erwtisi

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Απάντηση
errietta
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 10:50 am
Επικοινωνία:

erwtisi

Δημοσίευση από errietta »

Επειδή δεν έχω καταλάβει: ποιο πάνε στο camp και πως σχηματίζονται οι εθνικές ομάδες; Εγώ βγήκα 2η πανελληνίως και θα ήθελα πάρα πολύ να πάρω μέρος στη διεθνή ολυμπιάδα..χ0αχ0α, pwn.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stathis την Τρί Μάιος 11, 2010 3:30 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: γρέκλικα

pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: erwtisi

Δημοσίευση από pman »

Γεια σου Εριέττα,
Στο καμπ επιλέγονται οι 6-8 μαθητές Λυκείου και 6-8 μαθητές Γυμνασίου.
Στο καμπ οι μαθητές Λυκείου γράφουν 3 φόρες εξετάσεις ενώ του Γυμνασίου 2 φορές. Μετά το καμπ με βάση την βαθμολογία σου στην Γ φάση + την βαθμολογία των θεμάτων που έλυσες σωστά στο καμπ βγαίνουν οι τελικές κατατάξεις και οι ομάδες. Π.χ. εάν είσαι μέσα στην 4αδα είσαι στην βασική ομάδα,διαφορετικά είσαι αναπληρωματικός. Να ξέρεις ότι το καμπ και η Γ φάση μετράνει 50-50. Δηλαδή η τελική βαθμολογία σου είναι 50% Γφάση + 50%Camp.

ΥΓ
Καλωσήρθες στο φόρουμ! και μία συμβουλή "Μην γράφεις greeklish" :mrgreen:
alexandros
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 7:20 pm

Re: erwtisi

Δημοσίευση από alexandros »

errietta έγραψε:Epidi den exw katalabei: poioi pane sto camp kai pws sximatizontai oi ethnikes omades? Egw bgika 2h sinolika panelinia kai tha ithela para pl na parw meros sti diethni olympiada
Έστειλα mail και μου είπαν πως "θα μας ενημερώσουν έγκαιρα και έγκυρα" για το camp.
Οπότε περιμένουμε...
SOTIRIS έγραψε: Στο καμπ επιλέγονται οι 6-8 μαθητές Λυκείου και 6-8 μαθητές Γυμνασίου.
Τι γίνεται όμως αν ισοβαθμίσουν 10 άτομα στην 6η θέση;
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: erwtisi

Δημοσίευση από feedWARd »

errietta έγραψε:poioi pane sto camp
Δεν αναφέρεται ρητά στον κανονισμό. Έχω την εντύπωση οτί πάνε τουλάχιστον οι 4 πρώτοι μαθητές λυκειού και τουλάχιστον οι 4 πρώτοι μαθητές γυμνασιού. Νομίζω όμως οτί κάθε χρόνο παίρνουν 8+ μαθητές λυκείου. Εφόσον διεξαχθεί το camp σίγουρα θα είσαι μέσα.
errietta έγραψε:kai pws sximatizontai oi ethnikes omades
Κανονισμός ΠΔΠ / παράγραφος 17:
Η τελική συγκρότηση των Εθνικών ομάδων Πληροφορικής γίνεται μετά από την υλοποίηση προπαρασκευαστικού camp το οποίο διεξάγεται στην έδρα ενός εκ των συνεργαζομένων Πανεπιστημίων. Σκοπός του camp είναι η συστηματική προετοιμασία των διαγωνιζομένων και η προσαρμογή τους στα θέματα των διεθνών διαγωνισμών. Με την ολοκλήρωση του camp οι συμμετέχοντες αξιολογούνται στην επίλυση προβλημάτων αντίστοιχων επιπέδου. Το άθροισμα της βαθμολογίας του camp και αυτού της τελικής φάσης με συντελεστές από 0,6 έως 04 (κατά την κρίση της Επιστημονικής Επιτροπής) δίδει την τελική κατάταξη των μαθητών...

Δηλαδή η τελική φάση μετράει από 40% ως 60% στην τελική βαθμολογία ενώ το υπόλοιπο ποσοστό είναι η βαθμολογία του camp.

Οι 4 πρώτοι μαθητές πάνε στην Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής (http://www.ioi2010.org/) και στην Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής (no info).

Keep in mind, Κανονισμός ΠΔΠ / παράγραφος 18:
Σε περίπτωση που δεν είναι δυνατή η πραγματοποίηση θερινού προπαρασκευαστικού Camp, (πχ. ασυμβατότητες ημερομηνιών) είναι δυνατόν να υλοποιηθεί φροντιστήριο πέντε (5) το πολύ ημερών με φυσική παρουσία ή τηλεδιάσκεψη. Σκοπός του φροντιστηρίου. είναι η εξάσκηση σε προβλήματα επιπέδου Ολυμπιάδων Πληροφορικής, των μαθητών των Ελληνικών Εθνικών Ομάδων Πληροφορικής.

errietta έγραψε:Egw bgika 2h sinolika panelinia
Συγχαρητήρια!
errietta έγραψε:kai tha ithela para pl na parw meros sti diethni olympiada
Όλοι θέλουμε :P
Άβαταρ μέλους
dionyziz
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 01, 2009 5:10 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: erwtisi

Δημοσίευση από dionyziz »

Τελικά θα έχουμε αρκετό κόσμο φέτος :)

http://pdp.gr/default.asp?pid=10&la=1&nid=22
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: erwtisi

Δημοσίευση από stathis »

feedWARd έγραψε:Όλοι θέλουμε :P
Αρκετά πήρες μέρος εσύ, φτάνει τόσο, δεν είναι και για χόρταση.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: erwtisi

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Ποπο, ειμαι πανευτιχής!!!
Νιώθω ο πιο τυχερός άνθρωπος που υπάρχει!!!
ΠΕΡΑΣΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ!

Δεν το περίμενα ουτε και είχα το μυαλό μου εκεί. Και όπως μπαίνω στο PC και τσεκάρω τα μάιλ, τι βλεπω... Στην αρχή νόμιζα πως είχε γινει λάθος και το στείλανε σε ολους που συμμετειχαν στην Γ φαση. Μπαινω ΠΔΠ, και ψαχνω στη λιστα. Δεν με εβρισκα και το πιστεψα πως ειχαν κανει λάθος. Και ξάφνου τελευταίο όνομα το δικό μου!!

Να δω τι θα γράψω αύριο, μετά απο αυτην τη συγκινηση...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Απάντηση