24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από dimos »

Αν δείτε εδώ λέει πως προστέθηκε διευκρίνηση η οποία είναι η εξής:
Αρχεία Εξόδου:
Τα αρχεία εξόδου με όνομα function.out είναι αρχεία κειμένου με
την εξής δομή: Έχουν μία γραμμή με κανέναν, έναν ή
περισσότερους, ακέραιους αριθμούς Κ διαχωριζόμενους με ένα κενό.
(2 < Κ < 10000). Οι αριθμοί αυτοί, αν υπάρχουν, είναι τα
αποτελέσματα της επεξεργασίας των δεδομένων εισόδου.
Άβαταρ μέλους
chowon1024
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chowon1024 »

Αααααααα, κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό!!!!!! Τι πρόβλημα είναι αυτό?????? Φαίνεται απλό, αν βρει κανείς τη λογική. Μέχρι τότε τι γίνεται! Η μόνη μου ιδέα είναι να δω τι σχέση έχουν τα στοιχεία εισόδου με τα στοιχεία εξόδου. Απορώ τι θα κάνουν τα παιδιά της Α' Γυμνασίου! Τι θα κάνει η μικρή? Χμ, λέω να της δώσω. Μπορεί να έχει καμιά ιδέα... :/
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

chowon1024 έγραψε:Αααααααα, κοντεύω να πάθω εγκεφαλικό!!!!!
Και γιατί δεν το παθαίνεις;
nikatlas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2011 5:23 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από nikatlas »

Mia erotisoula mono..

To arxeio exodou dld theoreite dedomeno??
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

compileGuy έγραψε:Φτάνει το spam οέο ( ευκαιρία ψάχνατε :o )... και καλύτερα θα ήταν να μην ειρωνεύονται ορισμένοι εδώ μέσα :!:

Όσο για το θέμα της 'Α Φάσης , αυτό είναι μέχρι στιγμής και ίσως πρέπει να περιμένουμε μέχρι την τελική έκδοση του προβλήματος που μπορεί να μην θυμίζει καθόλου το σημερινό .
Δεν είναι spam. Είναι trolling. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν σημαντικά διαφορετικές γνώμες για το κατα πόσο είναι κατανοητό το θέμα, είναι αδιαμφησβήτητα δυσνόητο χωρίς λόγο. Όσοι διαφωνούν μάλλον τρολλάρουν και καλό είναι να το πουν, μην μπερδευόμαστε :P.

Αν και το πρόβλημα του διαγωνισμού δεν είναι git repository, με τόσα αρνητικά σχόλια που γίνονται, μάλλον η τελική έκδοση δεν θα θυμίζει καθόλου το σημερινό θέμα.

Κάποια posts διαγράφτηκαν. Δεν είδα να υπάρχει διάθεση να προσβάλει κανείς κανέναν. Φυσικά, πιθανώς να κάνω λάθος. Όταν διαγράφονται posts είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί. Ποιός διέγραψε τα posts και γιατί; Καλό θα ήταν να μας το λέτε όταν διαγράφονται posts και γιατί διαγράφτηκαν.

Το λάθος στο πρώτο testcase τελικά δεν υπάρχει πλέον λόγω της διόρθωσης.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από compileGuy »

chris έγραψε:
compileGuy έγραψε:Φτάνει το spam οέο ( ευκαιρία ψάχνατε :o )... και καλύτερα θα ήταν να μην ειρωνεύονται ορισμένοι εδώ μέσα :!:

Όσο για το θέμα της 'Α Φάσης , αυτό είναι μέχρι στιγμής και ίσως πρέπει να περιμένουμε μέχρι την τελική έκδοση του προβλήματος που μπορεί να μην θυμίζει καθόλου το σημερινό .
Δεν είναι spam. Είναι trolling. Στην πραγματικότητα δεν υπάρχουν σημαντικά διαφορετικές γνώμες για το κατα πόσο είναι κατανοητό το θέμα, είναι αδιαμφησβήτητα δυσνόητο χωρίς λόγο. Όσοι διαφωνούν μάλλον τρολλάρουν και καλό είναι να το πουν, μην μπερδευόμαστε :P.

