Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
Απάντηση
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Έχετε παρατηρήσει ότι σε πολλούς χάρτες της Ελλάδας, ακόμη και στα βιβλία του ΟΕΔΒ, παραλείπονται πολλά ελληνικά νησιά;

Όπως πχ. η νήσος Μεγίστη (Καστελόριζο).

Αλλά και σε χάρτες με ευρύτερο κοινό, βλ wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Greece

Δε βρίσκετε ότι η κατάσταση είναι άθλια; Μήπως οι μεγάλες πόλεις ξεχνάν σιγά σιγά και την υπόλοιπη Ελλάδα?

Δεν ήξερα ότι το μέγεθος μετράει... ΠΑΝΤΟΥ! :|
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Δημοσίευση από Artakserksis »

Δεν το έχω προσέξει, αλλά πιστεύω ότι γίνεται για πρακτικούς λόγους. Δε νομίζω να υπάρχει άλλος λόγος να "ξεχνιούνται" τα μικρότερα μέρη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Δημοσίευση από kernelpanic »

Όντως, σιγά μη κάτσει ένας γραφίστας να φτιάξει μια Ελλάδα που μοιάζει με μικροβιακή καλλιέργεια σε τριβλίο :P

Απ΄την άλλη, δε νομίζω να υπάρχει άλλη χώρα με τέτοιο πρόβλημα. Το πολύ η Σκανδιναβία, που ομαλοποιούν τις ακτές μόνο, άντε να κόψουν καμιά βραχονησίδα.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Δημοσίευση από thetrojan01 »

(Χωρίς να είμαι από κει) Αν θέλει κανας καστελοριζενός που είναι κατά ελάχιστη απόσταση μακριά από τα Γειτονικά Παράλεια να δει τον καιρό στην κρατική του τηλεόραση, πού θα τον δει που ο χάρτης σταματά ΝΑ της Ρόδου; Δε θα πρεπε ως ΚΡΑΤΙΚΗ τηλεόραση να το δείχνει; Καθώς και τα σχολικά βιβλία της Γεωγραφίας; Το περσινό μου βιβλίο το έδειχνε σε ελάχιστους χάρτες.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χάρτες και Ελληνικά νησιά

Δημοσίευση από kernelpanic »

Ναί, αυτό'ναι ενδιασφέρον, απ'τη στιγμή που σε πολλούς χάρτες έχω δει γωνιά για το Καστελόριζο. Μάλλον βαριούνται :|
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση