B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
BasilisP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 9:09 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από BasilisP »

Παίδες για του Γυμνασίου, χωρις να συμμετέχω αφου πηγαίνω Λύκειο, το κοίταξα, και υπαρχει γραμικη λυση..;-)
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από mariosal »

BasilisP έγραψε:και υπαρχει γραμικη λυση..;-)
Λύσις του νου ή της πράξεως; Λύει ορθώς τα παραδείγματα;
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

BasilisP έγραψε:Παίδες για του Γυμνασίου, χωρις να συμμετέχω αφου πηγαίνω Λύκειο, το κοίταξα, και υπαρχει γραμικη λυση..;-)
O ( N ) worst case; Τότε χρειάζεται αὔξηση τὸ input.
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από feedWARd »

BasilisP έγραψε:Παίδες για του Γυμνασίου, χωρις να συμμετέχω αφου πηγαίνω Λύκειο, το κοίταξα, και υπαρχει γραμικη λυση..;-)
Γραμμική ως προς το τετράγωνο του Ν ξερω γω; :P
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

πφφφ πρέπει κάποτε να ασχοληθώ με το θέμα ε; Οκ, μετά την Πέμπτη. (την άαλλη)

Την Κυριακή είμαι Αθήνα.
Αν κανείς ξέρει about mobile internet in Linux, παρακαλώ να μου στείλει PM. Θα το εκτιμήσω ιδιαιτέρως :) Κάρτα way πλjιζ! :D
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

Ήρεμα λίγο με τα spoilers, τα προβλήματα είναι σχεδιασμένα για 1 άτομο :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
mr.muffin
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2010 11:32 am

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από mr.muffin »

Το προβλημα λυνεται και χωρις πινακα? Γιατι προσπαθω να σκεφτω πως θα λυθει χωρις πινακα και δεν τα καταφερνω...
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

mr.muffin έγραψε:Το προβλημα λυνεται και χωρις πινακα? Γιατι προσπαθω να σκεφτω πως θα λυθει χωρις πινακα και δεν τα καταφερνω...
Δεν νομιζω να επιτρεπεται να απαντησουμε σε αυτο...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Διαγωνιζόμαστε ατομικά! Ούτε πολυπλοκότητες δεν πρέπει να λέγονται, πόσο μάλλον το αν λύνεται χωρίς πίνακα και το πως λύνεται...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

chris έγραψε:Διαγωνιζόμαστε ατομικά! Ούτε πολυπλοκότητες δεν πρέπει να λέγονται, πόσο μάλλον το αν λύνεται χωρίς πίνακα και το πως λύνεται...
Αποκαλύπτωντας την πολυπλοκότητα δεν αποκαλύπτεις και την λύση σου.... Τώρα για την χρήση ή όχι πινάκων θα συμφωνήσω μαζί σου , αλλά και πάλι τα στοιχεία δεν επαρκούν για να καταλάβει κάποιος πως λύνεται το πρόβλημα ή τι κάνεις εσύ. Τώρα που λες "και το πως λύνεται" ....δεν βλέπω πουθενά να λέει κανείς αλγόριθμο κλπ κλπ....
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε:
mr.muffin έγραψε:Το προβλημα λυνεται και χωρις πινακα? Γιατι προσπαθω να σκεφτω πως θα λυθει χωρις πινακα και δεν τα καταφερνω...
Δεν νομιζω να επιτρεπεται να απαντησουμε σε αυτο...
Όντως δεν μπορούμε να πούμε , γιατί το επόμενο βήμα που πιθανόν θα κάνει κάποιος θα είναι να ζητήσει HINT.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:
Virus•Hacker•Kontos έγραψε:
mr.muffin έγραψε:Το προβλημα λυνεται και χωρις πινακα? Γιατι προσπαθω να σκεφτω πως θα λυθει χωρις πινακα και δεν τα καταφερνω...
Δεν νομιζω να επιτρεπεται να απαντησουμε σε αυτο...
Όντως δεν μπορούμε να πούμε , γιατί το επόμενο βήμα που πιθανόν θα κάνει κάποιος θα είναι να ζητήσει HINT.
αυτό είναι hint από μόνο του.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:
sotiris έγραψε:
Virus•Hacker•Kontos έγραψε:
mr.muffin έγραψε:Το προβλημα λυνεται και χωρις πινακα? Γιατι προσπαθω να σκεφτω πως θα λυθει χωρις πινακα και δεν τα καταφερνω...
Δεν νομιζω να επιτρεπεται να απαντησουμε σε αυτο...
Όντως δεν μπορούμε να πούμε , γιατί το επόμενο βήμα που πιθανόν θα κάνει κάποιος θα είναι να ζητήσει HINT.
αυτό είναι hint από μόνο του.
:?: :?: :?: :?: :?: :? :? :?: :?: :?: :?: :?:
Αιτιολόγησε......μην τρολάρεις
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

sotiris έγραψε: Αποκαλύπτωντας την πολυπλοκότητα δεν αποκαλύπτεις και την λύση σου.... Τώρα για την χρήση ή όχι πινάκων θα συμφωνήσω μαζί σου , αλλά και πάλι τα στοιχεία δεν επαρκούν για να καταλάβει κάποιος πως λύνεται το πρόβλημα ή τι κάνεις εσύ. Τώρα που λες "και το πως λύνεται" ....δεν βλέπω πουθενά να λέει κανείς αλγόριθμο κλπ κλπ....
Αυτό έλειπε! :o Δηλαδή όσο δεν καταλαβαίνει κάποιος τι κάνω εγώ μπορούμε να δίνουμε hints;

Και το ότι εγώ κάνω πολυπλοκότητα τάδε δεν είναι hint; Φυσικά και είναι. Το ότι σου λένε πολυπλοκότητα τάδε σημαίνει ότι παιρνάς από ένα στοιχείο Χ φορές και Υ φορές από ένα άλλο. Φυσικά και με βοηθάει αν σε ένα πρόβλημα σε live διαγωνισμό μου πούν "Ξέρεις, το πρόβλημα τάδε λύνεται σε O(Χ*Y)"! Κατευθείαν πάει το μυαλό μου σε κάποια πράγματα.

Τέλως πάντων, ίσως είμαι υπερβολικός! Κάντε ότι νομίζετε. Δεν θα συνεχίσω αυτή τη συζήτηση.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

chris έγραψε: Αυτό έλειπε! :o Δηλαδή όσο δεν καταλαβαίνει κάποιος τι κάνω εγώ μπορούμε να δίνουμε hints;
Δεν είπα κάτι τέτοιο , απλώς το είπα για να αποδοκιμάσω τους υπόλοιπους να προσπαθήσουν , νόμισα απλώς ότι η επόμενη κίνηση θα ήταν αυτή.
chris έγραψε: Και το ότι εγώ κάνω πολυπλοκότητα τάδε δεν είναι hint; Φυσικά και είναι.
Κάποιος μπορεί και να σου πει ότι έχει βρει γραμμική λύση για ταξινόμηση , ισχύει αυτό;
chris έγραψε: Το ότι σου λένε πολυπλοκότητα τάδε σημαίνει ότι παιρνάς από ένα στοιχείο Χ φορές και Υ φορές από ένα άλλο. Φυσικά και με βοηθάει αν σε ένα πρόβλημα σε live διαγωνισμό μου πούν "Ξέρεις, το πρόβλημα τάδε λύνεται σε O(Χ*Y)"! Κατευθείαν πάει το μυαλό μου σε κάποια πράγματα.
Εξαρτάται από τις γνώσεις που διαθέτει ο καθένας πάντα.
BasilisP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 9:09 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από BasilisP »

feedWARd έγραψε:Γραμμική ως προς το τετράγωνο του Ν ξερω γω; :P
Όχι δα!! Ως προς το παραγοντικό του Ν!! :P
mariosal έγραψε:Λύσις του νου ή της πράξεως; Λύει ορθώς τα παραδείγματα;
Για την ακρίβεια, δεν θα το αποκαλύψω αυτό, γιατί μπορεί να θεωρηθεί hint...Άσε που δεν συμμετέχω κιόλας... ;)

Βασικά, παιδιά συγνώμη αν έδωσα κάποιο hint άθελά μου, δεν θα το ήθελα...Για αυτό τον λόγο, δεν θα ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα...Πάντως, για όποιον θέλει να ακούσει την προσωπική μου άποψη, συμφωνώ με τον Σωτήρη, το να λες για πολυπλοκότητα δεν μπορεί να θεωρηθεί ως hint, γιατί με την ίδια λογική και οι χρόνοι θα μπορούσαν να θεωρηθούν hints, και γενικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει το τόπικ, αφού θα θεωρούνταν πολλές από τις συνομιλίες μας ως hints...πχ:

Δύο ημέρες μετά την ανακοίνωση των θεμάτων βγαίνει κάποιος και λέει "το έλυσα"...Άρα δεν ήταν τόσο δύσκολο, οπότε υπάρχει μία σχετικά προφανής λύση... ;)

Φιλικά πάντα, με αγάπη για τους συναδέλφους προγραμματιστές! :D
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Συμφωνὼ ἀπόλυτα μὲ Σωτήρη καὶ BasilisP. Μὴ λέμε @$19(@!!!, σιγὰ τί λέει ἡ πολυπλοκότητα. Στὸ κάτω κάτω ἂν εἶναι σὲ θέση ὁ προγραμματιστὴς νὰ προγραμματίσει στὴν χ πολυπλοκότητα κὶ ἀπλὰ δὲν τὸν ἔρθει ἡ σπίθα ἐκείνη τὴ στιγμή, μετὰ χαρὰς νὰ τοῦ δώσουμε τὴν εὐκαιρία. Κὶ ἂς φανεῖ ἡ ἀξία του στὴν τρίτη φάση.
Προτείνω : Συνεχίζουμε ὅπως ἤμασταν μέχρι νὰ μὰς πεῖ κάποιος ἀπὸ ΕΠΥ νὰ σταματήσουμε. Μετὰ χαρὰς νὰ τὸ κάνουμε... δικός του εἶναι ὁ διαγωνισμός, ὅτι θέλει τὸν κάνει 8-) .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

BasilisP έγραψε:Δύο ημέρες μετά την ανακοίνωση των θεμάτων βγαίνει κάποιος και λέει "το έλυσα"...Άρα δεν ήταν τόσο δύσκολο, οπότε υπάρχει μία σχετικά προφανής λύση... ;)
Αυτό είναι λίγο υπερβολικό παράδειγμα :P.
Στὸ κάτω κάτω ἂν εἶναι σὲ θέση ὁ προγραμματιστὴς νὰ προγραμματίσει στὴν χ πολυπλοκότητα κὶ ἀπλὰ δὲν τὸν ἔρθει ἡ σπίθα ἐκείνη τὴ στιγμή, μετὰ χαρὰς νὰ τοῦ δώσουμε τὴν εὐκαιρία.
Έχουμε 1 μήνα για αυτή τη σπίθα... Πάρε μία μία όλες τις πιθανές πολυπλοκότητες με την σειρά και πείσε τον εαυτό σου ότι κάποιος στο φόρουμ είπε ότι το έλυσε με αυτήν την πολυπλοκότητα. Έχεις χρόνο.
Κὶ ἂς φανεῖ ἡ ἀξία του στὴν τρίτη φάση. Προτείνω : Συνεχίζουμε ὅπως ἤμασταν μέχρι νὰ μὰς πεῖ κάποιος ἀπὸ ΕΠΥ νὰ σταματήσουμε. Μετὰ χαρὰς νὰ τὸ κάνουμε...
:roll:
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:αυτό είναι hint από μόνο του.
:?: :?: :?: :?: :?: :? :? :?: :?: :?: :?: :?:
Αιτιολόγησε......μην τρολάρεις
Τρολάρω, μάλιστα. Για να το κάνω νια νια: Λέω, ΕΜΕΝΑΑΑΑ προσωπικάΑΑΑΑΑ με ΒΟΗΘΑΕΙ το να ξέρω αν λύνεται με πίνακες ή όχι. Και μόνο αυτή η πληροφορία μπορεί να βοηθήσει στη λύση του θέματος.
chris έγραψε: Αυτό έλειπε! :o Δηλαδή όσο δεν καταλαβαίνει κάποιος τι κάνω εγώ μπορούμε να δίνουμε hints;
Και το ότι εγώ κάνω πολυπλοκότητα τάδε δεν είναι hint; Φυσικά και είναι. Το ότι σου λένε πολυπλοκότητα τάδε σημαίνει ότι παιρνάς από ένα στοιχείο Χ φορές και Υ φορές από ένα άλλο. Φυσικά και με βοηθάει αν σε ένα πρόβλημα σε live διαγωνισμό μου πούν "Ξέρεις, το πρόβλημα τάδε λύνεται σε O(Χ*Y)"! Κατευθείαν πάει το μυαλό μου σε κάποια πράγματα.
Συμφωνώ απόλυτα.
sotiris έγραψε: Δεν είπα κάτι τέτοιο , απλώς το είπα για να αποδοκιμάσω τους υπόλοιπους να προσπαθήσουν , νόμισα απλώς ότι η επόμενη κίνηση θα ήταν αυτή.
Αν τους αποδοκιμάζεις πειράζει· αν τους ΑΠΟΤΡΕΠΕΙΣ απλά, δεν πειράζει ;)
sotiris έγραψε:
chris έγραψε: Και το ότι εγώ κάνω πολυπλοκότητα τάδε δεν είναι hint; Φυσικά και είναι.
Κάποιος μπορεί και να σου πει ότι έχει βρει γραμμική λύση για ταξινόμηση , ισχύει αυτό;
Χαχαχα φυσικά! :lol:
Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Αν όντως το τάδε πρόβλημα λύνεται όντως σε πχ. logN και αυτό μαθευτεί, τότε κάποιος μπορεί να γράψει τρεις φορές πιο γρήγορα μια λύση.
sotiris έγραψε:
chris έγραψε: Το ότι σου λένε πολυπλοκότητα τάδε σημαίνει ότι παιρνάς από ένα στοιχείο Χ φορές και Υ φορές από ένα άλλο. Φυσικά και με βοηθάει αν σε ένα πρόβλημα σε live διαγωνισμό μου πούν "Ξέρεις, το πρόβλημα τάδε λύνεται σε O(Χ*Y)"! Κατευθείαν πάει το μυαλό μου σε κάποια πράγματα.
Εξαρτάται από τις γνώσεις που διαθέτει ο καθένας πάντα.
Ποτέ δε ξέρεις. :)


Και όχι, οι χρόνοι δεν είναι τόσο βοηθητικοί όσο οι πολυπλοκότητες. Το ένα είναι εμπειρικό, το άλλο μαθηματικό. Το ένα κρύβει μέσα του σταθερές κτλ, το άλλο σου δίνει σχεδόν κατευθείαν μια εικόνα για τη λύση σε τέτοιους διαγωνισμούς.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
mr.muffin
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2010 11:32 am

Re: B' Φάση 23ου ΠΔΠ

Δημοσίευση από mr.muffin »

Οκ! Ελυθη! Σημερα που ξεμπερδεψα με τα διαγωνισματα και ειχα 5 λεπτα στο pc το ελυσα(C++)!!!

edit:
Απωρια, που με μπερδευει, στον Dev-C++ οταν δηλωνω πινακα με αγνωστο μεγεθος πx int table[size]; μου το τρεχει κανονικα το προγραμμα στις εκδοσεις του vc++ μου βγαζει syntax error αλλα λειτουργει μια χαρα σαν λυση στον Dev-C++. Ως λυση θα θεωρηθει σωστη ή λαθος?
Απάντηση