23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από kernelpanic »

zaxeilasfc έγραψε:Τι θεωρείς άπειρη χωριτικότητα αριθμών.. ??
Στην πλειονότητα των εμπορικών συναλλαγών ο περιοριστικός παράγων είναι τα χρήματα διαθέσιμα προς αγορά ποσότητας αγαθού, και όχι ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος.
Ειδικότερα για την αγορά δικαωμάτων σε αγαθά ή μετοχών, μπορείς να αγοράσεις όσες έχεις τα λεφτά για ν'αγοράσεις.

Κανένας σοβαρός επιχειρηματίας δεν αναγκάζεται από το χρηματιστήριο ή τον εαυτό του να αγοράσει μόνο μία(1) μονάδα, όταν μπορεί να αγοράσει δύο ή περισσότερες και να τον συμφέρει.
zaxeilasfc έγραψε:το κέρδος είναι T2-T1=2-1=1 και στη 2η περίπτωση Τ4-Τ3=10-8=2.
Αυτό ισχύει αν μπορείς να αγοράσεις μόνο μία, δύο ή Ν μονάδες αγαθού, κάτι που δεν ισχύει στο χρηματιστήριο για παράδειγμα.

Μπορείς να στείλεις mail στην ΕΠΥ και να τους ζητήσεις να υποτεθεί στην εκφώνηση ότι υπάρχει περιορισμός στην ποσότητα αγοράς, κάτι που τώρα
Κάποιοι εκμεταλλεύονται αυτήν την αυξομείωση των τιμών, αγοράζοντας μία ποσότητα (ή δικαίωμα σε ποσότητα) φθηνά, και έπειτα πουλούν την ίδια ποσότητα ή δικαίωμα ακριβότερα
δεν ορίζουν.

Και επανέρχομαι στην περίπτωση που πρέπει να βρεθεί η πιο συμφέρουσα αγορά-πώληση ως προς το χρόνο. Αν δεν υπήρχε περιορισμός στα διαθέσιμα χρήματα η εύρεση της καταληλότερης διαδοχής αγοράς-πώλησης δε θα είχε νόημα, όπως καταλαβαίνεις, αφού το κέρδος θα ήταν απεριόριστο σε κάθε συναλλαγή με τιμή αγοράς μικρότερη από την τιμή πώλησης.

Οπότε έστω Ν οι διαθέσιμες χρηματικές μονάδες προς αγορά αγαθού, και η σειρά τιμών αυτού π.χ.

Κώδικας: Επιλογή όλων

|  1|  2|  3|  4|  5|
|---|---|---|---|---|
|450|500|  5|  2|  6|
Με αυτά τα χρήματα ο χρηματιστής μπορεί να αγοράσει στο σημείο 1 Ν/450(ποσότητα αγαθού=χρήματα/τιμή αγαθού) μονάδες αγαθού και να τις πουλήσει στο σημείο 2 για (Ν/450)*500=Ν*10/9=((Ν*9/9)+(Ν*1/9)) χρηματικές μονάδες.(ποσότητα αγαθού*τιμή πώλησης)
Το καθαρό κέρδος του θα είναι ((Ν*9/9)+(Ν*1/9))-Ν=(Ν*1)+(Ν/9)-Ν=Ν/9 χρηματικές μονάδες.(ακαθάριστο κέρδος-κόστος)
Αντίστοιχα στο σημείο 4 μπορεί να αγοράσει Ν/2 μονάδες αγαθόυ, τις οποίες μπορεί να πουλήσει στο σημείο 5 για (Ν/2)*6=Ν*3 χρηματικές μονάδες. Το κέρδος θα είναι Ν*3-Ν=2*Ν χρηματικές μονάδες.

Όπως λέει η εκφώνηση, μπορεί να αγοράσει μια ποσότητα αγαθού, όχι μια μονάδα αγαθού. Και στο Χρηματιστήριο Αξιών, το μόνο μέρος εν Ελλάδι όπου έχεις ένα πίνακα με βάση τον οποίον μπορείς να δεις την τιμή κάθε αγαθού, σπάνια χρειάζεται να αποθηκεύσεις κάτι σε αποθήκη:
κατά πάσα πιθανότητα θα πουλήσεις τα χαρτιά που σου'δωσαν και σου παραχωρούν δικαίωμα στην τάδε ποσότητα αγαθού αντί να πάρεις αυτήν την ποσότητα σπίτι σου. Είναι απλώς πιο βολικό με χαρτιά δικαιωμάτων.
zaxeilasfc έγραψε:Ο ορισμός που δίνουν στο πρόβλημα για τη λέξη κέρδος είναι δική τους εφεύρεση.
Στην προαναφερθείσα περίπτωση (την πλέον συνήθη) το κέρδος είναι ανάλογο της αναλογίας που ζητούν.
Ο ορισμός της ίδιας της αναλογίας που ζητούν, παρεμπιπτόντως, είναι «περιθώριο κέρδους».
Spoiler: show
Trojan βάλε BBcode τάβλες!!
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

