Καλώς σας βρήκα.

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Τιιιιιι... έγινε; Κατάπιες τη γλώσσα σου, αγαπητή :?:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 06, 2009 8:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από alexandra1987 »

thetrojan01 έγραψε:...Στα φόρουμ επίσης, πολλοί ενοχλούνται με τα λεγόμενα "fake account" ή τα "spam bots". Και γενικά με οποιουδήποτε είδους "πλασιέδες" (μη θυμώνεις, αυτήν τη στιγμή τουλάχιστον δε σε λέω πλασιέ) (που κατά τη γνώμη μου είναι ένα απ' τα χειρότερα είδη διαφήμησης).
Αγαπητέ thetrojan01,
Οι λέξεις είναι συμφωνίες μεταξύ των ανθρώπων για την ονομασία πραγμάτων και ιδεών. Αυτό που κάποιος κατανοεί σαν «διαφήμιση», κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρήσει «προβολή», «πρόταση», «ενημέρωση», «πληροφόρηση», «κατατόπιση», αλλά ακόμη και «διαφώτιση» ή και «καθοδήγηση». Δόξα τω Θεώ, η Ελληνική γλώσσα είναι από τις πιο πλούσιες στον κόσμο, αλλά η κατανόηση των νοημάτων διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο με βάση και τη νοημοσύνη του καθενός αλλά και τις σκοπιμότητες. Έτσι, το «πολλοί ενοχλούνται με τα λεγόμενα "fake account" ή τα "spam bots"» θα έλεγα ότι είναι μια υπεραπλούστευση στο θέμα μας.
Ακόμα, εκείνο που τελικά μετράει είναι η προαίρεση. Αν είναι αγαπητική ή αν είναι κακόβουλη. Το γιατί, δηλαδή, το τάδε το ερμηνεύω μ’ αυτόν τον τρόπο κι όχι μ’ έναν άλλο.
Αν προσέξεις τα posts απ’ την αρχή του thread θα διαπιστώσεις ότι είναι ο chris, που άρχισε έντονα το «χαβαλέ» κι οι άλλοι ακολούθησαν. Είναι ο ίδιος, που «έψαξε μεθοδικά» στο Google, αλλά αναφέρθηκε στις πιο ακραίες αρνητικές τοποθετήσεις τις οποίες και παρουσίασε ακόμη κι όταν ξεκλείδωσες το thread και έγινε συμφωνία για μια πιο ενήλικη προσέγγιση στο θέμα. Δε βρήκε άραγε μετά τόση έρευνα πουθενά που να εγκωμιάζουν τα βιβλία; Αν, ναι, τότε γιατί λύσσαξε να θάψει το θέμα «Νικ Μάρβελ» όσο μπορούσε;
Ήταν πάλι ο chris, που μου έστειλε τα PM μόλις το thread ξεκίνησε γράφοντάς μου «...Μπορεί να μην είμαι φαν του Νικ Μάρβελ, είμαι όμως του Ηρακλή Πουαρό. Αναρωτιέμαι λοιπόν, είσαι εκδότης/συγγραφέας ή διαφημιστής; Οκ, πες το μου στο αυτί, δεν θα το πω σε κανέναν. Όποιος σκέφτηκε αυτόν τον τρόπο διαφήμισης πάντως είναι ιδιοφυΐα. Εάν εφαρμοστεί σωστά μπορεί πραγματικά να δημιουργήσει ένα hype. Μπράβο στο κουράγιο σου πάντως...».
Ο «θαυμαστής» αυτός λοιπόν, της κατά τον ίδιο «διαφήμισης», ενώ του εξήγησα ακριβώς πώς έχει το θέμα, θεώρησε ότι έπρεπε να κάνει τη χειρότερη στη συνέχεια επίθεση. Είχε τόσο «γοητευτεί» απ’ αυτό, που νόμιζε ότι συμβαίνει (δηλαδή ότι γίνεται διαφήμιση); Εγώ πιστεύω ότι με το PM του προσπαθούσε να μου κάνει το φίλο για να μου αποσπάσει ποιος ξέρει τι μυστικά φανταζόταν ότι κρύβονται πίσω από τον «Νικ Μάρβελ». Ίσως τον αδικώ; Πώς θα μπορούσε κάποιος να χαρακτηρίσει εκείνον, που ιδιωτικά σου λέει πόσο σε θαυμάζει κι ατάκα σου επιτίθεται δημόσια με τον χειρότερο τρόπο; Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο αθώοι. Ο chris έχει προσωπικούς λόγους να θέλει να καταστρέψει ένα τέτοιο θέμα, γι’ αυτό και είναι τόσο δραστήριος. Πάντα όσοι φέρθηκαν με επιθετικό τρόπο σ’ ολόκληρο το net, περισσότερο ή λιγότερο στα threads και της Alex και τα δικά μου, πάντα ή δήλωναν άθεοι, νεοειδωλολάτρες ή νεοεποχίτες.
thetrojan01 έγραψε:Γι' αυτό όταν ποστάρει ένας χρήστης και οι άλλοι υποψιαστούν ότι κάτι πάει να πουλήσει με "τρόπο", συνηθίζεται οι άλλοι χρήστες του φόρουμ να αρχίζουν την "ανάκριση". Στην περίπτωσή σου, βρέθηκες να τριγυρνάς σε πολλά Forums και να μιλάς για το συγκεκριμένο βιβλίο, και δε λες απλά ότι 'σου αρέσει'. Γι' αυτό μας "μπήκαν ψύλλοι στ' αυτιά".
Να σου ξαναθυμίσω αυτό, που έχω ξαναπεί. Δε μίλησα εγώ πρώτη για το «Νικ Μάρβελ». Η φωτό, που χρησιμοποίησα για υπογραφή είναι αυτό που αγαπώ και επιλέγω να έχω σαν υπογραφή μου. Και κάτι τελευταίο: όταν ανανέωσα το προφίλ μου, πριν ξεκινήσω το thread μου, προσπάθησα να βάλω για υπογραφή μου την φωτό με το «Νικ Μάρβελ» -αυτή που σας δημιούργησε την αμηχανία-,. αλλά δεν τη δεχόταν... έτσι την έβαλα σαν τελείωμα στο post μου. Σήμερα ξαναδοκίμασα και την πήρε. Έτσι ξανάκανα edit τα δικά μου post στο thread. Ελπίζω αυτό να λύνει την απορία σας, γιατί έβαζα τη φωτό σε κάθε post μου.
