Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
Απάντηση
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

Πάντα είχα την εξής απορία. Αλήθεια παιδιά που παίρνουν μέρος σε διαγωνισμούς όπως φυσικής και μαθηματικών τι είδους προετοιμασία κάνουν? Υπάρχουν εξωσχολικά βιβλία (εκτός βοηθημάτων)?
Π.χ. για την πληροφορική υπάρχει ποικιλία βιβλίων για αλγόριθμους κλπ. Εάν κάποιος γνωρίζει ας κάνει παρακαλώ τον κόπο να απαντήσει.
kostassite
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Δευ Δεκ 21, 2009 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από kostassite »

εχω δώσει στη μαθηματικη εταιρεια. Εμάς μας έκανε μάθημα μια μαθηματικός σχολείο και λύναμε παλιά θέματα που έχουν πέσει. Η Ελληνικη Μαθηματικη Εταιρεια (Ε.Μ.Ε.) επισης βγάζει κάποια βιβλία και επίσης κάνει καποια μαθήματα(κατι σαν camp) αλλα δε ξέρω αν είναι για όποιον θέλει ή μόνο για αυτούς που έχουν περάσει τη δευτερη φάση.Εγω έιχα περάσει και μου είχαν πει αλλα δε πήγα γιατι δε προλάβαινα οπότε δε ξέρω παραπάνω.
Για φυσική δε ξέρω καθόλου τι γινετε.

Υ.Γ. επειδή το ξέχασα υπάρχει και ενα τριμηνιαίο περιοδικο της EME ο Ευκλείδης ο οποις έχει μέσα προβλήματα και θεματακια.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από kernelpanic »

USACO. Τέλος. :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Για την ΕΜΕ ισχύει ότι είπε ο κώστας από πάνω....

Υπάρχουν κάποιοι καθηγητές με μπόλικο μεράκι.... που πηγαίνουν συνήθως Σάββατα στα σχολία
αφιλοκερδώς και κάνουν μαθήματα για διαγωνισμούς της ΕΜΕ, όπως το camp που κάναμε το καλοκαίρι....

Για τα μαθηματικά νομίζω σε καλύψαμε 8-)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από userresu »

Υπάρχουν διάφορα βιβλία για τους διαγωνισμούς της ΕΜΕ, ανάλογα με το επίπεδο.
Πολύ καλά είναι τα βιβλία του Μπάμπη Στεργίου για αρχή, αν θες να σε εισάγουν στο κλίμα: http://www.savalas.gr/books3.php?syggra ... 3%C9%CF%D5
http://www.savalas.gr/books3.php?syggra ... 0%D1%C7%D3
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ΑΛΓΕΒΡΙΚΕΣ ΑΝΙΣΟΤΗΤΕΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
ΜΠΑΜΠΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΥ - ΝΙΚΟΣ ΣΚΟΜΠΡΗΣ
Α' ΛΥΚΕΙΟΥ


Αυτό λογικά θα είναι SOS για τέτοιους διαγωνισμούς.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από userresu »

Ναι για αρχή το ΟΛΥΜΠΙΑΔΕΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ Α ΛΥΚΕΙΟΥ γιατι είναι πιο γενικό.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Βασικά δεν έχω σκοπό να διαβάσω τέτοια βιβλία για να πάω σε διαγωνισμό μαθηματικών. Απλώς θέλω να αυξήσω τις μαθηματικές μου γνώσεις διότι πιστεύω ότι θα με οφεληθώ πολύ από αυτή την ενασχόληση.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από stathis »

SOTIRIS έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Βασικά δεν έχω σκοπό να διαβάσω τέτοια βιβλία για να πάω σε διαγωνισμό μαθηματικών. Απλώς θέλω να αυξήσω τις μαθηματικές μου γνώσεις διότι πιστεύω ότι θα με οφεληθώ πολύ από αυτή την ενασχόληση.
Ω ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕΕ, καλά τα σπας.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από kernelpanic »

SOTIRIS έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απλώς θέλω να αυξήσω τις μαθηματικές μου γνώσεις διότι πιστεύω ότι θα με οφεληθώ πολύ από αυτή την ενασχόληση.
Δοκίμασε να φτιάξεις προγράμματα με παλαβή γεωμετρία. :)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Σωτήρη, η μαθηματική ολυμπιάδα νομίζω δεν χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείο παιδείας.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:Σωτήρη, η μαθηματική ολυμπιάδα νομίζω δεν χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείο παιδείας.
Τι σχέση έχει το υπουργείο παιδείας με την ολυμπιάδα? :?
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

stathis έγραψε:
SOTIRIS έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.
Βασικά δεν έχω σκοπό να διαβάσω τέτοια βιβλία για να πάω σε διαγωνισμό μαθηματικών. Απλώς θέλω να αυξήσω τις μαθηματικές μου γνώσεις διότι πιστεύω ότι θα με οφεληθώ πολύ από αυτή την ενασχόληση.
Ω ΡΕ ΦΙΛΕΕΕΕΕΕΕΕ, καλά τα σπας.
Ε δεν το πιστεύω.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

kernelpanic έγραψε:
SOTIRIS έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Απλώς θέλω να αυξήσω τις μαθηματικές μου γνώσεις διότι πιστεύω ότι θα με οφεληθώ πολύ από αυτή την ενασχόληση.
Δοκίμασε να φτιάξεις προγράμματα με παλαβή γεωμετρία. :)
Υπάρχουν ήδη!!!!!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Σωτήρη, η μαθηματική ολυμπιάδα νομίζω δεν χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείο παιδείας.
Τι σχέση έχει το υπουργείο παιδείας με την ολυμπιάδα? :?
συγγνώμη, δεν ήσουν αυτός που ρώτησε αν θα γίνει κανονικά ολυμπιάδα ή βαλκανιάδα. Τεσπα, εγώ το ανέφερα. :roll:

Για τα προγράμματα τρελλής γεωμετρίας, ο kernelpanic εννοεί να γράψεις τέτοια δικά σου για εξάσκηση.

Και θα ήταν καλύτερο αντί για new posts να κάνεις edit... (στο λέω πάντα με τελείως φιλικό χαρακτήρα - για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν) :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από pman »

thetrojan01 έγραψε:
SOTIRIS έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Σωτήρη, η μαθηματική ολυμπιάδα νομίζω δεν χρηματοδοτήθηκε από το υπουργείο παιδείας.
Τι σχέση έχει το υπουργείο παιδείας με την ολυμπιάδα? :?
συγγνώμη, δεν ήσουν αυτός που ρώτησε αν θα γίνει κανονικά ολυμπιάδα ή βαλκανιάδα. Τεσπα, εγώ το ανέφερα. :roll:

Για τα προγράμματα τρελλής γεωμετρίας, ο kernelpanic εννοεί να γράψεις τέτοια δικά σου για εξάσκηση.

Και θα ήταν καλύτερο αντί για new posts να κάνεις edit... (στο λέω πάντα με τελείως φιλικό χαρακτήρα - για να μην παρεξηγηθώ από κανέναν) :)
Όχι δεν ήμουν εγώ αυτός που ρώτησε. Το υπουργείο παιδείας (Ελλάδας) πάντως δεν παίζει ρόλο εάν θα γίνει ένας διαγωνισμός στο εξωτερικό,αντίθετα στο εσωτερικό ναι.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πανελλήνιοι Διαγωνισμοί

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε:Το υπουργείο παιδείας (Ελλάδας) πάντως δεν παίζει ρόλο εάν θα γίνει ένας διαγωνισμός στο εξωτερικό,αντίθετα στο εσωτερικό ναι.
Όταν πήγες για παράδειγμα πέρισυ στο καμπ, τη διαμονή σου και τις μετακινήσεις σου ποιος τις πλήρωσε; ;)

Τέλως πάντων, στην καθημερινή διάβασα κάτι ότι δεν χρηματοδοτήθηκε μια ολυμπιάδα (δε θυμάμαι αν ήταν βαλκανική ή όχι) μαθηματικών.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Απάντηση