Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε: Ναι εγώ δεν είπα ποτέ ότι είστε άχρηστοι. Απλώς είχατε μία ατυχία. Γενικά όποιος δεν τα πάει καλά στην Γ φάση δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστος. Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να μπει.
... ή αν θα γράψεις =+ αντί +=!!!! :oops:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

SOTIRIS έγραψε: Ναι εγώ δεν είπα ποτέ ότι είστε άχρηστοι. Απλώς είχατε μία ατυχία. Γενικά όποιος δεν τα πάει καλά στην Γ φάση δεν σημαίνει ότι είναι άχρηστος. Εξάλλου ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να μπει.
Λες; Ουφ, πάλι καλά, όλη αυτή η συζήτηση γίνεται γιατί ανησυχούσα για την γνώμη σου για εμένα! Ευχαριστώ βρε Σωτήρη, με ανακούφισες.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Καλά ρε παιδιά , τι καθόμαστε και συζητάμε ; Απλά είναι τα πράγματα ! Τραγικά άδικο ήταν πέρσι που πήραν παραπάνω άτομα κι αντί να πάρουν αυτούς με την καλύτερη βαθμολογία πήραν και κάποιους με μηδενική . Ελεϊνότατα άδικο . Αλλά πώς σχετίζεται αυτό με τι θα γίνει φέτος ; Σίγουρα αν ξαναγίνει κάνα τέτοιο θα είμαι το πρώτο άτομα που θα κάνω ένσταση , μαζί σου Σωτήρη !
Καλά ρε Chris κι εσύ , τι το αναφέρεις το παράδειγμα , λες και αυτό μας δείχνει ότι το σύστημα ήταν σωστά . Μια μπαρούφα και μισή ήταν . Απλά έτυχε να πάτε καλά , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν έπαιρναν τα άτομα που ήταν πάνω από εσάς δεν θα πήγαιναν καλύτερα . Ίσα ίσα που πιο πιθανό ήταν αυτό .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

chris έγραψε:, ακούστηκε κάτι για 25 άτομα.
:shock: Δηλαδή κρατάω τα Windows μου;
SOTIRIS έγραψε:Πέρισυ στο καμπ ήρθαν και άτομα με 0δενική βαθμολογία. Φέτος δεν είναι άδκος ο κόσμος? :(
Όχι, τα θέματα είναι εύκολα. :P

Η δική μου διαμαρτυρία πάντως είναι που για να αξιολογηθεί μια υποβολή πρέπει να περάσει οπωσδήποτε δύο άγνωστα testcase. Το ότι δεν τα λύνει αυτά το πρόγραμμα δε σημαίνει ότι δε μπορεί να λύσει κανένα άλλο. Και αν κάποιος πονηρός γράψει κάτι που π.χ. δίνει πάντα την ίδια απάντηση, η ΕΕ μπορεί να το δεί αμέσως και να πράξει αναλόγως.

Απ'τη άλλη, έτσι δούλευε από πέρσι μάλλον και παλιότερα ο Τάλως, οπότε η γκρίνια μου δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς. :evil:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

kernelpanic έγραψε:
chris έγραψε:, ακούστηκε κάτι για 25 άτομα.
:shock: Δηλαδή κρατάω τα Windows μου;
SOTIRIS έγραψε:Πέρισυ στο καμπ ήρθαν και άτομα με 0δενική βαθμολογία. Φέτος δεν είναι άδκος ο κόσμος? :(
Όχι, τα θέματα είναι εύκολα. :P

Η δική μου διαμαρτυρία πάντως είναι που για να αξιολογηθεί μια υποβολή πρέπει να περάσει οπωσδήποτε δύο άγνωστα testcase. Το ότι δεν τα λύνει αυτά το πρόγραμμα δε σημαίνει ότι δε μπορεί να λύσει κανένα άλλο. Και αν κάποιος πονηρός γράψει κάτι που π.χ. δίνει πάντα την ίδια απάντηση, η ΕΕ μπορεί να το δεί αμέσως και να πράξει αναλόγως.