παιδιά, εγώ θα πρότεινα απλά να παίξουμε με την εκφώνηση ως έχει, ας τα αφήσουμε αυτά περί ρεαλιστικών εκφωνήσεων :)

@kernelpanic: Ευχαριστώ που μου το ανέφερες! Θα το κοιτάξω αυτό για bbcode tables, αν μπορώ να το κάνω. αν μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς τα tags χωρίς πολύ κόπο. :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Να το πινακάκι σου: [td][b]2[/b][/td][td][b]3[/b][/td][td][b]4[/b][/td][td][b]5[/b][/td] [tr][tdf]450[/tdf][td]500[/td][td]5[/td][td]2[/td][td]6[/td][/tr]
1
Spoiler: show

Κώδικας: Επιλογή όλων

[table]
[trf] [tdf][b]1[/b][/tdf][td][b]2[/b][/td][td][b]3[/b][/td][td][b]4[/b][/td][td][b]5[/b][/td][/trf]
[tr] [tdf]450[/tdf][td]500[/td][td]5[/td][td]2[/td][td]6[/td] [/tr]
[/table]
[edit] περισσότερα για τους πίνακες μπορείτε να βρείτε στην Θεμ. Ενότητα "Ανακοινώσεις", εδώ: http://www.pdpforum.eu.org/forum/viewto ... f=2&p=3766
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

Μόλις έλαβα τα στοιχεία πρόσβασης! :D
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thanos713 »

Κι εγώ το ίδιο... Και εκείνη την ώρα μου έκαναν και request για την ομάδα στο fb...
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

Τι στο καλό; Μας έχουν φακελωμένους; :P Κι εμένα με προσκάλεσαν στο group!
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

Εγώ προσπάθησα να κάνω σύνδεση αλλά μου λέει "Ο κωδικός που εισάγατε δεν είναι έγκυρος. " Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς?
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thanos713 »

Εγώ κανονικά μπαίνω...
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:Εγώ προσπάθησα να κάνω σύνδεση αλλά μου λέει "Ο κωδικός που εισάγατε δεν είναι έγκυρος. " Συμβαίνει το ίδιο και σε εσάς?
Ναι, το σύστημα των υποβολών δε δέχεται ακόμα τα στοιχεία που μου έχουν αποσταλεί.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
georgec++
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 5:11 pm

ΘΕΜΑ Α' ΦΑΣΗΣ

Δημοσίευση από georgec++ »

Διαβάζοντας το πρόβλημα της Α' φάσης μου γεννήθηκε μια απορία. 'Οταν λέει στρογγυλοποίηση στο 3ο δεκαδικό ψηφίο σημαίνει οτι υποχρεωτικά τον αριθμό για παράδειγμα 1 πρέπει να τον δώσω σε μορφή 1.000 η είναι εντάξει να μείνει ως έχει??
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: ΘΕΜΑ Α' ΦΑΣΗΣ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

georgec++ έγραψε:Διαβάζοντας το πρόβλημα της Α' φάσης μου γεννήθηκε μια απορία. 'Οταν λέει στρογγυλοποίηση στο 3ο δεκαδικό ψηφίο σημαίνει οτι υποχρεωτικά τον αριθμό για παράδειγμα 1 πρέπει να τον δώσω σε μορφή 1.000 η είναι εντάξει να μείνει ως έχει??
georgec++, κατ' αρχάς καλωσόρισες στο φόρουμ.

Όπως βλέπεις στα δοσμένα παραδείγματα του pdf της εκφώνησης, ναι, η έξοδός σου πρέπει να αποτελείται από έναν αριθμό με υποδιαστολή (πχ. 1.000) και να λήγει με έναν χαρακτήρα newline.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
georgec++
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 18, 2010 5:11 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από georgec++ »

