Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Το μέρος όπου μπορούν οι διαγωνιζόμενοι - και όχι μόνο - να μιλήσουν σχετικά με οτιδήποτε.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από pman »

Το να φτιάξεις game-engine κανείς είναι δύσκολο σε 3δ ειδικά.
Πόσο μάλλον όταν πρωτοαχολείται κάποιος με γραφικά δεν έχει και πολλές ιδέες. Εγώ αναπτύζω μία game-engine(με C++ , OpenGL και SDL) εδώ και πολύ καιρό. Έχει φόρτωση μοντέλων .md2 , χειρισμό gamepad , περιστροφή κάμερας αριστερά και δεξιά με το R2 και το L2 του gamepad, έχει main menu παντώντας το start. Κίνηση χαρακτήρα με το αριστερό αναλογικό. Υπάρχει και μενού τα οποία τα χειρίζεσαι πάλι με το τηλεχειριστίριο για να χειρίζεσαι τα item σου και ανοίγεις και υπομενού. Επίσης έχω και πλαίσια στα οποία γράφονται κείμενα για να δίνων πληροφορίες. Υπάρχει και Lifebar που δείχνει το HP. Υπάρχει το άλμα και η βαρύτητα αλλά η σύγκρουση αντικειμένων είναι λίγο προβληματική. Επιπλέον υπάρχει και δυνατότητα αναπαραγωγής ήχου.
Δεν το έχω προχωρήσει έτσι ώστε να φτιάξω πλοκή και ιστορία κλπ διότι δεν μου αρέσει κανένας χαρακτήρας από τους ανθρώπους που έχω φτιάξει (πάντα σε Blender).

*Game engine λέγεται οτιδήποτε έχει να κάνει με το κτίσιμο του παιχνιδιού.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε: PHP 4 ever, ασε που ειναι το μονο που πουλαει πλεον... ;)
Και εγώ την αγαπώ την php αλλά.... ορίστε; :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε: *Game engine λέγεται οτιδήποτε έχει να κάνει με το κτίσιμο του παιχνιδιού.

Χμ. Όχι. Δεν είναι έτσι. Επειδή βαριέμαι να το ορίσω, να μέρος από http://gpwiki.org/index.php/Game_Engines

The game engine is generally the library of core functions used in the game, usually related to graphics, input, networking and other systems. Another way to understand what a game engine is would be considering them as the non game-specific part of the game
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από stathis »

PHP 4; ΤΙ; ΟΧΙΙΙΙ
PHP 5, OOP ftw. Αναμένουμε PHP6. <3
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από pman »

No trojan! Αφού μου το έχει πει ο Κ.Τσιομπίκας του οποίου διάβασα άρθρα από το Linux Format.
Και εάν διάβαζες αυτό που ανέφερες πιο πάνω λέει οι βιβλιοθήκες είναι γενικά ο πυρήνας ο οποίος σχετίζεται με τα γραφικά την είσοδο κλπ.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από stathis »

SOTIRIS έγραψε:No trojan! Αφού μου το έχει πει ο Κ.Τσιομπίκας του οποίου διάβασα άρθρα από το Linux Format.
Και εάν διάβαζες αυτό που ανέφερες πιο πάνω λέει οι βιβλιοθήκες είναι γενικά ο πυρήνας ο οποίος σχετίζεται με τα γραφικά την είσοδο κλπ.
Εγώ πάντως αμφισβητώ τα λεγόμενα του Τσιομπίκα που λες, και του Linux Format ολόκληρου :P
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε:
SOTIRIS έγραψε: *Game engine λέγεται οτιδήποτε έχει να κάνει με το κτίσιμο του παιχνιδιού.