Απ'τη άλλη, έτσι δούλευε από πέρσι μάλλον και παλιότερα ο Τάλως, οπότε η γκρίνια μου δεν έχει νόημα έτσι κι αλλιώς. :evil:
Βασικά αυτό με τα 2 τεστ δεν αληθεύει. Διότι στην Γ φάση όταν είχα κάνει υποβολή μία λύση μου και έπαιρνε σωστά το 1ο και 2ο τεστ νομίζω η το 1ο και 3ο δεν το κράτησε στις ενεργές υποβολές μου. Μόνο όταν έλυσε και τα 3 τεστ το κράτησε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Κηπουρίδης έγραψε:Καλά ρε παιδιά , τι καθόμαστε και συζητάμε ; Απλά είναι τα πράγματα ! Τραγικά άδικο ήταν πέρσι που πήραν παραπάνω άτομα κι αντί να πάρουν αυτούς με την καλύτερη βαθμολογία πήραν και κάποιους με μηδενική . Ελεϊνότατα άδικο . Αλλά πώς σχετίζεται αυτό με τι θα γίνει φέτος ; Σίγουρα αν ξαναγίνει κάνα τέτοιο θα είμαι το πρώτο άτομα που θα κάνω ένσταση , μαζί σου Σωτήρη !
Καλά ρε Chris κι εσύ , τι το αναφέρεις το παράδειγμα , λες και αυτό μας δείχνει ότι το σύστημα ήταν σωστά . Μια μπαρούφα και μισή ήταν . Απλά έτυχε να πάτε καλά , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν έπαιρναν τα άτομα που ήταν πάνω από εσάς δεν θα πήγαιναν καλύτερα . Ίσα ίσα που πιο πιθανό ήταν αυτό .
Μα τι λέτε, ένα λεπτό! Δεν πήραν έτσι επειδή γούσταραν άτομα από το τέλος της λίστας, μην τα μπερδεύουμε! Έγινε το εξής:
Οι ομάδες του Λυκείου συγκροτήθηκαν κανονικά χωρίς ιδιαιτερότητες, έπρεπε όμως να συκγροτηθεί ομάδα με άτομα μικρότερα των 16 ετών (νομίζω τόσο) ώστε να γίνει ομάδα για την JBOI! Έτσι, με τους "μικρούς" έγινε το εξής, ήταν να περάσουν 10 μικροί την Γ΄ φάση και έτυχε αυτοί που ήρθαν στην Γ΄ φάση να είναι 10. Άρα, απλά θα περνούσαν όλοι! Δεν μπορώ να δω που είναι το άδικο, δεν άφησαν κανέναν απ'έξω. Μάλιστα, όσοι πήγαν καλά στην Γ΄φάση, η βαθμολογία τους μέτρησε στο camp! Η διαμαρτυρία του Σωτήρη είναι στο γιατί να περάσουν πέρσι όλοι και φέτος να μείνουν κάποιοι. Σωτήρη, σου θυμίζω πως στο Λύκειο και πέρσι υπήρχαν κάποιοι που δεν πέρασαν. Εάν κάνω κάτι λάθος διορθώστε με, αλλιώς Κηπουρίδης παρακαλώ να αναθεωρήσεις, είναι τραγικά άδικο και προσβλητικό προς εμένα και προς την ΟΕ να λες πως με πέρασαν με το έτσι θέλω.

Επίσης, κάπου παραπάνω είπε κάποιος (ο SOTIRIS νομίζω) πως οι ομάδες συμπληρώνονταν, όποιος το είπε ας πάρει την περσινή λίστα και ας δει πως στο καλό μπορούν 3-4 άτομα που δεν είχαν μηδενική βαθμολογία να συμπληρώσουν μια ομάδα 8 ατόμων.
SOTIRIS έγραψε: Βασικά αυτό με τα 2 τεστ δεν αληθεύει. Διότι στην Γ φάση όταν είχα κάνει υποβολή μία λύση μου και έπαιρνε σωστά το 1ο και 2ο τεστ νομίζω η το 1ο και 3ο δεν το κράτησε στις ενεργές υποβολές μου. Μόνο όταν έλυσε και τα 3 τεστ το κράτησε.
Αυτο λέει και ο kernelpanic, +1
Και εμένα φέτος στο 3ο θέμα δεν αξιολογήθηκε καν επειδή έπιανε μόνο 1/3. Πιστεύω όμως ότι σε όλα τα testcases θα είχα 1 ακόμα τουλάχιστον.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