Αν και το πρόβλημα του διαγωνισμού δεν είναι git repository, με τόσα αρνητικά σχόλια που γίνονται, μάλλον η τελική έκδοση δεν θα θυμίζει καθόλου το σημερινό θέμα.

Κάποια posts διαγράφτηκαν. Δεν είδα να υπάρχει διάθεση να προσβάλει κανείς κανέναν. Φυσικά, πιθανώς να κάνω λάθος. Όταν διαγράφονται posts είναι δύσκολο να καταλάβεις γιατί. Ποιός διέγραψε τα posts και γιατί; Καλό θα ήταν να μας το λέτε όταν διαγράφονται posts και γιατί διαγράφτηκαν.

Το λάθος στο πρώτο testcase τελικά δεν υπάρχει πλέον λόγω της διόρθωσης.
Καλα εντάξει δεν θα μαλώσουμε και για την ορολογία :P.

Τα posts διεγράφησαν γιατί, πιστεύω , πως δεν πρόσφεραν κάτι στο topic και κάποια ήταν καθαρό troll ( δεν είμαστε χαζοί ) που δεν υπάρχει λόγος να γίνει. Δεν νομίζω να έσβησα το ποστ του kernelpanic ( ενδεικτικά πάντα ) που έχει μια κάπως αντίθετη άποψη (εκτός αμα trollaρει και αυτός :? [χάνομαι...] ). Αν έχεις εσύ ή κάποιος αντίθετη άποψη μπορούμε να το συζητήσουμε...
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Το θέμα θα έλεγα είναι αρκετά δυσνόητο...οχι δύσκολο, δυσνόητο. Μετα την κατανόηση του, κατ'εμε είναι γελοίο. Το θέμα ειναι οτι μετά απο 2-3 αναγνώσεις αρχίζεις και παίρνεις πρέφα τι γίνεται και μέχρι τότε σου φαίνεται πολύ δύσκολο.... Όντως να σου πετάει αριθμούς και αποτελέσματα είναι κάπως περίεργο.
Θα έλεγα να μην δίνουμε tips γιατι μπορεί και αυτός που το είπε να είναι λάθος και να αποπροσανατολίσει τους υπολοίπους (κάπου ειπώθηκε κάτι τέτοιο νομίζω...)
chris έγραψε:Νομίζω πως τα περισσότερα παιδιά Α' Γυμνασίου δεν θα καταλάβαιναν χριστό χωρίς βοήθεια, και είναι κρίμα, τουλάχιστον για την Α' φάση, την στιγμή που θα μπορούσε να περιγράφεται με σαφήνεια το πρόβλημα να χρησιμοποιούνται τέτοιου είδους εκφωνήσεις.

Προς chris και τους υπόλοιπους που το υποστηρίζουν:

Νομίζω οτι μιλάμε για Πανελλήνιο διαγωνισμό (και έπειτα για βαλκανιάδα-ολυμπιάδα) και όχι για εξετάσεις τετραμήνου ή πανελληνίων.... Υποτίθεται οτι όσοι συμμετέχουμε ψάχνουμε το κάτι παραπάνω και ασχολούμαστε σε μεγάλο βαθμό.

Φιλικά , Ιωάννης.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

compileGuy έγραψε:Τα posts διεγράφησαν γιατί, πιστεύω , πως δεν πρόσφεραν κάτι στο topic και κάποια ήταν καθαρό troll ( δεν είμαστε χαζοί ) που δεν υπάρχει λόγος να γίνει. Δεν νομίζω να έσβησα το ποστ του kernelpanic ( ενδεικτικά πάντα ) που έχει μια κάπως αντίθετη άποψη (εκτός αμα trollaρει και αυτός :? [χάνομαι...] ). Αν έχεις εσύ ή κάποιος αντίθετη άποψη μπορούμε να το συζητήσουμε...
Ο kernelpanic δεν είχε αντίθετη άποψη... και δεν τρόλλαρε... ετσι;

Οκ, δεκτό, αν και πρόσεφεραν μια ομορφιά στο τόπικ. Απλά υπήρχαν στο χώρο. Αβίαστα και ανυπόκριτα. Είχαν μια ροή. Αντανακλούσαν τις προσωπικότητές μας.