Χμ. Όχι. Δεν είναι έτσι. Επειδή βαριέμαι να το ορίσω, να μέρος από http://gpwiki.org/index.php/Game_Engines

The game engine is generally the library of core functions used in the game, usually related to graphics, input, networking and other systems. Another way to understand what a game engine is would be considering them as the non game-specific part of the game
Ακριβώς. Είναι ότι παίρνεις αν αφαιρέσεις το gameplay και το σενάριο από ένα παιχνίδι. :P

Και με την PHP πραγματικά μπορείς να κάνεις κάτι που πραγματικά να πουλάει! 8-)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από pman »

Όπως Χρήστο?
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από chris »

SOTIRIS έγραψε:Όπως Χρήστο?
http://www.facebook.com/
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από pman »

Να ξέρεις πάντως ότι υπήρχαν και άλλα σάιτ με όλες τις εφαρμογές που είχε το facebook πριν καν ακόμα δημιουργηθεί το facebook. To facebook είχε την τύχη απλώς να εξαπλωθεί επειδή ήταν στο Χάρβαντ. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι εάν φτιάξεις σάιτ όπως το facebook θα γίνεις ζάμπλουτος?
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Εγω Οχι αλλα παιρνω παραδειγμα απο εναν 30ρη πλεον που κοντευει στην εκδοση ενος online browser game σε PHP και που ασχολειται ~ 2 χρονια και κατι...
Σιγουρα θα βγαλει λεφτα και ειναι μονος του! Φαντασου, να οργανωσεις μια ομαδα απο 5-6 προγραμματιστες συμμαθητες σου στο Πανεπιστιμιο και να κατσετε ολοι μαζι να φτιαξετε ενα παιχνιδι που θα σας παρει 1 χρονο και θα σας συντηρει για αρκετο καιρο, και που ξερεις? μπορει να σου βγει και σαν Φυλετικες Μαχες και να γινεις ο Bill Gates στα χρηματα. Το PC ειναι χρηματα και το πιο καλο παραδειγμα ειναι ο πλουσιοτερος ανθρωπος του κοσμου και το πως ξεκινισε...
Το PHP στο Internet δεν εχει τελειοποιηθει ακομα ετσι οπως ενα λειτουργικο συστημα που εφτιαξε ο Bill (αλλα την στιγμη που δεν υπηρχε καποιο ανταξιο) και ετσι ακομα και νεοι προγραμματηστες οπως εμεις μπορουν να δουλεψουν σε αυτο χωρις να μειονεκτουν σε μεγαλο βαθμο απο τις εταιριες πολλων πιο εμπειρων προγραμματιστων.

Για αυτο λεω οτι πουλαει, ασε που καθε μερα ολο και περισσοτεροι ανθρωποι χρησημοποιουν το διαδικτιο καθημερινα...

(σε αυτο το ποστ μου σκοτωσα ενα σορο απο λεξεις στην ορθογραφια αλλα ειμαι λιγο κουρασμενος σημερα οποτε don't mind... και sorry που σας εβγαλα τα ματια...)
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από chris »

SOTIRIS έγραψε:Να ξέρεις πάντως ότι υπήρχαν και άλλα σάιτ με όλες τις εφαρμογές που είχε το facebook πριν καν ακόμα δημιουργηθεί το facebook. To facebook είχε την τύχη απλώς να εξαπλωθεί επειδή ήταν στο Χάρβαντ. Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι εάν φτιάξεις σάιτ όπως το facebook θα γίνεις ζάμπλουτος?
Δεν το νομίζω αυτό, το facebook να πέτυχε λόγο καλής τύχης, άλλα δεν το ξέρω, ούτε και θέλω να μάθω. Ποιός όμως μίλησε για ζάμπλουτος; Το facebook ήταν ένα παράδειγμα. Δες τι είπα: "Με την php μπορείς να φτιάξεις κάτι που να πουλάει." Διαφωνείς; Υπάρχουν πολλά παραδείγματα. Πάρε μία σελίδα με αλληλεπίδραση χρηστών, οποιαδήποτε. Και αν δεν χρησιμοποιεί php, σίγουρα θα μπορούσε να υλοποιηθεί και με php.

Η php θα έχει πολύ μεγάλη χρήση στο μέλλον! Πιο πολύ από την C++ ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Δες τις προσπάθειες τις google για τις διαδυκτιακές εφαρμογές! Πλέον, με έναν browser μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:Πλέον, με έναν browser μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Θα σας κλα. τα αρ. με τον Chrome!!!!!

Συγγνώμη: δεν άντεξα! :oops:


Και μετά θα ουρήσω με τον ff!


Όσον αφορά τη χρήση της php, η google νομίζω ήταν ατυχές παράδειγμα... δε νομίζω να χρησιμοποιεί πολύ php... και επίσης πιστεύω ότι θα βγει σε λίγο καιρό με μία δική της php-like γλώσσα web development.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε:
chris έγραψε:Πλέον, με έναν browser μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα.
Θα σας κλα. τα αρ. με τον Chrome!!!!!

Συγγνώμη: δεν άντεξα! :oops:


Και μετά θα ουρίσω με τον ff!


Όσον αφορά τη χρήση της php, η google νομίζω ήταν ατυχές παράδειγμα... δε νομίζω να χρησιμοποιεί πολύ php... και επίσης πιστεύω ότι θα βγει σε λίγο καιρό με μία δική της php-like γλώσσα web development.
Εμμ... Και ποιός μίλησε για την google; Αν και πολλές από τις υπηρεσίες της θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν php!
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε: Εμμ... Και ποιός μίλησε για την google; Αν και πολλές από τις υπηρεσίες της θα μπορούσαν να χρησιμοποιούν php!
chris έγραψε: Η php θα έχει πολύ μεγάλη χρήση στο μέλλον! Πιο πολύ από την C++ ή οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Δες τις προσπάθειες τις google για τις διαδυκτιακές εφαρμογές!
... ή εσύ μίλησες για τη google ή εγώ χρειάζομαι ψυχοφάρμακα... ή τουλάχιστον ντεπόν :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

SOTIRIS έγραψε:No trojan! Αφού μου το έχει πει ο Κ.Τσιομπίκας του οποίου διάβασα άρθρα από το Linux Format.
Και εάν διάβαζες αυτό που ανέφερες πιο πάνω λέει οι βιβλιοθήκες είναι γενικά ο πυρήνας ο οποίος σχετίζεται με τα γραφικά την είσοδο κλπ.
σορυ 4 2posting... Χμμμ εγώ το δικό σου ποστ διάβασα κι έλεγες "ο,τιδήποτε έχει σχέση με το κτίσημο του παιχνιδιού". Ε, και το σενάριο του παιχνιδιού με το κτίσημό του έχει να κάνει αλλά δεν είναι στην ένοια της μηχανής.

Καληνύχτα. Δεν αντέχω άλλο. Πάω να ξεθολώσω για να θολώσω και πάλι αύριο, και το Σάββατο cyou πάλι με καθαρό κεφάλι

ΥΓ. Και με τα λίγα αγγλικά που ξέρω σίγουρα δε λέει αυτό :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από pman »

Χθες είχα μία έμπνευση και άρχισα να φτιάχνω το Logo Blender στο Blender . Στην πορεία έφτιαξα και άλλα Logo.

Για πείτε την γνώμη σας.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Ωραία.
Αλλά sotiris αυτό που κάνεις είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΟΟΟ! :o
:lol:
Έλα αστειεύομαι. Πολύ ωραία είναι. :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από kernelpanic »

@sotiris:

Ξέρεις υποθέτω ποιό είναι το επόμενο πράγμα που θα κάνεις...

Εικόνα

Εγώ τώρα κυρίως βάζω 3διάστατα γραφικά στον φορητό μου και δεν κάνω κάτι, ακόμη και για εκπαιδευτικούς σκοπούς. :roll:

Κυρίως όμως, απλώνω τις ποδάρες μου κι αράζω. Μου έδωσα μια άδεια απροσδιορίστου χρόνου :mrgreen:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Με τι ασχολείστε τον τελευταίο καιρό;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

... και παρακαλώ οι ραβδώσεις στην μπάλα να ΜΗΝ είναι ένα απλό texture. :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Απάντηση