thetrojan01 έγραψε:Σε προσωπικό επίπεδο, την πρώτη φορά που είδα ένα κειμενάκι για το 'Νικ Μάρβελ', θεώρησα ότι το βιβλίο αυτό προσπαθεί να προπαγανδίσει σε θρησκευτικό τουλάχιστον επίπεδο, όπως λ.χ. γίνεται και με πολλά αιρετικά υλικά (βιβλία, αιρετικές Αγίες Γραφές πχ) και, ίσως από άγνοια, ακόμα το πιστεύω.
Ο «Νικ Μάρβελ» είναι σε όλα σύμφωνος με το πνεύμα και τη διδασκαλία της Εκκλησίας μας. Μπορείς να δεις σχετικά αν σε ενδιαφέρει: http://www.ppu.gr/nickmarvel/comments.htm
thetrojan01 έγραψε:Μπηχτές;... Νομίζω ότι όλοι ήταν ξεκάθαροι.
Εδώ αναφέρομαι κυρίως σ’ όσους μου έκαναν το φίλο με PM και λειτούργησαν όπως λειτούργησαν στη συνέχεια.
thetrojan01 έγραψε:Το να βάζεις ως 'υπογραφή' το εξώφυλλο μέσα στο κυρίως σώμα του post σου, τότε ναι, αναφέρεσαι στο βιβλίο. Αναφέρθηκες πρώτη λοιπόν.
Όπως ίσως καταλαβαίνεις, μας φαίνεται πάρα πολύ παράξενο να σε ενδιαφέρει ένα μυθιστόρημα "περισσότερο από κάθε τι άλλο". Γι' αυτό και οι "ψύλλοι στ' αυτιά" που είπα προηγουμένως και η συμπεριφορά μας.
Σ’ αυτό αναφέρθηκα παραπάνω. Όμως αν σας φαίνεται πάρα πολύ παράξενο να με ενδιαφέρει ένα μυθιστόρημα «περισσότερο από κάθε τι άλλο», να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου, αρχίζοντας από εσένα thetrojan01 (αλλά και τους άλλους). Ας απαντήσετε όμως στο ερώτημά μου χωρίς υπεκφυγές: Τι είναι αυτό που ενδιαφέρει εσένα περισσότερο από κάθε τι άλλο; Είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τις προτεραιότητες σου και να το πεις ειλικρινά; π.χ. «Εγώ αγαπώ περισσότερο από κάθε τι άλλο τον Ολυμπιακό» ή «Εγώ αγαπώ περισσότερο από κάθε τι άλλο το wind surfing».
thetrojan01 έγραψε:Ευτυχώς το φόρουμ μας δέχεται BBCode στην υπογραφή.
Πιστεύω ότι αυτό το λύσαμε...
thetrojan01 έγραψε:Λοιπόν, ζητώ συγγνώμη αν σε παρεξήγησα εσένα, αλλά τον Νικ Μάρβελ, ναι, δεν τον έχω χωνέψει ακόμα! :roll:
Η πρόθεσή μου thetrojan01, όπως πολλές φορές εξήγησα, δεν ήταν να «πουλήσω» τπτ σε κανέναν! Ούτε να υποχρεώσω κανέναν –που διάβασε τα βιβλία- να τα βρει οπωσδήποτε ωραία, αν κι όσοι τα διάβασαν και δεν είχαν λόγους προσωπικούς να τα απορρίψουν –ειδικά όσοι γνωρίζουν το θέμα της Παγκοσμιοποίησης, της Νέας Τάξης και της New Age (Νέας Εποχής)- τα βρήκαν καταπληκτικά. Κι ακόμη τα βρήκαν καταπληκτικά και σαν μυθιστόρημα, με αγωνία για το τι θα γίνει παρακάτω. Η πρόθεσή μου, λοιπόν, -εφ’ όσον ερωτήθηκα τι είναι ο «Νικ Μάρβελ»- ήταν να ενημερώσω για την ύπαρξή του και να δηλώσω ότι κι εγώ κι οι αδελφές μου και πολλοί άλλοι είμαστε fan του «Νικ Μάρβελ»!
thetrojan01 έγραψε:ΥΓ. Σε παρακαλώ, μην το πάρεις σαν "δε σε πιστεύω, αλλά θα ήθελα πάρα πολύ έναν σύνδεσμο web σχετικό με τον συγγραφέα του βιβλίου... Εννοώ, όχι κάποια παρουσίαση βιβλίου της σειράς ο Νικ Μάρβελ...
Πολλά για τον άγγλο συγγραφέα δε γνωρίζω και δε βλέπω και τι θα προσθέσει σε σένα αυτό. Όταν διαβάζουμε ένα βιβλίο μας ενδιαφέρει περισσότερο ποιος το έγραψε ή το τι περιλαμβάνει το ίδιο το βιβλίο; Εδώ, θα μπορούσα να προσθέσω ότι όσοι επιλέγουν να διαβάσουν το βιβλίο λόγω του συγγραφέα, ήδη ξεκινούν προκατειλημμένοι το διάβασμά τους... πόσο μάλλον όσοι δεν διαβάζουν καθόλου αλλά βασίζονται στις γνώμες των άλλων για να εγκρίνουν ή να απορρίψουν κάτι που οι ίδιοι δε γνώρισαν. Τεσπά, σου έχω εδώ ένα link, που ίσως σου δώσει περισσότερα στοιχεία: http://nickmarvel.forumup.gr/viewtopic. ... nickmarvel
kernelpanic έγραψε:Όταν καμιά βδομάδα πριν μας είχες συστηθεί, είχα δει ότι ανέφερες μια Αλεξάνδρα, που έμενε στη Νέα Ζηλανδία ... Έχει δηλαδή συμμετάσχει κάποια Αλεξάνδρα ομογενής σε ΠΔΠ; Πώς ήταν το επίθετό της; Πώς κι' έτυχε να κάνει λογαριασμό πέρσι αφού είχε ήδη τελειώσει ο ΠΔΠ για εκείνη;
Με την Alex ήλθαμε στην Ελλάδα στις αρχές του Φθινοπώρου ’09 κι εκείνη γύρισε πίσω πριν λίγους μήνες. Εγώ έμεινα. Πριν φύγει η Alex μου άφησε όλους τους λογαριασμούς της στο net με στόχο να συνεχίσω εγώ. Η Alex είχε εγγραφεί στο pdp Δεκέμβριο του 2009 κι είχε δημιουργήσει ένα thread στο «Αρχική Κοινότητας ‹ Καφενείο ‹ Χαλαρή κουβεντούλα» το οποίο όμως δεν το βρήκα όταν μπήκα στο forum. Η Alex δεν είχε συμμετάσχει σε ΠΔΠ. Η Alex δεν έχει σχέσεις με την Πληροφορική. Σπουδάζει Φιλολογία και Θρησκειολογία στο Wellington.
kernelpanic έγραψε:Αφού βλέπεις ότι αυτός ο πίνακας συζητήσεων είναι ο επίσημος του Πανελληνίου Διαγωνισμού Πληροφορικής και δεν υπήρχε ήδη συζήτηση σχετική με προτάσεις για νέα βιβλία, γιατί δεν άνοιξες νέα συζήτηση για να προωθήσεις αυτή τη σειρά βιβλίων, χωριστά από τη σύστασή σου σχετικά με εσένα προς εμάς;
