Καλώς σας βρήκα.

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Αλεξάνδρα σε ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, με τον Νικ έχω ρίξει το γέλιο της χρονιάς!!!!
Ανοίξτε τα ηχεία σας και δειτε αυτό: http://www.ppu.gr/greek/book_gr2.htm
"Όλο και περισσότερα παιδια αναζητούν στο διαδίκτυο περιεχόμενο σχετικό με την μάυρη μαγεία λόγο του Χάρι Πότερ."

Τώρα δείτε αυτό: http://www.ppu.gr/nickmarvel/comments.htm

Περισσότερα αποσματά αυτού του μαγικού βιβλίου:
Ο «Νικ Μάρβελ» δεν απάντησε. Ανάσανε βαθιά κι έκανε το σταυρό του, ενώ η οθόνη έσβηνε και χανόταν στη λεία επιφάνεια του τοί-χου.
-Είσαι έτοιμος; Να φύγουμε; Ρώτησε, με προσποιητή ευγένεια, ο Σεβάσμιος.
-Ναι, κύριε Άμμων, είμαι έτοιμος, είπε ψύχραιμα το παιδί και δρασκέλισε το κατώφλι, ακολουθώντας τον δεσμοφύλακα του.
-Κύριε, Ιησού Χριστέ ελέησόν με τον αμαρτωλόν.
Δείτε και το άρθρο στην φρικιπαίδεια.
Δείτε άλλα διάφορα στο νετ.

Και, OMFSM: Σε πολλά φόρουμ η Αλεξάνδρα, ναι αυτή, όχι κάποιος άλλος, έχει κάνει copy paste ένα κείμενο με την χαρακτηριστική αυτή φράση.
H Αλεξάνδρα *δεν μπορεί* να ισχυριστεί πως δεν κάνει διαφήμηση. Σε πμ μου είπε πως έχει επαφές με την εκδοτική εταιρία.

Πραγματικά έλεος, αναρωτιέμαι ποιός σκέφτηκε να γράψει τέτοια μπούρδα. Στο LIDL έχει πιο φτηνό, και είναι τυλιγμένο και σε βολικότατα ρολά. :roll:
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Αλεξάνδρα μου, εσύ επέμενες να κρατήσω ανοιχτό το τόπικ, no fault of mine :lol:
Αλήθεια, πώς λέγονται οι κυρίες του λαού που γυρνάνε από φόρουμ σε φόρουμ και στο τέλος η καλύτερη είναι εκείνη που έχει κάνει πιο πολύ διαφήμιση;
Spoiler: show
OMFSM=Oh my flying s. monster, έτσι?
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

Αλεξάνδρα μου να σου πω κάτι.....έχεις καταλάβει κάτι?
Το βιβλίο αυτό είναι "παιδικό" άρα απευθύνεται σε παιδιά που είναι μικρά άντε το πολύ 4ης δημοτικού συνήθως αυτά περιέχουν ένδειξη ηλικίας που ανέρχεται σε 6-10 χρονών. Εσύ ήρθες σε ολόκληρο pdpforum που έχει παιδιά Γυμνασίου-Λυκείου να μας διαφημίσεις τον μικρό σου φίλο τον Nick Marvel που από ότι φαίνεται μάλλον εσύ τον έχεις γράψει γιατί ο/η συγγραφέας είναι έλληνας τελικά και περιμένεις να έχεις απήχηση?

* Συνολικά (μία πλακίτσα)
η μέγιστη ηλικία ενός τέτοιου αναγνώστη είναι 11 χρονών
ο μέσος όρος ενός παιδιού 6-10 ετών είναι το 8
το γινόμενο του 11*8 = 88
όλο μαζί 11888 τυχαίο? δεν νομίζω!!! :mrgreen:
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε: Αυτό το... 'νικ Μάρβελ' είναι μια απάντηση στον χάρυ πότερ, αν κατάλαβα καλά;
Γιατί το προωθείς σε κάθε σου ποστ, αν επιτρέπεται;
Όχι δεν είναι απάντηση στον Χάρι Πότερ, μιλάμε για δυο εντελώς διαφορετικές ιστορίες. Ο Χάρι Πότερ είναι μάγος ο Νικ Μάρβελ είναι ένας απλός άνθρωπος που είναι χριστιανός όπου στον δρόμο του συναντάει "πονηρά πνεύματα του σκότους" από όσο κατάλαβα και αρματάνει γιατί τα ακολουθεί.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

@sotiris: Καλά τα λες στο 1ο ποστ σου!!!
Και μάλλον, ναι, προσπαθούν να απαντήσουν στο Χάρυ πότερ (βλ.http://www.impantokratoros.gr/3C4BEE52.el.aspx καθώς και πολλά άλλα λινκς που μπορεί κανείς να βρει ψάχνοντας με ελάχιστο κόπο -- εννοώ, πιο δύσκολα βρίσκεις την A* search! :lol: )
Νικ Μάρβελ και ο πόλεμος με το θηρίο

Κατεπείγον! Προς τους γονείς που αγαπούν τα παιδιά τους.