Anywayz, αν είσαι moderator/admin ας σε βάλουν στο group moderator/admin, απλώς για να το ξέρουμε ;).
zaxeilasfc έγραψε: Νομίζω οτι μιλάμε για Πανελλήνιο διαγωνισμό (και έπειτα για βαλκανιάδα-ολυμπιάδα) και όχι για εξετάσεις τετραμήνου ή πανελληνίων.... Υποτίθεται οτι όσοι συμμετέχουμε ψάχνουμε το κάτι παραπάνω και ασχολούμαστε σε μεγάλο βαθμό.
Μιλάμε για την πρώτη φάση Πανελλήνιου Διαγωνισμού.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

compileGuy έγραψε:Τα posts διεγράφησαν γιατί, πιστεύω , πως δεν πρόσφεραν κάτι στο topic και κάποια ήταν καθαρό troll ( δεν είμαστε χαζοί ) που δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποιος troll-αρε... :/
nikatlas
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 25, 2011 5:23 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από nikatlas »

Ta paradeigmata bgazoun kapoio noima alla auto pou den katalaba einai an o "krimennos kodikas" einai mia leitourgia sigkekrimeni kai ego prepei na tin katalabo apo ta paradeigmata i se ka8e testcase allazei... kai o kodikas m prepei na tin brei??
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από Memas »

Να ρωτήσω κάτι για C++ ή θα φάω κράψιμο.. Δεν έχει σχέση με καμία λύση ή τίποτα..
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chris »

Memas έγραψε:Να ρωτήσω κάτι για C++ ή θα φάω κράψιμο.. Δεν έχει σχέση με καμία λύση ή τίποτα..
Θα φας κράξιμο.
Spoiler: show
http://www.metacafe.com/watch/1972097/h ... n_a_forum/
Ηint: Θα ήταν offtopic. Αν θες κάνε νέο τόπικ στην σωστή κατηγορία. Αν και το google θα απαντήσει πιο γρήγορα.
thanos713 έγραψε:
compileGuy έγραψε:Τα posts διεγράφησαν γιατί, πιστεύω , πως δεν πρόσφεραν κάτι στο topic και κάποια ήταν καθαρό troll ( δεν είμαστε χαζοί ) που δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποιος troll-αρε... :/
:roll: :roll: :roll:
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
chowon1024
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chowon1024 »

Παιδιά, εγώ το κατάλαβα με την τρίτη ανάγνωση κοιτώντας πιο προσεκτικά τα παραδείγματα. Η αδερφή μου με την πρώτη και παρατήρησε μια σημαντική λεπτομέρεια. Είναι δυσνόητο, γιατί δε δίνεται κάποια σχέση μεταξύ μεταξύ δεδομένων και πληροφοριών. Κατά τα υπόλοιπα το κρίνω εύκολο. Από τον καθένα εξαρτάται τι λύση θα δώσει. Και για τα εύκολα υπάρχουν και συνηθισμένες και έξυπνες λύσεις. Ο ανταγωνισμός λογικά θα κορυφωθεί φέτος! Μπορεί κάποιος να είναι προπονημένος για τα δύσκολα και να πατήσει τη μπανανόφλουδα στα εύκολα! Καλή συνέχεια!!! :)
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από userresu »

Δεν θέλω να επηρεάσω την ψυχολογία κανενός, απλά να πω ότι συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω (chris, kernelpanic) και θεωρώ το πρόβλημα απαράδεκτο. Ελπίζω να αποσυρθεί σύντομα.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από compileGuy »

chris έγραψε: Ο kernelpanic δεν είχε αντίθετη άποψη... και δεν τρόλλαρε... ετσι;
Τότε μάλλον εγώ δεν το κατάλαβα. Τουλάχιστον το έκανε με διακριτικότητα και το ποστ του έχει περιεχόμενο .
chris έγραψε:
thanos713 έγραψε:
compileGuy έγραψε:Τα posts διεγράφησαν γιατί, πιστεύω , πως δεν πρόσφεραν κάτι στο topic και κάποια ήταν καθαρό troll ( δεν είμαστε χαζοί ) που δεν υπάρχει λόγος να γίνει.
Εγώ ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω ποιος troll-αρε... :/
:roll: :roll: :roll:
Μετά εγώ είμαι ο κακός :P

[My Opinion]
Το καλύτερο επίθετο που μου έρχεται για να χαρακτηρίσω το πρόβλημα είναι διαφορετικό. Άλλα αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι όντως είναι πολύ δυσνόητο και ουσιαστικά έτσι όπως έχει διαμορφωθεί όλο το εισαγωγικό κείμενο δεν έχει να προσφέρει τίποτα.

Βασικά δεν υπάρχει καθόλου διατύπωση. Το όλο πρόβλημα στηρίζεται σε παρατηρήσεις στα testcases ... Ελπίζω να το αντικαταστήσουν με κάποιο πιο αξιόλογο που θα προσελκύσει περισσότερο κόσμο στον διαγωνισμό.
[/My Opinion]
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από pman »

userresu έγραψε:Δεν θέλω να επηρεάσω την ψυχολογία κανενός, απλά να πω ότι συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω (chris, kernelpanic) και θεωρώ το πρόβλημα απαράδεκτο. Ελπίζω να αποσυρθεί σύντομα.
Ίσως γίνει ότι έγινε πέρισυ στην Β φάση...
Άβαταρ μέλους
chowon1024
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chowon1024 »

Απορώ πολύ! Δε χαίρεστε που επιτέλους έβαλαν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα? Εκτός αν σας αρέσει να αναμασάτε μασημένη τροφή. Εντάξει ίσως θα ήταν καλύτερα πίσω από την ομίχλη να υπάρχει κάτι δυσκολότερο από αυτό που καταλάβατε όλοι. Πολλές φορές στη ζωή μας βρισκόμαστε σε καταστάσεις όπου γνωρίζουμε την αρχή και το τέλος, αλλά όχι το πώς φτάσαμε εκεί στο τέλος. Το βρίσκω πολύ συνηθισμένο! Αφού είστε όλοι έξυπνα παιδιά, προσπαθήστε να βρείτε την καλύτερη λύση για το εύκολο!!! :)
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

chowon1024 έγραψε:Απορώ πολύ! Δε χαίρεστε που επιτέλους έβαλαν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα? Εκτός αν σας αρέσει να αναμασάτε μασημένη τροφή. Εντάξει ίσως θα ήταν καλύτερα πίσω από την ομίχλη να υπάρχει κάτι δυσκολότερο από αυτό που καταλάβατε όλοι. Πολλές φορές στη ζωή μας βρισκόμαστε σε καταστάσεις όπου γνωρίζουμε την αρχή και το τέλος, αλλά όχι το πώς φτάσαμε εκεί στο τέλος. Το βρίσκω πολύ συνηθισμένο! Αφού είστε όλοι έξυπνα παιδιά, προσπαθήστε να βρείτε την καλύτερη λύση για το εύκολο!!! :)
Ρε τα σκέφτεσαι αυτά που λες;
Άβαταρ μέλους
chowon1024
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:39 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από chowon1024 »

Ναι, κι όμως! Είναι αποτέλεσμα καθαρής λογικής! Παρατήρησε ότι έτσι λειτουργεί και η Παιδεία συνήθως. Και δες τα αποτελέσματα. Θεωρώ ότι η Πληροφορική ξεφεύγει αρκετά από αυτό το μονόδρομο. Ίσως γι' αυτό να την υποβάθμισαν... Είναι καλή επιλογή το πρόβλημα, κάτι ξέρουν παραπάνω εκείνοι που το έβαλαν!
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 24ος ΠΔΠ( Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής )

Δημοσίευση από thanos713 »

chowon1024 έγραψε:Ναι, κι όμως! Είναι αποτέλεσμα καθαρής λογικής! Παρατήρησε ότι έτσι λειτουργεί και η Παιδεία συνήθως. Και δες τα αποτελέσματα. Θεωρώ ότι η Πληροφορική ξεφεύγει αρκετά από αυτό το μονόδρομο. Ίσως γι' αυτό να την υποβάθμισαν... Είναι καλή επιλογή το πρόβλημα, κάτι ξέρουν παραπάνω εκείνοι που το έβαλαν!
Εγώ λέω την επόμενη φορά να μας δώσουν λευκή κόλα pdf...
Απάντηση