Γιατί η πρόθεσή μου δεν ήταν –σε πρώτη φάση- να προτείνω τον «Νικ Μάρβελ». Σκέψου kernelpanic, τι θα είχε γίνει αν έκανα μια τέτοια κίνηση. Εδώ κόντεψαν να κάψουν το forum με το που τόλμησα να βάλω τη φωτό του στην υπογραφή μου...
kernelpanic έγραψε:Δεύτερον, έχει αυτή η σειρά βιβλίων λεπτομέρειες σχετικές με την Πληροφορική για τις οποίες θα ήθελες την άποψη και γνώμη μας; (Αν και ίσως μερικοί δε θα θέλουν να σε βοηθήσουν πια, θα σου εξηγήσω παρακάτω)
Πρόκειται για μυθιστόρημα kernelpanic. Και δε ζήτησα την άποψη και τη γνώμη κανενός για τπτ. Απλά είπα «Καλώς σας βρήκα». Έπειτα, μη ξεχνάς ότι κι οι προγραμματιστές ασχολούνται και με άλλα πράγματα εκτός από Προγραμματισμό.
kernelpanic έγραψε:Τρίτον, αυτήν την αδερφή σου πώς είναι πιθανό να τη γνωρίζουν κάποιοι χρήστες από τόσους πίνακες συζητήσεων, όταν δε τους λες καλά, καλά το επίθετό της;
Απ’ ό,τι θα διάβασες παραπάνω, η Alex δεν γνωρίζεται με κανέναν εδώ. Το λέω και στο πρώτο post μου.
kernelpanic έγραψε:Τέταρτον, πέρα από τη προώθηση αυτής της σειράς βιβλίων, έχεις κάτι άλλο να μας πεις από άποψη θεμάτων;
Νομίζω ότι ήδη λέμε περισσότερα από όσα είχατε συνηθίσει να λέτε στο pdp πάνω σε διάφορα θέματα.
kernelpanic έγραψε:Επίσης αν μπορείς σε παρακαλώ ξεκαθάρισέ μας ποια τέλος πάντων είναι αυτή η Αλεξάνδρα και τι σχέση έχει με τον ΠΔΠ ή εμάς.
Νομίζω ότι το είπαμε ήδη αυτό.
kernelpanic έγραψε:Να σου υπενθυμίσω ότι όταν ένας χρήστης διαφημίζει άμεσα ή έμμεσα κάτι χωρίς παράλληλα να συμμετέχει σε διάφορες συζητήσεις σχετικά με άλλα θέματα, οι άλλοι χρήστες τείνουν να σχηματίσουν μία ιδιαιτέρως αρνητική άποψη για το ποιόν του χρήστη και να τον παραλληλίσουν υποσυνείδητα με κάποιους χρήστες που προσπαθούν να κάνουν ανεπιθύμητη διαφήμιση την οποία οι χρήστες δε ζήτησαν, και ο χρήστης παράλληλα κάνει μαζική διαφήμιση αυτής σε άλλες ιστοσελίδες, όπως συμβαίνει, για παράδειγμα, με ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών που μπλαστρώνει τους πίνακες ανακοινώσεων των γύρω χωριών με τις νέες τιμές του.
Νομίζω ότι και γι’ αυτό μιλήσαμε ήδη.
kernelpanic έγραψε:Αυτό μάλιστα μπορεί να κάνει τους χρήστες του πίνακα ανακοινώσεων να μη θέλουν με τίποτα να βοηθήσουν τον προαναφερθέντα διαφημιστή, το αντίθετο μάλιστα.
Δεν υπάρχει «προαναφερθείς διαφημιστής». Πιστεύω ότι θα πρέπει να το έχεις καταλάβει πια.
kernelpanic έγραψε:Απάντα σε όσες ερωτήσεις προλαβαίνεις για να καταλαβαινόμαστε.
Απαντώ, απαντώ... έλεος...
kernelpanic έγραψε:ΥΓ1: Θυμήσου να τηρείς το netiquette (κανόνες συμπεριφοράς στο διαδίκτυο) και μπορεί να αυξηθούν πολύ γρηγορότερα οι πωλήσεις ;)
Δεν με ενδιαφέρουν πωλήσεις κ.λ.π. Ο «Νικ Μάρβελ» με ενδιαφέρει.
kernelpanic έγραψε:ΥΓ2:Πάρε το ποίημα που δημοσίευσε ο compileGuy, αντικατάστησε όσα σημεία σε πειράζουν και απάγγειλέ το φωναχτά, ως αντίδοτο στη λοιδορία που τρως. Έχει πολύ γέλιο ως ιδέα :)
Δε συμμερίζομαι τις ποιητικές ανησυχίες του compileGuy, ούτε διάβασα το ποίημα ή οτιδήποτε άλλο μετά τις αθλιότητες της πρώτης σελίδας του thread. Έχασα κάτι το σημαντικό;
kernelpanic έγραψε:ΥΓ3:Ποια είναι αυτή η Αλεξάνδρα;
Νομίζω ότι για το αδελφάκι μου μιλήσαμε αρκετά. Δε συμφωνείς;
chris έγραψε:Επίπεδο. Επείδη αυτήν την λέξη την ακούω πολύ συχνά και αρχίζει να μου την δίνει θέλω αρχικά να εκφράσω την άποψη μου. Αρχικά να πώ, ότι στα πμ που ανταλάξαμε και εδώ στο τόπικ έχεις αναφέρει τόσες φορές αυτήν την λέξη που καταντάει βαρετό.
Λοιπόν, λοιπόν, τι έχουμε εδώ; Αποφάσισε το ανδράκι μας να σοβαρευτεί; Και φυσικά να ανεβάσουμε το «επίπεδο», εφ’ όσον σου αρέσει τόσο πολύ αυτή η λεξούλα, άσχετα αν δε γνωρίζεις τη σημασία της. Είναι λοιπόν φυσικό να σε εκνευρίζει η λέξη αφού και δεν την κατανοείς αλλά και δε διαθέτεις αυτό που η λέξη σημαίνει!
chris έγραψε:Στο τελευταίο σου πμ μάλιστα, απάντησες με έναν πολύ υπεροπτικό τρόπο "Θα δώ το thread, και αν μου είναι αρκετά υψηλό το επίπεδο θα απαντήσω". Τι θεωρείς επίπεδο Αλεξάνδρα; Να σου πώ εγώ τι είναι επίπεδο, στο χώρο του διαδυκτίου τουλάχιστον. Επίπεδο είναι να μπορείς να ξεχωρίζεις το χιούμορ από τις κακίες, επίπεδο είναι να δέχεσαι και το κατά την γνώμη σου κακό χιούμορ καμιά φορά και ακόμα καλύτερα να καταλαβαίνεις τον λόγο που έγινε αυτή η "ειρωνία".