OK thanks για την πληροφορία. Απλά μου φαινοταν λίγο παράξενο!!!
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

georgec++ έγραψε:OK thanks για την πληροφορία. Απλά μου φαινοταν λίγο παράξενο!!!
Κοίτα λίγο τα πιο παλιά ποστ του τόπικ , το είχα αναφέρει αυτό που ρώτησες.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από stathis »

zaxeilasfc έγραψε:
stathis έγραψε: Δεν ισχύει. Μπορεί στη δεύτερη περίπτωση να έχεις μεγαλύτερο κέρδος, αλλά επίσης και μικρότερες πωλήσεις. Αυτό είναι που αποκαλώ "λάθος των Ελλήνων".
Πρακτικά τώρα, υπάρχουν άπειροι βενζινοπώλες γύρω σου που πουλάνε τη βενζίνη 1.55+.
Αν υπάρξει ένας που την πουλά 7 λεπτά πιο φθηνά, θα πλακώσουν τόσοι, που θα χει πολύ περισσότερο κέρδος απ' τους άλλους. Simple. I've seen it work ;)
Πραγματικά Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου...! μα γιατι να έχει ο βενζινοπώλης περισσότερο κέρδος ? πάλι το κέρδος του για την κάθε μια πώληση θα είναι τιμή πώλησης της βενζίνης μείον την τιμή αγοράς ..... (?) (Θες να μου πεις οτι οταν πας να βάλεις βενζίνη, και δώσεις 20 ευρώ, ενω αυτός την αγόρασε 10 ευρώ, θα έχει κέρδος 2E αντι για 10E ?????) :o (extremely insane!!!) Εξήγησε λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου.!
Κοίταξε. Το συνολικό κέρδος υπολογίζεται ως κέρδος ανά λίτρο επί πωλήσεις.
So:
Αν έχω πουλήσει 1000 λίτρα με 17 λεπτά κέρδος, είναι 170 ευρώ. Σωστά;
Αν όμως, είμαι πιο έξυπνος, και πουλάω με 10 λεπτά κέρδος, πιθανόν να πουλήσω περισσότερα λίτρα, καθώς θα με προτιμήσουν λόγω των τιμών μου. Συνεπώς μπορεί να πουλήσω ακόμη και 5 φορές περισσότερο => 500 ευρώ κέρδος.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Και απο αύριο θα μπορουμε να ποσταρουμε λύσεις...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

Υπέβαλα την λύση μου.
1 Σωστή απάντηση (100%) 0 Προβολή
2 Σωστή απάντηση (100%) 0 Προβολή
3 Σωστή απάντηση (100%) 0 Προβολή
4 Σωστή απάντηση (100%) 0

Φέτος μας δίνουν και το 4ο τεστ , γιατί όμως?
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από compileGuy »

Το συστημα υποβολών άνοιξε . Μολις υπεβαλα και την δική μου λύση.
sotiris έγραψε: Φέτος μας δίνουν και το 4ο τεστ , γιατί όμως?
Ίσως για να αποφευχτουν όσο γινεται λαθος αποτελέσματα/λύσεις (αρα και λαθος υποβολές ) στα επομενα testcases ;)
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

compileGuy έγραψε:Το συστημα υποβολών άνοιξε . Μολις υπεβαλα και την δική μου λύση.
sotiris έγραψε: Φέτος μας δίνουν και το 4ο τεστ , γιατί όμως?
Ίσως για να αποφευχτουν όσο γινεται λαθος αποτελέσματα/λύσεις (αρα και λαθος υποβολές ) στα επομενα testcases ;)
Δώσε μας και τους χρόνους σου.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από compileGuy »

sotiris έγραψε:
compileGuy έγραψε:Το συστημα υποβολών άνοιξε . Μολις υπεβαλα και την δική μου λύση.
sotiris έγραψε: Φέτος μας δίνουν και το 4ο τεστ , γιατί όμως?
Ίσως για να αποφευχτουν όσο γινεται λαθος αποτελέσματα/λύσεις (αρα και λαθος υποβολές ) στα επομενα testcases ;)
Δώσε μας και τους χρόνους σου.
Spoiler: show
1 Σωστή απάντηση (100%) 0 Προβολή
2 Σωστή απάντηση (100%) 0.004 Προβολή
3 Σωστή απάντηση (100%) 0 Προβολή
4 Σωστή απάντηση (100%) 0
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Ρε παιδια, ελεος, ειναι τόσο μικρά τα τεστ κάσες που η brute force μου έπιασε χρόνο 0 και στα 4...!!! όσο για την άλλη λύση, την έχω γράψει στο τετράδιο και τώρα πάω να την υλοποιήσω.
Spoiler: show
Βασικά παίζει να την ξέχασα στο σχολείο αλλα τη θυμάμαι...

EDIT: τουλάχιστον βγάζει και η γραμμική μου 0 χρόνο.
Spoiler: show
Τελικά τι παίζει με το round? γιατι και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Virus•Hacker•Kontos την Δευ Νοέμ 01, 2010 4:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Απάντηση