Βασικός στόχος του κινήματος της Νέας εποχής είναι η αλλοίωση και άλωση των εύπλαστων παιδικών ψυχών. Ένα φρικτό πλήγμα- που ελάχιστοι το πήραν στα σοβαρά- κατά των παιδιών μας ήταν (και είναι) το "κίνημα" Harry Potter. Ένα "αθώο" παραμύθι που πήρε διαστάσεις κινήματος (!;) διδάσκοντας απροκάλυπτα την μαγεία στα ανυποψίαστα παιδιά.
BTW, δε δείχνει να το έχει γράψει η ίδια το βιβλίο.
BTW2. Ουάου, το 11888 κρύβεται πίσω απ' το πλασάρισμα!!! :lol: :lol: :lol:


Για πες Τάτη, εμείς που ρημάξαμε το πλασάρισμά σου -- το τόπικ που άνοιξες δηλαδή,....
Εννοώ... έλα, ανέβασε το επίπεδο ή έστω κάνε μια προσπάθεια γιατί όλα είναι πεσμένα εδώ...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από compileGuy »

Το ποιημα στιγμιαίας εμπνευσης της νυχτας της 1ης με 2ης Αυγούστου
compileGuy && thetrojan01 έγραψε:
Τα πρόσωπα κι οι χαρακτήρες του ποιήματος είναι φανταστικά, και ουδεμία σχέση έχουν με την πραγματικότητα...

Λοιπόν τι χαρά! είναι αυτή
που βλέπω πως όλοι είναι ενεργοί
που βλέπω πως το forum έχει αποκτήσει ζωή
άλλα οδεύει προς την καταστροφή

Βλέπω πως οι συμφορουμιτες είναι εδώ
και καταστρέφουν το topic αυτό
με μεγάλο μεράκι και δυναμισμό·
όπως άλλωστε κάνω και γώ...

Μαλλον ακατάλληλη είναι η ώρα αυτή
καθώς είναι αργά και έχει πολλή ζέστη...
Mέχρι ο ήλιος το πρωί να ανατείλει,
το spam bot θα τεθεί σε εφαρμογή.

Και ενώ γράφονται οι λέξεις αυτές
όλα μοιάζουν σαν να ήρθαν απ' το χθες
από την Java ή την C, αν θες,
μέχρι το μέλλον που θα φτάσει· θες δεν θες.

Τα δελφίνια ζουν στις θάλασσες τις βαθιές
Εξερευνούν το βυθό μ' εν' ασανσέρ...
Και αν δεν πάνε όλα ΕΣΥ θα φταις!
Διότι δεν εσκέφτηκες σωστό αλγόριθμο εψές!

Ο Μάρβελ μεταφράστηκε,
Απ' την Ελληνικη στη Γρεκική
Και γι' αυτό αύριο μεθαύριο,
Μπορεί το υπουργείο να μας πει:

"ΟΧΙ ΠΙΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ!
ΜΑ, ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ,
ΚΑΘΕ ΩΡΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ,
ΘΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΝΟΤΗΤΑ,
ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΣΑΣ ΑΕΡΑ!"

ΏΩΩΩΩΩΩ!!! Χριστιανοί (και μη)!
Μαεφτείτε να ακούσουμε τι έχει να μας πει
Η φίλη μας η Τατιανή,
Που νομίζει ότι μασάμε Πέντιγκρί (τροφή ζώων)

Στην ατμόσφαιρα του φόρουμ,
στη συζήτηση αυτή,
κάποιος ας φέρει έναν debugger,
το πώς ρίξαμε το επίπεδο να μας πει.

Κακοποιήσαμε το thread,
Δεν είμαστε Δημοκράτες!
ΑΚΟΥΣ' ΕΚΕΙ ΤΙ ΛΕΕΙ ΑΥΤΗ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΛΑΣΑΡΕΙ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕ ΠΑΠΑΡΕΣ!

Και με μια στροφή, να αυτή!
Κλείνω για το βράδυ,
γιατί το κεφάλι μου πονεί,
και ο firefox τα κλάνει...

-Κύριε, Ιησού Χριστέ ελέησον ημάς τους αμαρτωλούς, compileGuy και thetrojan01, αλλά τι να κανουμε, τέτοια βλέπουμε, τέτοια λέμε.
ii888
O thetrojan01 φταίει :!:
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Σεβασμός !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μόνο αυτό .
Επίσης το link του Chris ήταν τρομερό ( το άκουσα ολόκληρο πριν το βγάλεις ...... λέει ότι ο Χάρι σώθηκε από τον Ξέρετε-Ποιον :P , μέσα από μια ακατονόητη διαδικασία ! Ούτε καν να παραδεχτεί ότι σώθηκε χάρη στην θυσία της μάνας του δεν τόλμησε να πει ρε , αίσχος . )
Και μια βοήθεια από εμένα :

Ό,τι κι αν εμείς του λέμε
Ο Νικόλας συγχωρεί
Φίλοι μου , το ξέρω , φταίμε ,
Μα ο Μάρβελ προχωρεί .

Τα δαιμόνια πολεμάει
Με την πίστη στην καρδιά
Σε κολώνα σκουντουφλάει
( για αυτό φταίνε τα γυαλιά )

Για παραθρησκευτικό τον κάνεις ;
Βρίζεις τον Χριστιανισμό ;
Βρε δεν πα και να τον κλάνεις ;
Σου ετοιμάζει αφοριμό .

Διότι κατέχει την αλήθεια
Αγαπά μαμά-μπαμπά
Πάει νωρίς στην εκκλησία
Έχει τον Άνθιμο παππά ;) .

Αταξίες στο σχολείο
Τέτοια ο Μάρβελ τα μισεί
Τέτοια ο Μάρβελ δεν γνωρίζει
ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΜΑΘΕ ΝΑ ΖΕΙ .

Πολύ έμπνευση υπήρξε σήμερα . Μπράβο μας .
Κι ας είμαστε αμαρτωλοί . Κι ας ζούμε βουτηγμένοι στην αμαρτία ... τουλάχιστον γνωρίζω ότι αμαρτία σημαίνει αστοχία κι όχι παράβαση-που-σηκώνει-ποινή . Και Χριστιανισμός σημαίνει ελευθερία , όχι << ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΤΕΡ >> .
Αυτά για σήμερα .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Να και κάποια άλλα αποσπάσματα από το http://www.ppu.gr/images/synenteyxi.mp3 (που είπε ο chris να ακούσουμε)
"Μάνγκλς"
(O Harry Potter είναι) "ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΗΣ ΣΤΑΧΤΟΠΟΥΤΑΣ!!" :lol: δίκιο έχει, θα το χω να το λέω...
"Οι πρώτοι μάγοι είναι οι γονείς!" Λέει ο host :P
"Διατηρήσαμε (το βιβλίο «ναι ή ΌΧΙ στον Χάρυ Πότερ» στην τιμή των 3 ευρώ ΜΟΝΟ"... τα λέει όλα πιστεύω.
(πολλά σχολεία πήραν τους μαθητές να δούνε τον Harry Potter στα cinemas) "εδώ πια μιλάμε για εγκληματική ενέργεια!"
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Κι επαναλαμβάνω ότι ο Χάρι γλίτωσε χάρις σε μια ( γκουχ γκουχ , τι να πω τώρα , αν πω θυσία της μάνας του θα ακουστεί πολύ Χριστιανικό και δεν το θέλω , ε , α , το βρήκα ! ) , χάρις σε μια ακατανόητη διαδικασία ( η παρένθεση είναι πιθανότατα η σκέψη του κυριούλι που έγραψε το << Ναι ή ΌΧΙ στον Χάρυ Πότερ >> όταν πέταξε την προαναφερθείσα κοτσάνα , του ίδιου που μετέφρασε ( λέμε τώρα ) τον Νικόλαο Βερβελίδη ) .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 8:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

thetrojan01 έγραψε:Η δημοκρατία στα φόρουμ είναι κάτω από κανόνες τους οποίους κάθε χρήστης πριν εγγραφεί τους διαβάζει. Επίσης, θα σε διαβεβαίωνα ότι δεν είμαστε γυναίκες του λαού.
Φίλε thetrojan01, ίσως ήταν ατυχής η έκφραση για τις «γυναίκες του λαού» όμως πώς θα χαρακτήριζες εσύ τον τρόπο που κάποιοι αντιμετώπισαν το thread μου; Με ρωτάει ο sotiris πώς σας βρήκα και του απαντώ: «Ψάχνοντας στα forums για ανθρώπους, που αγαπούν το Νικ Μάρβελ!».
Και ρωτάς εσύ: «Αυτό το... 'νικ Μάρβελ' είναι μια απάντηση στον χάρυ πότερ, αν κατάλαβα καλά;». Και πριν μπορέσω εγώ να απαντήσω αρχίζουν απανωτά οι «εξυπνάδες»!!! Θεωρείς εσύ ενήλικη αντιμετώπιση αυτή τη συμπεριφορά; Κι ότι ανεβάζει το επίπεδο του forum;
Πριν ξεκλειδώσεις το thread μου είχα απανωτά PM με δύο από αυτούς που γελιοποίησα το thread. Και οι δύο με διαβεβαίωσαν σε πρώτη φάση ότι «ε, να, λιγάκι παρασυρθήκαμε, sorry...». Ο ένας απ’ τους δύο ξανάρχισε τα ίδια μόλις ξεκλείδωσες το thread. Ίσως κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν αλλά το επίπεδο της κουβέντας τους είναι χειρότερο απ’ ό,τι το χαρακτήρισα κι εσύ thetrojan01 συγχύστηκες. Εσύ τουλάχιστον ήσουν εντάξει. Όλες αυτές οι μπηχτές, οι κακίες μπορεί ποτέ να προέρχονται από άνδρες (αν είναι άνδρες βέβαια οι κάτοχοι των usernames); Όσους άνδρες γνώρισα στην ζωή μου και στην πατρίδα μου κι εδώ είχαν αξιοπρέπεια, μπορεί να θύμωναν ή να αστειεύονταν, αλλά δε χρησιμοποιούσαν μπηχτές και κακίες.
Και κάτι ακόμα που έγραψα και σε κάποιο PM: Δεν έκρυψα ότι βρίσκομαι εδώ για το βιβλίο, δεν αναφέρθηκα όμως εγώ πρώτη στο βιβλίο. Ο Νικ Μάρβελ με ενδιαφέρει περισσότερο από κάθε τι άλλο και θέλω κι οι άλλοι να μάθουν την ύπαρξή του. Τώρα, αν σε κάποιο φόρουμ συναντήσω σωστούς ανθρώπους, συζητώ εφ’ όλης της ύλης κι υπάρχουν τέτοια παραδείγματα πολλά αν ψάξεις, με πρόσφατο το
http://www.antidogma.gr/forum/viewtopic ... 046#p95046
Έτσι δημιουργείται κουβέντα, που μπορεί να εξελιχθεί σε πολλά επίπεδα.
Το post αυτό γράφεται για όσους διάβασαν κάποιο από τα 2 βιβλία του Νικ Μάρβελ και θέλουν να συζητήσουν σοβαρά επάνω στο θέμα αυτό.
Το post αυτό δεν απευθύνεται σε όσους θα ψάξουν γενικά στο Internet, θα βρουν πολλά hits –αρκετά απ’ αυτά γραμμένα με copy/paste από το αδελφάκι μου- άλλα εγκωμιαστικά ή απορριπτικά –κάποια απ’ αυτά με χυδαίο τρόπο (γραμμένα από πρόσωπα που έχουν πρόβλημα με την Εκκλησία).
Η πρόθεσή μου είναι ο πολιτισμένος διάλογος –και μόνο αυτός- μόνο με όποιον έχει διαβάσει κάποιο από τα βιβλία.
Συγχώρεσέ μου το κάπως απόλυτο ύφος του post αυτού, αλλά η Alex πέρασε πολλά από διάφορους άξεστους και κακοπροαίρετους στην προσπάθειά της να μιλήσει για κάτι που το αγαπά πολύ. Και που κι εγώ το αγαπώ το ίδιο!!! Και που η μέχρι τώρα αντιμετώπισή μου από κάποιους είναι αχαρακτήριστη.
thetrojan01 έγραψε:Και σε παρακαλώ, εξήγησέ μας, προς τι η προώθηση του βιβλίου σε κάθε ποστ σου ως εικόνα;
Φίλε thetrojan01, η φωτό κάτω από τα post μου είναι η υπογραφή μου. Σ’ όσα forum δέχονται images στην υπογραφή δε μπαίνω στον ιδιαίτερο κόπο να πρέπει να το κάνω κάθε φορά, σε κάθε post.
thetrojan01 έγραψε:Μακάρι να κάνουμε όλοι λάθος για σένα.
Φίλε thetrojan01, μακάρι να μπορούσαμε να γνωρίσουμε έναν άνθρωπο βαθιά από μερικά post του και μόνο...
P.S. Και κάτι τελευταίο. Επειδή υποψιάζομαι ότι κανείς δεν αλλάζει τόσο εύκολα, θα σε παρακαλούσα να το ξανακλειδώσεις αν δεις ότι συνεχίζεται η ίδια κατάσταση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexandra1987 την Κυρ Αύγ 15, 2010 2:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

alexandra1987 έγραψε: [...]
Και ρωτάς εσύ: «Αυτό το... 'νικ Μάρβελ' είναι μια απάντηση στον χάρυ πότερ, αν κατάλαβα καλά;». Και πριν μπορέσω εγώ να απαντήσω αρχίζουν απανωτά οι «εξυπνάδες»!!! Θεωρείς εσύ ενήλικη αντιμετώπιση αυτή τη συμπεριφορά; Κι ότι ανεβάζει το επίπεδο του forum;
Αγαπητή Τάτη, υποθέτω ότι το γνωρίζεις, αλλά στα forums που βρίσκονται διάσπαρτα στο Web, δεν περιμένει ο καθένας τη σειρά του: Λέει ό,τι έχει να πει. Στα φόρουμ επίσης, πολλοί ενοχλούνται με τα λεγόμενα "fake account" ή τα "spam bots". Και γενικά με οποιουδήποτε είδους "πλασιέδες" (μη θυμώνεις, αυτήν τη στιγμή τουλάχιστον δε σε λέω πλασιέ) (που κατά τη γνώμη μου είναι ένα απ' τα χειρότερα είδη διαφήμησης).

Γι' αυτό όταν ποστάρει ένας χρήστης και οι άλλοι υποψιαστούν ότι κάτι πάει να πουλήσει με "τρόπο", συνηθίζεται οι άλλοι χρήστες του φόρουμ να αρχίζουν την "ανάκριση". Στην περίπτωσή σου, βρέθηκες να τριγυρνάς σε πολλά Forums και να μιλάς για το συγκεκριμένο βιβλίο, και δε λες απλά ότι 'σου αρέσει'. Γι' αυτό μας "μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά".

Σε προσωπικό επίπεδο, την πρώτη φορά που είδα ένα κειμενάκι για το 'Νικ Μάρβελ', θεώρησα ότι το βιβλίο αυτό προσπαθεί να προπαγανδήσει σε θρησκευτικό τουλάχιστον επίπεδο, όπως λ.χ. γίνεται και με πολλά αιρετικά υλικά (βιβλία, αιρετικές Αγίες Γραφές πχ) και, ίσως από άγνοια, ακόμα το πιστεύω.
alexandra1987 έγραψε: Όλες αυτές οι μπηχτές, οι κακίες μπορεί ποτέ να προέρχονται από άνδρες (αν είναι άνδρες βέβαια οι κάτοχοι των usernames); Όσους άνδρες γνώρισα στην ζωή μου και στην πατρίδα μου κι εδώ είχαν αξιοπρέπεια, μπορεί να θύμωναν ή να αστειεύονταν, αλλά δε χρησιμοποιούσαν μπηχτές και κακίες.
Μπηχτές;... Νομίζω ότι όλοι ήταν ξεκάθαροι.
Spoiler: show
Και ναι, τους έχω δει με τα μάτια μου, είμαστε όλοι ασκημάντρες :lol:
Spoiler: show
Μόνο ο Κηπουρίδης, όπως κι ο ίδιος λέει και συμφωνούμε, είναι "Κούκλος και γαμάτο παιδί"... :lol: :lol: :lol:
alexandra1987 έγραψε: Και κάτι ακόμα που έγραψα και σε κάποιο PM: Δεν έκρυψα ότι βρίσκομαι εδώ για το βιβλίο, δεν αναφέρθηκα όμως εγώ πρώτη στο βιβλίο. Ο Νικ Μάρβελ με ενδιαφέρει περισσότερο από κάθε τι άλλο και θέλω κι οι άλλοι να μάθουν την ύπαρξή του.
Το να βάζεις ως 'υπογραφή' το εξώφυλλο μέσα στο κυρίως σώμα του post σου, τότε ναι, αναφέρεσαι στο βιβλίο. Αναφέρθηκες πρώτη λοιπόν.
Όπως ίσως καταλαβαίνεις, μας φαίνεται πάρα πολύ παράξενο να σε ενδιαφέρει ένα μυθιστόρημα "περισσότερο από κάθε τι άλλο". Γι' αυτό και οι "ψύλλοι στ' αυτιά" που είπα προηγουμένως και η συμπεριφορά μας.
alexandra1987 έγραψε: Φίλε thetrojan01, η φωτό κάτω από τα post μου είναι η υπογραφή μου. Σ’ όσα forum δέχονται images στην υπογραφή δε μπαίνω στον ιδιαίτερο κόπο να πρέπει να το κάνω κάθε φορά, σε κάθε post.
Ευτυχώς το φόρουμ μας δέχεται BBCode στην υπογραφή.

Λοιπόν, ζητώ συγγνώμη αν σε παρεξήγησα εσένα, αλλά τον Νικ Μάρβελ, ναι, δεν τον έχω χονέψει ακόμα! :roll:

ΥΓ. Σε παρακαλώ, μην το πάρεις σαν "δε σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ έναν σύνδεσμο web σχετικό με τον συγγραφέα του βιβλίου... Εννοώ, όχι κάποια παρουσίαση βιβλίου της σειράς ο Νικ Μάρβελ...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από kernelpanic »

alexandra1987 έγραψε:Είμαι η Τάτη (Τατιανή), μικρότερη αδελφή της Αλεξάνδρας (την οποία πιθανώς δε γνωρίζετε, αλλά της οποίας χρησιμοποιώ το avatar –τι λέξη κι αυτή- και την υπογραφή).
Η οικογένειά μου ζει στη Νέα Ζηλανδία. Εγώ μένω προσωρινά στην Αθήνα για σπουδές.
Είπα να μπω και να σας πω το «καλώς σας βρήκα». :D
Λοιπόν. Δε σου έχω ξαναμιλήσει και ελπίζω ότι δε θα πάρεις προκατειλημμένα όσα σου πω, όπως κι εγώ πρώτα διάβασα τις δημοσιεύσεις σου και μετά τα σχόλια των άλλων στις διάφορες ιστοσελίδες.

Όταν καμιά βδομάδα πριν μας είχες συστηθεί,είχα δει ότι ανέφερες μια Αλεξάνδρα, που έμενε στη Νέα Ζηλανδία. (Γενικότερα εκείνες τις μέρες βαριόμουν και δεν είχα ασχοληθεί με το φόρουμ ιδιαίτερα, μέχρι χτες.) Αλλά είχα την απορία μέχρι που ξαναμπήκα: Έχει δηλαδή συμμετάσχει κάποια Αλεξάνδρα ομογενής σε ΠΔΠ; Πώς ήταν το επίθετό της; Πώς κι' έτυχε να κάνει λογαριασμό πέρσι αφού είχε ήδη τελειώσει ο ΠΔΠ για εκείνη;

Μετά που διάβασα τη συνέχεια αυτής της συζήτησης, έμεινα με περισσότερες απορίες:

Αφού βλέπεις ότι αυτός ο πίνακας συζητήσεων είναι ο επίσημος του Πανελληνίου Διαγωνισμού Πληροφορικής και δεν υπήρχε ήδη συζήτηση σχετική με προτάσεις για νέα βιβλία, γιατί δεν άνοιξες νέα συζήτηση για να προωθήσεις αυτή τη σειρά βιβλίων, χωριστά από τη σύστασή σου σχετικά με εσένα προς εμάς;

Δεύτερον, έχει αυτή η σειρά βιβλίων λεπτομέρειες σχετικές με την Πληροφορική για τις οποίες θα ήθελες την άποψη και γνώμη μας; (Αν και ίσως μερικοί δε θα θέλουν να σε βοηθήσουν πια, θα σου εξηγήσω παρακάτω)

Τρίτον, αυτήν την αδερφή σου πώς είναι πιθανό να τη γνωρίζουν κάποιοι χρήστες από τόσους πίνακες συζητήσεων, όταν δε τους λες καλά καλά το επίθετό της;

Τέταρτον, πέρα από τη προώθηση αυτής της σειράς βιβλίων, έχεις κάτι άλλο να μας πεις από άποψη θεμάτων;

Επίσης αν μπορείς σε παρακαλώ ξεκαθάρισέ μας ποιά τελοσπάντων είναι αυτή η Αλεξάνδρα και τι σχέση έχει με τον ΠΔΠ ή εμάς.

Να σου υπενθυμίσω ότι όταν ένας χρήστης διαφημίζει άμεσα ή έμμεσα κάτι χωρίς παράλληλα να συμμετέχει σε διάφορες συζητήσεις σχετικά με άλλα θέματα, οι άλλοι χρήστες τείνουν να σχηματίσουν μία ιδιαιτέρως αρνητική άποψη για το ποιόν του χρήστη και να τον παραλληλίσουν υποσυνείδητα με κάποιους χρήστες που προσπαθούν να κάνουν ανεπιθύμητη διαφήμιση την οποία οι χρήστες δε ζήτησαν, και ο χρήστης παράλληλα κάνει μαζική διαφήμιση αυτής σε άλλες ιστοσελίδες, όπως συμβαίνει, για παράδειγμα, με ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών που μπλαστρώνει τους πίνακες ανακοινώσεων των γύρω χωριών με τις νέες τιμές του.

Αυτό μάλιστα μπορεί να κάνει τους χρήστες του πίνακα ανακοινώσεων να μη θέλουν με τίποτα να βοηθήσουν τον προαναφερθέντα διαφημιστή, το αντίθετο μάλιστα.

Απάνταε σε όσες ερωτήσεις προλαβαίνεις για να καταλαβαινόμαστε.

ΥΓ1: Θυμήσου να τηρείς το netiquette (κανόνες συμπεριφοράς στο διαδίκτυο) και μπορεί να αυξηθούν πολύ γρηγορότερα οι πωλήσεις ;)

ΥΓ2:Πάρε το ποίημα που δημοσίευσε ο compileGuy, αντικατάστησε όσα σημεία σε πειράζουν και απάγγειλέ το φωναχτά, ως αντίδοτο στη λοιδορία που τρως. Έχει πολύ γέλιο ως ιδέα :)

ΥΓ3:Ποιά είναι αυτή η Αλεξάνδρα;

ΥΓ4(άσχετο):
Spoiler: show
Σχετικά με το thetrojan01 && compileGuy...
Δε θα'πρεπε να'ναι
thetrojan01 & compileGuy αν γράψατε μόνο αυτά στα οποία και οι δύο είχατε σκεφτεί,
και thetrojan01 | compileGuy αν γράψατε ό,τι σας κατέβηκε από κοινού,
και && μόνο αν αναφέρατε απλώς ότι το γράψατε κι οι δύο;
Διαμαρτύρομαι! :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Επίπεδο. Επείδη αυτήν την λέξη την ακούω πολύ συχνά και αρχίζει να μου την δίνει θέλω αρχικά να εκφράσω την άποψη μου. Αρχικά να πώ, ότι στα πμ που ανταλάξαμε και εδώ στο τόπικ έχεις αναφέρει τόσες φορές αυτήν την λέξη που καταντάει βαρετό. Στο τελευταίο σου πμ μάλιστα, απάντησες με έναν πολύ υπεροπτικό τρόπο "Θα δώ το thread, και αν μου είναι αρκετά υψηλό το επίπεδο θα απαντήσω". Τι θεωρείς επίπεδο Αλεξάνδρα; Να σου πώ εγώ τι είναι επίπεδο, στο χώρο του διαδυκτίου τουλάχιστον. Επίπεδο είναι να μπορείς να ξεχωρίζεις το χιούμορ από τις κακίες, επίπεδο είναι να δέχεσαι και το κατά την γνώμη σου κακό χιούμορ καμιά φορά και ακόμα καλύτερα να καταλαβαίνεις τον λόγο που έγινε αυτή η "ειρωνία". Ενα απλό παράδειγμα, εγώ προτιμώ να πώ πως ο νικ μάρβελ είναι βιβλίο του κώλου παρά να το χαρακτηρίσω ως ένα βιβλίο που δεν με εκφράζει. Ναι, είμαι ανώριμος και το βρίσκω πιο διασκεδαστικό. Και ασε εμάς, πχ. το σχετικό κείμενο στην φρικιπαίδεια πως θα το χαρακτήριζες; Φυσικά επίπεδο είναι να ξέρεις και πότε να σοβαρευτείς ώστε να επικοινωνήσεις με τον επιπεδισμένο συνομιλιτή σου, οπότε:
πώς θα χαρακτήριζες εσύ τον τρόπο που κάποιοι αντιμετώπισαν το thread μου;
Εγώ θα τον χαρακτήριζα απολύτως φυσιολογικό. Κάναμε ότι και το υπόλοιπο 80% του διαδυκτίου. Απλά googlάρε νικ μάρβελ. Εμένα που προκαλεί τουλάχιστον ένα χαμόγελο, αν όχι γέλοιο.

Και αν θέλεις μια άποψη για αυτό το βίβλιο την οποία εσύ θα θεωρήσεις πιο "υψηλού επιπέδου", ορίστε:
Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω, ο Νικ Μάρβελ:
1) Είναι μια απάντηση στον Χάρι Πότερ.
2) Προσπαθεί να περάσει θρησκευτικές απόψεις στον αναγνώστη.
3) Απευθύνεται σε παιδιά.
Το χειρότερο είναι τα δύο τελευταία. Βιβλία που περνάνε απόψεις θρησκευτικές σε παιδιά, σε τέτοιο επίπεδο και μέ τέτοιον ύπουλο τρόπο, εγώ τα θεωρώ επικίνδυνα. Επίσης είμαι υπέρ της κατάργησης των θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις, άλλα αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Όσο για το "ΟΧΙΙΙΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ", το θεωρώ ένα από τα καλύτερα δείγματα του "θρησκευτικού φασισμού", της ανοησίας, της γελοιότητας της Εκκλησίας μας και της θρησκείας γενικότερα.

Θα ήθελες να απαντήσεις στην τελευταία παράγραφο;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thetrojan01 την Τετ Αύγ 04, 2010 3:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: missed that "[/quote]" thing.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε: 2) Προσπαθεί να περάσει θρησκευτικές απόψεις στον αναγνώστη.
3) Απευθύνεται σε παιδιά.
Το χειρότερο είναι τα δύο τελευταία. Βιβλία που περνάνε απόψεις θρησκευτικές σε παιδιά, σε τέτοιο επίπεδο και μέ τέτοιον ύπουλο τρόπο, εγώ τα θεωρώ επικίνδυνα. Επίσης είμαι υπέρ της κατάργησης των θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις, άλλα αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Όσο για το "ΟΧΙΙΙΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ", το θεωρώ ένα από τα καλύτερα δείγματα του "θρησκευτικού φασισμού", της ανοησίας, της γελοιότητας της Εκκλησίας μας και της θρησκείας γενικότερα.

Θα ήθελες να απαντήσεις στην τελευταία παράγραφο;
Ναι, ούτε κι εμένα δε μ' αρέσουν τα 2 τελευταία, τουλάχιστον με τον τρόπο που πιστεύω ότι θα γίνονται στο βιβλίο (όπως ανέφερα και παραπάνω)...

Συμφωνώ με το περισσότερο του περιεχομένου του ποστ του Χρήστου, Τάτη. Και ειδικά ό,τι λέει για το 'επίπεδο'. Αν είσαι τόσο δημοκρατική, τότε άκουσέ μας και αν θες απάντα.

ΥΓ. Chris: Όταν λες "Εκκλησίας μας" τι ακριβώς εννοείς (συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το 'μας' από τη στιγμή που είσαι άθεος - δεν λέω κακία για σένα, πίστεψέ με, κάθε άλλο, απλά δεν σε καταλαβαίνω εδώ); Διότι αν σαν Εκκλησία εννοούμε το σύνολο των Χριστιανών, τότε δε νομίζω να είναι πολλοί εκείνοι οι Χριστιανοί, απλοί άνθρωποι, που προσπαθούν να απαντήσουν ή να εναντιωθούν με πάθος στον Χάρυ Πότερ. Αντίθετα, πολλοί διάβασαν τα βιβλία της σειράς και τους άρεσαν πάρα πολύ σαν έργα λογοτεχνίας.

Και γιατί το προχωράς στη 'θρησκεία'; Δε νομίζω να γράφει καμιά γραφή ότι ο Χριστός είπε να επιβληθεί ο Χριστιανισμός, να φοράμε παρωπίδες και ωτοασπίδες.

ΥΓ2. Τόσο μεγάλα replies βρε παιδιά μόνο στο τόπικ με το "Γλωσσικό Ζήτημα" είδαμε!!! :lol:

ΥΓ3. ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΑ ΚΑΝΩ SPLIT ΤΟ ΤΟΠΙΚ, ΣΑΣ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ. ΟΧΙ ΤΕΤΟΙΑ OFFTOPIC. :D
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε:ΥΓ. Chris: Όταν λες "Εκκλησίας μας" τι ακριβώς εννοείς;
Νομίζω ότι κατλάβες το μας, φυσικά δεν μιλάω για το FSM ή τον Βούδα, άλλα τέλως πάντων.
Δες αυτό: http://www.ppu.gr/nickmarvel/comments.htm
Μιλάω για την οπισθοδρομική δοιήκηση της επίσημης εκκλησίας της χώρας μας και για όποιον θεωρεί τον Χάρι Πότερ απειλή. Εννοείτε δεν εννοούσα τον κάθε Χριστιανό, αν και νομίζω ότι το κατάλαβες.
Και γιατί το προχωράς στη 'θρησκεία'; Δε νομίζω να γράφει καμιά γραφή ότι ο Χριστός είπε να επιβληθεί ο Χριστιανισμός, να φοράμε παρωπίδες και ωτοασπίδες.
Μάλλον δεν θα έπρεπε να το είχα προχωρήσει τόσο, άσχετα με το τι πιστεύω. Το θρησκεία εκεί ήταν γενικό, δεν εννούσα την Ορθόδοξη ή την FSMιστική. Για να φέρω επιχειρήματα πάνω σε αυτό θα πρέπει να βγούμε offtopic ενώ το φόρουμ δεν είναι κατάλληλο για να ανοίξει κανείς σχετικό thread. Άλλωστε δεν θα λέγαμε και τίποτα καινούργιο... Οπότε ας μείνουμε στο θέμα.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

@chris: αχά. Οπότε, φαντάζομαι εννοείς το πατριαρχείο της Αθήνας (εμείς εδώ υπαγόμαστε στο πατρ. του Φαναριού στην Κων/πολη). Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις για αυτό το πατριαρχείο και τις αποφάσεις του, αλλά τελοσπάντων, ας μείνουμε στο θέμα :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε:@chris: αχά. Οπότε, φαντάζομαι εννοείς το πατριαρχείο της Αθήνας (εμείς εδώ υπαγόμαστε στο πατρ. του Φαναριού στην Κων/πολη). Δεν έχω και τις καλύτερες εντυπώσεις για αυτό το πατριαρχείο και τις αποφάσεις του, αλλά τελοσπάντων, ας μείνουμε στο θέμα :)
chris έγραψε:Μιλάω για την οπισθοδρομική δοιήκηση της επίσημης εκκλησίας της χώρας μας και για όποιον θεωρεί τον Χάρι Πότερ απειλή.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Μιὰ ἐρώτηση κὶ ἀπὸ ἐμένα :
Γιατὶ θεωρεῖς ὄτι ἐδῶ δὲν γίνεται συζήτηση ; Σὲ λέμε τὶς ἀπόψεις ποὺ σχηματίσαμε σχετικὰ μὲ τὸν Νικόλαο καὶ περιμένουμε ἀπάντηση .... ή ὁποία ἀκόμα δὲν δόθηκε ....... καὶ περιμένουμε .....
Ὑ.Γ. : Γλωσσικὸ ζήτημα ρὲ καρντάσι , τὶ μὲ θύμησες ......
Ὑ.Γ.2: Ἐκτός ἀπὸ τὸν Κηπουρίδη , ἔγραψες !
Ὑ.Γ.3: Chris , σκέφτεσαι νὰ μὲ κολλήσεις ταμπελάκι Μπαμπινιώτης :lol: ;
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Κηπουρίδης έγραψε:Μιὰ ἐρώτηση κὶ ἀπὸ ἐμένα :
Γιατὶ θεωρεῖς ὄτι ἐδῶ δὲν γίνεται συζήτηση ; Σὲ λέμε τὶς ἀπόψεις ποὺ σχηματίσαμε σχετικὰ μὲ τὸν Νικόλαο καὶ περιμένουμε ἀπάντηση .... ή ὁποία ἀκόμα δὲν δόθηκε ....... καὶ περιμένουμε .....
Ὑ.Γ. : Γλωσσικὸ ζήτημα ρὲ καρντάσι , τὶ μὲ θύμησες ......
Ὑ.Γ.2: Ἐκτός ἀπὸ τὸν Κηπουρίδη , ἔγραψες !
Ὑ.Γ.3: Chris , σκέφτεσαι νὰ μὲ κολλήσεις ταμπελάκι Μπαμπινιώτης :lol: ;
Ο | Μ | G
Τι τρομάρα ήταν αυτή... Αυτό δεν περίμενα να το δώ. :O
Spoiler: show
Θα σε λέω mr. <<............>> αντί του "...". (προφέρεται μιστερ μικρότερο μικρότερο τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία τελεία μεγαλύτερο μεγαλύτερο αντί του εισαγωγικά αποσιωπιτικά)
Κάτω οι σκατούλες πάνω απ'τα γράμματα οέο...

ΥΓ: ["Το μέγιστο μέγεθος της γραμματοσειράς που επιτρέπετε 200"] sucks.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Πώ , καθυστερημένος εἶμαι , 2 ὧρες μὲ πῆρε νὰ καταλάβω τὶ ἐννοεῖς !
Γιὰ τὸ "<<" ἀντί τοῦ ἄλλου ( ποῦ στὸ διάολο εἶναι ; ) μὲ τὴν ἔχει πεῖ κὶ ὸ thetrojan01 .
Γιὰ τὰ αποσιωπιτικά , γάμησέ τα , φρικτός εἶμαι ... ( τὸ πέτυχα γιὰ νὰ μάθεις ) .
Στὸ θέμα .....
Ἀλεξάνδρα , ἄν βρεῖς βιογραφικὸ τοῦ συγγραφέα , θὰ ἀποσύρω τὴν κατηγορία ὄτι τὸ βιβλίο γράφτηκε ἀπό τὸ καρντάσι πού ἔχει κόλλημα με τον Χάρυ Πότερ .
Ὑ.Γ. : Δὲν εἶναι τέλεια λέξη τὸ << ( μικρότερο μικρότερο ) καρντάσι >> ( μεγαλύτερο μεγαλύτερο ) ;
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
Απάντηση