Δεύτερη λέξη την οποία δε γνωρίζεις, η λέξη «υπεροπτικό». Η απάντησή μου στο PM σου ήταν: «Θα δω (κι όχι «θα δώ») το thread κι αν αξίζει το επίπεδο θα απαντήσω» κι όχι αυτό που λες εσύ. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά δε φταίω εγώ. Το ύφος μου ήταν «θυμωμένο» για τον άθλιο ρόλο σου κι όχι «υπεροπτικό». Κι είναι καιρός να μάθεις και τη λέξη «διαφήμιση» κι όλες τις άλλες λεξούλες. που παραθέτω στην αρχή αυτού του post.
Και δεν είμαι η Alex, κατάλαβέ το, η Τάτη είμαι. Κι είναι και κάποιες άλλες λέξεις που πρέπει να μάθεις τη σημασία τους: «χιούμορ», «κακίες», «ειρωνία», «διαδυκτίου» (και φυσικά και την ορθογραφία κάποιων λέξεων θα πρέπει να προσέξεις: «ειρωνεία», «διαδικτύου»). Αφού ασχολείσαι με το Μπαμπινιώτη, σίγουρα θα μπορείς να τις βρεις.
chris έγραψε:Ενα απλό παράδειγμα, εγώ προτιμώ να πώ πως ο νικ μάρβελ είναι βιβλίο του κώλου παρά να το χαρακτηρίσω ως ένα βιβλίο που δεν με εκφράζει.
Είναι φυσικό ο αλλήθωρος να νομίζει τον κόσμο διαστρεβλωμένο. Απ’ όσα μας παρουσίασες μέχρι τώρα δε θα περίμενα ποτέ να χαρακτηρίσεις τον «Νικ Μάρβελ» σαν το βιβλίο που δε σε εκφράζει. Μάλλον το άλλο σου πάει περισσότερο.
chris έγραψε:Ναι, είμαι ανώριμος και το βρίσκω πιο διασκεδαστικό. Και ασε εμάς, πχ. το σχετικό κείμενο στην φρικιπαίδεια πως θα το χαρακτήριζες; Φυσικά επίπεδο είναι να ξέρεις και πότε να σοβαρευτείς ώστε να επικοινωνήσεις με τον επιπεδισμένο συνομιλιτή σου.
Το να είσαι ανώριμος και να το βρίσκεις διασκεδαστικό, μόνο από... ανώριμους μπορείς να το περιμένεις! Με αποστόμωσες. Συμφωνώ.
Και μια ακόμη λέξη που θα πρέπει να σε προβληματίσει, πλην της ορθογραφίας: ο «επιπεδισμένος συνομιλιτής» (συνομιλητής) σου... προσδιόρισε, παρακαλώ. Κάτι άλλο θα ήθελες να πεις.
chris έγραψε:Εγώ θα τον χαρακτήριζα απολύτως φυσιολογικό. Κάναμε ότι και το υπόλοιπο 80% του διαδυκτίου. Απλά googlάρε νικ μάρβελ. Εμένα που προκαλεί τουλάχιστον ένα χαμόγελο, αν όχι γέλοιο.
Τα ποσοστά σου είναι μάλλον δική σου εκτίμηση. Θα ήθελες να είναι έτσι.
Δεν έχεις ιδέα για το επίπεδο (επίπεδο. Τι ωραία λέξη) άλλων forums.
Όσο για το «γέλοιο» σου (κι αυτής της λέξης θα πρέπει να κοιτάξεις την ορθογραφία για να μη γίνεται το «γέλιο» σου «γελοίο»). Η κ. Ηλέκτρα, μας είχε μάθει στην «Ελληνική Ορθόδοξη Κοινότητα», στο Cape Town, μια σχετική παροιμία: «Γελά ο μωρός καν τι μη γελοίον ει». Θα ήθελες να σ’ τη μεταφράσω;
chris έγραψε:Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω, ο Νικ Μάρβελ:
1) Είναι μια απάντηση στον Χάρι Πότερ.
2) Προσπαθεί να περάσει θρησκευτικές απόψεις στον αναγνώστη.
3) Απευθύνεται σε παιδιά.
«Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω»... φυσικά διάβασαν τα βιβλία και διαπίστωσαν προσωπικά τα παραπάνω.
chris έγραψε:...Βιβλία που περνάνε απόψεις θρησκευτικές σε παιδιά, σε τέτοιο επίπεδο και μέ τέτοιον ύπουλο τρόπο, εγώ τα θεωρώ επικίνδυνα.
Αν τα παραπάνω βιβλία μπορούν να θεωρηθούν «κατηχητικά», ότι προβάλλουν δηλαδή τις αξίες του Έθνους και της Εκκλησίας, τότε τι θα πει «ύπουλος τρόπος». Το Σύνταγμα της χώρας καθορίζει ότι η επικρατούσα θρησκεία είναι η «Ορθόδοξη Ανατολική του Χριστού Εκκλησία». Τα «παιδιά» που δέχονται τέτοια μηνύματα είναι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί. Εσύ μπορείς να θεωρείς ό,τι θέλεις. Το Σύνταγμα του Κράτους «θεωρεί» ότι είναι «υποχρέωση της εκπαίδευσης να προβάλλει τη διδασκαλία της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης»... τουλάχιστον ακόμη.
chris έγραψε:Επίσης είμαι υπέρ της κατάργησης των θρησκευτικών σε όλες τις τάξεις, άλλα αυτό είναι ένα άλλο θέμα.
Έτσι όπως το είχανε καταντήσει το μάθημα των θρησκευτικών στην Ελλάδα, απ’ ό,τι μου λένε δε φαίνεται να έχει κάποιο νόημα αν δεν αλλάξουν όλες οι Κρατικές δομές από τη βάση τους... και δεν είναι καθόλου άλλο θέμα.
chris έγραψε:Όσο για το "ΟΧΙΙΙΙ ΣΤΟΝ ΧΑΡΙ ΠΟΤΕΡ", το θεωρώ ένα από τα καλύτερα δείγματα του "θρησκευτικού φασισμού", της ανοησίας, της γελοιότητας της Εκκλησίας μας και της θρησκείας γενικότερα.
Δεν έχεις ιδέα τι είναι ο Χάρι Πότερ κι εσύ και μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων, όπως δεν έχεις ιδέα τι είναι η Εκκλησία, άρα δεν υπάρχει και επίπεδο (επίπεδο. Τι γλυκιά αυτή η λέξη) συζήτησης.
