Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Συζητήσεις για προετοιμασία για τον διαγωνισμό, online διαγωνισμούς, βιβλία προγραμματισμού και αλγορίθμων, και όλων των σχετικών.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

μμ.... το Introduction to Algorithms νομιζω οτι το 'χω... θα κοιταξω σε λιγο. Έχω ενα που λέγεται: Programming - Principles and Practice Using C++ του Bjarne Stroustrup. Λένε οτι είναι ο μπαμπάς της C++. καλό το βιβλιο ?
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

zaxeilasfc έγραψε:μμ.... το Introduction to Algorithms νομιζω οτι το 'χω... θα κοιταξω σε λιγο. Έχω ενα που λέγεται: Programming - Principles and Practice Using C++ του Bjarne Stroustrup. Λένε οτι είναι ο μπαμπάς της C++. καλό το βιβλιο ?
Πλάκα κάνεις; Απλά googlάρε το όνομα του συγγραφέα! ;)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

zaxeilasfc έγραψε:μμ.... το Introduction to Algorithms νομιζω οτι το 'χω... θα κοιταξω σε λιγο. Έχω ενα που λέγεται: Programming - Principles and Practice Using C++ του Bjarne Stroustrup. Λένε οτι είναι ο μπαμπάς της C++. καλό το βιβλιο ?
Διάβασε το Introductions to Algorithms και είσαι έτοιμος.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από thanos713 »

chris έγραψε:Πλάκα κάνεις;
Είναι καλύτερα να λείπουν τα "πλάκα κάνεις" και τα λοιπά και να απαντώνται απευθείας τα ερωτήματα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σου.


Φιλικά πάντα,

thanos713.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

chris έγραψε:
zaxeilasfc έγραψε:μμ.... το Introduction to Algorithms νομιζω οτι το 'χω... θα κοιταξω σε λιγο. Έχω ενα που λέγεται: Programming - Principles and Practice Using C++ του Bjarne Stroustrup. Λένε οτι είναι ο μπαμπάς της C++. καλό το βιβλιο ?
Πλάκα κάνεις; Απλά googlάρε το όνομα του συγγραφέα! ;)
χαχαχα ναι τον είχα μπανίσει (<-λολ) και πιο παλια.... σωτηρη +1...!

chris το έχεις διαβάσει το βιβλίο αυτό που λέω απο πάνω ?
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Πλήρως offtopic γιὰ ὅποιον δὲν βαριέται.
Spoiler: show
Δὲ νομίζω ὅτι εἶχε νόημα τὸ "ἀπάντα ἀμέσως" καθὼς δὲν ἤταν οὔτε προσβλητικὸ οὔτε τίποτα αὐτὸ ποὺ εἶπε ὁ Κρίς. Ἴσα ἴσα ποὺ τόνισε τὴν ἀξία τοῦ συγγραφέα. Ἄς μὴν καταντήσουμε ἀπρόσωποι, ἄνθρωποι εἴμαστε, ὄχι κινούμενα tutorials."
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από pman »

Κηπουρίδης έγραψε:Πλήρως offtopic γιὰ ὅποιον δὲν βαριέται.
Spoiler: show
Δὲ νομίζω ὅτι εἶχε νόημα τὸ "ἀπάντα ἀμέσως" καθὼς δὲν ἤταν οὔτε προσβλητικὸ οὔτε τίποτα αὐτὸ ποὺ εἶπε ὁ Κρίς. Ἴσα ἴσα ποὺ τόνισε τὴν ἀξία τοῦ συγγραφέα. Ἄς μὴν καταντήσουμε ἀπρόσωποι, ἄνθρωποι εἴμαστε, ὄχι κινούμενα tutorials."
Spoiler: show
Κηπουρίδη εδώ νομίζω ότι κάνεις λαθός....Αυτό που είπε ο Χρήστος είναι κλασσική τεχνική....=> "Κινούμενα tutorials"
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

thanos713 έγραψε:
chris έγραψε:Πλάκα κάνεις;
Είναι καλύτερα να λείπουν τα "πλάκα κάνεις" και τα λοιπά και να απαντώνται απευθείας τα ερωτήματα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σου.


Φιλικά πάντα,

thanos713.
Το "Πλάκα κάνεις;" το είπα σε φιλικό τόνο. Συγνώμη αν προσβλήθηκε κάποιος, φυσικά δεν το είπα σε τόνο ειρωνικό, γιατί να το κάνω άλλωστε; Αυτό που ήθελα να πώ είναι πως βιβλίο από τον συγγεκριμένο συγγραφέα για την C++ δεν μπορεί να είναι κακό, αν και όχι, δεν το έχω διαβάσει. Ο μπαμπάς της C++ πάντως (μαζί με το "The C++ programing language") είναι σίγουρα.
sotiris έγραψε:
Spoiler: show
Κηπουρίδη εδώ νομίζω ότι κάνεις λαθός....Αυτό που είπε ο Χρήστος είναι κλασσική τεχνική....=> "Κινούμενα tutorials"
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις (κυριολεκτικά)... Ξανά συγνώμη, δεν περίμενα να προσβληθεί κανείς. Νόμιζα πως δεν ήταν "ειρωνική" έκφραση, άλλωστε το smiley δείχνει το ύφος της πρότασης. Μάλλον πρέπει να χρησιμοποιώ λιγότερα σχήματα λόγου, πραγματα-που-εννούνται και ρητορικές ερωτήσεις για να μην παρεξηγούμαι :P

Όσο για το Introduction to Algorithms, αν και έχω καιρό να το ανοίξω, το βρίσκω κάπως δύσκολο. Υπάρχουν πιο κατανοητά βιβλία που σου παίρνουν τον μισό χρόνο να τα διαβάσεις και μαθαίνεις πιο πολλά. Από την άλλη, το Introduction to Algorithms είναι "βίβλος" που σαν reference είναι ότι καλύτερο (ίσως μετά το ίντερνετ).

Ας το ξεκαθαρίσουμε πάντως, άλλο τα βιβλία αλγορίθμων, άλλο τα βιβλία για μια γλώσσα προγραμματισμού. Αν και το "Programming - Principles and Practice Using C++" μάλλον είναι κάτι ενδιάμεσο.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Στὸ εἶπα ἐγὼ ὅτι τὰ smileys δὲν βοηθάνε :lol: :lol: :lol: !
Ἐμένα δὲν μὲ φάνηκε τόσο μὴ κατανοητὸ τὸ Introduction to Algorithms, ἴσα ἴσα πολὺ ἀναλυτικὸ θὰ τὸ ἔλεγα. Ἀπλὰ πρέπει νὰ διαβαστεῖ ἔχοντας κατὰ νοῦ ὅτι δὲν μὰς ἐνδιαφέρουν οἱ μαθηματικὲς ἀναλύσεις περὶ πολυπλοκότητας γιὰ τὸν διαγωνισμό. Ἀρκεῖ νὰ μάθεις ἀπ ` ἔξω τὶς πολυπλοκότητες. Καὶ νὰ πηδήξεις ΠΟΛΛΑ κεφάλαια μὲ αὐτὸ τὸν τρόπο ( ἐκτὸς κὶ ἂν τὰ τραβάει ἡ ψυχή σου τὰ μαθηματικά ).
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Chris, σε παρακαλώ, πόσταρε τον τίτλο του βιβλίου του Sahni (ινδός?) που μας είχε προταθεί πέρισυ στο καμπ...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Παιδια, παιδια.... κανεις δεν παρεξηγήθηκε με το ποστ του Κρις.... Εγώ προσωπικά όχι....! Κατάλαβα τον τρόπο τον οποίο το εννούσε κι ετσι δεν έδωσα καθόλου σημασία.....

thetrojan01, αυτό το βιβλίο που λές είναι περι αλγορίθμων πολυπλοκότητας ??
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

zaxeilasfc έγραψε:Παιδια, παιδια.... κανεις δεν παρεξηγήθηκε με το ποστ του Κρις.... Εγώ προσωπικά όχι....! Κατάλαβα τον τρόπο τον οποίο το εννούσε κι ετσι δεν έδωσα καθόλου σημασία.....

thetrojan01, αυτό το βιβλίο που λές είναι περι αλγορίθμων πολυπλοκότητας ??
Ας λήξει εδώ το θέμα σχετικά με τις παρεξηγήσεις παρακαλώ. :)

Το βιβλίο το βρήκα με μια σύντομη αναζήτηση, λέγεται Data Structures, Algorithms and Applications in C++ του Sahni. Πιστεύω ο τίτλος τα λέει όλα. Μιλάει για αλγόριθμους και δομές δεδομένων.
Spoiler: show
Με λίγα λόγια κατά την δική μου γνώμη, το μόνο που πρέπει να ξέρουμε για πολυπλοκότητα για τον διαγωνισμό, είναι να υπολογίσουμε στο περίπου πόσες φορές θα εκτελείται ένας βρόγχος ή ένα μέρος του προγράμματός μας. Αν το πρόγραμμά μας έχει είσοδο Ν αρκετά μεγάλο, και εκτελούνται 5 εκατομμύρια βήματα, τότε ίσως να θέλουμε να βρούμε μια πιο έξυπνη/σύντομη λύση.
(άσχετο) @ Κηπουρίδης: Γράφεις πολυτονικό, οκ, μου αρέσει, αλλά δεν αρέσει στο Νόκιά μου, που μου προβάλλει τους χαρακτήρες με κατσουνάκια ως ορθογώνια παραλληλόγραμμα... :lol:

[edit] zaxeilasfc, δε ξέρω αν στο χω πει, μάλλον δε στο χω πει: Καλωσόρισες! :P
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

χαχαχα... μαλλον οχι :lol: με αυτα και με αυτα ξεχαστικαμε .... Καλως σας βρικα... Ιωάννης λέγομαι και μένω βόλο...! καλή επιτυχία σε όλους..! :)
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

Όντως! Καλωσήρθες zaxeilasfc, καλή διαμονή και καλή επιτυχία. :)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

παιδια τα βιβλία Introduction to Algorithms και The C++ Programming Language του Stroustrup σε τι γλώσσα τα εχετε? Εγώ βρήκα του Stroustrup στα ελληνικά αλλα το Introduction to ALgorithms στα αγγλικά. παίζει ελληνική version ?

*edit: ποια έκδοση του Introduction to algorithms είναι η "σωστή"(δηλαδή αυτή που προτείνετε)??
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από chris »

zaxeilasfc έγραψε:παιδια τα βιβλία Introduction to Algorithms και The C++ Programming Language του Stroustrup σε τι γλώσσα τα εχετε? Εγώ βρήκα του Stroustrup στα ελληνικά αλλα το Introduction to ALgorithms στα αγγλικά. παίζει ελληνική version ?

*edit: ποια έκδοση του Introduction to algorithms είναι η "σωστή"(δηλαδή αυτή που προτείνετε)??
Έκδοση δεν ξέρω, άλλα έχει 2 τόμους. Όταν πήρα το Introduction to algorithms (πριν ~1 χρόνο) είχε μεταφραστεί μόνο ο πρώτος τόμος. Όσο για το The C++ Programming Language το πιο πιθανόν είναι να υπάρχει. Εδώ έχουν μεταφράσει τo "10 ετων, διαζευγμένη", αυτό θα ξέχασαν; :P
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

zaxeilasfc έγραψε:παιδια τα βιβλία Introduction to Algorithms και The C++ Programming Language του Stroustrup σε τι γλώσσα τα εχετε? Εγώ βρήκα του Stroustrup στα ελληνικά αλλα το Introduction to ALgorithms στα αγγλικά. παίζει ελληνική version ?

*edit: ποια έκδοση του Introduction to algorithms είναι η "σωστή"(δηλαδή αυτή που προτείνετε)??
... εεεε... πάντα διαλέγω τη νεότερη έκδοση. Σε αυτήν την περίπτωση είναι Σεπτέμβρης του 2009 η 3η, 2η, θα σε γελάσω -- η νεότερη τεσπα.

Εγώ του Stroustrup δεν το έχω, ωστόσο τη βίβλο των αλγορίθμων την έχω στα Εγγλέζικα. Παίζει να είδα μεταφρασμένη την παλιά έκδοση στο papasotiriou.gr αλλά θα σε γελάσω.

χαχαχ chris, το "10 ετών, διαζευγμένη" δε βγαίνει "λανθασμένο" αν μία λέξη δεν είναι η καταλληλότατη.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

χαχαχα βγαίνει "λανθασμένο".... θα χάσεις στο story και δεν θα μπορέσεις να συνεχίσεις τα επόμενα κεφάλαια..!!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από thetrojan01 »

zaxeilasfc έγραψε:χαχαχα βγαίνει "λανθασμένο".... θα χάσεις στο story και δεν θα μπορέσεις να συνεχίσεις τα επόμενα κεφάλαια..!!
ναι φυσικά, «πήρε διαζύγιο» και «χώρισε»... δεν έχουν το ίδιο νόημα... :lol:

ΛΟΛ παράδειγμα πια, 10 ετών διαζευγμένη :P
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ

Δημοσίευση από kernelpanic »

Μια πριγκίπισσα της Ευρώπης (δε θυμάμαι πώς τη λένε) πρωτοπαντρεύτηκε στα 3 της, χήρεψε στα 4 της και ξαναπαντρεύτηκε λίγο πριν τα 5 της, και τις δυο φορες με συνομηλίκους της. Beat that!
Spoiler: show
Μιλάμε, του αντμίν συμπεριλαμβανομένου, για διαζύγια άλλων στο τόπικ με θέμα «Πηγές και βιβλία για τον ΠΔΠ» και συνεχίζουμε. Αν αρχίσει να μας κυνηγάει η Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκληματος τότε εγώ δεν ξέρω τίποτα, ο Κρίς φταίει που άρχισε πρώτος, και ουσιαστικά με ανάγκασε, αθώο παιδί, να αναφέρω μεσαιωνικά παντρολογήματα.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση