Απορίες για την Γ΄φάση

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Ελεύθεροσκοπευτής
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 1:57 am

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από Ελεύθεροσκοπευτής »

θα με τρελάνετε;;; ειδικά προγραμματισμό γραφεις πολύυυυυ πιο άνετα σε λινουξ
έχω να πατήσω στο παρτίσιον των γουίντοουζ, από τότε που βαλα και λίνουξ στο (καημένο) πισι
όσοι δεν έχετε, αγοράστε έναν εξωτερικό σκληρό, παραχώστε μέσα ότι χρειάζεστε από αρχεία κατεβάστε το άηζο αρχείο για ουμπούντου και από αυριο τρέξτε λίνουξ....
(καλά, οκ, η φάση του εξωτερικού σκληρού δεν είναι απαραίτητη...)
όσοι θέλουν κάτι βασικο, ας φανταστούν ένα περιβάλλον γουίντοουζ, ας αφαιρέσουν τα εκνευριστικά (ήμουν ευγενικός) κρασαρίσματα, ας προσθέσουν γραφικά επιπέδου βίστα, ας βγάλουν τη μισή ραμ που χουν στο πισι τους, γιατί δεν πρόκειται να τους χρειαστεί ποτέ με λίνουξ, ας προσθέσουν τον παράγονται πως ότι χρειαστείς εγκαθίσταται μέσω της κονσόλας (κάτι σαν το σιεμντι των γουίντοουζ, αλλά υπό μία έννοια άαααασχετο) σε μερικά λεπτά και ναι (πρωτόγνωρο για γουιντουζάκηδες) ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ και μάλιστα κάνει αυτό ακριβώς που θες, χωρίς προηγουμένως να έχει αλλάξει το φόντο εργασίας 7 φορές απανωτά, να χει ανοιγοκλείσει το πορτάκι για σιντι σε ρυθμούς μπάλο για κάνα μισάωρο και χωρίς να χει βγει ο κατατάλλα φιλικός (γκρρρμφκτδσσσπ) συνδετήρας του γουόρντ να σου υπενθυμίσει οτί πιθανότατα η θεία σου στο σικάγο (αν έχεις) μπρεί να πάσχει αυτή την εποχή από βιοκατστροφολογικοφρανή μυελοχοληστρονδικοποιήτιδα...
επίσης, κάτι συνταρακτικότατο είναι το μενού του δεξίκλικ σε έναν φάκελο >δημιουργία φακέλου και >δημιουργία αρχείου εκπληκτικό???? ότι και να θές να κάνεις φτιάχνεις αρχείο και μετά, όταν το ονομάσεις του βάζεις εσύ κατάληξη (.cpp .py) κλπ επίσης φανταστείτε να λείπει μονίμος μιά περιοχή της επιφ.εργασίας γιατί την καταλαμβάνει η κονσόλα που (επιβάλλεται) να είναι συνεχώς ανοικτή, για να λειτουργεί κανείς σαν άνθρωπος...
αυτά τα βασικά, άααα για τις υπόλοιπες γλώσσες δεν ξέρω, αλλά για να κομπαηλάρετε σε σι++ δίνετε την εντολή στην κονσόλα: (νάτα)
g++ arxeio.cpp -o onomaarxeioupou8atrexei -Wall (το τελευταιο προαιρετικό)
τις ευχές μου για μια καλή λινουξοεγκατάσταση :)
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από compileGuy »

Σε ευχαριστώ!! :)

Απλά δεν είχα ασχοληθει καθόλου με λινοξ. Τόσο τραγικό είναι???
darksaga
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 10:57 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από darksaga »

οχι compileGuy δεν ειναι τοσο τραγικο οσο το παρουσιαζουν.
Ειναι πολυ καλυτερο λειτουργικο και προσωπικα εχω 3 χρονια να βαλω win στο pc μου αλλα υπαρχουν κι εδω προβληματα(κουχ κοουχ συμβατοτητα, plug n play, filesystems, dependencies(για τα rpm)).
Για να καταλαβεις, η μεγαλυτερη διαφορα που θα αντιληφθεις ειναι το γραφικο περιβαλλον που δεν θα ελεγα οτι ειναι καλυτερο, απλως διαφορετικο, και οτι δεν χρειαζεσαι firewall... κατα τα αλλα ειναι περιπου σα μια φρεσκια εγγατασταση xp.

Για προγραμματισμο ειναι αληθεια οτι το λινουξ ειναι καλυτερο αλλα αυτο το επιχειρημα δεν αναφερεται σε λυσεις διαγωνισμων αλλα κυριως σε big scale προγραμματα.
Στην περιπτωση διαγωνισμων με ενα dev-c++ κανεις τη δουλεια σου χωρις κανενα απολυτως προβλημα
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από compileGuy »

Απλά ξέρω πως τα λινουξ είναι διαφορετικής φιλοσοφίας λειτουργικό που βασίζεται στο UNIX. Ακόμα ξέρω πως δεν χρειάζεσαι antivirus γιατί δεν υπάρχουν ιοί για λινούξ και πως για να τα χρεισιμοποιείς αξιοπρεπώς χρειάζεται να ξέρεις αρκετές εντολές. Απλά έχω συνηθίσει στα win (ξέρω ότι αυτό δεν είναι επιχείρημα :) ) και απλά προτειμώ να μήν έχω 1.000.000 αρχεία (ή παραπάνω) για λειτουργικό που υπάρχουν στα λινουξ. Ακόμα επειδή ακριβώς παίζω και κανα παιχνιδάκι στο pc προτειμώ τα win (αν και ξέρω για το wine). Όσο για το γραφικό περιβάλλον των 2 λειτουργικών (για να πώ την αλήθεια :) ) δεν με ενδιαφέρει καθόλου.

Ακομα δεν έχω χρόνο για να καθήσω να μάθω λινουξ. :D

Αυτά απο μένα!!

ΥΓ: Για να κάνεις compile πηγαίω κώδικα (στα λινουξ πάντα) θα πρέπει να πάς στο terminal και να πληκτρολογίσεις την εντολή "gcc....."??
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κατ' αρχάς: είναι ΤΟ Linux και όχι ΤΑ Linux. ;)

+1 για τον Ελεύθεροσκοπευτής

Πηγαίνετε εδώ: http://www.zegeniestudios.net/ldc/

βρείτε τη διανομή που σας ταιριάζει (θα σας έλεγα Ubuntu γιατί μάλλον σε αυτή θα διαγωνιστούμε)

Στη συνέχεια πάτε στο site του Ubuntu Linux/ ή της διανομής που θα κατεβάσετε τέλοσπάντων και διαβάστε κανένα QuickStart ή κανένα Tutorial / Documentation...

Ακόμη: Το λίνουξ δεν έχει όρια!

Καλή διασκέδαση. :D

/edit: ορθογραφικά λάθη :-χ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thetrojan01 την Τετ Μαρ 25, 2009 7:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
darksaga
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 10:57 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από darksaga »

CompileGuy το οτι εχεις συνηθισει win ειναι πολυ καλο επιχηριμα... ο καθενας χρησιμοποιει οτι τον βολευει και τον εξυπηρετει.
Ακομα καλυτερο ειναι αυτο με τα παιχνιδια... τα παιχνιδια εδω ειναι επιεικως σκατα απο ολες τις αποψεις(με εξαιρεση τα crossplatform του στυλ unreal tournament)

αυτο εμ τα 10000000 αρχεια ειναι λιγο αστοχο αν σκεφτεις τι χαμος γινεται στο /windows και τη registry κτλ

Γι αυτο που ρωτας, με gcc source_file.c κανει compile προγραμματα σε c και με g++ source_file.cpp σε c++
και τα δυο παραγουν ενα εκτελεσιμο εμ το ονομα a.out που εκτελεις με την εντολη ./a.out
(φυσικα υπαρχουν ποοολες επιλογες ακομα αλλα με αυτα κανεις δουλεια)

Το καλο με τα win ειναι οτι μπορεις να τους βαλεις cyguin και να κανεις δουλεια σου ενω το wine ειναι γ@^^isε τα...

ΥΓ εχω βαρεθει να ακουω αυτη τη μαλακια διορθωση οτι ειναι "το linux και οχι τα linux". Τι σημασια εχει??
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Αν ειπωθεί 'τα λίνουξ' χάνεται η σημασία της λέξης. Λέγοντας Λίνουξ εννοούμε τον πυρήνα και όχι ένα κάρο διανομές...
Η ουσία του Λίνουξ είναι στον πηρύνα του.
Δεν είναι το ίδιο να αναφερόμαστε σε έναν πηρύνα με το να αναφερόμαστε στα συνοδευτικά του, αν με εννοείς.

Από φιλολογικής άποψης (ναι ναι, αυτοί οι μπλαμπλάδες (πλάκα))
αναφερόμαστε στο λειτουργικό, το οποίο είναι γένους ουδετέρου. Αν ήταν έτσι, γιατί δε λέμε "την ΠΔΠ", "η αυτοκίνητο", "τα δέντρο";

:roll: και plz μην εκνευρίζεσαι: να συζητάς. :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thelastnicholas
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Παρ Φεβ 13, 2009 8:07 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από thelastnicholas »

Προφανώς μόνο εσύ κάνεις αυτή τη διάκριση. Διεθνώς η λέξη Linux έχει ταυτιστεί με τις διανομές και την φιλοσοφία του ανοικτού κώδικα. Αν θέλει κάποιος να αναφερθεί στον πυρήνα αυτό γίνεται σχεδόν πάντα ρητά.

Από την wikipedia:
This article is about operating systems that use the Linux kernel. For the kernel itself, see Linux kernel.
[....]
Linux is a generic term referring to Unix-like computer operating systems based on the Linux kernel
Από φιλολογικής άποψης.... όλες οι ξένες λέξεις που δεν έχουν ενσωματωθεί στην γλώσσα (που είναι και ακλιτες) είναι εξ' ορισμού ουδετερες. Δεν υπάρχει κανόνας που να υπαγορεύει την αντιστοιχία ελληνικής/ξένης λέξης όσον αφορά το γένος.( πχ "είναι το λειτουργικό αρα το Linux") Βέβαια απο τη στιγμή που κάτι είναι χειροπιαστά πληθυντικού αριθμού μπορεί προφανώς να χρησιμοποιηθεί ο πληθυντικος αριθμός.

Όσον αφορα την ουσία του Linux άνοιξε ένα άλλο topic αν θες να τη συζητήσουμε (η οποία προφανώς δεν είναι ο πυρήνας του).
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από thetrojan01 »

οκ αν είναι έτσι τότε συγγνώμη, ήμουν λάθος. :mrgreen:

Αλλά ας επιστρέψουμε στο topic, μην το κλειδώσεικανενας admin...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
darksaga
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Δευ Μαρ 16, 2009 10:57 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από darksaga »

εχουμε καλο admin μην ανησιχειτε :P
(γλυψ γλαψ γλουψ) :mrgreen:
Ελεύθεροσκοπευτής
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 1:57 am

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από Ελεύθεροσκοπευτής »

compileGuy έγραψε:Τόσο τραγικό είναι???
για μένα;;; καθόλου :P
για σένα;;; θα καταλάβεις όταν πρωτοτρέξεις τα (το) λίνουξ ;) :D
darksaga έγραψε:αλλα υπαρχουν κι εδω προβληματα(κουχ κοουχ συμβατοτητα, plug n play, filesystems, dependencies(για τα rpm)).
είναι το αλατοπίπερο των (του) λίνουξ θα έλεγα, διότι ξέρεις οτί αν ψάξεις αρκετά, θα μπορέσεις να διορθώσεις τα προβλήματα, ή να βρείς μεθόδους που τα παρακάμπτουν, ενώ στα (στο) γουίντοουζ δεεεεν :P
compileGuy έγραψε:Ακομα δεν έχω χρόνο για να καθήσω να μάθω λινουξ.
το βασικό μου επιχείρημα και μένα σε φάση π.γ. (προ γουίντοουζ) που τελικά σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει: "που να ψάχνω να βρω κενό σιντι, να κουνηθώ να πατήσω το κουμπάκι να ανοίξει η θύρα, να ξεψαχνίσω το νερο και να κάνω και ρηστάρτ μετά... καλά είμαι στην αγκαλιά του μπιλάρα (γκέητς) και ποιος ξέρει αν τα σκορ μου στην πασιέντζα θα χαθούν μετά την αλλαγή σε λίνουξ..." :P :P
μια ιδέα είναι... ;)

και κάτι σοβαρό: δεν έχω και την τρομερή εμπειρία προγραμματισμού, αλλά από κάτι ψιλά που χω καταλάβει με ηρητάρουν (εκνευρίζουν) λίγο κάτι ιδιότυπες και ξενοφοβικές συναρτήσεις και βιβλιοθήκες του γκέητς που λειτουργούν υπό προυποθέσεις και μόνο σε γουίντοουζ, μπορεί να ναι και ιδέα μου, μπορεί και να οφείλεται στον ψυχάκια, παραθυράκια πληροφορικό που χουμε φέτος και έλαχε να θέλει να μας δώσει το βάπτισμα πυρός σε σιπλαςπλας (ευτυχώς ήξερα ήδη κάποια πράγματα) και μας έχει γανώσει με κάτι σήστεμ("πόουζ") π.χ. ενώ υπάρχει το κομψότατο 'σιν.γκετ()' :roll:

όταν πρωτοδοκίμασα τα (το) λίνουξ (ένα μπακ τρακ από στικάκι, της κακιάς ώρας) ήταν ένα απόγευμα, που πραγματικά δεν είχα τι άλλο να κάνω... (ίδια ακριβώς λογική με σένα συν του οτί είχα και έχω ακόμη χαλαρά καμια 1000αδα αρχεια-π@π@ριες .εξε που θέλουν ξεκαθάρισμα κααααποτε) ε, το αποτέλεσμα ήταν επί μια βδομάδα πισι ανοιχτό, το φλασάκι να χει βαρέσει κόκκινο και εγώ να μην μπορώ να ξεκολλήσω απ τα (το) λίνουξ :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:
>>γκιβ όνλη ε τράη ενντ γιού γουίλ ρημέμμπερ μη (ξέρω, ξέρω, τα γκρηκλησ θα με φάνε)
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από chris »

Παιδιά μήπως -λέω μήπως- βγαίνουμε πολύ offtopic?
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
papa6934464
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 14, 2009 11:30 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από papa6934464 »

Ερωτήσεις........

• Μήπως έμαθε κανείς τι ώρα πρέπει να είμαστε στα εργαστήρια Πληροφορικής στις 13 του μήνα για την τελική εξέταση ???
• Μήπως έμαθε κανείς πως και πόσα θέματα και με τι βαθμολογία θα γίνει η τελική?
• Μήπως εσείς οι παλιές καραβάνες μπορείτε να μας εξηγήσετε εμάς τους Ρούκις λίγα λόγια για το κλίμα???
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από chris »

1."Η αναχώρηση από τον χώρο του ξενοδοχείου θα γίνει την Μ.Δευτέρα 13/4 στις 7.15 το πρωί."

Μερικές (...) απορίες:
Κάτι λέει στο pdf που μας έστειλαν για ένα πιστοποιητικό φοίτησης... Πως θα το υποβάλουμε; Τι ακριβώς είναι; Και, μπορούμε δηλαδή αν δεν θέλουμε, να μην πάμε καθόλου σχολείο τη Παρασκευή;
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από stathis »

Έστειλα e-mail γι' αυτά πριν λίγο, καθώς έχει τις περσινές ημερομηνίες σε κάποια πράγματα.
Όσον αφορά το πιστοποιητικό είναι ένα χαρτί που ζητάς απ' το σχολείο σου. Απλά πας στη διεύθυνση και ζητάς πιστοποιητικό φοίτησης. Μετά το στέλνεις στη διεύθυνση της ΕΠΥ. Αυτά τα είπαν και σε παλιότερο mail αλλά μάλλον δε το πρόσεξες.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από compileGuy »

Σε τι είδους πράγματα θα έχουμε πρόσβαση στο local intranet???

Πριν τις 7.15 θα έχει έτοιμο πρωινό στο hotel????
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από stathis »

compileGuy έγραψε:Σε τι είδους πράγματα θα έχουμε πρόσβαση στο local intranet???

Πριν τις 7.15 θα έχει έτοιμο πρωινό στο hotel????
Στον talos. Και, ναι.
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από Artakserksis »

Στο local intranet θα υπάρχει το TALOS για γίνονται submit οι λύσεις.

Επίσης, συνήθως κατά τις 6:30 βγαίνει το πρωινό στα ξενοδοχεία απ'ότι ξέρω.
Εικόνα
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από stathis »

Σκέφτεστε να κοιμηθείτε;
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Απορίες για την Γ΄φάση

Δημοσίευση από Artakserksis »

Εμείς όχι. Εσείς; :lol:
Εικόνα
Απάντηση