chris έγραψε:
Κηπουρίδης έγραψε:Καλά ρε παιδιά , τι καθόμαστε και συζητάμε ; Απλά είναι τα πράγματα ! Τραγικά άδικο ήταν πέρσι που πήραν παραπάνω άτομα κι αντί να πάρουν αυτούς με την καλύτερη βαθμολογία πήραν και κάποιους με μηδενική . Ελεϊνότατα άδικο . Αλλά πώς σχετίζεται αυτό με τι θα γίνει φέτος ; Σίγουρα αν ξαναγίνει κάνα τέτοιο θα είμαι το πρώτο άτομα που θα κάνω ένσταση , μαζί σου Σωτήρη !
Καλά ρε Chris κι εσύ , τι το αναφέρεις το παράδειγμα , λες και αυτό μας δείχνει ότι το σύστημα ήταν σωστά . Μια μπαρούφα και μισή ήταν . Απλά έτυχε να πάτε καλά , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν έπαιρναν τα άτομα που ήταν πάνω από εσάς δεν θα πήγαιναν καλύτερα . Ίσα ίσα που πιο πιθανό ήταν αυτό .
Μα τι λέτε, ένα λεπτό! Δεν πήραν έτσι επειδή γούσταραν άτομα από το τέλος της λίστας, μην τα μπερδεύουμε! Έγινε το εξής:
Οι ομάδες του Λυκείου συγκροτήθηκαν κανονικά χωρίς ιδιαιτερότητες, έπρεπε όμως να συκγροτηθεί ομάδα με άτομα μικρότερα των 16 ετών (νομίζω τόσο) ώστε να γίνει ομάδα για την JBOI! Έτσι, με τους "μικρούς" έγινε το εξής, ήταν να περάσουν 10 μικροί την Γ΄ φάση και έτυχε αυτοί που ήρθαν στην Γ΄ φάση να είναι 10. Άρα, απλά θα περνούσαν όλοι! Δεν μπορώ να δω που είναι το άδικο, δεν άφησαν κανέναν απ'έξω. Μάλιστα, όσοι πήγαν καλά στην Γ΄φάση, η βαθμολογία τους μέτρησε στο camp! Η διαμαρτυρία του Σωτήρη είναι στο γιατί να περάσουν πέρσι όλοι και φέτος να μείνουν κάποιοι. Σωτήρη, σου θυμίζω πως στο Λύκειο και πέρσι υπήρχαν κάποιοι που δεν πέρασαν. Εάν κάνω κάτι λάθος διορθώστε με, αλλιώς Κηπουρίδης παρακαλώ να αναθεωρήσεις, είναι τραγικά άδικο και προσβλητικό προς εμένα και προς την ΟΕ να λες πως με πέρασαν με το έτσι θέλω.

Επίσης, κάπου παραπάνω είπε κάποιος (ο SOTIRIS νομίζω) πως οι ομάδες συμπληρώνονταν, όποιος το είπε ας πάρει την περσινή λίστα και ας δει πως στο καλό μπορούν 3-4 άτομα που δεν είχαν μηδενική βαθμολογία να συμπληρώσουν μια ομάδα 8 ατόμων.
SOTIRIS έγραψε: Βασικά αυτό με τα 2 τεστ δεν αληθεύει. Διότι στην Γ φάση όταν είχα κάνει υποβολή μία λύση μου και έπαιρνε σωστά το 1ο και 2ο τεστ νομίζω η το 1ο και 3ο δεν το κράτησε στις ενεργές υποβολές μου. Μόνο όταν έλυσε και τα 3 τεστ το κράτησε.
Αυτο λέει και ο kernelpanic, +1
Και εμένα φέτος στο 3ο θέμα δεν αξιολογήθηκε καν επειδή έπιανε μόνο 1/3. Πιστεύω όμως ότι σε όλα τα testcases θα είχα 1 ακόμα τουλάχιστον.
Πέρισυ θυμάμαι πολύ καλά ότι τα συνολικά άτομα του Γυμνασίου που προκρίθηκαν για τη Γ φάση ήταν 20 συνολικά. Μόνο που στη Γ φάση παρεβρέθηκαν 14/20 συνολικά από τα οποία 7 άτομα πέτυχαν μη-μηδενική βαθμολογια. Στο καμπ ήταν 10 άτομα και αυτό σημαίνει ότι 4 άτομα του Γυμνασίου έμειναν απέξω. Τώρα με 4-7 άτομα φτιάχνεις ομάδα. Ναι και η λίστα.

1 ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
2 ΣΩΤΗΡΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ
3 ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΟΣΙΝΑΣ
4 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΝΕΛΛΗΣ
5 ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΥΡΑΤΖΑΚΗΣ
6 ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΓΚΙΑΟΥΡΗΣ
7 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ-ΤΣΑΚΙΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

Ποιά ήταν η κατάταξη στη Β Φάση όμως, θυμάται κανείς; :?
Και γιατί στήσατε φλέημ γουόρ τέλος πάντων;
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

kernelpanic έγραψε:Ποιά ήταν η κατάταξη στη Β Φάση όμως, θυμάται κανείς; :?
Και γιατί στήσατε φλέημ γουόρ τέλος πάντων;
πέστα ρε kernelpanic και μου ρχεται να ξεράσω με τα ποστ που βλέπω! (για να μην παρεξηγηθώ και πάλι εννοώ με τον σαματά που καταλήγει στο πουθενά).

Μια προσθήκη στο τελευταίο ποστ του chris: 2 ομάδες, όχι απλά μια ομάδα.


Και να σας πω κάτι? ΤΙ εννοείται "άδικο"? Το ότι δεν αποκλειστηκαν άτομα με μηδενική βαθμολογία,
Spoiler: show
(που μπορεί για έναν τελεστή ή λάθος όρια πίνακα -τέτοια λάθη από βιασύνη γίνονται και όταν διαγωνίζεσαι δε σκέπτεσαι τόσο ήρεμα ώστε να τα εντοπίσεις- να μην έπιασαν κανένα θέμα)
, και το γεγονός να μην είχατε λιγότερους "ανταγωνιστές"
Spoiler: show
(αν και δε βλέπω έτσι τον ΠΔΠ)
, και έτσι να μην μπορούσατε πιθανότατα να φανείτε παραπάνω top coders γιατί μπορεί να μη γράφατε τόσο καλά σε σχέση με παραπάνω άτομα που δέχτηκαν?

Δηλαδή θα είχατε έμπνευση στην Γ φάση και δε θα είχατε έμπνευση στο καμπ?
ή βασιζόσασταν στα λάθη αυτών και θα επαναπαυόσασταν αν δεν σας ήταν βάρος σε ακόμα μία φάση;
Φυσικά και δεν μπορώ να φανταστώ μία τέτοια εικόνα για σας, γι αυτό, πείτε μου
Ποιο το νόημα του "flame war" και ποιο το "τρομερό άδικο"; Πείτε μου πριν με σφάξετε σας παρακαλώ.

(Φιλικά πάντα και με χαρούμενη διάθεση, ε; ;) )

Spoiler: show
ΥΓ & outoftopic: παιδιά μη με ψάχνετε σε msn και έτσι, διαβάζω για εξετάσεις σχολείου και ωδείου και είναι δύσκολο να βρω λίγο χρόνο και για IM
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

stathis έγραψε:Σωτήρη, φαντάσου να πάρουν τους Ν πρώτους και να σαι ο Ν+1 χιχι :cry:
stathis: είσαι η πέτρα του σκανδάλου!!! :lol:

and sorry for doubleposting.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Με 7 άτομα δεν συμπληρώνεται ομάδα 8 ατόμων. Νομίζω πως αυτοί που παρεβρέθηκαν στην Γ΄ φάση ήταν 10, ίσως να έχεις δίκο όμως. Είμαι βέβαιος πάντως πως είχα ακούσει από άτομο της ΟΕ πως τη Γ΄φάση θα την περάσουν όλοι από το γυμνάσιο. Και πραγματικά, πως πιστεύετε ότι διάλεξαν από αυτούς με μηδενική βαθμολογία, στην τύχη; Επίσης υπήρχαν και μαθητές Λυκείου που αν και καλεσμένοι δεν ήθραν στο κάμπ, πιθανώς να έγινε στο Γυμνάσιο.

SOTIRIS, αν κατάλαβα καλά η θεωρία σου είναι πως πέρσι δεν έπρεπε να πάρουν παραπάνω άτομα ακόμα και αν είχαν τη δυνατότητα, για να προστατευτούν αυτοί που πήγαν καλά στην Γ΄ φάση. Διαφωνώ καθέτως, άλλωστε οι βαθμολογίες συμψιφίζονται. Πραγματικά ελπίζω να γίνει έτσι και φέτος και να πάρουν όσους μπορούν, πάντως μην ξεχνάς ότι φέτος είσαι Λύκειο, αν ήσουν Γυμνάσιο δεν θα γινόταν η συζήτηση.

Κηπουρίδης, μάλλον έχεις την εντύπωση πως πήραν από το τέλος της λίστας επειδή έτσι γούσταραν. Κάνεις λάθος.

@kernelpanic, δεν είναι ακριβώς war. Απλώς με ενόχλησαν κάποιες ανακρίβιες, μην λέμε και ότι θέλουμε...

Ας το λήξουμε εδώ.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

Εντάξει ας τελειώσει εδώ. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω για αυτό που είπε ο trojan για την ανάπαυση.
Λοιπόν εγώ προσωπικά στο καμπ από τα 2 θέματα που μας έδωσαν να λύσουμε στο 1ο δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Στο 2ο πρόβλημα όμως μιλούσε για 1ους αριθμούς. Ήταν η 1η μου φορά που συναντούσα 1ους αριθμούς και γιαυτό τον λόγο δεν τα πήγα τόσο καλά στο 2ο θέμα.
Νομίζω πρέπει να είχα ποιάσει 34/100 στο 2ο θέμα. Εάν ήξερα αλγόριθμους τότε για 1ους αριθμούς μπορεί να έποιανα καλύτερη βαθμολογία και να έμπενα στην βασική ομάδα.
Αλλά εντάξει μην συνεχίζετε άλλο τη συζήτηση. Δεν έχει νόημα πια. Ότι έγινε έγινε. Ας ελπίσουμε πως φέτος θα είναι 25 άτομα μη-μηδενικής βαθμολογίας στο καμπ πάντως.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε:Εντάξει ας τελειώσει εδώ. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω για αυτό που είπε ο trojan για την ανάπαυση.
οκ.
SOTIRIS έγραψε: Λοιπόν εγώ προσωπικά στο καμπ από τα 2 θέματα που μας έδωσαν να λύσουμε στο 1ο δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Στο 2ο πρόβλημα όμως μιλούσε για 1ους αριθμούς. Ήταν η 1η μου φορά που συναντούσα 1ους αριθμούς και γιαυτό τον λόγο δεν τα πήγα τόσο καλά στο 2ο θέμα.
Νομίζω πρέπει να είχα ποιάσει 34/100 στο 2ο θέμα. Εάν ήξερα αλγόριθμους τότε για 1ους αριθμούς μπορεί να έποιανα καλύτερη βαθμολογία και να έμπενα στην βασική ομάδα.
ε; :lol: τέλως πάντων.

ας κλειδωθεί το τόπικ... :P δε βλέπω τι άλλο θα μπορούσαμε να συζητήσουμε...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Τεράστιο δικό μου λάθος παιδιά . Δεν είχα διάθεση να θίξω κανέναν . Με αυτά που είπε μετά ο chris ναι , είναι λογικότατο αυτό που έγινε . Χίλια συγγνώμη και πάλι για την έλλειψη πληροφόρησής μου .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:
SOTIRIS έγραψε:Εντάξει ας τελειώσει εδώ. Αλλά θα ήθελα να προσθέσω για αυτό που είπε ο trojan για την ανάπαυση.
οκ.
SOTIRIS έγραψε: Λοιπόν εγώ προσωπικά στο καμπ από τα 2 θέματα που μας έδωσαν να λύσουμε στο 1ο δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα.
Στο 2ο πρόβλημα όμως μιλούσε για 1ους αριθμούς. Ήταν η 1η μου φορά που συναντούσα 1ους αριθμούς και γιαυτό τον λόγο δεν τα πήγα τόσο καλά στο 2ο θέμα.
Νομίζω πρέπει να είχα ποιάσει 34/100 στο 2ο θέμα. Εάν ήξερα αλγόριθμους τότε για 1ους αριθμούς μπορεί να έποιανα καλύτερη βαθμολογία και να έμπενα στην βασική ομάδα.
ε; :lol: τέλως πάντων.

ας κλειδωθεί το τόπικ... :P δε βλέπω τι άλλο θα μπορούσαμε να συζητήσουμε...
Ωχ ξέχασα να προσθέσω σχετικά με την ανάπαυση. Ήθελα να σου πω δηλαδή ότι θέματα που δεν ξέρουμε υπάρχουν πολλά. Το ότι συνάντησα τέτοιο θέμα νομίζω ότι ήταν καλό διότι αυτό μου έδωσε και το ερέθισμα να ασχοληθώ περισσότερο και σε βάθος με τους 1ους αριθμούς. Το αν κάποιος είναι σε ανάπαυση ή όχι παίζει ρόλο τι άτομα έχει να αντιμετώπισει + την ποικιλία γνώσεων που δεν γνωρίζει για να ασχοληθεί.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Συμφωνώ με αυτό.

Αυτό είναι το ωραίο με τους διαγωνισμούς πληροφορικής και αυτό που τους ξεχωρίζει από τους διαγωνισμούς αρχαίων, δεν παίρνεις απλά γνώσεις τις οποίες αναπαράγεις. Και εγώ στην Γ΄ φάση φέτος, όπως πολλοί, δεν είχα ιδέα πως να λύσω το 3ο θέμα, κιόμως έκανα μια -σχετικά- καλή αναπαράσταση των δεδομένων και άρχισα έναν αναδρομικό αλγόριθμο ο οποίος σε συγγεκριμένες περιπτώσεις δούλευε. Δεν κατάφερα τίποτα, αλλά το απόλαυσα :)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:Συμφωνώ με αυτό.

Αυτό είναι το ωραίο με τους διαγωνισμούς πληροφορικής και αυτό που τους ξεχωρίζει από τους διαγωνισμούς αρχαίων, δεν παίρνεις απλά γνώσεις τις οποίες αναπαράγεις. Και εγώ στην Γ΄ φάση φέτος, όπως πολλοί, δεν είχα ιδέα πως να λύσω το 3ο θέμα, κιόμως έκανα μια -σχετικά- καλή αναπαράσταση των δεδομένων και άρχισα έναν αναδρομικό αλγόριθμο ο οποίος σε συγγεκριμένες περιπτώσεις δούλευε. Δεν κατάφερα τίποτα, αλλά το απόλαυσα :)
πφφ μόλις τελειώσουν οι @$*^@*(!*@$ εξετάσεις θα κάτσω να λύσω αρκετά τέτοια...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thodoris
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2009 10:25 am

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thodoris »

παιδιά εγώ άκουσα ότι δε θα γίνει κανένας διαγωνισμός στο εξωτερικό (φυσική,μαθιηματικά κτλ) λόγω οικονομικών θεμάτων. ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ?
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

thodoris έγραψε:παιδιά εγώ άκουσα ότι δε θα γίνει κανένας διαγωνισμός στο εξωτερικό (φυσική,μαθιηματικά κτλ) λόγω οικονομικών θεμάτων. ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ?
εγώ δεν ακούω 8-)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Αποτελέσματα Γ´ φάσης ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

thodoris έγραψε:παιδιά εγώ άκουσα ότι δε θα γίνει κανένας διαγωνισμός στο εξωτερικό (φυσική,μαθιηματικά κτλ) λόγω οικονομικών θεμάτων. ισχύει κάτι τέτοιο και εδώ?
Όχι δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Όλοι οι διαγωνισμοί θα γίνουν κανονικά. Η Βαλκανιάδα μαθηματικών έχει ήδη γίνει.
Απάντηση