Καλώς σας βρήκα.

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, την ανορθόγραφη! :ugeek:
ΙΙιιιιιιιιιιιι!! ΣΤΗΝ ΠΥΡΑ! ΣΤΗΝ ΠΥΡΑΑΑΑΑΑΑ! :evil:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

BasilisP έγραψε:Έχω λιώσει με το τόπικ, και γενικά με το χιουμορ των μελών του φόρουμ!! :D

Θα ήθελα πολύ να πω κάποια πράγματα στην Τάτη (πρέπει αν βγαίνει από το Πατάτη), αλλά αφού έφαγε Λούντβιχ Βαν, δεν χρειάζεται..Μόνο ένα¨είναι "ειρωνία" και όχι "ειρωνεία", οπότε Χρήστο μη μασάς!! ;)
Και που ξέρεις εσύ οτι δεν βγαίνει απο το Πάτυ ??? :lol: :D
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

zaxeilasfc έγραψε:
BasilisP έγραψε:Έχω λιώσει με το τόπικ, και γενικά με το χιουμορ των μελών του φόρουμ!! :D

Θα ήθελα πολύ να πω κάποια πράγματα στην Τάτη (πρέπει αν βγαίνει από το Πατάτη), αλλά αφού έφαγε Λούντβιχ Βαν, δεν χρειάζεται..Μόνο ένα¨είναι "ειρωνία" και όχι "ειρωνεία", οπότε Χρήστο μη μασάς!! ;)
Και που ξέρεις εσύ οτι δεν βγαίνει απο το Πάτυ ??? :lol: :D
Μην κοροϊδεύετε τον banαρισμένο χρήστη. Είναι ανίθηκο. ;)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:
zaxeilasfc έγραψε:
BasilisP έγραψε:Έχω λιώσει με το τόπικ, και γενικά με το χιουμορ των μελών του φόρουμ!! :D

Θα ήθελα πολύ να πω κάποια πράγματα στην Τάτη (πρέπει αν βγαίνει από το Πατάτη), αλλά αφού έφαγε Λούντβιχ Βαν, δεν χρειάζεται..Μόνο ένα¨είναι "ειρωνία" και όχι "ειρωνεία", οπότε Χρήστο μη μασάς!! ;)
Και που ξέρεις εσύ οτι δεν βγαίνει απο το Πάτυ ??? :lol: :D
Μην κοροϊδεύετε τον banαρισμένο χρήστη. Είναι ανίθηκο. ;)
Εμείς πως διαπιστώνουμε ότι είναι banαρισμένο ; Δεν βλέπω να λέει πουθενά (banned) ή (locked) κάτι τέτοιο
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε: Εμείς πως διαπιστώνουμε ότι είναι banαρισμένο ; Δεν βλέπω να λέει πουθενά (banned) ή (locked) κάτι τέτοιο
Λέω συχνά ψέματα; 8-)
Spoiler: show
Εικόνα
(δεξί κλικ στην εικόνα-> προβολή εικόνας)

ναι, το γύρισα σε KDE...
Το phpbb δε νομίζω να διαχωρίζει κάπως τους banned users.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Spoiler: show
http://img220.imageshack.us/img220/438/sixtir.png

Το sixtir μ' αρέσει...!! :lol:
Πριν τι είχες? Gnome?
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε:Μην κοροϊδεύετε τον banαρισμένο χρήστη. Είναι ανίθηκο. ;)
Μη μπουκάρετε στα fora απλώς για να πλασάρετε βιβλία. Είναι ανήθικο. ;)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

kernelpanic έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Μην κοροϊδεύετε τον banαρισμένο χρήστη. Είναι ανίθηκο. ;)
Μη μπουκάρετε στα fora απλώς για να πλασάρετε βιβλία. Είναι ανήθικο. ;)
oooopsy! :shock: (ναι, κι αυτό).

zaxeilasfc έγραψε:Πριν τι είχες? Gnome?
Το αμέσως προηγούμενο DE μου ήταν το GNOME. Πιο πριν είχα XFCE ή ακόμα και σκέτους WMs (dwm, wmii (κάπου στο φόρουμ τριγυρνά το wmiirc μου) )
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
tati1990
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 4:40 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από tati1990 »

Αν και κάνατε τη ζωή δύσκολη στο αδερφάκι μου, που έκανε το λάθος να απαντάει στο trolling σας, αποφάσισα, μετά κάτι χρόνια και πολλές άλλες ασχολίες να επιχειρήσω να σας ενημερώσω ότι...
Βγήκε και το 3ο βιβλίο της σειράς του Νικ Μάρβελ, «Ο Νικ Μάρβελ και το νησί της Αφροδίτης».
Αν κανείς σας διάβασε κάποιο απ’ τα τρία βιβλία, είμαι εδώ για κουβέντα και μόνο γι' αυτό.

Υ.Γ. Είναι κανείς σας από την Κύπρο; 8-)
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

εγών. Με την ευκαιρίαν πολλάν συγχαρητήριαν στους φίλους που διέπρεψανν στην βαλκανιάδαν καιν ολυμπιάδαν. Εττά κεράκια στον καθέναν στην εκκλησία α ανάψω στην Ππάφο.
Και οποιανούν του απομένουν ριάλλια α με κεράσει κκαφένν, θα χαρώ να ακούσω νέαν.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

tati1990 έγραψε: Υ.Γ. Είναι κανείς σας από την Κύπρο;
Είσαι από την Τούρκικη ή την Ελληνική πλευρά;

EDIT: ΒΤW, εγώ μετανόησα για κάποια από τα πράγματα που είπα στην αδερφή σου. Ο Χάρι Πότερ έχει κάποια όχι τόσο "αθώα" μηνύματα μέσα. Στο τελευταίο βιβλίο υπήρχε σελίδα με αριθμό 666.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

papagalakos απ' τα φόρουμς της ΣΕΜΦΕ: http://www.semfe.gr/forum/viewtopic.php ... 2&start=15
Σε κάνα δύο χρόνια παίζει να ξαναpostάρει λέγοντας "γειά, είμαι πάλι η Αλεξάνδρα και γύρισα απ' τη νέα Ζιλανδία", οπότε μηδενίζει το κοντέρ και πάμε από την αρχή
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
tati1990
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 4:40 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από tati1990 »

thetrojan01 έγραψε:εγών. ...
chris έγραψε:Είσαι από την Τούρκικη ή την Ελληνική πλευρά;
...Στο τελευταίο βιβλίο υπήρχε σελίδα με αριθμό 666.
Οι κακίες σας δε με αγγίζουν... ο καθένας εκφράζεται ανάλογα με το εσωτερικό του.
Και σας ζήτησα να σταματήσει το trolling.
Το post απευθύνεται μόνο σε όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία.
thetrojan01 έγραψε:Σε κάνα δύο χρόνια παίζει να ξαναpostάρει λέγοντας "γειά, είμαι πάλι η Αλεξάνδρα και γύρισα απ' τη ", οπότε μηδενίζει το κοντέρ και πάμε από την αρχή.
Και σένα τι σε κόφτει;
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως το «νέα Ζιλανδία» γράφεται «Νέα Ζηλανδία» και το «γειά» δε θέλει τόνο.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

tati1990 έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:εγών. ...
chris έγραψε:Είσαι από την Τούρκικη ή την Ελληνική πλευρά;
...Στο τελευταίο βιβλίο υπήρχε σελίδα με αριθμό 666.
Οι κακίες σας δε με αγγίζουν... ο καθένας εκφράζεται ανάλογα με το εσωτερικό του.
Και σας ζήτησα να σταματήσει το trolling.
Το post απευθύνεται μόνο σε όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία.
thetrojan01 έγραψε:Σε κάνα δύο χρόνια παίζει να ξαναpostάρει λέγοντας "γειά, είμαι πάλι η Αλεξάνδρα και γύρισα απ' τη ", οπότε μηδενίζει το κοντέρ και πάμε από την αρχή.
Και σένα τι σε κόφτει;
Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως το «νέα Ζιλανδία» γράφεται «Νέα Ζηλανδία» και το «γειά» δε θέλει τόνο.
1. Τα παράπονα για την ορθογραφία στους προφητικούς φορουμίτες των φόρουμς της ΣΕΜΦΕ... ένας εξ αυτών το έγραψε.
2. Δε θα πάρω, πώς το λένε! Αν θες δάνεισέ μας κανένα βιβλίο...
3. Δε βγάζουμε κακία. Αγαπάμε αλλήλους, δύτες, δασκάλους, πλασιέ, ταξιτζήδες, φαρμακοποιούς, πιλότους, εκδότες, πλοίαρχους.
4. Με κόφτει γιατί ασχολούμαι με τον διαγωνισμό πληροφορικής και είναι ένα φόρουμ σχετικά με αυτόν. Θέλω να δω posts σχετικά με προγράμματα, μαθηματικά, λογική, αλγορίθμους, τους συμμαθητές μου, και όχι βιβλία με θρησκευτικές επιρροές. Με αηδιάζουν.
5. Είμαι περίεργος να γνωρίσω λίγα πράγματα για τον συγγραφέα... θέλω να πω, και οι συγγραφείς βρεφικών και παιδικών βιβλίων, όπως και οι υπόλοιποι, έχουν μια α-β παρουσία, τουλάχιστον στο web.
6.(http://www.xfd.gr/κοινωνία/κριτικές/ο-ν ... -είναι-εδώ)
"- Είσαι σίγουρος ότι σου είπε την αλήθεια; Αυτά τα “μοντέρνα” κορίτσια συχνά λένε ψέματα για να διασκεδάσουν με την αγωνία του άλλου!"
, πιστεύω πως προωθεί τον μισογυνισμό και τα στερεότυπα και είναι αντίθετο στη διδασκαλια του Ιησού. Δεν έχω κανέναν λόγο να αγοράσω ένα τέτοιο βιβλίο, ούτε θα το δεχόμουν αν μου το έδιναν δωρεάν. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, βρωμάει ναφθαλίνη.
7. Ok, εσύ και ενδεχομένως η ομάδα σου (άλλωστε, ποτέ δε ξέρεις ποιος ή ποιοι γράφουν πίσω από ένα username) μπορείτε να σκεφτείτε πολλές καλές απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω.
8. Κι εγώ ζητώ να δροσίσει λίγο και δεν έχω δει αποτελέσματα. Κάνε κι εσύ λίγη υπομονή :P

ΥΓ. Γνώρισε την Teensy!!! Δεν είναι γλύκα? http://hackaday.com/2012/09/05/meet-the-teensy-3-0/
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από stathis »

tati1990 έγραψε:...
Με κουράζεις.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Ας υψώσουμε το επίπεδο της συζήτησης παρακαλώ.

Ας αρχίσω την ανάλυση μου. thetrojan01, δεν θα συμφωνήσω εντελώς. Δεν είναι μισογυνισμός, αφού το απόσπασμα αναφέρεται σε ένα μέρος μόνο των γυναικών, τις "μοντέρνες κοπέλες". Θα το ονόμαζα μισοκοπελισμό, μια υποκατηγορία του μισογυνισμού. Τέλος πάντων, ο μισογυνισμός θεωρώ πως είναι γεγονός με την Χριστιανική θρησκεία γενικότερα, και φυσικά είμαι ανοιχτός σε μια δημοκρατική συζήτηση, αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που γράφω.

Είναι μάλιστα και επίκαιρο θέμα, αφού με αφορμή τις έντονες αντιδράσεις της Ιεραρχίας για την κατάργηση της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες από την κυβέρνηση, πολλά γράφτηκαν και ειπώθηκαν για τη σχέση της Εκκλησίας με το Κράτος, αλλά ελάχιστα για τη σχέση της με τους πολίτες. Νομιμοποιείται ηθικά η Εκκλησία να παρουσιάζεται ως υπέρμαχος του δικαιώματος της ελευθερίας επιλογής των πολιτών, της προστασίας της ιδιωτικής ζωής τους και εν γένει της προστασίας των ατομικών δικαιωμάτων; Από τη γέννησή μας κατηχούμεθα να πιστεύουμε ότι η Ορθοδοξία είναι υπέρμαχος της ισότητας των ανθρώπων ανεξαρτήτως φύλου, κοινωνικής θέσης, εθνότητας, θρησκευτικών πεποιθήσεων κτλ.

Όμως Τάτη και Αλεξάνδρα, είναι έτσι τα πράγματα; Τα ερωτήματα αυτά τίθενται λόγω της γενικότερης στάσης της Εκκλησίας σε μια σειρά ζητημάτων, όπως στην αμφισβήτηση του δικαιώματος της ανεξιθρησκίας και της ελευθεροτυπίας για θρησκευτικά θέματα (π.χ., βιβλίο Μ. Ανδρουλάκη Μν) κ.ά., αλλά διότι σχετίζεται και με ένα επιμελώς αποσιωπούμενο κεφαλαιώδες ζήτημα, που αφορά το ήμισυ των συμπολιτών μας: τις θρησκευτικές διακρίσεις εναντίον της γυναίκας. Και εξηγώ.

Οι μισογυνικές αντιλήψεις της Ορθοδοξίας έχουν τις ρίζες τους στην Παλαιά και στην Καινή Διαθήκη και διατηρούνται ακόμη και σήμερα. Πώς θα ένιωθαν, αλήθεια, οι Ελληνίδες αν συνειδητοποιούσαν ότι η θρησκεία τους τους προσφέρει έναν Θεό που τις προόρισε να υποτάσσονται στους άνδρες; Πως θα ένιωθες ΕΣΥ αγαπητή Τάτη;

Οχι ευχάριστα, αν έτσι έχουν τα πράγματα! Στην Αγία Γραφή βρίσκουμε την πρώτη διάκριση του Θεού εναντίον της γυναίκας, όταν δημιούργησε πρώτον τον άνδρα. Τη γυναίκα τη δημιούργησε ως βοηθό του άνδρα μόνο όταν διαπίστωσε ότι δεν υπήρχε κάποιο κατάλληλο ζώο γι' αυτή τη δουλειά ανάμεσα στα «θηρία του αγρού και όλα τα πτηνά του ουρανού». Διάκριση έκανε, επίσης, ως προς τον τρόπο δημιουργίας της και την προέλευση του ονόματός της. Τον άνδρα τον έφτιαξε εκ του μηδενός ενώ τη γυναίκα από τη μία πλευρά του. Την ονόμασε δε «γυνή (ανδρίς), διότι έγινεν από τον άνδρα αυτής». Ακόμη και για το προπατορικό αμάρτημα την τιμώρησε, εκτός άλλων, με πλήρη υποταγή στον Αδάμ: «... θα εξαρτάσαι δε πάντοτε από τον άνδρα σου και αυτός θα είναι ο κύριός σου».

Στις Προς Εφεσίους και Κορινθίους Επιστολές ο Απόστολος Παύλος είναι αποκαλυπτικός για τις μισογυνικές αντιλήψεις του: «... να υποτάσσεσθε εις τους ιδίους σας άνδρας, σαν να κάνετε την υποταγήν σας αυτήν προς τον Κύριον, ο οποίος παραγγέλλει και ζητεί να υποτάσσονται αι γυναίκες εις τους άνδρας των» και σε άλλο εδάφιο «... ο μεν άνδρας... επλάσθη εξ αρχής ως ο κύριος εκπρόσωπος της κυριαρχίας του Θεού επί της Γης και είναι διά τούτο περισσότερον από την γυναίκα εικών και δόξα του Θεού. Η γυναίκα δε ως το εξαιρετικότερον από τα άλλα κτίσματα, που έχει υπό την εξουσίαν ο άνδρας, είναι δόξα του ανδρός. Πράγματι δε ο άνδρας είναι υπεροχότερος από την γυναίκα, διότι δεν έγινε ο άνδρας από την γυναίκα, αλλ' η γυναίκα έγινεν από τον άνδρα. Και επί πλέον δεν εκτίσθη ο άνδρας διά να βοηθή την γυναίκα, αλλ' η γυναίκα επλάσθη προς χάριν και βοήθειαν του ανδρός».

Ακόμη και σήμερα η Εκκλησία εφαρμόζει διακρίσεις εναντίον των γυναικών. Δεν τους αναγνωρίζει την απαιτούμενη ηθική υπόσταση να ιερουργούν, ούτε να εισέρχονται στο Ιερό του ναού ή στο Αγιον Ορος. Δεν επιτρέπει στους αρχιερείς να παντρεύονται, για να μην σκανδαλίζονται από... γυναικείες επιρροές. Το γνωρίζεις αυτό Τάτη, σωστά; Στον ναό, τους άνδρες τους τοποθετεί στα δεξιά και τις γυναίκες στα αριστερά (δηλαδή οι... κακοί εξ ευωνύμων;). Ακόμη και το κοριτσάκι-βρέφος το θεωρεί δυνητικά ανήθικο εκ γενετής, μια που ο παπάς το ευλογεί έξω από το Ιερό όταν σαραντίζει, ενώ το αγοράκι μέσα. Εγκλωβισμένες οι γυναίκες σε ένα θρησκευτικό δόγμα ανδροκρατικού δεσποτισμού, ελεγχόμενο από αντιδημοκρατικά εκλεγόμενους Ιεράρχες, υποτάσσονται στην Εκκλησία διότι, παρ' ότι αμφισβητεί κατάφωρα την ισοτιμία τους προς τον άνδρα, τις δελεάζει να προσμένουν μια θέση στον Παράδεισο, πάντα, όμως, υπό την απειλή ότι η απόφαση του Θεού θα είναι αμετάκλητη αν καταλήξουν στην Κόλαση. Μήπως, εν τέλει, είναι πιο δίκαιοι και πιο επιεικείς οι ανθρώπινοι νόμοι, αγαπητοί συμφορουμίτες;

Οι δογματικές διακρίσεις της Ορθοδόξου Εκκλησίας δεν περιορίζονται μόνο στις γυναίκες όπως δείχνουν μερικά ενδεικτικά παραδείγματα: Στην ουσία έχει καταργήσει το δικαίωμα ελεύθερης επιλογής θρησκεύματος με την επιβολή του νηπιοβαπτισμού και της υποχρεωτικής κατήχησης ανήλικων (π.χ. διδασκαλία θρησκευτικών στα σχολεία), παρ' ότι ο Χριστός δεχόταν την βάπτιση και την κατήχηση μόνο ενηλίκων. Σημειωτέον, ο νηπιοβαπτισμός επιβλήθηκε από την Εκκλησία μετά το 300 μ.Χ., επί αυτοκράτορος Ιουστινιανού. Η σύνδεση της Εκκλησίας με κρατικές υπηρεσίες για την παρακολούθηση άλλων θρησκειών και η εν γένει διείσδυσή της σε κάθε πολιτικό, κοινωνικό και κρατικό θεσμό, με αποκορύφωμα την εμμονή της να αναγράφεται το θρήσκευμα στις ταυτότητες, έχει καταστήσει την Ελλάδα θρησκευτικό κράτος και την Εκκλησία «Εκκλησία ταυτοτήτων, Εκκλησία δηλώσεων».

Πολλοί μη ορθόδοξοι έλληνες πολίτες αντιμετωπίζουν πολλαπλά προβλήματα διακρίσεων λόγω της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες, παρ' ότι η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης ρητώς προστατεύεται από το Σύνταγμα. Με βάση νόμους του Μεταξά «περίπου 2.000 μη ορθόδοξοι έλληνες πολίτες συνελήφθησαν... και υπήρξαν 400 καταδίκες» για «αντιορθόδοξες» θρησκευτικές δραστηριότητες κατά την οκταετία 1984-92. Αλλόθρησκες μειονότητες δεν μπορούν να κτίσουν δικούς τους ναούς χωρίς την έγκρισή της. Οι πρακτικές διακρίσεων των αυτοχριζόμενων εκπρόσωπων του Χριστού βρίσκονται σε πλήρη διάσταση με τα λόγια του: «Δεν υπάρχουν πλέον διαφοραί εθνικότητος και κοινωνικής τάξεως και φύλου. Δεν υπάρχει πλέον διαφορά Ιουδαίου και Ελληνος, ... δεν υπάρχει άρσεν και θήλυ».
Η Εκκλησία αναγορεύεται ως ψυχή του Ελληνισμού για να διασφαλίσει την ιδεολογική επιβίωσή της (ίδρυση εκκλησιαστικού πανεπιστημίου) και την πολιτική επιρροή της (κατά κανόνα αντιδραστική, όπως αποδεικνύει η ταύτισή της με τον δικτάτορα Μεταξά, τη χούντα κτλ. Ταυτίζεται με τον Ελληνισμό ενώ ακόμη και την εξέγερση του 1821 την πολέμησε και κατασυκοφάντησε τους αγωνιστές της. Είναι τουλάχιστον αστείο να βλέπει κανείς τη... φιλειρηνική Εκκλησία να... ευλογεί τα στρατιωτικά όπλα.

Και ναι, αναφέρθηκα στο 1821, γιατί η Εκκλησία και Ελληνισμός δεν πάνε μαζί, εκτιμημένοι συμφορουμίτες. Θα επεκταθώ και θα εμβαθύνω σε αυτό το θέμα σε λίγο.

Θα παρακαλούσα σε αυτό το σημείο, αν υπάρξουν αντιεπιχειρήματα να εκφραστούν σωστά. Το θέμα είναι άκρως σημαντικό, και θυμίζω πως φτάσαμε σε αυτή τη συζήτηση κατηγορόντας τον ίδιο το βιβλίο του Νικ Μάρβελ ως μισογυνιστικό, οπότε ας το λύσουμε.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
tati1990
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 4:40 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από tati1990 »

thetrojan01 έγραψε:Δε θα πάρω, πώς το λένε! Αν θες δάνεισέ μας κανένα βιβλίο...
Δε ζήτησε κανένας να πάρει κανείς τπτ.
Πώς να σας το δανείσω αφού παρακάτω γράφεις...
thetrojan01 έγραψε:...όχι βιβλία με θρησκευτικές επιρροές. Με αηδιάζουν... Δεν έχω κανέναν λόγο να αγοράσω ένα τέτοιο βιβλίο, ούτε θα το δεχόμουν αν μου το έδιναν δωρεάν. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, βρωμάει ναφθαλίνη.
Κι αν είχες την κατανόηση να μη παρασύρεσαι από στερεότυπα και τα διάβαζες θα τα εύρισκες πιθανώς και περιπετειώδη και ευρηματικά, όπως πολλοί άλλοι που δεν επηρεάσθηκαν απ’ το ότι τα συνιστούν η Χριστιανική Φοιτητική Δράση κι άλλοι Εκκλησιαστικοί φορείς.
thetrojan01 έγραψε:Δε βγάζουμε κακία. Αγαπάμε αλλήλους, δύτες, δασκάλους, πλασιέ, ταξιτζήδες, φαρμακοποιούς, πιλότους, εκδότες, πλοίαρχους.
Κι όμως, φίλε thetrojan01, κακία βγάζουν πολλοί απ’ όσους απαντούν, έχοντας σα βασικό θεμέλιο το αντιεκκλησιαστικό τους φρόνημα. Που, τρομάρα τους, μακάρι να ήταν προϊόν προσωπικής έρευνας και συνειδητοποίησης περί τα εκκλησιαστικά. Όποιος γνώρισε σε βάθος το γεγονός της Εκκλησίας ποτέ δε λειτουργεί έτσι.
Τώρα, αν αγαπάτε τους δύτες, δασκάλους, πλασιέ, ταξιτζήδες, φαρμακοποιούς, πιλότους, εκδότες, πλοίαρχους, μάλλον αυταπατάστε. Σκέψου μόνο π.χ. αν ένας πλασιέ σου ξελόγιαζε τη γυναίκα πόσο θα τον αγαπούσες και θα ήσουν διατεθειμένος να τον συγχωρήσεις;
thetrojan01 έγραψε:Είμαι περίεργος να γνωρίσω λίγα πράγματα για τον συγγραφέα... θέλω να πω, και οι συγγραφείς βρεφικών και παιδικών βιβλίων, όπως και οι υπόλοιποι, έχουν μια α-β παρουσία, τουλάχιστον στο web.
Αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα ή όχι του βιβλίου, αν και ο πολύς κόσμος διαβάζει βιβλία επωνύμων και μόνο. Εμπιστεύεται δηλαδή στη γνώμη των πολλών για την ποιότητα και συνήθως των ΜΜΕ, αν και τώρα τα ΜΜΕ δεν είναι πλέον in. Και ο Νικ Μάρβελ δεν απευθύνεται σε παιδικό κοινό, αλλ’ αυτό χρειάζεται ψάξιμο...
thetrojan01 έγραψε:...πιστεύω πως προωθεί τον μισογυνισμό και τα στερεότυπα και είναι αντίθετο στη διδασκαλία του Ιησού.
Ναι, βέβαια, ξαφνικά γίναμε υπέρμαχοι των γυναικών και της διδασκαλίας του Κυρίου. Είσαι σίγουρος ότι η προσωπική σου στάση απέναντι σ’ ένα κορίτσι είναι πάντοτε η ιδανική έστω και στο επίπεδο των λογισμών... υπάρχει πολύ ενδιαφέρον στον Νικ Μάρβελ και στο θέμα αυτό. Η Εκκλησία είναι εκείνη που τίμησε όσο κανείς άλλος τη γυναίκα αιώνες πριν τα κινήματα του «ανθρωπισμού» και της απελευθέρωσης της γυναίκας.
thetrojan01 έγραψε:Ok, εσύ και ενδεχομένως η ομάδα σου (άλλωστε, ποτέ δε ξέρεις ποιος ή ποιοι γράφουν πίσω από ένα username) μπορείτε να σκεφτείτε πολλές καλές απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω.
Η ομάδα μας αποτελείται από 10.000 τουλάχιστον πρόσωπα που προμηθεύτηκαν τα βιβλία (σίγουρα θα υπάρχουν βέβαια και κάποιοι που δεν «ενθουσιάστηκαν» με το Νικ Μάρβελ, απ' όσους τον διάβασαν). από αυτούς αν ψάξεις (Google “Νικ Μάρβελ”) θα δεις ότι μόνο μια χούφτα από μας δίνουμε την ψυχή μας γι’ αυτόν. Αυτό θα το κατανοήσεις αν σκεφτείς τι αγαπάς περισσότερο στη ζωή σου και τι είσαι διατεθημένος να κάνεις γι’ αυτό που αγαπάς.
thetrojan01 έγραψε:Υ.Γ. Γνώρισε την Teensy!!! Δεν είναι γλύκα? http://hackaday.com/2012/09/05/meet-the-teensy-3-0/
Έριξα μια ματιά στο link και δεν έχω λόγους να διαφωνήσω, αν κι εγώ είμαι στη Νομική, η Alex σπουδάζει «Αγγλική Φιλολογία» και Religion και μόνο ο nickmarvel απ’ ό,τι ξέρω είναι προγραμματιστής.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Θα αρχίσω την ανάλυση μου περί Ελληνισμού και Ορθοδοξίας με μια εμβάθυνση στο ζήτημα του ονόματος "Ελλην", θέμα σοβαρό κατά την ταπεινή γνώμη μου. Θα χρησιμοποιήσω αναφορές σε άλλα κείμενα, κατά βάση την Βίβλο στην ανάλυσή μου.

Από τα χριστιανικά κείμενα των πρώτων αιώνων προκύπτει ανάγλυφα η αντιπαλότητα των ηγετών της χριστιανικής Εκκλησίας έναντι του ελληνικού πολιτισμού και των έργων του, παρά την προβαλλόμενη σήμερα δήθεν σύζευξη ελληνισμού και χριστιανισμού που θρυλείται ότι κατέληξε στον «ελληνοχριστιανικό πολιτισμό» — ένα ιδεολόγημα που συνοδεύει το σύγχρονο ελληνικό κράτος και αξιοποιήθηκε κυρίως από τα δικτατορικά καθεστώτα και τις οπισθοδρομικές δυνάμεις της ελληνικής κοινωνίας. Αυτή η αντιπαλότητα δεν ήταν απλώς μία θεμιτή άμιλλα, ένας ανταγωνισμός ιδεών και προτάσεων, αλλά μία σαφής εχθρότητα και πρόθεση συκοφάντησης.

Ανεξάρτητα από αυτήν τη συγκρουσιακή τοποθέτηση, εκείνη την εποχή μεθοδευόταν ταυτόχρονα η συστηματική αντιγραφή και ενσωμάτωση στα χριστιανικά κείμενα απόψεων και συλλογισμών Ελλήνων (Σωκράτης, Πλάτων, Αριστοτέλης) και Ρωμαίων (Κικέρων, Σενέκας) φιλοσόφων, αλλά και η παραποίηση ιδεών και φιλοσοφικών προτάσεων. Ο K. Deschner παραθέτει στο βιβλίο του «Kriminalgeschichte des Christentums» πλαστογραφημένες «επιστολές», δήθεν μεταξύ του Σενέκα και του Παύλου, τις οποίες είχαν επινοήσει διάφοροι «εκκλησιαστικοί πατέρες», και από τις οποίες συμπεραίνεται η σύγκλιση της ελληνορωμαϊκής φιλοσοφίας με τις (μέχρι τότε ακόμα αδιαμόρφωτες) χριστιανικές απόψεις. Αυτή η συστηματική υποκλοπή αλλότριων ιδεών και λόγων δεν έγινε, φυσικά, τότε ευρύτερα γνωστή και, όταν δεν ήταν πια δυνατόν να αποκρυβεί, μετονομάστηκε σε «…συμφιλίωση της διδασκαλίας των αρχαίων φιλοσόφων με τη χριστιανική θρησκεία». Το προϋπάρχον συμφιλιώθηκε δηλαδή με το μεταγενέστερο, ο εμπνευστής συμφιλιώθηκε με τον αντιγραφέα του!

Από τη μέση βυζαντινή εποχή και μέχρι σήμερα προβάλλεται όμως θορυβωδώς, λόγω και της εγγενούς πολιτισμικής ένδειας, ακριβώς το αρχικά απoσιωπώμενο, και αξιοποιείται για τη στήριξη του ιδεολογήματος περί ενότητας και συνέχισης του ελληνικού πολιτισμού δια του χριστιανισμού.

Αντίλογος με ιστορικά επιχειρήματα και η πραγματικότητα των κειμένων

Η χριστιανική πλευρά διατυπώνει ως αντίλογο την άποψη ότι, πρώτον, οι χριστιανοί εκδικούνταν με τις βιαιοπραγίες τους τις αιματηρές διώξεις που είχαν υποστεί για πολλές δεκαετίες και, δεύτερον, όπου στα χριστιανικά κείμενα αναφέρονται καταγγελίες, ύβρεις και αναθεματισμοί κατά των Ελλήνων, δεν νοούνται οι εκπρόσωποι του ελληνικού πνεύματος και οι Έλληνες ή έστω οι ελληνόφωνοι πολίτες, αλλά γενικώς οι «ειδωλολάτρες».

Στο πρώτο σημείο δεν είναι δύσκολο να απαντηθεί, αφενός ότι ένα πιθανόν δικαιολογημένο αίσθημα πικρίας, το οποίο μετετράπη σε εκδικητικότητα στο αριθμητικά έτσι κι αλλιώς ακόμα περιορισμένο πλήθος των οπαδών, δεν θα έπρεπε να βρίσκει συνέχεια στα λόγια και τα έργα των κορυφαίων εκπροσώπων της «θρησκείας της αγάπης»· αφετέρου είναι σημαντικό να τονιστεί ότι οι όποιες διώξεις και σφαγές κατά των χριστιανών δεν διοργανώνονταν από τους Έλληνες φιλοσόφους ή οποιουσδήποτε Έλληνες διανοούμενους, αλλά από τη ρωμαϊκή διοίκηση και το μισθοφορικό αυτοκρατορικό στρατό. Οι Ρωμαίοι στρατηγοί, με αυτήν ακριβώς τη διοίκηση και τον ίδιο μισθοφορικό στρατό, υιοθέτησαν αργότερα και επέβαλαν τον χριστιανισμό ως αποκλειστική θρησκεία και επιδόθηκαν, μαζί με τους εκπροσώπους του εκκλησιαστικού μηχανισμού, στην κατασυκοφάντηση και αποδόμηση του ελληνορωμαϊκού πολιτισμού και την καταστροφή μεγάλου μέρους των μέχρι σήμερα θαυμαζόμενων —κάθε είδους και μορφής— έργων του!

Όσον αφορά στο δεύτερο σημείο του αντιλόγου, ότι δηλαδή με τον όρο «ελληνικός» χαρακτηριζόταν ο «ειδωλολάτρης», ό,τι κι αν σήμαινε τότε και μπορεί να σημαίνει σήμερα ουσιαστικά αυτή η λέξη, τα κείμενα που ακολουθούν φαίνεται να μαρτυρούν κάτι διαφορετικό:

1) Στο κατά Ιωάνννην Ευαγγέλιο, κεφ. ιβ΄-20, αναφέρεται ότι ήρθαν οι Έλληνες να προσκυνήσουν για τη γιορτή (Πάσχα). Προφανώς δεν είναι δυνατόν να αναφέρεται σε ειδωλολάτρες, γιατί τότε δεν θα είχαν κανένα λόγο να γιορτάζουν το Πάσχα. Συμπεραίνουμε ότι πρόκειται για Εβραίους εξ Ελλάδος, άρα στα χρόνια του Ιησού ο προσδιορισμός «Έλληνες» αναφέρεται στην καταγωγή των ανθρώπων.

2) Την εποχή της διάδοσης του χριστιανισμού όλοι οι λαοί, με εξαίρεση τους Ιουδαίους, σύμφωνα με τη σημερινή κατεστημένη αντίληψη, ήταν «ειδωλολάτρες». Γιατί να ταυτιστεί λοιπόν και να επιβληθεί, όπως ισχυρίζονται, ο όρος Έλληνας με αυτόν του ειδωλολάτρη και όχι ο όρος «Ρωμαίος», οι οποίοι και δίωκαν τους χριστιανούς ή «Αιγύπτιος» ή οτιδήποτε άλλο; Είναι δυνατόν να αποκαλούσαν «Έλληνα» έναν Αιγύπτιο ή Πέρση ή Σκύθη ή Παλαιστίνιο, επειδή ήταν ειδωλολάτρης; Δεν θα παρεξενευόταν αυτός να τους διορθώσει; Είναι δυνατόν να αποκαλούσαν έναν ρωμαίο πολίτη «Έλληνα», χωρίς αυτός να εκπλαγεί ή να διαμαρτυρηθεί;

3) Ο εκκλησιαστικός ιστοριογράφος Ευσέβιος (275-339) επιτίθεται σε «αιρετικούς», λέγοντας ότι «περιφρονώντας τα ιερά κείμενα του Θεού ασχολούνται με τη Γεωμετρία (…) Με ζήλο μελετούν τη Γεωμετρία του Ευκλείδη, θαυμάζουν τον Αριστοτέλη και τον Θεόφραστο. Μερικοί μάλιστα σχεδόν προσκυνούν τον Γαληνό» (Deschner). Ο γνωστός αυλικός και αυτοκρατορικός κόλακας Ευσέβιος δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται για θρησκείες, αλλά για τους Έλληνες σοφούς, και μισεί τον πολιτισμό που αυτοί δημιούργησαν.

Υπάρχουν και άλλα σημεία αλλά δεν τα βρίσκω τώρα.


Είναι λοιπόν δυνατόν, φίλη Τάτη, να τεκμηριωθεί η αντίληψη ότι η έννοια Έλλην και ελληνικός ταυτιζόταν με τις έννοιες ειδωλολάτρης και ειδωλολατρικός, όταν σημαντικοί διανοούμενοι κάθε εποχής δεν ταυτίζουν στον λόγο και στα γραπτά τους αυτές τις έννοιες — ανύποπτοι για τις λαθροχειρίες που μηχανεύονται σύγχρονοι απολογητές κάθε διαχρονικής αθλιότητας και διαστρέβλωσης των γεγονότων; Κι αν όλα αυτά δεν πείθουν, υπάρχει ένα πολύ απλό ερώτημα που δεν μπορεί να απαντήσει κανείς: Πώς ονομάζονταν εκείνη την εποχή οι Έλληνες, αφού δεν υπήρξε κάποια άλλη ονομασία, Τάτη; Πώς ερμήνευαν τα χωρικά της Ιστορίας του Ηροδότου, στα οποία αναφέρονται πάμπολλες φορές οι Έλληνες, π.χ. «τα μεν Έλλησι τα δε βαρβάροισι αποδεχθέντα», «μετά δεν ταύτα Ελλήνων τινάς», «το δε από τούτου Έλληνας δη μεγάλως αιτίους γενέσθαι», Τάτη; Πώς αντιμετώπιζαν την αμηχανία των μαθητών ή άλλων ακροατών, όταν η διήγηση έφτανε στη μάχη του Γρανικού και λεγόταν ότι με τον Μεγαλέξανδρο πολέμησαν «οι Έλληνες πλην Λακεδαιμονίων»;

Θα μπορούσα να γράψω κιάλλα αλλα κουράστηκα.
Ευχαριστώ πολύ, περιμένω την απάντηση σου, μετά θα συνεχίσω.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
tati1990
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2012 4:40 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από tati1990 »

chris έγραψε:Ας υψώσουμε το επίπεδο της συζήτησης παρακαλώ.
Ας αρχίσω την ανάλυση μου. ..., οπότε ας το λύσουμε.
chris έγραψε:Θα αρχίσω την ανάλυση μου ... πολύ, περιμένω την απάντηση σου, μετά θα συνεχίσω.
http://blog.atheia.gr/2012/01/23/2012-01-23/
κ.λπ., κ.λπ...
Είναι πρόβλημα το να αντιγράφουμε τα γραπτά της στρατευμένης αθεΐας χωρίς καν να αναφερόμαστε στις πηγές.
Αυτά είναι εκείνα που είπαν άλλοι κι εσύ τα παρουσιάζεις εδώ.
Εσύ έχεις να πεις κάτι από τη δική σου βιωτή;
Θα βοηθούσε σε κάτι αν άρχιζα να σου αντιγράφω μερικούς τόμους απ’ τα έργα των Πατέρων της Εκκλησίας;
Είναι διάλογος αυτός;
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

tati1990 έγραψε: Πώς να σας το δανείσω αφού παρακάτω γράφεις...
Φυσικά, αφού είμαι αντιφατικός και όχι.
Άλλωστε, δεν το αγαπάς τόσο πολύ -όσο τίποτα άλλο λ.χ.- που να θέλεις να με κάνεις να το δω με άλλο μάτι;
tati1990 έγραψε: Τώρα, αν αγαπάτε τους δύτες, δασκάλους, πλασιέ, ταξιτζήδες, φαρμακοποιούς, πιλότους, εκδότες, πλοίαρχους, μάλλον αυταπατάστε. Σκέψου μόνο π.χ. αν ένας πλασιέ σου ξελόγιαζε τη γυναίκα πόσο θα τον αγαπούσες και θα ήσουν διατεθειμένος να τον συγχωρήσεις;
Αν ξελόγιαζα την αδερφή σου θα ήσουν διατεθειμένη να με συγχωρέσεις και θα με αγαπούσες? ΝΙΑΝΙΑΝΙΑ.
(btw αν η απάντησή σου εδώ είναι ΝΑΙ, δες την προτελευταία μου παράγραφο)

Ελπίζω τουλάχιστον να με συγχωρέσεις για το ακραίο θεωρητικό παράδειγμα.
tati1990 έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Είμαι περίεργος να γνωρίσω λίγα πράγματα για τον συγγραφέα... θέλω να πω, και οι συγγραφείς βρεφικών και παιδικών βιβλίων, όπως και οι υπόλοιποι, έχουν μια α-β παρουσία, τουλάχιστον στο web.
Αυτό δεν αλλάζει την ποιότητα ή όχι του βιβλίου, αν και ο πολύς κόσμος διαβάζει βιβλία επωνύμων και μόνο. Εμπιστεύεται δηλαδή στη γνώμη των πολλών για την ποιότητα και συνήθως των ΜΜΕ, αν και τώρα τα ΜΜΕ δεν είναι πλέον in.
Ξεφεύγεις. Ποιος είναι ο συγγραφέας, τι κάνει στη ζωή του, τι έχει πετύχει ήδη, δε μου τα απαντά κανείς. Δε με ενδιαφέρουν τα ΜΜΕ.
tati1990 έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:...πιστεύω πως προωθεί τον μισογυνισμό και τα στερεότυπα και είναι αντίθετο στη διδασκαλία του Ιησού.
Ναι, βέβαια, ξαφνικά γίναμε υπέρμαχοι των γυναικών και της διδασκαλίας του Κυρίου. Είσαι σίγουρος ότι η προσωπική σου στάση απέναντι σ’ ένα κορίτσι είναι πάντοτε η ιδανική έστω και στο επίπεδο των λογισμών...
Ναι, είναι και ήταν πάντοτε τόσο καλή όσο και με τους άνδρες, μην πω και καλύτερη. (καταλαβαίνεις τι εννοώ; )
Δε γίναμε ξαφνικά υπέρμαχοι των γυναικών· εσύ επιλέγεις να πράξεις ad hominem...
Φυσικά όλα αυτά που έγραψες δεν αποτελούν αντεπιχειρηματολογία στο ότι προωθεί στερεότυπα.
Είσαι καλός ρήτορας!
tati1990 έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Ok, εσύ και ενδεχομένως η ομάδα σου (άλλωστε, ποτέ δε ξέρεις ποιος ή ποιοι γράφουν πίσω από ένα username) μπορείτε να σκεφτείτε πολλές καλές απαντήσεις σε όλα τα παραπάνω.
tati1990 έγραψε: Αυτό θα το κατανοήσεις αν σκεφτείς τι αγαπάς περισσότερο στη ζωή σου και τι είσαι διατεθημένος να κάνεις γι’ αυτό που αγαπάς.
Αν αυτό που αγαπάς περισσότερο στη ζωή σου είναι ένα βιβλίο... τρέχα σε κανένα κλαμπ, σε κανένα μπαρ, σε καμία καφετέρια, σε τίποτα χορωδίες, γενικά βρες ανθρώπους... διαφορετικά αναζήτησε βοήθεια από ειδικούς.

Λοιπόν, πιστεύω αρκετά ασχολήθηκα με τον φλώρο με τα γυαλιά και με τα φόρουμ... Καλή σου τύχη στο να βρεις κι άλλους αναγνώστες, φανατικούς αντιχαριποτερίστες, υποψήφιους αγοραστές...


ΥΓ
tati1990 έγραψε: Είναι πρόβλημα το να αντιγράφουμε τα γραπτά της στρατευμένης αθεΐας χωρίς καν να αναφερόμαστε στις πηγές.
Αυτά είναι εκείνα που είπαν άλλοι κι εσύ τα παρουσιάζεις εδώ.
Εσύ έχεις να πεις κάτι από τη δική σου βιωτή;
Θα βοηθούσε σε κάτι αν άρχιζα να σου αντιγράφω μερικούς τόμους απ’ τα έργα των Πατέρων της Εκκλησίας;
Είναι διάλογος αυτός;
tl; dr;
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Απάντηση