thetrojan01 έγραψε:Ναι, ούτε κι εμένα δε μ' αρέσουν τα 2 τελευταία, τουλάχιστον με τον τρόπο που πιστεύω ότι θα γίνονται στο βιβλίο (όπως ανέφερα και παραπάνω)...
Έχω φάει τα λυσσακά μου να εξηγώ ότι δεν επιτρέπεται για ένα θέμα σαν αυτό να μην έχουμε άμεση, προσωπική αντίληψη, αλλά να πιστεύουμε ότι έχουμε πληροφόρηση απ’ ό,τι μας λένε άλλοι που είναι και προκατειλημμένοι αλλά και εχθρικοί.
thetrojan01 έγραψε:Συμφωνώ με το περισσότερο του περιεχομένου του ποστ του Χρήστου, Τάτη. Και ειδικά ό,τι λέει για το 'επίπεδο'. Αν είσαι τόσο δημοκρατική, τότε άκουσέ μας και αν θες απάντα.
Δεν ξέρω αν συνεχίζεις να έχεις την ίδια γνώμη για το επίπεδο του chris, thetrojan01. Αν ναι... δεν έχω να πω τπτ άλλο.
thetrojan01 έγραψε:ΥΓ. Chris: Όταν λες "Εκκλησίας μας" τι ακριβώς εννοείς (συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω το 'μας' από τη στιγμή που είσαι άθεος - δεν λέω κακία για σένα, πίστεψέ με, κάθε άλλο, απλά δεν σε καταλαβαίνω εδώ); Διότι αν σαν Εκκλησία εννοούμε το σύνολο των Χριστιανών, τότε δε νομίζω να είναι πολλοί εκείνοι οι Χριστιανοί, απλοί άνθρωποι, που προσπαθούν να απαντήσουν ή να εναντιωθούν με πάθος στον Χάρυ Πότερ. Αντίθετα, πολλοί διάβασαν τα βιβλία της σειράς και τους άρεσαν πάρα πολύ σαν έργα λογοτεχνίας.
Άσχετα με το τι εικόνα μπορεί να έχει ο Chris περί Εκκλησίας –είναι σίγουρο ότι η εικόνα που έχει δεν έχει καμιά σχέση με το τι είναι η Εκκλησία- σαν Εκκλησία δεχόμαστε τη «Μία Αγία Καθολική και Αποστολική Εκκλησία», που ταυτίζεται με την «Ορθόδοξη Ανατολική του Χριστού Εκκλησία» δηλαδή την Ορθοδοξία. Βέβαια υπάρχουν κι άλλες Χριστιανικές Ομολογίες, όπως τις ονομάζουμε: οι Παπικοί (κακώς ονομαζόμενοι και Ρωμαιοκαθολικοί) και οι διάφορες Προτεσταντικές παραφυάδες.
Μέλη της Εκκλησίας (της Ορθοδοξίας) είναι «όσοι εις Χριστόν εβαπτίσθησαν» στα πλαίσια της Εκκλησίας, ζώντες και κεκοιμημένοι. Αυτά είναι κάποια βασικά από τα δόγματα της Εκκλησίας, για τα οποία όσοι έχουν ενδιαφέρον μπορούμε να μιλήσουμε εδώ ή αλλού.
Για το Χάρι Πότερ: οι απλοί άνθρωποι μένουν στην επιφάνεια και βλέπουν μόνο ένα καλογραμμένο μυθιστόρημα. Αν δεν κατανοούμε βαθιά τι είναι η Εκκλησία, δεν μπορούμε αντίστοιχα να κατανοήσουμε και το τι είναι ο Χάρι Πότερ. Και είναι αστείο χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις επάνω στο θέμα αποκρυφισμός και παραθρησκεία να προσπαθούμε να έχουμε άποψη με το σκεπτικό ότι: «ο περισσότερος κόσμος λέει...» ή «εγώ πιστεύω ότι...». Τέλος υπάρχουν κι οι δήθεν (γιατί περί δήθεν πρόκειται στην ουσία) «εχθροί» της Εκκλησίας, που παραδέχονται ότι «είναι ανώριμοι και το βρίσκουν διασκεδαστικό».
thetrojan01 έγραψε:Και γιατί το προχωράς στη 'θρησκεία'; Δε νομίζω να γράφει καμιά γραφή ότι ο Χριστός είπε να επιβληθεί ο Χριστιανισμός, να φοράμε παρωπίδες και ωτοασπίδες.
Ούτε ο Κύριος ούτε η Εκκλησία θέλει από τους πιστούς να φορούν παρωπίδες ούτε ποτέ υποχρέωσε κανέναν... «Όστις θέλει οπίσω μου ελθείν...» έχει πει ο Κύριος. Κανέναν δεν υποχρεώνει ο Χριστός. Όσοι τον ακολουθούμε το κάνουμε με τη θέλησή μας.
chris έγραψε:Μιλάω για την οπισθοδρομική δοιήκηση της επίσημης εκκλησίας της χώρας μας και για όποιον θεωρεί τον Χάρι Πότερ απειλή.
Πριν μιλήσεις «για την οπισθοδρομική διοίκηση (κι όχι «δοιήκηση») της επίσημης εκκλησίας», θα πρέπει –όπως ήδη είπαμε- να γνωρίζεις τι είναι η Εκκλησία, πράγμα το οποίο αγνοείς, όπως και το θέμα: «Χάρι Πότερ». Αν δε γνωρίζουμε να γράφουμε τη γλώσσα μας σωστά chris, πώς έχουμε την ιδέα ότι είμαστε σε θέση να κατανοούμε πιο σύνθετες έννοιες;
Κηπουρίδης έγραψε:Ἀλεξάνδρα , ἄν βρεῖς βιογραφικὸ τοῦ συγγραφέα , θὰ ἀποσύρω τὴν κατηγορία ὄτι τὸ βιβλίο γράφτηκε ἀπό τὸ καρντάσι πού ἔχει κόλλημα με τον Χάρυ Πότερ.
Λέω κάποια πράγματα απ’ όσα ξέρω για το συγγραφέα παραπάνω. Διάβασέ τα.
thetrojan01 έγραψε:Τιιιιιι... έγινε; Κατάπιες τη γλώσσα σου, αγαπητή :?:
Πιστεύω να σε ικανοποίησα... τουλάχιστον από πλευράς όγκου... ;)
Εικόνα
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Αυτήν την στιγμή είμαι σε διακοπές, θα απαντήσω αναλυτικά σε ~ 1 βδομάδα.
alexandra1987 έγραψε:Δε βρήκε άραγε μετά τόση έρευνα πουθενά που να εγκωμιάζουν τα βιβλία; Αν, ναι, τότε γιατί λύσσαξε να θάψει το θέμα «Νικ Μάρβελ» όσο μπορούσε;
Δεν έκανα και τόση έρευνα, βρήκα όμως θετικά σχόλια που όμως απλά δεν με έπεισαν. Και επειδή εμένα μου φάνηκε γελοίο το βιβλίο, όντως το έθαψα.

Έπειτα, λες κάθε 3 και λίγο πως δεν ξέρω την έννοια κάποιας λέξης, σε *όλες* τις περιπτώσεις κάνεις λάθος. Μάλιστα στην αρχή:
alexandra1987 έγραψε:Οι λέξεις είναι συμφωνίες μεταξύ των ανθρώπων για την ονομασία πραγμάτων και ιδεών. Αυτό που κάποιος κατανοεί σαν «διαφήμιση», κάποιος άλλος μπορεί να το θεωρήσει «προβολή», «πρόταση», «ενημέρωση»
Συμφωνώ απόλυτα. (έκανες όμως διαφήμιση σύμφωνα με το λεξικό) Επίσης, ναι εννοούσα υπεροπτικό ύφος, και έτσι ήταν. Όσο για το επίπεδο, στο ίντερνετ τουλάχιστον, αυτή είναι η έννοια της λέξης που δίνω *εγώ*. Όσοι δεν θέλετε μην συμφωνείτε.

Ότι λες περί ορθογραφίας και τόνων (στο λεω πχ.)... εγώ τα αποκαλώ λεπτομέρεις, σόρρυ Κηπουρίδη! Είναι ιδέα μου, ή επικοινωνούμε αρκετά καλά για το θέμα συζήτησης; Και σε ευχαριστώ που έδωσες χρόνο για να διορθώσεις την ορθόγραφία μου!
alexandra1987 έγραψε:Έπειτα, μη ξεχνάς ότι κι οι προγραμματιστές ασχολούνται και με άλλα πράγματα εκτός από Προγραμματισμό.
...όμως δεν τα συζητάνε σε φόρουμ πληροφορικής συνήθως ;)
alexandra1987 έγραψε: Ο «θαυμαστής» αυτός λοιπόν, της κατά τον ίδιο «διαφήμισης», ενώ του εξήγησα ακριβώς πώς έχει το θέμα, θεώρησε ότι έπρεπε να κάνει τη χειρότερη στη συνέχεια επίθεση. Είχε τόσο «γοητευτεί» απ’ αυτό, που νόμιζε ότι συμβαίνει (δηλαδή ότι γίνεται διαφήμιση); Εγώ πιστεύω ότι με το PM του προσπαθούσε να μου κάνει το φίλο για να μου αποσπάσει ποιος ξέρει τι μυστικά φανταζόταν ότι κρύβονται πίσω από τον «Νικ Μάρβελ». Ίσως τον αδικώ; Πώς θα μπορούσε κάποιος να χαρακτηρίσει εκείνον, που ιδιωτικά σου λέει πόσο σε θαυμάζει κι ατάκα σου επιτίθεται δημόσια με τον χειρότερο τρόπο; Ας μην είμαστε λοιπόν τόσο αθώοι. Ο chris έχει προσωπικούς λόγους να θέλει να καταστρέψει ένα τέτοιο θέμα, γι’ αυτό και είναι τόσο δραστήριος. Πάντα όσοι φέρθηκαν με επιθετικό τρόπο σ’ ολόκληρο το net, περισσότερο ή λιγότερο στα threads και της Alex και τα δικά μου, πάντα ή δήλωναν άθεοι, νεοειδωλολάτρες ή νεοεποχίτες.
Ναι, τα πμ ήταν χαζές σκέψεις, απογοητευτίκα πολύ ένα πμ-ποστ μετά. Προσωπικούς λόγους να καταστρέψω ένα τέτοιο θέμα, ναιναι, ότι πεις. Όσο για τις τελευταίες 3 σειρές:
Έτσι είναι. Μα και οι φίλοι του Νικ Μάρβελ, πάντα δηλώνουν εχθροί του σατανισμού και Χριστιανοί Ορθόδοξοι! Το πρόσεξες;
Αν τα παραπάνω βιβλία μπορούν να θεωρηθούν «κατηχητικά», ότι προβάλλουν δηλαδή τις αξίες του Έθνους και της Εκκλησίας, τότε τι θα πει «ύπουλος τρόπος». Το Σύνταγμα της χώρας καθορίζει ότι η επικρατούσα θρησκεία είναι η «Ορθόδοξη Ανατολική του Χριστού Εκκλησία». Τα «παιδιά» που δέχονται τέτοια μηνύματα είναι βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί. Εσύ μπορείς να θεωρείς ό,τι θέλεις. Το Σύνταγμα του Κράτους «θεωρεί» ότι είναι «υποχρέωση της εκπαίδευσης να προβάλλει τη διδασκαλία της Ορθόδοξης Χριστιανικής πίστης»... τουλάχιστον ακόμη.
"Προβάλλουν τις αξίες του...", αυτή είναι η βασική διαφωνία μου, αυτός είναι ο λόγος που χαρακτηρίζω το βιβλίο γελοίο, για την προβολλή αυτών των αξιών γίνεται αυτή η συζήτηση. Και τα παιδιά που δέχονται αυτά τα μηνύματα είναι θύματα, όχι μόνο από το βιβλίο αυτό φυσικά, θύματα μιας μορφής πλύσης εγκεφάλου.
Έτσι όπως το είχανε καταντήσει το μάθημα των θρησκευτικών στην Ελλάδα, απ’ ό,τι μου λένε δε φαίνεται να έχει κάποιο νόημα αν δεν αλλάξουν όλες οι Κρατικές δομές από τη βάση τους... και δεν είναι καθόλου άλλο θέμα.
Είναι άλλο θέμα, δεν απαντώ.
alexandra1987 έγραψε:Ας απαντήσετε όμως στο ερώτημά μου χωρίς υπεκφυγές: Τι είναι αυτό που ενδιαφέρει εσένα περισσότερο από κάθε τι άλλο; Είσαι σε θέση να αξιολογήσεις τις προτεραιότητες σου και να το πεις ειλικρινά; π.χ. «Εγώ αγαπώ περισσότερο από κάθε τι άλλο τον Ολυμπιακό» ή «Εγώ αγαπώ περισσότερο από κάθε τι άλλο το wind surfing».
Αυτό που αγαπώ πιο πολύ από κάθε άλλο δεν χρειάζεται να το βάζω στην υπογραφή μου και αν αγαπάς περισσότερο από κάθε άλλο τον Νικ Μάρβελ... εεε... απλώς ελπίζω να έχεις δίκιο σε όλα!
Απ’ όσα μας παρουσίασες μέχρι τώρα δε θα περίμενα ποτέ να χαρακτηρίσεις τον «Νικ Μάρβελ» σαν το βιβλίο που δε σε εκφράζει. Μάλλον το άλλο σου πάει περισσότερο.
Έτοιμη την έχω την απάντηση... Δεν την λέω όμως. Ας μείνουμε στο θέμα και λογοβρισιδομαχούμε αργότερα. (όχι δεν υπάρχει η λέξη στο λεξικό)

Ξαναλέω, μάλλων πρέπει να δεις τις λέξεις που λες ότι δεν ξέρω στο λεξικό. Ευχαριστώ για τις ωρθογραφεικες διορθώσεις! Γίνεται όμως να μην φέρνεις την συζήτηση σε προσωπικό επίπεδο (= προσωπικές επιθέσεις), γιατί αυτό κάνεις σε όλο το τελευταίο σου ποστ; Please; Ευχαριστώ! Υπόσχομαι πως θα απαντήσω πιο αναλυτικά αν δω πως χρειάζεται μόλις γυρίσω και πως θα αγνοήσω τις προσωπικές επιθεσεις για να μην κλειδωθεί στο τέλος το θέμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chris την Δευ Αύγ 16, 2010 7:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Τάτη, ναι, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος, τιμή μου και καμάρι μου, αλλά δε μ' αρέσει ο τρόπος που προβάλλει ό,τι προβάλλει το Νικ Μάρβελ. Καθόλου.
---------------------------------------------
[~ Tue Aug 17, 1:48 AM]
(Με ο,τιδήποτε πάνω απ' αυτή τη γραμμή σου στο quote που ακολουθεί, δε συμφωνώ.)
Τάτη έγραψε: Να σου ξαναθυμίσω αυτό, που έχω ξαναπεί. Δε μίλησα εγώ πρώτη για το «Νικ Μάρβελ».
Ούτε μ' αυτό φυσικά συμφωνώ. Όπως σου εξήγησα σε προηγούμενο ποστ μου αλλά δεν κατάλαβες, και μόνο βάζοντάς τον ως υπογραφή, ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ.
Τάτη έγραψε: Πάντα όσοι φέρθηκαν με επιθετικό τρόπο σ’ ολόκληρο το net, περισσότερο ή λιγότερο στα threads και της Alex και τα δικά μου
Δηλαδή, γράφεστε σε φόρουμς, και αρχίζετε λογοδιάρροια και αναφορές στον Μάρβελ, και τη σπάτε στους χρήστες των φόρουμς. Τέλεια.
Τάτη έγραψε: -αυτή που σας δημιούργησε την αμηχανία-
Δε βλέπω κανέναν που δεν ήξερε τι να πει ή να φοβήθηκε ή κάτι τέτοιο. Ήθελες να δημιουργήσεις μήπως αμηχανία;
Τάτη έγραψε:αλλά δεν τη δεχόταν...
Είδες; μέχρι και το phpbb βρίσκει τον Μάρβελ απαράδεκτο! (οκ πλακίτσα). (Δεν μπορώ να καταλάβω πώς δεν τη δεχόταν, και τη δέχτηκε μετά).
Τάτη έγραψε:Τι είναι αυτό που ενδιαφέρει εσένα περισσότερο από κάθε τι άλλο;
Να είναι καλά οι άνθρωποι που αγαπώ. Δε με ενδιαφέρουν υλικά αγαθά περισσότερο από κάθε τι άλλο. Είμαι τόσο αφύσικος; Συγγνώμη!
Τάτη έγραψε:Δε συμμερίζομαι τις ποιητικές ανησυχίες του compileGuy, ούτε διάβασα το ποίημα ή οτιδήποτε άλλο μετά τις αθλιότητες της πρώτης σελίδας του thread. Έχασα κάτι το σημαντικό;
Αφού δεν το διάβασες, τότε γιατί μιλάς για τον compileGuy? εκείνος δεν αναφέρθηκε στον Νικ Μάρβελ! (άδικη κατηγορία... κράτα το αυτό)
Τάτη έγραψε:Λοιπόν, λοιπόν, τι έχουμε εδώ; Αποφάσισε το ανδράκι μας να σοβαρευτεί;
Κράτα το κι αυτό, "γυνή".
Τάτη έγραψε:Είναι φυσικό ο αλλήθωρος να νομίζει τον κόσμο διαστρεβλωμένο. Απ’ όσα μας παρουσίασες μέχρι τώρα δε θα περίμενα ποτέ να χαρακτηρίσεις τον «Νικ Μάρβελ» σαν το βιβλίο που δε σε εκφράζει. Μάλλον το άλλο σου πάει περισσότερο.
Να μιλάς για τον εαυτό σου. Και εδώ επιτίθεσαι και πάλι όπως πολλάκις έχεις κάνει σε μέλος του φόρουμ.
Τάτη έγραψε:Τα ποσοστά σου είναι μάλλον δική σου εκτίμηση. Θα ήθελες να είναι έτσι.
Όντως, νομίζω ότι είναι παραπάνω!
Τάτη έγραψε:«Όπως είπαν και άλλοι παραπάνω»... φυσικά διάβασαν τα βιβλία και διαπίστωσαν προσωπικά τα παραπάνω.
και μόνο ότι τα αποσπάσματα που βρέθηκαν σε κάποιες σελίδες του internet απ' το βιβλίο, υπάρχουν μέσα στο βιβλίο, μου δίνει αυτήν την εντύπωση που αρίθμησε από 1 μέχρι 3 ο chris.
Τάτη έγραψε:Έχω φάει τα λυσσακά μου να εξηγώ ότι δεν επιτρέπεται για ένα θέμα σαν αυτό να μην έχουμε άμεση, προσωπική αντίληψη, αλλά να πιστεύουμε ότι έχουμε πληροφόρηση απ’ ό,τι μας λένε άλλοι που είναι και προκατειλημμένοι αλλά και εχθρικοί.
Από τα αποσπάσματα που διαβάσαμε έβγαλα το συμπέρασμα.
Τάτη έγραψε:Αν δεν κατανοούμε βαθιά τι είναι η Εκκλησία, δεν μπορούμε αντίστοιχα να κατανοήσουμε και το τι είναι ο Χάρι Πότερ. Και είναι αστείο χωρίς εξειδικευμένες γνώσεις επάνω στο θέμα αποκρυφισμός και παραθρησκεία
Σταμάτα επιτέλους αυτό το ποίημα! Προσωπικά όπως και πολλοί άλλοι (δε μιλάω για τις ακραίες περιπτώσεις, γιατί ΠΑΝΤΟΥ υπάρχουν), το βλέπω καθαρά ως ένα λογοτεχνικό έργο, πολύ ωραίο παραμυθάκι. Που σκοπό του δεν έχει να προωθήσει καμία θρησκεία ή πρότυπα συμπεριφοράς. Μόνο την τέρψη.
chris έγραψε:Έτοιμη την έχω την απάντηση... Δεν την λέω όμως. Ας μείνουμε στο θέμα και λογοβρισιδομαχούμε αργότερα. (όχι δεν υπάρχει η λέξη στο λεξικό)
Θα την πω εγώ σε λίγο με μεγάλα BOLD γράμματα, μην ανησυχείς!
chris έγραψε:Υπόσχομαι πως θα απαντήσω πιο αναλυτικά αν δω πως χρειάζεται μόλις γυρίσω και πως θα αγνοήσω τις προσωπικές επιθεσεις για να μην κλειδωθεί στο τέλος το θέμα.
Μην ανησυχείς, θα φροντίσω και γι' αυτό σε λίγο.

Τάτη: Τα κράτησες όλα αυτά που σου είπα? Ωραία. Ξέρεις τι μ' αρέσει πιο πολύ από κάθε άλλο, στον Λούντβιχ βαν Μπετόβεν? το "ΒΑΝ" που έχει στο όνομά του.
TOPIC LOCKED. Εικόνα


thetrojan01
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από stathis »

αχαχαχα
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Ανακοινώνω εδώ πως άρχισα να γράφω το τελευταίο βιβλίο του Νικ Μάρβελ:

Ο Νικ Μάρβελ σε νέες περιπέτειες:
Το κατηχητικό του τρόμου
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Ἔγραψες!!!
Θὰ ὑπογράψεις ὡς ὁ καὶ καλὰ Ἄγγλος ἔ; Αὐτὸς ποὺ τὸ "ἔγραψε" καὶ λίγο πρὶν πεθάνει ἄφησε τὴν κληρονομιὰ τοῦ στὸν Ἕλληνα μεταφραστή!
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

χααχχαχαχα εχω λιώσει... εδω και μια ωρα διαβάζω τα ποστ που έχετε κάνει εδώ και τόσο καιρό.....chris, Pre-order δέχεσε??
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Chris, θὰ σὲ παρακαλούσα νὰ τὸν ἀποκαλεῖς Νικόλαο Βερβελίδη, μόνο οἱ φίλοι τὸν λένε Νίκ Μάρβελ.
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

chris έγραψε:Ανακοινώνω εδώ πως άρχισα να γράφω το τελευταίο βιβλίο του Νικ Μάρβελ:

Ο Νικ Μάρβελ σε νέες περιπέτειες:
Το κατηχητικό του τρόμου
Σου δίνω και κάποιους άλλους τίτλους που μπορεί να σε ενδιαφέρουν
Spoiler: show
Ο Νικ Μάρβελ και ο άτριχος πίθηκος
Ο Νικ Μάρβελ και η φαλακρή πιπεριά
Ο Νικ Μάρβελ και η μεγάλη στρογγυλή πατάτα :lol: :lol: :lol:
οκ δεν μπορούσα να μην τα πω.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ιιιιιιιιιιΙΙΙ!!! Στάθη ξανάνοιξες το τόπικ?!

Τεσπα, κοιτάχτε, θα έλεγα η συνέχεια για τον Νικ Μάρβελ να γίνει σε άλλο τόπικ, για ηθικούς λόγους (μπαναρίστηκε ο χρήστης alex*, δε θα ήταν σωστό να συνεχίζουμε στο τόπικ που εκείνη άνοιξε.)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

Okok, θα γίνω ηθικός από το επόμενο post. Υπόσχομαι.
Spoiler: show
Φυσικά και θα τον αποκαλώ Νικόλαο. Το βιβλίο θα έρχεται σε πακέτο μαζί με την ομώνυμη ταινία (http://www.warnerbros.com/nickmarvel) και 50 γρ. λιβάνι στα περίπτερα της γειτονιάς σας. Επίσης το "Patty, η πιο όμορφη ιστορία" θα συγχωνευτεί με την τηλεοπτική σειρά του Νικ Μάρβελ (το τραγούδι τίτλων θα έχει επιρροές από βυζαντινή μουσική, justin bieber και punk rock).
Εικόνα
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:ιιιιιιιιιιΙΙΙ!!! Στάθη ξανάνοιξες το τόπικ?!

Τεσπα, κοιτάχτε, θα έλεγα η συνέχεια για τον Νικ Μάρβελ να γίνει σε άλλο τόπικ, για ηθικούς λόγους (μπαναρίστηκε ο χρήστης alex*, δε θα ήταν σωστό να συνεχίζουμε στο τόπικ που εκείνη άνοιξε.)
Εγώ θα σου πρότεινα να διαγράψεις τότε και το τόπικ.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

1) Chris, ἔγραψες.
2) Ὄχι ρέ, γιατί νὰ κλείσει τὸ topic. Γαμάτο εἶναι.
3) Ἔλα τῶρα, ποὺ νὰ μετακινούμαστε, μιὰ χαρὰ εἴμαστε ἐδὼ.
4) Ὄχι, δὲν βάζω quotes, βαριέμαι.
5) Ἔχω ὑποψίες ὅτι κάτι παίζει μεταξὺ Νικόλαου καὶ Ἀντονέλλα ;)
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:Εγώ θα σου πρότεινα να διαγράψεις τότε και το τόπικ.
Δεν υπάρχει λόγος να διαγραφεί το τόπικ.

Κηπουρίδη, σε παρακαλώ πολύ, ο Νικόλαος είναι σεμνός! Η Ἁντονέλλα φταίει, αυτή η σατανίστρια με την κοντή φούστα.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από kernelpanic »

Πάντως ο σκοπός επετεύχθη δις: το διαβάσατε σχεδόν όλοι, και έμαθα ό,τι ήθελα για την Αλεξάνδρα.
Αλλά πραγματικά θύμωσα που ξανάνοιξε το τόπικ. Έτσι μου'ρχεται να παραφερθώ. :x
Εικόνα
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από pman »

Κηπουρίδης έγραψε:5) Ἔχω ὑποψίες ὅτι κάτι παίζει μεταξὺ Νικόλαου καὶ Ἀντονέλλα ;)
Ναι , όντως τελευταία στιγμή ο μικρός Νικόλας έχασε τον πρωταγωνιστικό ρόλο μέσα από τα χέρια του λόγω της σεμνότητας του όπως είπε ο Λουκάς. :lol: :lol: :lol:
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από Artakserksis »

Γεια σας, είμαι Εγώ και κάνω ποστ μετά από πολύ καιρό απεξάρτησης απ'το ίντερνετ. Κι έχω να πω ότι αυτό το thread το αγαπάω :D
Εικόνα
BasilisP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 9:09 pm

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από BasilisP »

Έχω λιώσει με το τόπικ, και γενικά με το χιουμορ των μελών του φόρουμ!! :D

Θα ήθελα πολύ να πω κάποια πράγματα στην Τάτη (πρέπει αν βγαίνει από το Πατάτη), αλλά αφού έφαγε Λούντβιχ Βαν, δεν χρειάζεται..Μόνο ένα¨είναι "ειρωνία" και όχι "ειρωνεία", οπότε Χρήστο μη μασάς!! ;)
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Καλώς σας βρήκα.

Δημοσίευση από chris »

ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ, την ανορθόγραφη! :ugeek:
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση