Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.

Ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε;

C
17
25%
C++
41
60%
Pascal
10
15%
 
Σύνολο ψήφων: 68

Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από Memas »

Εγώ βασικά γράφω σε pascal γιατί βαριέμαι να διαβάσω κάτι e-books για C++ και Java (επιτρέπεται στους βαλκανικούς;).Επίσης ήταν πιο γρήγορη για να την μάθω αφού ασχολιόμουν με την super douper γλωσσομάθεια :lol: ,συν το γεγονός ότι για να συμμετάσχω στον διαγωνισμό "έμαθα " μέσα σε 1 εβδομάδα ώστε να προλάβω. :D
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από dimos »

Εγώ προγραμματίζω σε C.Γενικώς δεν ασχολούμουν πολύ με κάποια από τις γλώσσες του ΙΟΙ.Ασχολούμουν scipting γλώσσες και άλλες όπως Python,Ruby,Wiring,Processing.Αλλά ήξερα λίγο C από την περιέργεια μου για το hardware με το οποίο ασχολούμαι.Έτσι μόλις έμαθα για τον διαγωνισμό κάθισα και επικεντρώθηκα στην C. :) Τώρα μπορώ να πω πως θα μείνω στην C γιατί είναι η γλώσσα προγραμματισμού που μου άρεσε πιο πολύ από όλες τις άλλες!
infinity
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 26, 2011 4:08 pm

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από infinity »

Βασικά , εξαρτάται.Όταν έχω να φτιάξω κάτι απλό και σχετικά εύκολα υλοποιήσιμο χρησιμοποιώ C λόγω της ευχέρειας που έχω με την γλώσσα.Όταν όμως έχω κάτι πολύπλοκο να υλοποιήσω χρησιμοποιώ C++ κυρίως λόγω της stl, με κάποιες συναρτήσεις της stdio.
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από giorgosk »

Έχει μείνει κάποιος στην Pascal το 2021; :lol:
Εγώ πάντως προγραμματίζω για τον διαγωνισμό σε C++ και θεωρώ ότι έχει πολλές δυνατότητες έναντι των άλλων. Ποια είναι η γνώμη σας;

ΥΓ. ξέρω ότι είναι παλιό το θέμα απλά είπα να κάνω μία αναπαλαίωση!
Python, C++
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από stathis »

Έχει πλάκα να διαβάζεις κάθε χρόνο το "γράφει κανείς ακόμη Pascal το <insert year here>;".

Back in the day at least, υπήρχαν περιπτώσεις όπου ο fpc έβγαζε πιο γρήγορα εκτελέσιμα απ' τον gcc (ό,τι optimization flags και να βαζες), οπότε σου έδινε πλεονέκτημα το να έγραφες Pascal. :P
Άβαταρ μέλους
giorgosk
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 07, 2021 12:03 am
Επικοινωνία:

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από giorgosk »

Είμαι καινούριος οπότε δεν ήξερα την ιστορία της ερώτησης :lol:
Την ιστορία και την χρηστικότητα της Pascal παλιότερα την έχω ακούσει αν και δεν είχα την ευκαιρία να την πετύχω όταν μεσουρανούσε. Είναι πολύ σημαντική απλά νομίζω πλέον ξεπερασμένη
Python, C++
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σε ποια γλώσσα του ΙΟΙ προτιμάτε να γράφετε, και γιατί;

Δημοσίευση από stathis »

Η Pascal έλεγαν πως πεθαίνει πριν καν γεννηθώ. Αλλά δεν πρέπει να μας νοιάζει το πώς το βλέπουν οι άλλοι, θα πρέπει πάντα να το τσεκάρουμε για τους εαυτούς μας.

Σήμερα αν ήμουν στον ΠΔΠ, υπάρχει περίπτωση να έλυνα κάποια προβλήματα σε Pascal μόνο και μόνο για την ταχύτητα εκτέλεσης -- ο 1ος με τον 2ο π.χ. μπορεί να έχουν διαφορά literally nanosec!

Έξω απ' αυτό το niche, όντως δεν έχει κάποιο use-case που δεν ικανοποιείται καλύτερα από άλλη γλώσσα.
Απάντηση