι κάνουν καλά την δουλειά τους, και οι περισσότεροι Έλληνες έχουν κάποια υπερηφάνεια για τη γλώσσα τους, η οποία είναι ένα πραγματικό θαύμα (και δεν είναι υποκειμενικός χαρακτηρισμός).


Τέλος πάντων, συγγνώμη για αυτό το ποστ, το κεφάλι μου είναι σκατά (λίγες ώρες ύπνο + έδινα αρχαία πριν)... Ίσως να φτιάξω άλλο τόπικ καλύτερα δομημένο σχετικά με τη γλώσσα μας :P
[EDIT]
ΜΑ ΠΟΙΟΣ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΦΟΒΟ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗΣ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ;!
[EDIT2] Και, Χρήστο, μη ξεχνάς ότι το λατινικό αλφάβητο δεν έχει 1) όλους τους ήχους που παράγουμε στην ελληνική γλώσσα συχνά, 2) Δεν είναι μόνο η ιστορία ή τα γεγονότα της καθημερινότητας που παίζουν ρόλο στην επιβίωση των χαρακτηριστικών μιας γλώσσας.
3) Έχουμε τεράστιο λογοτεχνικό πλούτο που δεν ξεχνιέται εύκολα.
-----------------------------

Κηπουρίδης: Chris αγόρι μου , κάτι έχεις μπερδέψει εσύ .
Το ότι εξελίσεται δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα πάει και σε κάτι καλύτερο . Απλά θα εξελίχτεί . Όπως μια εξέλιξη ήταν και για την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ( βλέπε μεταγενέστρερη ονομασία << Βυζάντιο >> ) να υποδουλωθεί από την Οθωμανική Αυτοκρατορία . Οπότε το να με λες ότι εξελίσεται , χαίρω πολύ , αυτό θα έλειπε .
Επίσης , εξελίσεται , αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς μένουμε αμέτοχοι . Εξελίσεται εξαιτίας των ανθρώπων , όχι ανεξάρτητα με αυτούς κι εμείς να ακολουθούμε .
Αυτό που λες με το λατινικό αλφάβητο δεν το βρίσκω απίθανο σε λίγα χρόνια , θα ήταν όμως σίγουρα μια απαίσια εξέλιξη .
Σε κάθε περίπτωση η συνέχεια του ελληνικού πολιτισμού έχει διακοπεί και δεν θα επιτευχθούν πολλά ακόμα και με την επαναφορά του πολυτονικού . Απλά όποιος το νιώθει , πολύ καλά θα κάνει να γράφει σε αυτό . Και τα άτομα ( εν ζωή ) που εκτιμώ περισσότερο γράφουν σε πολυτονικό όλοι , συνεπώς δεν με πολυενδιαφέρουν τα << παρατσούκλια >> .
Κατά τα άλλα ο Trojan μιλάει πάρα πολύ σωστά .

-------------------------
thetrojan01: Ας απαντούμε εδώ! :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Διαφωνώ ως προς το ότι οι φιλόλογοι κάνουν καλά τη δουλειά τους . Αυτοί που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον αποτυγχάνουν πλήρως να δείξουν στα παιδιά όχι απλά τον << πλούτο >> της ελληνικής γλώσσας , αλλά το πλέον σημαντικό , το πώς αντιλαμβάνονταν τις λέξεις αυτοί οι αρχαίοι έλληνες . Παραδείγματος χάρη , είναι υπέροχη η ετυμολογία της λέξης συζήτηση , ως συν + ζήτηση = κοινή αναζήτηση . Θεωρούσαν δηλαδή ότι για να βρεις την αλήθεια ( α + λήθη ) πρέπει να συν + ζητήσεις , οπότε η συζήτησή τους δεν ήταν απλά μια συνομιλία όπου ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει τις απόψεις του , αλλά ένα κοινό άθλημα , ένας κοινός αγώνας προκειμένου να πετύχουν την όντως ζωή .
Κάτι τόσο υπέροχο δεν έχει καταφέρει κανένας φιλόλογός να μου το μεταδώσει , για αυτό κι εγώ προσπαθώ να στραφώ στο πολυτονικό ... μπας και μάθω τίποτα από εκεί . Και προς Θεού , δεν υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να γράφει κανείς σε πολυτονικό εάν δεν το επιλέξει μόνος του . Έτσι πως γίναμε πλέον , η επαναφορά του δεν θα σήμαινε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα , την στιγμή που δεν μπορούμε να αποβάλλουμε τα ..... greeklish ( και να ' ταν μόνο αυτό ...... ) !
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε: thetrojan01: φυσικά, αλλά δε θεωρείται μια ωραία εξέλιξη: κρίμα στο αλφάβητό μας
Κηπουρίδης: Chris αγόρι μου , κάτι έχεις μπερδέψει εσύ .
Το ότι εξελίσεται δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα πάει και σε κάτι καλύτερο . Απλά θα εξελίχτεί . Όπως μια εξέλιξη ήταν και για την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ( βλέπε μεταγενέστρερη ονομασία << Βυζάντιο >> ) να υποδουλωθεί από την Οθωμανική Αυτοκρατορία . Οπότε το να με λες ότι εξελίσεται , χαίρω πολύ , αυτό θα έλειπε .
Επίσης , εξελίσεται , αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς μένουμε αμέτοχοι . Εξελίσεται εξαιτίας των ανθρώπων , όχι ανεξάρτητα με αυτούς κι εμείς να ακολουθούμε .
Αυτό που λες με το λατινικό αλφάβητο δεν το βρίσκω απίθανο σε λίγα χρόνια , θα ήταν όμως σίγουρα μια απαίσια εξέλιξη
Δεν είπα πουθενά ότι είναι απαραίτητα ωραία εξέλιξη. Δεν μένουμε αμέτοχοι, την διαμορφώνουμε, συμφωνώ, όπως βλέπεις όμως αυτήν την στιγμή η εξέλιξη είναι πιο κοντά στα greeklish παρά στο πολυτονικό, επειδή έτσι την διαμορφώσαμε! Ευτυχώς όμως που εξελίσσεται γλώσσα, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες του σήμερα. Φαντάσου να έγραφες σε αρχαία σήμερα. Πόσο πιο δύσκολο θα σου ήταν να μάθες μια άλλη γλώσσα; Πόσο δύσκολο θα ήταν να γράφεις συνεχώς αρχαία ελληνικά;

Λες τώρα για το πόσο ωραία είναι ελληνική γλώσσα, οκ έχεις δίκιο. Δες όμως πόσο ωραίο και δημιουργικό είναι και το ROFLMAO = Rolling on floor laughing my ass off.

Και λες "να αποβάλλουμε τα greeklish", εδώ διαφνώ. Δεν υπάρχει λόγος, νόημα και πιθανότητα να αποβάλλουμε τα greeklish. Εφόσων σήμερα και αυτοί που γράφουν σε greeklish μπορούν να εκφραστούν, τότε ποιό το πρόβλημα;

Φυσικά μπορείς να γράφεις σε πολυτονικό, πες μου όμως γιατί; Εκφράζεσαι καλύτερα εκεί; Πιστεύεις ότι στο πολυτονικό θα μπορείς να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις στα greeklish η και στα νέα ελληνικά; Κατα πόσο θα επικοινωνούσες και θα εκφραζόσουν πιο εύκολα με παραπάνω τόνους;

Εάν η χρήση smileys επεκτίνονταν, δηλώνοντας την διάθεση πχ. μιας παραγράφου ή πρότασης, αυτό δεν θα βοηθούσε ΠΟΛΥ στην επικοινωνια μας; Σίγουρα ναι. Μπορώ και να το αποδείξω, βρες 1 σωστό φόρουμ, έναν διαδυκτιακό χώρο έκφρασης που να μην έχει smileys!

Ποια θα ήταν μια σωστή εξέλιξη κατά την γνώμη σου, η χρήση smileys ή η χρήση πολυτονικού; ;)

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω. Η γλώσσα πρέπει να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της εποχής και να είναι εργαλείο και έκφρασης και επικοινωνίας, τα greeklish και τα smileys βοηθούν περισσότερο σε αυτό από ότι το πολυτονικό. Και τα επιχειρήματα του polytoniko.org τα βρίσκω εώς και γελοία:
Σὲ μιὰν ἐποχὴ ὅπου ὅλα πρέπει νὰ εἶναι γρήγορα καὶ ἀποδοτικά, ἡ χρήση τῶν ἐκ πρώτης ὄψεως περιττῶν τόνων καὶ πνευμάτων εἶναι μιὰ ἀνάπαυλα, μιὰ δόση φαντασίας ποὺ μᾶς κάνει περισσότερο ἀνθρώπους καὶ λιγότερο μηχανές.
... :lol: ...
ΠΡΕΠΕΙ να βρούμε μια άλλη δώση φαντασίας. Το να βάζουμε τόνους δεν πληρεί τα δικά μου κριτήρια.

EDIT: χα, αυτό θα πάρει πολά TLDR...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε:Διαφωνώ ως προς το ότι οι φιλόλογοι κάνουν καλά τη δουλειά τους . Αυτοί που γνωρίζω εγώ τουλάχιστον αποτυγχάνουν πλήρως να δείξουν στα παιδιά όχι απλά τον << πλούτο >> της ελληνικής γλώσσας , αλλά το πλέον σημαντικό , το πώς αντιλαμβάνονταν τις λέξεις αυτοί οι αρχαίοι έλληνες . Παραδείγματος χάρη , είναι υπέροχη η ετυμολογία της λέξης συζήτηση , ως συν + ζήτηση = κοινή αναζήτηση . Θεωρούσαν δηλαδή ότι για να βρεις την αλήθεια ( α + λήθη ) πρέπει να συν + ζητήσεις , οπότε η συζήτησή τους δεν ήταν απλά μια συνομιλία όπου ο καθένας προσπαθεί να επιβάλλει τις απόψεις του , αλλά ένα κοινό άθλημα , ένας κοινός αγώνας προκειμένου να πετύχουν την όντως ζωή .
Κάτι τόσο υπέροχο δεν έχει καταφέρει κανένας φιλόλογός να μου το μεταδώσει , για αυτό κι εγώ προσπαθώ να στραφώ στο πολυτονικό ... μπας και μάθω τίποτα από εκεί . Και προς Θεού , δεν υποστηρίζω ότι θα έπρεπε να γράφει κανείς σε πολυτονικό εάν δεν το επιλέξει μόνος του . Έτσι πως γίναμε πλέον , η επαναφορά του δεν θα σήμαινε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα , την στιγμή που δεν μπορούμε να αποβάλλουμε τα ..... greeklish ( και να ' ταν μόνο αυτό ...... ) !
Προσωπικά έχω τύχει σε πολύ καλό φιλόγογο καθώς και στον τόπο μου οι περισσότεροι που γνωρίζω κάνουν τρομερή δουλειά (Γυμνάσια και Λύκεια)

Παρεπιπτόντως, πραγματικά το κείμενό σου μου θύμισε λόγο του κ. Μπαμπινιώτη :lol: (με την καλή ένοια)
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε: thetrojan01: φυσικά, αλλά δε θεωρείται μια ωραία εξέλιξη: κρίμα στο αλφάβητό μας
Κηπουρίδης: Chris αγόρι μου , κάτι έχεις μπερδέψει εσύ .
Το ότι εξελίσεται δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι θα πάει και σε κάτι καλύτερο . Απλά θα εξελίχτεί . Όπως μια εξέλιξη ήταν και για την Ανατολική Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία ( βλέπε μεταγενέστρερη ονομασία << Βυζάντιο >> ) να υποδουλωθεί από την Οθωμανική Αυτοκρατορία . Οπότε το να με λες ότι εξελίσεται , χαίρω πολύ , αυτό θα έλειπε .
Επίσης , εξελίσεται , αυτό δεν σημαίνει ότι εμείς μένουμε αμέτοχοι . Εξελίσεται εξαιτίας των ανθρώπων , όχι ανεξάρτητα με αυτούς κι εμείς να ακολουθούμε .
Αυτό που λες με το λατινικό αλφάβητο δεν το βρίσκω απίθανο σε λίγα χρόνια , θα ήταν όμως σίγουρα μια απαίσια εξέλιξη
Δεν είπα πουθενά ότι είναι απαραίτητα ωραία εξέλιξη. Δεν μένουμε αμέτοχοι, την διαμορφώνουμε, συμφωνώ, όπως βλέπεις όμως αυτήν την στιγμή η εξέλιξη είναι πιο κοντά στα greeklish παρά στο πολυτονικό, επειδή έτσι την διαμορφώσαμε! Ευτυχώς όμως που εξελίσσεται γλώσσα, ώστε να καλύπτει τις ανάγκες του σήμερα. Φαντάσου να έγραφες σε αρχαία σήμερα. Πόσο πιο δύσκολο θα σου ήταν να μάθες μια άλλη γλώσσα; Πόσο δύσκολο θα ήταν να γράφεις συνεχώς αρχαία ελληνικά;

Λες τώρα για το πόσο ωραία είναι ελληνική γλώσσα, οκ έχεις δίκιο. Δες όμως πόσο ωραίο και δημιουργικό είναι και το ROFLMAO = Rolling on floor laughing my ass off.

Και λες "να αποβάλλουμε τα greeklish", εδώ διαφνώ. Δεν υπάρχει λόγος, νόημα και πιθανότητα να αποβάλλουμε τα greeklish. Εφόσων σήμερα και αυτοί που γράφουν σε greeklish μπορούν να εκφραστούν, τότε ποιό το πρόβλημα;

Φυσικά μπορείς να γράφεις σε πολυτονικό, πες μου όμως γιατί; Εκφράζεσαι καλύτερα εκεί; Πιστεύεις ότι στο πολυτονικό θα μπορείς να καταλάβεις καλύτερα κάποια πράγματα που δεν μπορείς να καταλάβεις στα greeklish η και στα νέα ελληνικά; Κατα πόσο θα επικοινωνούσες και θα εκφραζόσουν πιο εύκολα με παραπάνω τόνους;

Εάν η χρήση smileys επεκτίνονταν, δηλώνοντας την διάθεση πχ. μιας παραγράφου ή πρότασης, αυτό δεν θα βοηθούσε ΠΟΛΥ στην επικοινωνια μας; Σίγουρα ναι. Μπορώ και να το αποδείξω, βρες 1 σωστό φόρουμ, έναν διαδυκτιακό χώρο έκφρασης που να μην έχει smileys!

Ποια θα ήταν μια σωστή εξέλιξη κατά την γνώμη σου, η χρήση smileys ή η χρήση πολυτονικού; ;)

Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω. Η γλώσσα πρέπει να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της εποχής και να είναι εργαλείο και έκφρασης και επικοινωνίας, τα greeklish και τα smileys βοηθούν περισσότερο σε αυτό από ότι το πολυτονικό. Και τα επιχειρήματα του polytoniko.org τα βρίσκω εώς και γελοία:
Σὲ μιὰν ἐποχὴ ὅπου ὅλα πρέπει νὰ εἶναι γρήγορα καὶ ἀποδοτικά, ἡ χρήση τῶν ἐκ πρώτης ὄψεως περιττῶν τόνων καὶ πνευμάτων εἶναι μιὰ ἀνάπαυλα, μιὰ δόση φαντασίας ποὺ μᾶς κάνει περισσότερο ἀνθρώπους καὶ λιγότερο μηχανές.
... :lol: ...
ΠΡΕΠΕΙ να βρούμε μια άλλη δώση φαντασίας. Το να βάζουμε τόνους δεν πληρεί τα δικά μου κριτήρια.

EDIT: χα, αυτό θα πάρει πολά TLDR...
είχες πει ότι "Εξελίσσεται ευτυχώς" και πίστεψα ότι μιλούσες για θετική εξέλιξη.
Προσωπικά βλέπω τη χρήση των greeklish στο IM, όμως δε βλέπω πουθενά αλλού στον έξω κόσμο χρήση τους! Οπότε δεν το λαμβάνω ως εξέλιξη της γλώσσας μας.

Δε νομίζω ότι όλοι όσοι γράφουν σε greeklish το κάνουν γιατί εκφράζονται καλύτερα έτσι. Βλ. μιμητισμός...

Και ναι στο πολυτονικό και στο μονοτονικό, το μάτι καταλαβαίνει καλύτερα και γρηγορότερα τις λέξεις απ' ό,τι στα greeklish (οκ, περισσότερο στο μονοτονικό πλέον, που δεν έχει τίποτα κακό/άσχημο).

Όσον αφορά τα emoticons, οκ για τα φόρουμ, που είναι κάτι σαν προφορικός λόγος και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατί λείπουν τα παραγλωσσικά και εξωγλωσσικά στοιχεία, αλλά όσον αφορά στον (ημί)επίσημο γραπτό λόγο... Ερώτηση: Χρήστο: Πόσα και τι είδους και από τι είδους συγγραφείς λογοτεχνικά έργα έχεις διαβάσει;
Νομίζεις ότι δεν αποδίδουν καθόλου συναισθήματα;

Γνώμη μου είναι ότι όποιος δεν μπορεί να αποδώσει συναισθήματα με την νέα ελληνική, απλώς δε ξέρει αρκετές λέξεις.


Όσον αφορά για το πολυτονικό, φυσικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και ουδέποτε το είπα εγώ αυτό. Όμως, η νέα απλή ελληνική γραφή προσφέρει πολύ περισσότερο από τα greeklish σε πολλά σημεία. Αυτά που μου έρχονται πρόχειρα είναι:
- Ταχύτητα Ανάγνωσης
- Κατανόηση αυτών που διαβάζουμε σχεδόν αστραπιαία.
- Προσπάθησε να διαβάσεις το παρακάτω και κράτα χρόνο:
Spoiler: show
Snfmywa me mai eyrena sot Pmanipshteto tyo Kmtrpiaiz, dne peaizi rloo me ti sriea eniai tothopemetena ta gtamamra msea se mai lkshe, aekri, to pwtro kia to taeleityo gamrma na eniai sht stwsh thseh.Ta ylopiopa mropoyn na eniai se txiyeas thieess kia na mropetie na tsi dabaiaeste xrwis plbhmora.Atyo gnitaei gaiti o aprwnthonis ekeglfoas dne daebziai gamrma gamrma kthae lkshe alla tnh lkshle sna snyloo.Atiptsyeo e;
και τώρα δοκίμασέ το εδώ:
Spoiler: show
Σνφμύωα με μαι έυρενα σοτ Πμανιπσητετο τυο Κμτρπιαιζ, δνε πεαιzι ρλόο με τι σριεά ενίαι τοθοπεμετενα τα γταμαμρά μσέα σε μαί λξηέ, αεκρί, το πώτρο κια το ταελείτυο γάμρμα να ενιαί σητ στωσή θσέη.
Τα υλοπιόπα μροπούν να ενίαι σε τχίυεας θιέεσς κια να μροπετίε να τςι δαβαιάεστε χρωίς πλβημόρα.
Ατυό γνίταει γαιτί ο απρώνθονισ εκέγλφοας δνε δαεβζιάι γάμρμα γάμρμα κθάε λξηέ αλλά τνη λξηλε σνα σνύλοο.
Ατίπτσυεο ε;
Γενικά, πιστεύω ότι η Ελληνική είναι η μεγαλύτερη σε πλούτο και σε ικανότητες γλώσσα, κάτι σαν την C++ του πραγματικού κόσμου. Μπορείς να εκφράσεις τα πάντα μέσα απ' αυτήν χωρίς παραγλωσσικά ή εξωγλωσσικά στοιχεία για συμπλήρωση ή κάτι τέτοιο...



ΥΓ. Να πάρει με έχετε πετύχει να γράφω κάθε μέρα εξετάσεις, και να καταλήγω βράδυ με ένα "γκρι σύννεφο μπροστά μου" να προσπαθώ να απαντήσω σωστά, με ωραία επιχειρήματα... ΓΑΜΩΤΟ! xD

ΥΓ2. Ακόμα κι εγώ το διάβασα οπότε μην ανησυχείς για τα TLDR...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε:ΥΓ2. Ακόμα κι εγώ το διάβασα οπότε μην ανησυχείς για τα TLDR...
Για να δούμε τώρα... :P
thetrojan01 έγραψε:είχες πει ότι "Εξελίσσεται ευτυχώς" και πίστεψα ότι μιλούσες για θετική εξέλιξη.
Ευτυχώς που υπάρχει εξέλιξη σε γενικές γραμμές.
thetrojan01 έγραψε: Δε νομίζω ότι όλοι όσοι γράφουν σε greeklish το κάνουν γιατί εκφράζονται καλύτερα έτσι. Βλ. μιμητισμός...
Εγώ πάλι το νομίζω, και σίγουρα επικοινωνούν καλύτερα.
thetrojan01 έγραψε:Προσωπικά βλέπω τη χρήση των greeklish στο IM, όμως δε βλέπω πουθενά αλλού στον έξω κόσμο χρήση τους! Οπότε δεν το λαμβάνω ως εξέλιξη της γλώσσας μας.
+ τα Email + τα sms.
Αυτό είναι μέρος τις γλώσσας! Προσωπικά είναι το 60% του καθημερινού γραπτού λόγου αν και γράφω ελληνικά.
thetrojan01 έγραψε:Και ναι στο πολυτονικό και στο μονοτονικό, το μάτι καταλαβαίνει καλύτερα και γρηγορότερα τις λέξεις απ' ό,τι στα greeklish (οκ, περισσότερο στο μονοτονικό πλέον, που δεν έχει τίποτα κακό/άσχημο).
Μου είναι 1000 φορές πιο δύσκολο να διαβάσω πολυτονικό από ότι greeklish.
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά τα emoticons, οκ για τα φόρουμ, που είναι κάτι σαν προφορικός λόγος και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατί λείπουν τα παραγλωσσικά και εξωγλωσσικά στοιχεία, αλλά όσον αφορά στον (ημί)επίσημο γραπτό λόγο...
IM + email + forums + sms = μεγάλο μέρος της γραπτης γλώσσας.
thetrojan01 έγραψε:Ερώτηση: Χρήστο: Πόσα και τι είδους και από τι είδους συγγραφείς λογοτεχνικά έργα έχεις διαβάσει;
Νομίζεις ότι δεν αποδίδουν καθόλου συναισθήματα;
Δεν καταλαβαίνω που στοχεύει αυτή η ερώτηση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία, μυθυστορήματα, κυρίως από ξένους,κλασσικούς και πιο σύγχρονους πχ. Μαλό, Dickens, Agatha Cristie, μέχρι και Rowling! Πες μου που είπα ότι τα βιβλία ή η ελληνική δεν αποδίδουν συναισθήματα; Κάπου μάλιστα είχα πει και καθαρά το αντίθετο. Φυσικά και η ελληνική είναι μια ωραία γλώσσα.

Έχεις διαβάσει καθόλου λογοτεχνικά έργα στα αγγλικά; Πιστεύεις ότι αποδίδουν καθόλου συναισθήματα;
thetrojan01 έγραψε:Γνώμη μου είναι ότι όποιος δεν μπορεί να αποδώσει συναισθήματα με την νέα ελληνική, απλώς δε ξέρει αρκετές λέξεις.
Δεν διαφώνησα πουθενά *αυτό* είναι πρόβλημα όμως! Υπάρχουν γλώσσες με λιγότερες λέξεις, που είναι πολύ πιο εύκολες στην χρήση και μπορείς να αποδώσεις συναισθήματα.
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά για το πολυτονικό, φυσικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και ουδέποτε το είπα εγώ αυτό.
Χμμ, και γιατί σκόπευες να αρχίσεις να γράφεις σε πολυτονικό;
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά για το πολυτονικό, φυσικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και ουδέποτε το είπα εγώ αυτό. Όμως, η νέα απλή ελληνική γραφή προσφέρει πολύ περισσότερο από τα greeklish σε πολλά σημεία. Αυτά που μου έρχονται πρόχειρα είναι:
- Ταχύτητα Ανάγνωσης
- Κατανόηση αυτών που διαβάζουμε σχεδόν αστραπιαία.
- Προσπάθησε να διαβάσεις το παρακάτω και κράτα χρόνο:
"Σε πολλά σημεία", lol, και τα 3 σημεία λένε το ίδιο πράγμα. Και δεν ισχύουν απλά. Προσπάθησα, και μου φένεται το ίδιο, για να μην πώ ότι τα greeklish είναι πιο εύκολα... Εξαρτάται που συνιθίζει κανείς.
thetrojan01 έγραψε:Γενικά, πιστεύω ότι η Ελληνική είναι η μεγαλύτερη σε πλούτο και σε ικανότητες γλώσσα, κάτι σαν την C++ του πραγματικού κόσμου. Μπορείς να εκφράσεις τα πάντα μέσα απ' αυτήν χωρίς παραγλωσσικά ή εξωγλωσσικά στοιχεία για συμπλήρωση ή κάτι τέτοιο...
Αυτό ισχύει για πολλές γλώσσες.
Αν και, όπως είπα και παραπάνω, οι πολλές λέξεις δεν σημαίνουν απαραίτητα μια πλούσια γλώσσα, θα σου ζητήσω να μου περιγράψεις τη γεύση ενός κρασιού στα ελληνικά. Έπειτα θα το κάνω εγώ στα γερμανικά ή στα αγγλικά. Εγώ βέβαια έχω καμιά 100αριά σχετικές λέξεις παραπάνω στην διάθεσή μου.
^, άρα ο πλούτος είναι σχετικός.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε: Δε νομίζω ότι όλοι όσοι γράφουν σε greeklish το κάνουν γιατί εκφράζονται καλύτερα έτσι. Βλ. μιμητισμός...
Εγώ πάλι το νομίζω, και σίγουρα επικοινωνούν καλύτερα.
Στήριξε αυτήν την άποψη σε παρακαλώ, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς στο καλό επικοινωνούν καλύτερα/ευκολότερα.
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Προσωπικά βλέπω τη χρήση των greeklish στο IM, όμως δε βλέπω πουθενά αλλού στον έξω κόσμο χρήση τους! Οπότε δεν το λαμβάνω ως εξέλιξη της γλώσσας μας.
+ τα Email + τα sms.
Αυτό είναι μέρος τις γλώσσας! Προσωπικά είναι το 60% του καθημερινού γραπτού λόγου αν και γράφω ελληνικά.
Εγώ πάλι γιατί τη βρίσκω μια χαρά με την νέα ελληνική γραφή; Οκ, εγώ είμαι τρελός :lol: , αλλά εσύ σε παρακαλώ πες μου πώς στο καλό τους έρχεται "γάντι" η χρήση των greeklish αντί των greek
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Και ναι στο πολυτονικό και στο μονοτονικό, το μάτι καταλαβαίνει καλύτερα και γρηγορότερα τις λέξεις απ' ό,τι στα greeklish (οκ, περισσότερο στο μονοτονικό πλέον, που δεν έχει τίποτα κακό/άσχημο).
Μου είναι 1000 φορές πιο δύσκολο να διαβάσω πολυτονικό από ότι greeklish.
Χέσε το πολυτονικό, για greek vs greeklish μιλάω! :lol:
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά τα emoticons, οκ για τα φόρουμ, που είναι κάτι σαν προφορικός λόγος και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν παρεξηγήσεις γιατί λείπουν τα παραγλωσσικά και εξωγλωσσικά στοιχεία, αλλά όσον αφορά στον (ημί)επίσημο γραπτό λόγο...
IM + email + forums + sms = μεγάλο μέρος της γραπτης γλώσσας.
Πάλι μου μιλάς για προφορικό λόγο. Όσον αφορά τα mail, μόνο όταν γράφω σε φίλους μου και χρησιμοποιώ σχεδόν προφορικό λόγο χρησιμοποιώ τα emoticons, κι αυτά από συνήθεια!
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Ερώτηση: Χρήστο: Πόσα και τι είδους και από τι είδους συγγραφείς λογοτεχνικά έργα έχεις διαβάσει;
Νομίζεις ότι δεν αποδίδουν καθόλου συναισθήματα;
Δεν καταλαβαίνω που στοχεύει αυτή η ερώτηση. Έχω διαβάσει πολλά βιβλία, μυθυστορήματα, κυρίως από ξένους,κλασσικούς και πιο σύγχρονους πχ. Μαλό, Dickens, Agatha Cristie, μέχρι και Rowling! Πες μου που είπα ότι τα βιβλία ή η ελληνική δεν αποδίδουν συναισθήματα; Κάπου μάλιστα είχα πει και καθαρά το αντίθετο. Φυσικά και η ελληνική είναι μια ωραία γλώσσα.

Έχεις διαβάσει καθόλου λογοτεχνικά έργα στα αγγλικά; Πιστεύεις ότι αποδίδουν καθόλου συναισθήματα;
κυρίως μεταφρασμένα, (Rowling και ένα άλλο που το θεώρησα ελεεινό). Σε ρώτησα για να σου πω ότι για να αποδώσεις τα συναισθήματα μιας παραγράφου τα emoticons είναι άχρηστα! Φυσικά και η ξενόγλωσση λογοτεχνία αποδίδει εξίσου συναισθήματα πολύ καλά σε σχέση με την Ελληνική. Αλλά ειδικότερα, στην ελληνική λογοτεχνία βρίσκεις αξιοθαύμαστα σχήματα λόγου, φράσεις, κατασκευασμένες από τους συγγραφείς λεξεις κ.ά.
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Γνώμη μου είναι ότι όποιος δεν μπορεί να αποδώσει συναισθήματα με την νέα ελληνική, απλώς δε ξέρει αρκετές λέξεις.
Δεν διαφώνησα πουθενά *αυτό* είναι πρόβλημα όμως! Υπάρχουν γλώσσες με λιγότερες λέξεις, που είναι πολύ πιο εύκολες στην χρήση και μπορείς να αποδώσεις συναισθήματα.
Όχι, δεν αποδίδεις τόσες ένοιες όσο με την Ελληνική. Πήγαινε σε έναν Άγγλο και πες του "In my home I've got a rock"... Μόνο αυτό. Και ζήτησέ του να σου ζωγραφίσει τι κατάλαβε. Μπορεί να δεις ένα βότσαλο, μία πέτρα ή έναν βράχο... Και όσον αφορά την εύκολη χρήση: Δεν προορίζεται για παγκόσμια γλώσσα η Ελληνική για να πούμε οκ, ας αλλάξουμε αλφάβητο! (πράγμα που παλαιότερα έχει γίνει πάρα πολλές φορές). Έλληνες είμαστε, σε σχολεία πηγαίνουμε/πήγαμε, μαθαίνουμε/μάθαμε την Ελληνική πάρα πολύ καλά πιστεύω.
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά για το πολυτονικό, φυσικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και ουδέποτε το είπα εγώ αυτό.
Χμμ, και γιατί σκόπευες να αρχίσεις να γράφεις σε πολυτονικό;
Όπως προανέφερα, γιατί απλά θα γούσταρα! Γιατί κάθισα και έβαλα Arch Linux?
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά για το πολυτονικό, φυσικά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω, και ουδέποτε το είπα εγώ αυτό. Όμως, η νέα απλή ελληνική γραφή προσφέρει πολύ περισσότερο από τα greeklish σε πολλά σημεία. Αυτά που μου έρχονται πρόχειρα είναι:
- Ταχύτητα Ανάγνωσης
- Κατανόηση αυτών που διαβάζουμε σχεδόν αστραπιαία.
- Προσπάθησε να διαβάσεις το παρακάτω και κράτα χρόνο:
"Σε πολλά σημεία", lol, και τα 3 σημεία λένε το ίδιο πράγμα. Και δεν ισχύουν απλά. Προσπάθησα, και μου φένεται το ίδιο, για να μην πώ ότι τα greeklish είναι πιο εύκολα... Εξαρτάται που συνιθίζει κανείς.
1) Δε λένε το ίδιο πράγμα. Άλλο ταχεία ανάγνωση, άλλο ταχεία κατανόηση αυτού που διάβασες. (Έχω διαβάσει και ένα σχετικό βιβλίο, ο τίτλος λέει κάτι σαν "Το βιβλίο για την ταχύτερη ανάγνωση" αλλά δυστυχώς το παράτησα γιατί δεν είχα αρκετό χρόνο να ασχοληθώ και μ' αυτό)*
2) Όντως, εξαρτάται με το κατά πόσο συνηθίζει κανείς, αλλά είδες; Πώς συνήθισες; Μιμητισμός. Ή έβλεπες άλλους να χρησιμοποιούν τόσο πολύ τα greeklish που εντός εισαγωγικών "παρασύρθηκες" κι εσύ.
chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Γενικά, πιστεύω ότι η Ελληνική είναι η μεγαλύτερη σε πλούτο και σε ικανότητες γλώσσα, κάτι σαν την C++ του πραγματικού κόσμου. Μπορείς να εκφράσεις τα πάντα μέσα απ' αυτήν χωρίς παραγλωσσικά ή εξωγλωσσικά στοιχεία για συμπλήρωση ή κάτι τέτοιο...
Αυτό ισχύει για πολλές γλώσσες.
Αν και, όπως είπα και παραπάνω, οι πολλές λέξεις δεν σημαίνουν απαραίτητα μια πλούσια γλώσσα, θα σου ζητήσω να μου περιγράψεις τη γεύση ενός κρασιού στα ελληνικά. Έπειτα θα το κάνω εγώ στα γερμανικά ή στα αγγλικά. Εγώ βέβαια έχω καμιά 100αριά σχετικές λέξεις παραπάνω στην διάθεσή μου.
^, άρα ο πλούτος είναι σχετικός.
Βρήκες κι εσύ παράδειγμα! :lol: Φυσικά και ισχύει αλλά εσύ θα μπορείς σε κάθε περίπτωση να βρεις καμιά εκατονταριά συνώνυμα (όχι ταυτόσημες λέξεις).

* = ok 2, όχι 3.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Διάβασα τα post σας αλλά επειδή είμαι αγουροξυπνημένος δεν θυμάμαι όλα όσα ήθελα να πω ... θα προσπαθήσω .
Δυστυχώς thetrojan01 , έχω δει παιδιά να γράφουν στα greeklish , κανονικά , σε χαρτί . Και δεν είναι εξαίρεση , το εννοώ . Η εξάπλωσή τους είναι δραματικά μεγάλη . Και στον προφορικό λόγο ίσως να τους έχεις πετύχει κι εσύ να λένε OMG , LOL , και διάφορα άλλα .
Chris , κοίτα πώς έχει , κατά την ταπεινή μου γνώμη , το πράγμα . Βλέπεις ότι σε απλές συνομιλίες του τύπου .
<< Είσαι γελοίος >>
μπορεί να το διαβάσει ο άλλος και να παρεξηγηθεί ενώ εσύ το λες για πλάκα . Οπότε προσθέτεις στο << Είσαι γελοίος >> κι ένα << :p >> και καταλήγεις να λες ότι αυτό << Είσαι γελοίος :p >> αποδίδει ορθότερα αυτό που θες να μεταδώσεις . Οπότε αφού είναι κάτι θετικό , καταλήγεις να το εισάγεις στη γλώσσα ( να εισαχθεί καλύτερα μέσα από την εξέλιξη ) . Όμως , όπως είπε κι o thetrojan , βλέπουμε σε πολλά λογοτεχνικά έργα να μεταδίδονται πολύ περισσότερα νοήματα με την χρήση της γλώσσας , επειδή αυτοί που τα γράφουν ξέρουν να την χειρίζονται , δεν χρειάζονται ένα smiley για να ημιγίνουν κατανοητοί . Προσθέτοντας τα smiley , απ'ευθείας περιορίζεις την γλώσσα καθώς η φάτσες αντικαθιστούν τις λέξεις , και σε καμμία περίπτωση ο πλούτος της γλώσσας δεν μπορεί να συγκριθεί με τον πλούτο των .... smileys !

Έχεις διαβάσει το 1984 του George Orwell ; Θεωρείται από πολλούς η καλύτερη νουβέλα του 20ου αιώνα . Εκεί πέρα εξηγεί πώς μέσα από την Νέα Ομιλία καταφέρνουν να << αποχαυνώσουν >> τον κόσμο , να καταστήσουν αδύνατη την οποιαδήποτε μορφή σκέψης ( αδύνατη επειδή η γλώσσα δεν θα μπορεί να εκφράσει τίποτα πέρα από τις καθημερινές ανάγκες ) . Κάπως έτσι βλέπω εγώ την οποιαδήποτε απλούστευση στον βωμό της << απλότητας >> .

Αν κάτι έχω να πω σε όλα αυτά που ανέφερες , είναι απλά η φράση του Αριστοτέλη ( συγγνώμη για το μονοτονικό ) .
<< Το ζητείν απανταχού το χρήσιμον ήκιστα αρμόζει τοις ελευθερίοις και μεγαλοψύχοις >>
Που σημαίνει ότι να αναζητάς παντού το χρήσιμο , ελάχιστα αρμόζει στους ελεύθερους και τους μεγαλόψυχους .
Άρα το θέμα δεν είναι να καταλήξουμε να απλουστεύσουμε την γλώσσα . Αυτό δεν έχει κανένα νόημα . Ίσα ίσα που είναι υποτιμητικό για κάποιον ελεύθερο και μεγαλόψυχο να δεχθεί απλουστεύσεις από την στιγμή που θα τον περιορίσουν .
Θες τώρα να αναλύσουμε γιατί περιορίζουν ;
Αρχικά << Ελληνικά Εναντίον Greeklish >> .
Ιστορικά το ελληνικό αλφάβητο είναι πολύ πολύ προγενέστερο , πράγμα που δεν σημαίνει και τίποτα βεβαίως .
Το ελληνικό αλφάβητο αποδίδει φθόγγους κι έχει καθορισμένη μορφή , ξέρεις ότι η λέξη << Δηλαδή >> θα γραφεί με αυτό τον συγκεκριμένο τρόπο κι όταν την δεις θα την αναγνωρίσεις . Αντίθετα στα greeklish μπορείς να δεις << Dld , diladi , dhladh >> κι αυτομάτως μπερδεύεις τον αναγνώστη . Ο μόνος τρόπος να μην μπερδευτεί είναι να χρησιμοποιούνται πάντα οι ίδιες λέξεις . Γιατί αν κάθε μέρα με γράφεις με διαφορετικές λέξεις , θα πρέπει κάθε μέρα να κάνουμε την συνομιλία << Αυτό τι σημαίνει ; Κι αυτό ; Κι αυτό ; >> ( τα λέω εκ πείρας αυτά , μη με πείτε ότι δεν έχετε ρωτήσει ποτέ τι σημαίνει κάτι που είναι γραμμένο σε greeklish ) . Επομένως , περιορίστηκε η γλώσσα για να γίνει πιο εύκολα κατανοητό το κείμενο και να γραφεί πιο γρήγορα ( η μόνιμη , ψεύτικη , δικαιολογία όσων γράφουν greeklish ) , και μέσα από αυτό τον περιορισμό έχεις αποτύχει να γνωρίσεις την ελληνική όχι απλά ως μια γλώσσα , αλλά ως τρόπο σκέψης ( αυτό εννοούσα στο προηγούμενο post όταν εξηγούσα την ετυμολογία της λέξης << Συζήτηση >> . Δεν μιλούσα για κανέναν ενθουσιασμό που ανακάλυψα κάτι καινούριο , δεν το συγκρίνω με τον ενθουσιασμό του να λύσω μια δύσκολη άσκηση . Αυτό που λέω είναι ότι έτσι βλέπεις το τι σημαίνει ουσιαστικά η λέξη . Δεν είναι απλά η συνομιλία , είναι κοινή αναζήτηση ) .

Smileys ή όχι .
Προσέξατε ότι σε αυτή την συζήτησή μας κανείς δεν χρησιμοποίσε smileys ; Τολμώ να υποθέσω ότι γίνεται γιατί όταν μιλάς για κάτι σοβαρό , προσπαθείς να γίνεις ακριβέστατος , πράγμα που επιτυγχάνεται μόνο μέσα από την γλώσσα , ενώ όταν κάνεις πλάκα ( πχ << Ωραία είναι αυτή ;) >> ή << Σήμερα ήπια πολύ γάλα και πόνεσε η κοιλιά μου :( >> ) τότε τα χρησιμοποιείς . Αν καταλήξεις να τα προσθέσεις επειδή διευκολύνουν το δεύτερο είδος , τότε καταστρέφεις το πρώτο ( παρόλο που δεν είναι ακριβής , ούτε καν σωστή , η ταξινόμηση που έκανα ) .

Μονοτονικό ή Πολυτονικό .
Θα συμπληρώσω άλλη φορά , πείτε κι εσείς τις απόψεις σας .

Υ.Γ. : Αν κάτι θα ήθελα να μείνει από τα λεγόμενά μου είναι η ρήση του Αριστοτέλη . Πιστεύω , όπως πιστεύει κι ο κύριος Γιανναράς ( όντως αληθεύει ότι τον έχω κάνει Θεό αυτό τον άνθρωπο ) , ότι εκράζει τέλεια την φιλοσοφία που κρύβεται πίσω από το << Ελληνικά , όχι greeklish , όχι smileys , όχι μονοτονικό >> .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Ναι, έχω δει κ εγώ παιδιά να γράφουν σε greeklish, ή άλλα να μπερδεύουν το ψ με πσ και το ξ με κσ...

Συμφωνώ στα περισσότερα που είπε ο προλαλήσαντας. Όντως υπάρχουν φορές που ρωτάς... ' εννοείς αυτό; ή αυτό;' σε κάποιον που σου γράφει πχ. σε IM με γρεκικοεγκλέζικα.

Όσον αφορά την ταχύτητα της πληκτρολόγησης με τα greeklish δεν καταλαβαίνω γιατί κερδίζει κάποιος σε ταχύτητα... ειλικρινά. Τι; Δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο; Όλα τα γνωστά λειτουργικά παρέχουν ελληνικό layout.
Τους είναι δύσκολο να πατάνε συνέχεια Alt+Shift?
1) Υπάρχει και στους γνωστότερους WM/DM μα νομίζω και στα Windows η σχετική επιλογή του να αποθηκεύεται η ρύθμιση γλώσσας ξεχωριστά για κάθε παράθυρο.
2) Τα κείμενα που καλούν εμότικονς ρυθμίζονται. οπότε μπορεί πχ. το "_γαμ" να αντικαταστήσει το "_fu"



ΥΓ. Κηπουρίδη, αυτά τα εισαγωγικά σου με σκοτώνουν :) !
Στα Windows: right_Alt+[ ή right_Alt + ]
Στο Λίνουξ συνήθως: Alt + , (ή <) ή Alt + . (ή >)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Αυτό θα έλειπε να μη συμφωνούσες με τον προλαλήσαντα ! Βαριέμαι τώρα να γράψω περί πολυτονικού ( σίγουρα το επιχείρημα που έδειξε ο chris από polytoniko.org ήταν φρικτό ! ) . Αλλά καλύτερα να μην επικεντρωθούμε στο αν είναι δικαιολογίες , πώς μπορούν να χρησιμοποιήσουν ελληνικά , και λοιπά , αλλά να δούμε την ουσία του προβλήματος , που είναι << Ποιο είναι σωστότερο >> κι αν υπάρχουν όντως επιχειρήματα υπέρ των γρεκοεγγλέζικων ( πολύ ωραία λέξη ! ) .

Υ.Γ. : Ναι , τα εισαγωγικά μου είναι ανυπέρβλητα τα άτιμα . Δύο φορές ο χαρακτήρας '<' ! Απλά έτσι συνήθισα κι έχω και κάτι προβλήματα με το πληκτρολόγιο ( άλλα πατάω , άλλα με βγάζει ) και βαριέμαι να το ψάξω !
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από chris »

Για να μην απαντάω σε όλα παρακάτω που τα περισσότερα λένε το ίδιο πράγμα: Δεν τέθηκα πουθενά υπέρ της επικράτησης των greeklish σαν μοναδική γραφή της ελληνικής.
Τονίζω:
chris έγραψε:Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πω. Η γλώσσα πρέπει να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της εποχής και να είναι εργαλείο και έκφρασης και επικοινωνίας, τα greeklish και τα smileys βοηθούν περισσότερο σε αυτό από ότι το πολυτονικό.
Ήταν ένα παράδειγμα, τώρα το greeklish vs ελληνικά είναι ένα μεγάλο θέμα, ο καιρός θα δείξει.
Πάντως στο επίπεδο που χρησιμοποιούνται τώρα τα greeklish, που υπάρχει πρόβλημα; Όχι, το ότι "ξεχνάμε την ορθογραφία μας και δεν τιμάμε το αρχαίο αλφάβητό μας, μπλα μπλα μπλα" δεν αρκεί.
Κηπουρίδης έγραψε:Chris , κοίτα πώς έχει , κατά την ταπεινή μου γνώμη , το πράγμα . Βλέπεις ότι σε απλές συνομιλίες του τύπου .
<< Είσαι γελοίος >>
μπορεί να το διαβάσει ο άλλος και να παρεξηγηθεί ενώ εσύ το λες για πλάκα . Οπότε προσθέτεις στο << Είσαι γελοίος >> κι ένα << :p >> και καταλήγεις να λες ότι αυτό << Είσαι γελοίος :p >> αποδίδει ορθότερα αυτό που θες να μεταδώσεις . Οπότε αφού είναι κάτι θετικό , καταλήγεις να το εισάγεις στη γλώσσα ( να εισαχθεί καλύτερα μέσα από την εξέλιξη ) . Όμως , όπως είπε κι o thetrojan , βλέπουμε σε πολλά λογοτεχνικά έργα να μεταδίδονται πολύ περισσότερα νοήματα με την χρήση της γλώσσας , επειδή αυτοί που τα γράφουν ξέρουν να την χειρίζονται , δεν χρειάζονται ένα smiley για να ημιγίνουν κατανοητοί . Προσθέτοντας τα smiley , απ'ευθείας περιορίζεις την γλώσσα καθώς η φάτσες αντικαθιστούν τις λέξεις , και σε καμμία περίπτωση ο πλούτος της γλώσσας δεν μπορεί να συγκριθεί με τον πλούτο των .... smileys !
Σωστό αυτό που λες, δεν είπα ότι η γλώσσα θα αντικατασταθεί από τα smileys, έκανα απλά την σύγκριση και είπα πως ακόμα και τα smileys συντελούν περισσότερο στην γλώσσα από ότι το πολυτονικό.
Κηπουρίδης έγραψε:Αν κάτι έχω να πω σε όλα αυτά που ανέφερες , είναι απλά η φράση του Αριστοτέλη ( συγγνώμη για το μονοτονικό ) .
<< Το ζητείν απανταχού το χρήσιμον ήκιστα αρμόζει τοις ελευθερίοις και μεγαλοψύχοις >>
Που σημαίνει ότι να αναζητάς παντού το χρήσιμο , ελάχιστα αρμόζει στους ελεύθερους και τους μεγαλόψυχους .
Άρα το θέμα δεν είναι να καταλήξουμε να απλουστεύσουμε την γλώσσα . Αυτό δεν έχει κανένα νόημα . Ίσα ίσα που είναι υποτιμητικό για κάποιον ελεύθερο και μεγαλόψυχο να δεχθεί απλουστεύσεις από την στιγμή που θα τον περιορίσουν .
Εγώ λέω:
"Το να αναζητάς παντού το χρήσιμο και το καλύτερο αρμόζει στους προγραμματιστές, δεν αρμόζει όμως στους φιλολόγους."
Η γλώσσα έχει απλοποιηθεί, απλοποιήται και θα συνεχίσει να απλοποιήται *χωρίς* να περιορίζεται. Οι αποδείξεις είναι περιττές και νομίζω πως δεν μπορεί να διαφωνήσει κανείς με αυτό.

Όχι όχι όχι! Den periorizesai katholou me ta greeklish, arkei na synithiseis sto na ta diavazeis.
Ayto pou les me to dld to diladi kai to dhladh exei na kanei me tous kanones orthografias, oxi me tous xaraktires, δλδ: δηλαδή διλαδί.
Κηπουρίδης έγραψε:Προσέξατε ότι σε αυτή την συζήτησή μας κανείς δεν χρησιμοποίσε smileys ; Τολμώ να υποθέσω ότι γίνεται γιατί όταν μιλάς για κάτι σοβαρό , προσπαθείς να γίνεις ακριβέστατος , πράγμα που επιτυγχάνεται μόνο μέσα από την γλώσσα , ενώ όταν κάνεις πλάκα ( πχ << Ωραία είναι αυτή ;) >> ή << Σήμερα ήπια πολύ γάλα και πόνεσε η κοιλιά μου :( >> ) τότε τα χρησιμοποιείς . Αν καταλήξεις να τα προσθέσεις επειδή διευκολύνουν το δεύτερο είδος , τότε καταστρέφεις το πρώτο ( παρόλο που δεν είναι ακριβής , ούτε καν σωστή , η ταξινόμηση που έκανα ) .
+1
Κηπουρίδης έγραψε:Αν κάτι θα ήθελα να μείνει από τα λεγόμενά μου είναι η ρήση του Αριστοτέλη . Πιστεύω , όπως πιστεύει κι ο κύριος Γιανναράς ( όντως αληθεύει ότι τον έχω κάνει Θεό αυτό τον άνθρωπο ) , ότι εκράζει τέλεια την φιλοσοφία που κρύβεται πίσω από το << Ελληνικά , όχι greeklish , όχι smileys , όχι μονοτονικ
ακριβώς αυτό, την εκφράζει τέλεια δυστηχώς. Μην ψάχνεις το χρήσιμο...
thetrojan01 έγραψε:Όσον αφορά την ταχύτητα της πληκτρολόγησης με τα greeklish δεν καταλαβαίνω γιατί κερδίζει κάποιος σε ταχύτητα... ειλικρινά. Τι; Δεν έχουν ελληνικό πληκτρολόγιο; Όλα τα γνωστά λειτουργικά παρέχουν ελληνικό layout.
Τους είναι δύσκολο να πατάνε συνέχεια Alt+Shift?
1) Υπάρχει και στους γνωστότερους WM/DM μα νομίζω και στα Windows η σχετική επιλογή του να αποθηκεύεται η ρύθμιση γλώσσας ξεχωριστά για κάθε παράθυρο.
2) Τα κείμενα που καλούν εμότικονς ρυθμίζονται. οπότε μπορεί πχ. το "_γαμ" να αντικαταστήσει το "_fu"
0) Ναι τους είναι και όπως λες εσύ "απλά έτσι γουστάρουν". (για ποιό σοβαρά επιχειρήματα δες 5 γραμμές κάτω)
1) ναι υπάρχει.
2) ναι.
Κηπουρίδης έγραψε:κι αν υπάρχουν όντως επιχειρήματα υπέρ των γρεκοεγγλέζικων ( πολύ ωραία λέξη ! )
Γράφεις πιο γρήγορα, δεν βάζεις τόνους και δεν χρειάζεται να αλλάζεις σε ελληνικά. Αυτό τα καθηστά τέλεια για ανεπίσημο γραπτό λόγο, για οτιδήποτε άλλο δημιουργείται πρόβλημα.
thetrojan01 έγραψε:Στήριξε αυτήν την άποψη σε παρακαλώ, γιατί ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς στο καλό επικοινωνούν καλύτερα/ευκολότερα.
Δες 5 γραμμές πάνω.
thetrojan01 έγραψε:Εγώ πάλι γιατί τη βρίσκω μια χαρά με την νέα ελληνική γραφή; Οκ, εγώ είμαι τρελός :lol: , αλλά εσύ σε παρακαλώ πες μου πώς στο καλό τους έρχεται "γάντι" η χρήση των greeklish αντί των greek
Εγώ πάλι; Ποιός είπε πως η ελληνική γραφή δεν είναι μια χαρά;
Δες 10 γραμμές πάνω.
thetrojan01 έγραψε:Χέσε το πολυτονικό, για greek vs greeklish μιλάω! :lol:
είσαι σίγουρος;
thetrojan01 έγραψε:Και ναι στο πολυτονικό και στο μονοτονικό, το μάτι καταλαβαίνει καλύτερα και γρηγορότερα τις λέξεις απ' ό,τι στα greeklish
Για greek vs greeklish δες 15 γραμμές πιο πάνω. :P
thetrojan01 έγραψε: Πάλι μου μιλάς για προφορικό λόγο. Όσον αφορά τα mail, μόνο όταν γράφω σε φίλους μου και χρησιμοποιώ σχεδόν προφορικό λόγο χρησιμοποιώ τα emoticons, κι αυτά από συνήθεια!
Δεν σου μιλάω για προφορικό, σου μιλάω για IM, Email, sms, forums. Δεν ξέρω που κατατάσεται το IM, όπου και αν είναι όμως, δεν μιλάω για προφορικό λόγο.
thetrojan01 έγραψε:κυρίως μεταφρασμένα, (Rowling και ένα άλλο που το θεώρησα ελεεινό). Σε ρώτησα για να σου πω ότι για να αποδώσεις τα συναισθήματα μιας παραγράφου τα emoticons είναι άχρηστα! Φυσικά και η ξενόγλωσση λογοτεχνία αποδίδει εξίσου συναισθήματα πολύ καλά σε σχέση με την Ελληνική. Αλλά ειδικότερα, στην ελληνική λογοτεχνία βρίσκεις αξιοθαύμαστα σχήματα λόγου, φράσεις, κατασκευασμένες από τους συγγραφείς λεξεις κ.ά.
Μου λες πως έχεις διαβάσει κυρίως μεταφρασμένα, και έπειτα πως στην ελληνική λογοτεχνία βρίσκεις αξθοθαύμαστα σχήματα λόγου κτλ. Μήπως δεν έχεις διαβάσει αρκετά ξένα; Όλες οι γλώσσες μεταδίδουν συναισθήματα.
thetrojan01 έγραψε:Όχι, δεν αποδίδεις τόσες ένοιες όσο με την Ελληνική. Πήγαινε σε έναν Άγγλο και πες του "In my home I've got a rock"... Μόνο αυτό. Και ζήτησέ του να σου ζωγραφίσει τι κατάλαβε. Μπορεί να δεις ένα βότσαλο, μία πέτρα ή έναν βράχο... Και όσον αφορά την εύκολη χρήση: Δεν προορίζεται για παγκόσμια γλώσσα η Ελληνική για να πούμε οκ, ας αλλάξουμε αλφάβητο! (πράγμα που παλαιότερα έχει γίνει πάρα πολλές φορές). Έλληνες είμαστε, σε σχολεία πηγαίνουμε/πήγαμε, μαθαίνουμε/μάθαμε την Ελληνική πάρα πολύ καλά πιστεύω.
bedrock, boulder, cobblestone, crag, crust, earth, gravel, lava, lodge, mass, metal, mineral, ore, pebble, promontory, quarry, reef, rubble, shelf, slab, slag
Το επιχείρημα σου μόλις καταρίφθηκε. Και το δεύτερο "Έλληνες είμαστε, σε σχολεία πηγαίνουμε/πήγαμε, μαθαίνουμε/μάθαμε την Ελληνική πάρα πολύ καλά πιστεύω." νομίζω πως δεν χρειάζεται να το σχολιάσω.
thetrojan01 έγραψε:Όπως προανέφερα, γιατί απλά θα γούσταρα! Γιατί κάθισα και έβαλα Arch Linux?
Περίμενα κάτι καλύτερο...
Τα Arch νόμιζα τα έβαλες γιατί έχει ενδιαφέρον να δεις πως "φτιάχνεις" ένα λειτουργικό έχοντας αρχικά τον πυρήνα τον pacman και μερικά tools. Και αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον. Δεν υπάρχει απλά γουστάρω, υπάρχει γουστάρω γιατί ____________... Και όταν αυτό το γιατί δεν υπάρχει, τότε στην θέση του κενού μπαίνει το "απλά γουστάρω".

Θα ήθελα να δω ένα, μονάχα ένα, σωστό και λογικό επιχείρημα υπέρ του πολυτονικού.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

[20:06:15] chris says:
ρε συ, σοβαρά, γιατί γουστάρεις το πολυτονικό;
[άσχετες με το θέμα γραμμές]
[20:06:38] thetrojan01 says:
Για να μη γράφω με αυτό ακόμα σημαίνει ότι δεν το γουστάρω τόσο
--ασχετη γραμμή-- (από 'δω και στο εξής: --------- )
[20:06:44] thetrojan01 says:
αλλά δε θα με χαλούσε να το έκανα :P
[20:06:50] chris says:
λοοολ
[20:06:51] thetrojan01 says:
αλλά φυσικά, όχι, μου φτάνει το μονοτονικό
[20:07:57] thetrojan01 says:
Τα Arch νόμιζα τα έβαλες γιατί έχει ενδιαφέρον να δεις πως "φτιάχνεις" ένα λειτουργικό έχοντας αρχικά τον πυρήνα τον pacman και μερικά tools. Και αυτό έχει πολύ ενδιαφέρον. Δεν υπάρχει απλά γουστάρω, υπάρχει γουστάρω γιατί ____________... Και όταν αυτό το γιατί δεν υπάρχει, τότε στην θέση του κενού μπαίνει το "απλά γουστάρω".

Θα ήθελα να δω ένα, μονάχα ένα, σωστό και λογικό επιχείρημα υπέρ του πολυτονικού.
[20:08:06] thetrojan01 says:
δεν είπα ότι θα βοηθούσε κάπου, άρα δεν έχω επιχείρημα να σου δείξω. Δέξου ότι απλά γουστάρω :D <---- edited για διόρθωση λάθους πάνω στην συγχόνευση των γραμμών
------------------------------
[20:09:40] thetrojan01 says:
Σωστό αυτό που λες, δεν είπα ότι η γλώσσα θα αντικατασταθεί από τα smileys, έκανα απλά την σύγκριση και είπα πως ακόμα και τα smileys συντελούν περισσότερο στην γλώσσα από ότι το πολυτονικό.
[20:09:55] thetrojan01 says:
α, απλά σύγκριση μεταξύ πολυτονικού και smilies ΤΩΡΑ ΤΟ ΛΕΣ :D
[20:10:24] chris says:
ουσιαστικά λέω: ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΤΟΝΟΥΣ
[20:10:36] thetrojan01 says:
οκ αλλά τώρα το λες αυτό, ότι σύγκρινες μεταξύ τους· εγώ δεν είμαι υπέρ του πολυτονικού.
[20:10:54] thetrojan01 says:
μάλλον δεν το έδωσα έτσι απλά ώστε να γίνει αντιληπτό
[20:10:57] thetrojan01 says:
Δεν είμαι υπέρ.
[20:11:00] thetrojan01 says:
Απλά θα γούστερνα αν το έκανα
[20:11:03] chris says:
TVRA TO LES
[20:11:04] thetrojan01 says:
Για κανέναν λόγο
[20:11:07] thetrojan01 says:
απλά θα γούσταρα.
[20:11:08] chris says:
Αααααα, καλά
-----------------
[20:11:22] chris says:
και εγώ θα γούσταρα αν ανέβαινα το έβερεστ άλλα δεν το ανεβαίνω
[20:11:30] thetrojan01 says:
ωραία, έτσι μπράβο :D
[20:11:31] chris says:
αλλά θα γούσταρα
[20:11:34] thetrojan01 says:
κι εγώ. Με βλέπεις να γράφω; :D
[20:11:47] thetrojan01 says:
αλλά δε θα το κατέκρινα αν το κάνει κάποιος άλλος. Δεν υπάρχει παλιά γλώσσα και νέα γλώσσα...
[20:12:00] thetrojan01 says:
οπότε.
[20:12:00] chris says:
ξέρεις, αν μου άρεσε το παγωτό καρπούζι θα μου άρεσε το παγωτό καρπούζι
[20:12:14] thetrojan01 says:
got the point -.- απλώς είμαι κοντά στο να το κάνω κάποια μέρα
[20:12:15] thetrojan01 says:
γιατί έτσι.
[20:12:23] thetrojan01 says:
αλλά εσύ δεν είσαι κοντά στο να ανεβείς στο έβερεστ.
[20:12:25] thetrojan01 says:
(νομίζω)
[20:12:33] thetrojan01 says:
κάποια μέρα = σύντομα
[20:12:36] thetrojan01 says:
να το αρχίσω για λίγο καιρό
[20:12:41] thetrojan01 says:
και να το τελειώσω επειδή θα χω βαρεθεί
[20:13:04] chris says:
είναι πιο πιθανών εγώ να ανέβω στο έβερεστ παρά να αρχίσεις να γράφεις σε πολυτονικό
[20:13:08] thetrojan01 says:
α ναι;
[20:13:09] thetrojan01 says:
:P
[20:13:20] chris says:
πολύυυυ θα ήθελα να μου αποδείξεις πως κάνω λάθος
[20:13:23] chris says:
ΑΧΑΧΑΧΑ :P
[20:13:34] chris says:
επίσης είναι πιο λογικό
[20:13:42] thetrojan01 says:
ΟΟΟκ. Στοίχημα μία λύση του alexander σε GW-BASIC
[20:13:42] thetrojan01 says:
xD
[20:13:53] chris says:
λοολ
[20:14:01] thetrojan01 says:
θα με δεις κατά τον Ιούλιο
[20:14:02] thetrojan01 says:
xD
[20:14:05] chris says:
σε brainfuck ρεε!
[20:14:11] thetrojan01 says:
όχι... άστο αυτό
[20:14:12] thetrojan01 says:
xD
[20:14:14] thetrojan01 says:
σε Basic
[20:14:18] thetrojan01 says:
αρκετή τιμωρία είναι
[20:14:23] thetrojan01 says:
:P :P :P
[20:14:24] chris says:
οκ :)
[20:14:35] thetrojan01 says:
πφφ μιλάμε δεν αντέχω να ξαναδώ τέτοιον πηγαίο της basic
[20:14:35] thetrojan01 says:
τεσπα
[20:14:39] thetrojan01 says:
παω να διαβάσω κ τα υπόλοιπα
[20:14:49] chris says:
μπάι
[20:14:57] chris says:
:P
[20:15:42] thetrojan01 says:
λοοολ
[20:15:45] thetrojan01 says:
λες να πάρει τόσο;
[20:16:02] chris says:
...
[20:16:54] thetrojan01 says:
Τους είναι δύσκολο να πατάνε συνέχεια Alt+Shift?
-Ναι τους είναι.
[20:17:08] thetrojan01 says:
απαντάς αλλά μετά συμφωνείς με το ότι υπάρχουν τρόποι για να απαλλαγούν από αυτό
[20:17:23] thetrojan01 says:
κι όμως, τα προεγκατεστημένα win 7/ vista etc
[20:17:28] thetrojan01 says:
που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι πλέον
[20:17:34] thetrojan01 says:
με το που τα βάζεις και επιλέγεις ελληνικά
[20:17:46] thetrojan01 says:
που να χτυπιέσαι θα στο βάζει προκαθορισμένη γλώσσα μέχρι να το αλλάξεις αυο
[20:17:47] thetrojan01 says:
*αυτό
[20:18:10] chris says:
ναι και ναι
[20:18:20] chris says:
υπάρχουν τρόποι να απαλλαγούν και τους είναι δύσκολο
[20:18:25] chris says:
= δεν ξέρουν τους τρόπους
[20:18:35] thetrojan01 says:
χμμ... ξαναδες τι έγραψα πιο πάνω
[20:18:43] thetrojan01 says:
λίγες γραμμές πιο πάνω δηλαδή
[20:18:58] thetrojan01 says:
Γράφεις πιο γρήγορα, δεν βάζεις τόνους και δεν χρειάζεται να αλλάζεις σε ελληνικά. Αυτό τα καθηστά τέλεια για ανεπίσημο γραπτό λόγο, για οτιδήποτε άλλο δημιουργείται πρόβλημα. ------ και φυσικά μπορούν να γράφουν στην ελληνική χωρίς να βάζουν τόνους, δεν μπορούν;
[20:19:27] chris says:
Αυτό δεν θα ήταν σωστή ελληνική
[20:20:02] thetrojan01 says:
ε και; τα greeklish είναι χειρότερα αφού πολλά παιδιά χρησιμοποιούν το λατινικό αντί το ελληνικό αλφάβητο
[20:20:39] thetrojan01 says:
Εγώ πάλι γιατί τη βρίσκω μια χαρά με την νέα ελληνική γραφή; Οκ, εγώ είμαι τρελός :lol: , αλλά εσύ σε παρακαλώ πες μου πώς στο καλό τους έρχεται "γάντι" η χρήση των greeklish αντί των greek
[20:20:45] thetrojan01 says:
δεν αναφερόταν σε εσένα
[20:20:48] thetrojan01 says:
απλά σου ζητάω εξήγηση
[20:21:02] thetrojan01 says:
ότι γιατί είναι άραγε τόσο πιο βολική ώστε να τη χρησιμοποιούν όσοι τη χρησιμοποιούν
[20:21:37] chris says:
profanos einai :)
[20:21:50] thetrojan01 says:
γιατί;
[20:21:51] chris says:
kai einai mexri enos simeiou sini8eia
[20:21:59] chris says:
giati grafeis pio grigora
[20:22:01] chris says:
dokimase to
[20:22:05] thetrojan01 says:
κι ετσι γρηγορα γραφεις
[20:22:10] thetrojan01 says:
βλεπεις; νο τονοι νο τπτ
[20:22:11] chris says:
eidika an den ksexorizeis ta i kai ta o
[20:22:21] thetrojan01 says:
σιγα και παλι ετσι μπορισ να το κανισ
[20:22:23] thetrojan01 says:
δεν μπορεισ;
[20:22:39] thetrojan01 says:
.... αν ξεχωρίζεις τα ι και τ α ο;
[20:22:40] thetrojan01 says:
*τα
[20:22:43] chris says:
ΡΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΗ ΣΥΓΚΡΙΣΗ
[20:22:47] chris says:
σόρρυ για το καπς λοκ
[20:22:49] chris says:
άλλα λέμε
[20:23:09] chris says:
Ελληνικά vs greeklish και εσύ προσπαθείς να φέρεις τα ελληνικά πιο κοντά στα greeklish
[20:23:33] thetrojan01 says:
γιατί διαφορετικά τα greeklish θα γίνουν τόσο συνήθεια που θα μεταλλαχθεί το ελληνικό αλφάβητο
[20:23:40] chris says:
οκ, έχεις δίκιο. Είναι καλύτερο να γραφεισ ετσι παρα σε γκρικλισ
[20:23:49] chris says:
ΕΣΥ χάνεις έδαφος
[20:23:49] thetrojan01 says:
και τα δύο σκατά είναι! -.-
[20:23:50] thetrojan01 says:
:P
[20:23:52] chris says:
στην συζήτηση
[20:24:20] thetrojan01 says:
μισό. μισό.
[20:24:26] thetrojan01 says:
αν κάποιος δεν γράφει greeklish
[20:24:37] thetrojan01 says:
δε θα συνηθίσει στο να γράφει ελληνικά πολύ γρήγορα
[20:24:40] thetrojan01 says:
με ή χωρίς τόνους;
[20:24:44] thetrojan01 says:
εγώ πώς συνήθισα έτσι;
[20:24:46] chris says:
όχι
[20:25:04] thetrojan01 says:
σιγά το 0.1'' που χάνω δηλαδή στους τονισμούς!
[20:25:07] chris says:
αν γραφισ ετσι δεν σινιθιζισ με τπτ
[20:25:14] thetrojan01 says:
όχι κ έτσι
[20:25:19] thetrojan01 says:
... έτσι όπως γράφω τώρα λέω
[20:25:26] thetrojan01 says:
με ή χωρίς τόνους απλά.
[20:25:26] chris says:
λοιπόν g2g
[20:25:29] thetrojan01 says:
αα οκ
[20:25:31] thetrojan01 says:
πλιζ
[20:25:33] thetrojan01 says:
κάτι τελευταιο
[20:25:36] chris says:
?
[20:25:39] thetrojan01 says:
να το στείλω στο pdpforum αυτό ?
[20:25:41] thetrojan01 says:
το ιστορικό
[20:25:41] thetrojan01 says:
?
[20:25:49] chris says:
αν θες
[20:25:50] chris says:
:P
Οπότε το μόνο σοβαρό επιχείρημα υπέρ των greeklish είναι η ταχύτητα πληκτρολόγησης;
Προσωπικά δε νιώθω διαφορά της ταχύτητας, πόσο μάλλον τη στιγμή που βάζω και τόνους.

Και ειδικά σε πληκτρολόγιο πχ. κινητού τηλεφώνου (είχες μιλήσει για χρήση των greeklish και εκεί, Χρήστο), δε νομίζω να υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thetrojan01 την Παρ Ιουν 04, 2010 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Το ζητείν απανταχού το χρήσιμον , ήκιστα αρμόζει τοις ελευθερίοις και μεγαλοψύχοις .

Εγώ σε λέω ότι έτσι ( μέσα από τα ορθογραφημένα ελληνικά και το πολυτονικό ) δεν θα ανακαλύψεις κάτι όμορφο , θα ανακαλύψεις έναν τρόπο σκέψης , έναν πολιτισμό ( διόλου ευκαταφρόνητο , και μάλιστα , με επαρκή επιχειρήματα , του ανώτερου που πέρασε από αυτό τον πλανήτη ) , κι εσύ με μιλάς για ταχύτητα πληκτρολόγησης !
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε:Το ζητείν απανταχού το χρήσιμον , ήκιστα αρμόζει τοις ελευθερίοις και μεγαλοψύχοις .

Εγώ σε λέω ότι έτσι ( μέσα από τα ορθογραφημένα ελληνικά και το πολυτονικό ) δεν θα ανακαλύψεις κάτι όμορφο , θα ανακαλύψεις έναν τρόπο σκέψης , έναν πολιτισμό ( διόλου ευκαταφρόνητο , και μάλιστα , με επαρκή επιχειρήματα , του ανώτερου που πέρασε από αυτό τον πλανήτη ) , κι εσύ με μιλάς για ταχύτητα πληκτρολόγησης !
μιλάω για το επιχείρημα του Χρήστου -.-' (Σαλλλλονικιός είσαι; :lol: )
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Kι εγώ στον Χρήστο μιλούσα !!!!
Ναι , Σαλλλλλονίκη μια ζωή !
Εσύ Ροδίτης ;
Σε ξέρει ένας φίλος μου , αλλά επειδή ήσουν γιος ενός καθηγητή του , είναι Πανεπιστήμιο αυτός .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε: Εσύ Ροδίτης ;
Σε ξέρει ένας φίλος μου , αλλά επειδή ήσουν γιος ενός καθηγητή του , είναι Πανεπιστήμιο αυτός .
1) Ναι Ροδίτης
2) πφφφφφ η γνωστή κατάσταση! Παντού αυτός ο άνθρωπος ή μαθητές θα έχει, ή συναδέλφους. :lol: ** διόρθωση: είμαι ακόμα γιος του χαχαχαχ :lol: :lol:

/offtopic
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Xαχαχαχαχα . Εντάξει , μιλάω για την ομορφιά της γλώσσας κι αποτυγχάνω να αποδόσω το ότι είσαι ακόμα γιος του ! Καλά πάω !!!!!!! Κώστας Μάρκου Νικάνδρου λέγεται ο μαθητής του :P .
Χρήστο , περιμένω απάντηση σε αυτό που έστειλα !
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε:Xαχαχαχαχα . Εντάξει , μιλάω για την ομορφιά της γλώσσας κι αποτυγχάνω να αποδόσω το ότι είσαι ακόμα γιος του ! Καλά πάω !!!!!!! Κώστας Μάρκου Νικάνδρου λέγεται ο μαθητής του :P .
Χρήστο , περιμένω απάντηση σε αυτό που έστειλα !
Ααα του Κώστα του Μάρκου! Χαιρετισμούς δώσε!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ὄμως, Χρῆστο, πρέπει νὰ παραδεχθῶ πὼς οὐδέποτε θά χρησιμοποιοῦσα τὸ πολυτονικὸ γιὰ νὰ μιλήσω σε ὲμ-ὲς-έν, ἤ κάπου ὄπου χρειάζεται νά απαντῶ ταχέως.

αλλά φυσικά με μονοτονικό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ταχύτητας...


-- φυσικά στο χαρτί γράφει κάποιος με πολυτονικό γρηγορότερα απ' ό,τι πληκτρολογεί με πολυτονικό...

----ΟΥΦ ΓΛΥΤΩΣΑ ΤΗΝ BASIC :lol: --- (αν και από περιέργεια να δω αν 'θυμάμαι τα παλιά' κάτι έγραψα αλλά δεν τρέχει φυσικά -- Δεν βγάζει σωστή έξοδο χαχαχαχαχαχαχ καθώς και ευχαριστώ την ώρα και τη στιγμή που έμαθα κάποια άλλη γλώσσα (δε θυμάμαι ποια ήταν δεύτερη, νομίζω η QuickBasic αλλά είναι θεά σε σχέση με την GW)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Τρόγιαν , το εννοείς το χαιρετίσματα ή ούτε που τον ήξερες ;

Χρήστο , περιμένω απάντηση στο προηγούμενο , και , στην ίδια λογική , ζητάω επιχειρήματα << κατά του πολυτονικού >> . Εγώ έχω να σε πω ότι δεν ήταν η φυσική εξέλιξη της γλώσσας αλλά επιβλήθηκε με νόμο , κι ότι είναι ένα χρήσιμο εργαλείο για την κατανόηση φαινομένων όπως μετατροπή δασείας σε -φ- .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ένα ακόμα... «γλωσσικό ζήτημα»

Δημοσίευση από chris »

πφφφ, TLDR, θα έχεις απάντηση όμως όταν ξεβαρεθώ :)

@tt1, εμμ, όταν είπα να γράφεις σε πολυτονικό εννούσα κανονικά, για ένα διάστημα και στο μσν και στο έξω κόσμο... Δεν γλίτωσες τίποτα! :P Θα ανέβω στο έβερεστ, περίμενε!

EDIΤ: με δυο λόγια θα έλεγα πως οι τόνοι δεν μπορούν να σου αποκαλύψουν κανέναν νέο τρόπο σκέψης, όχι. Μίλα πιο συκεκριμένα. Πως μπορεί κάτι τόσο μηχανικό και αυτοματοποιημένο για το μυαλό να κάνει κάτι παραπάνω από το να σε καθυστερήσει; Και αφού αυτό πιστεύεις, γιατί δεν γράφεις σε πολυτονικό; Το παράδειγμα που έδωσες για την συζήτηση πχ., και ο τρόπος σκέψης αυτός επηρεάστηκε από τους τόνους; Το πολυτονικό δεν έχει κανένα πρακτικό όφελος. Ναι, εγώ το πάω πολύ πρακτικά.

Ο tt1 υποχώρησε (ναι ναι ναι), one to go!

Δεν κατέρριψες κανένα επιχείρημα μου κατά του πολυτονικού και δεν έχεις παρουσιάσει κανένα ουσιαστικό υπέρ αυτού. Περιμένω. [Πωπω, τι με πιάνει, είπα να γράψω 2 γραμμές και έβγαλα παραγράφο πάλι]
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση