23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Απάντηση
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Ναι τελικά μου απάντησαν, όντως θέλουν τη μέγιστη αναλογία.


Αν δεν έχετε όρεξη για off-topic μην το ανοίξετε...
Spoiler: show
Πρέπει και εγώ να αλλάξω τη μία γραμμή που λέγατε στη λύση μου...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε:Ναι τελικά μου απάντησαν, όντως θέλουν τη μέγιστη αναλογία.


Αν δεν έχετε όρεξη για off-topic μην το ανοίξετε...
Spoiler: show
Πρέπει και εγώ να αλλάξω τη μία γραμμή που λέγατε στη λύση μου...
Όταν λες μέγιστη αναλογία αυτό είναι πολύ αόριστο. Θέλουν την μέγιστη αναλογία Xi/Xj όπως λέει στο πρόβλημα με i >= j :ugeek:
Εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι για την στρογγυλοποίηση που αναφέρουν στο τέλος.
Είτε κάνω στρογγυλοποίηση το 3.666666 είτε όχι στο αρχείο γράφεται από μόνο του 3.667
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε: Όταν λες μέγιστη αναλογία αυτό είναι πολύ αόριστο. Θέλουν την μέγιστη αναλογία Xi/Xj όπως λέει στο πρόβλημα με i >= j :ugeek:
Είδες που τελικά όλοι τον καταλάβαμε; :roll:
sotiris έγραψε: Εμένα πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι για την στρογγυλοποίηση που αναφέρουν στο τέλος.
Είτε κάνω στρογγυλοποίηση το 3.666666 είτε όχι στο αρχείο γράφεται από μόνο του 3.667
Ε, τότε δεν πρέπει να προβληματίζεσαι. Το πολύ πολύ όρισε το μηχανισμό εξόδου που χρησιμοποιείς να στρογγυλοποιεί, και θα το κάνει πάντα, και θα είσαι κ εσύ σίγουρος.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

Αφότου αποκτήσουμε πρόσβαση στο σύστημα υποβολής των λύσεων μας, δικαιούμαστε πολλαπλές υποβολές;

Παρεμπιπτόντως, έχει λάβει κάποιος τα στοιχεία του λογαριασμού του;
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

mariosal έγραψε:Αφότου αποκτήσουμε πρόσβαση στο σύστημα υποβολής των λύσεων μας, δικαιούμαστε πολλαπλές υποβολές;

Παρεμπιπτόντως, έχει λάβει κάποιος τα στοιχεία του λογαριασμού του;
1) Ναι δικαιούμαστε. Για να προλλάβω επόμενη ερώτηση: αν σου βγάλει (τότε όταν έρθει η ώρα) ότι το πρόγραμμά σου πήγε καλά σε Ν αρχεία εισόδου, αυτά θα είναι απλά δοκιμαστικά, δε σημαίνει απαραίτητα ότι πέρασες την Α φάση. (όχι εσύ, γενικά μιλάω)

2) Όχι, δεν έχω λάβει τίποτα.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε: Ε, τότε δεν πρέπει να προβληματίζεσαι. Το πολύ πολύ όρισε το μηχανισμό εξόδου που χρησιμοποιείς να στρογγυλοποιεί, και θα το κάνει πάντα, και θα είσαι κ εσύ σίγουρος.
:o :shock: :? :!: :?: :|
Πάλι αναφέρεσε σε στρογγυλοποίηση.......
Spoiler: show
Έτσι εκτυπώνω την λύση μου
fprintf(fout,"%.3f\n",P);
Αυτό εννοείς?
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

Δημοσιεύθηκε η τελική έκδοση της Α' φάσεως. http://pdp.gr/default.asp?pid=6&la=1&fid=1
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Allaksan tpt gt egw dn katalava diafora.....(?)
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

zaxeilasfc έγραψε:Allaksan tpt gt egw dn katalava diafora.....(?)
Έβαλαν περισότερη "σάλτσα" στην αρχή, και μετα έχει υπογραμμησμένο το οτι το κέρδος εκφράζεται απο την αναλογια ... (κλπ...)
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Παιδιά αν επιτρέπετε ένσταση στην εκφώνηση του προβλήματος... Το κέρδος σύμφωνα με την οικονομική θεωρία δεν εκφράζεται με το πηλίκο τιμής πώλησης προς τιμή αγοράς αλλα απο την διαφορά τους...... (?) έχω άδικο ? :?:

Μήπως πρέπει να το αλλάξουν ? Σόρρυ κιόλας αλλα μου φένεται κάπως λάθος....
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από kernelpanic »

Θεωρείς άπειρη χωρητικότητα αποθηκών, οπότε το να αγοράζεις για Τ1=1 και να πουλας για Τ2=2 έχει πολύ μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους απ'ότι να αγοράζεις για Τ3=8 και να πουλάς για Τ4=10.
Επειδή όταν έχεις Ν λεφτά να ξοδέψεις, το κέρδος Κ1 σου στην πρώτη περίπτωση είναι Ν και στη δεύτερη Κ2=N/5.
Οπότε Κ1>Κ2 και Τ2-Τ1<Τ4-Τ3, όπερ έδει δείξαι. ;)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Μμμμ ερωτήσεις!! Τι θεωρείς άπειρη χωριτικότητα αριθμών.. ?? δεν το καταλαβαίνω..! Σύμφωνα με αυτά που γράφεις και την οικονομική θεωρία που ανέφερα το κέρδος είναι T2-T1=2-1=1 και στη 2η περίπτωση Τ4-Τ3=10-8=2.

Άρα με συμφέρει να αγοράσω στην Τ3 και να πουλήσω στην Τ4.
Έτσι λένε τα οικονομικά βιβλία.
Ο ορισμός που δίνουν στο πρόβλημα για τη λέξη κέρδος είναι δική τους εφεύρεση.

Φυσικά μπορούμε να "παίξουμε" με τον δικό τους ορισμό, αλλα δεν είναι σωστός!
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

[offtopic]
Θέλω τα οικονομικά βιβλία σου :P
[/offtopic]

5 / 2 = 2.5 | 5 - 2 = 3
11 / 7 = ~1.571428 | 11 - 7 = 4

Πιστεύω πως με συμφέρει να αγοράσω 7 ευρώ το προϊόν και να το πουλήσω 11 από να το αγοράσω 2 και να το πουλήσω 5...
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Den diafwnw oti to 5/2 einai megalitero 11/7 alla ayto to logo onomase ton tsimpouti :D. Oxi kerdos!!

Diladi einai San na mou les oti me simferei na agorasw ena proion 2 eurw Kai na to poulisw 5 ( diladi me kerdos 3 eurw) anti na to agorasw 7 Kai na t poulisw 11! (diladi kerdos 4 eurw) ( auti tin oikonomiki politiki euxome na min tin efarmoseis stin zwi soy) :lol:
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από stathis »

zaxeilasfc έγραψε:Den diafwnw oti to 5/2 einai megalitero 11/7 alla ayto to logo onomase ton tsimpouti :D. Oxi kerdos!!

Diladi einai San na mou les oti me simferei na agorasw ena proion 2 eurw Kai na to poulisw 5 ( diladi me kerdos 3 eurw) anti na to agorasw 7 Kai na t poulisw 11! (diladi kerdos 4 eurw) ( auti tin oikonomiki politiki euxome na min tin efarmoseis stin zwi soy) :lol:
Δεν ισχύει. Μπορεί στη δεύτερη περίπτωση να έχεις μεγαλύτερο κέρδος, αλλά επίσης και μικρότερες πωλήσεις. Αυτό είναι που αποκαλώ "λάθος των Ελλήνων".
Πρακτικά τώρα, υπάρχουν άπειροι βενζινοπώλες γύρω σου που πουλάνε τη βενζίνη 1.55+.
Αν υπάρξει ένας που την πουλά 7 λεπτά πιο φθηνά, θα πλακώσουν τόσοι, που θα χει πολύ περισσότερο κέρδος απ' τους άλλους. Simple. I've seen it work ;)
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Η Εκφώνηση του προβλήματος θεωρείται δεδομένο. Κι ας διαφωνείς. Εσύ πρέπει να παράγεις πληροφορία με τον τρόπο που ορίζει το θέμα και σύμφωνα με τα δεδομένα που έχεις κάθε φορά. :)
Spoiler: show
Είναι σαν να πας να αναπτύξεις παράγραφο με δοσμένη θεματική περίοδο. Συμφωνείς ή διαφωνείς, το κύριο σώμα της παραγράφου πρέπει να συμφωνεί με τη θεματική περίοδό της.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Καμμιὰ ὑποταγὴ στὰ καπιταλόσκυλα!!!
Ὀλικὴ ἀποχὴ ἀπὸ τὴν Ά Φάση τοῦ Διαγωνισμοῦ! Ἔτσι θὰ μὰς περάσουν ὅλους στὴν ἐπόμενη φάση. Ἐμπρὸς συντρόφια. Δὲν ἔχουμε τίποτα νὰ χάσουμε παρὰ τὶς ἀλυσίδες μας!
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε:Καμμιὰ ὑποταγὴ στὰ καπιταλόσκυλα!!!
Ὀλικὴ ἀποχὴ ἀπὸ τὴν Ά Φάση τοῦ Διαγωνισμοῦ! Ἔτσι θὰ μὰς περάσουν ὅλους στὴν ἐπόμενη φάση. Ἐμπρὸς συντρόφια. Δὲν ἔχουμε τίποτα νὰ χάσουμε παρὰ τὶς ἀλυσίδες μας!
Spoiler: show
Σ.τ.Φ: πλάκα κάνει.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thanos713 »

Κηπουρίδης έγραψε:Καμμιὰ ὑποταγὴ στὰ καπιταλόσκυλα!!!
Ὀλικὴ ἀποχὴ ἀπὸ τὴν Ά Φάση τοῦ Διαγωνισμοῦ! Ἔτσι θὰ μὰς περάσουν ὅλους στὴν ἐπόμενη φάση. Ἐμπρὸς συντρόφια. Δὲν ἔχουμε τίποτα νὰ χάσουμε παρὰ τὶς ἀλυσίδες μας!
Spoiler: show
Πάντως σίγουρα θα πάρουμε... (< λογοκρισία >) :P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thetrojan01 την Τρί Οκτ 26, 2010 11:00 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Λόγος: απρεπές περιεχόμενο
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

stathis έγραψε: Δεν ισχύει. Μπορεί στη δεύτερη περίπτωση να έχεις μεγαλύτερο κέρδος, αλλά επίσης και μικρότερες πωλήσεις. Αυτό είναι που αποκαλώ "λάθος των Ελλήνων".
Πρακτικά τώρα, υπάρχουν άπειροι βενζινοπώλες γύρω σου που πουλάνε τη βενζίνη 1.55+.
Αν υπάρξει ένας που την πουλά 7 λεπτά πιο φθηνά, θα πλακώσουν τόσοι, που θα χει πολύ περισσότερο κέρδος απ' τους άλλους. Simple. I've seen it work ;)
Πραγματικά Δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου...! μα γιατι να έχει ο βενζινοπώλης περισσότερο κέρδος ? πάλι το κέρδος του για την κάθε μια πώληση θα είναι τιμή πώλησης της βενζίνης μείον την τιμή αγοράς ..... (?) (Θες να μου πεις οτι οταν πας να βάλεις βενζίνη, και δώσεις 20 ευρώ, ενω αυτός την αγόρασε 10 ευρώ, θα έχει κέρδος 2E αντι για 10E ?????) :o (extremely insane!!!) Εξήγησε λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου.!
thetrojan01 έγραψε:
Η Εκφώνηση του προβλήματος θεωρείται δεδομένο. Κι ας διαφωνείς. Εσύ πρέπει να παράγεις πληροφορία με τον τρόπο που ορίζει το θέμα και σύμφωνα με τα δεδομένα που έχεις κάθε φορά.
Δεν έχω πρόβλημα να "παίξω" όπως το δίνουν στο πρόβλημα, αλλα επαναλαμβάνω δεν το εκφράζουν σωστά.... (Ετσι πιστεύω δηλαδή...)
Απάντηση