Hellenico Training Contest

Ελληνικοί διαγωνισμοί για τα παιδιά του ΠΔΠ.
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από mariosal »

chris έγραψε:Δυστηχώς δεν θα μπορέσω να λάβω μέρος... Πρέπει να επιβιώσω άλλες 2-3 μέρες χωρίς Internet λόγω αλλαγής συμβολαίου με τον ISP μου. Εκτός και αν βγάλετε hellenico IPhone app μέχρι την Δευτέρα :p ....
Αγοράζεις ένα πακέτο internet στο κινητό 60MB, 3 ευρώ -> USB Tethering στον υπολογιστή -> Μπαίνεις στο HelleniCO -> Λύνεις τις προβολές -> Υποβάλλεις τη λύση σου!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από thetrojan01 »

1) Έλυσα τα προβλήματα 1, 2 σε αρκετά λίγο χρόνο.
2) Για το 3 έκανα μια παρατήρηση που θα με βοηθούσε αλλά δεν μπορούσα να την υλοποιήσω... και σπατάλησα χρόνο :oops:
3) Πήγα στο corners αλλά είχα λίγο χρόνο και δεν πρόλλαβα να γράψω τη λύση μου :oops: :cry:
με λίγα λόγια: πιστεύω ότι δεν τα πήγα καλά.
Spoiler: show
Η επιλογή του ονόματος Μάκης ήταν τυχαία; :lol:
Chris: Κάπου Τρίτη με Τετάρτη, που θα έχει τελειώσει ο φιλικός, περίμενε pm με έναν ωραιότατο λόγο γιατί ο OOP σε διαγωνισμό μπορεί να σε σώσει. (χακιές, χακιές) :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από compileGuy »

Ελπίζω να έχει μεγάλη συμμετοχή ο διαγωνισμός .

Αύριο πρωί-πρωί θα ξεκινήσω και γω .
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από chris »

mariosal έγραψε:
chris έγραψε:Δυστηχώς δεν θα μπορέσω να λάβω μέρος... Πρέπει να επιβιώσω άλλες 2-3 μέρες χωρίς Internet λόγω αλλαγής συμβολαίου με τον ISP μου. Εκτός και αν βγάλετε hellenico IPhone app μέχρι την Δευτέρα :p ....
Αγοράζεις ένα πακέτο internet στο κινητό 60MB, 3 ευρώ -> USB Tethering στον υπολογιστή -> Μπαίνεις στο HelleniCO -> Λύνεις τις προβολές -> Υποβάλλεις τη λύση σου!
Το σκέφτηκα. Από που όμως θα αγοράσω το πακέτο internet σάββατο μεσημέρι- κυριακή? :P

Ευτυχώς υπάρχει η θεία μου και το DVD με slax :)
Chris: Κάπου Τρίτη με Τετάρτη, που θα έχει τελειώσει ο φιλικός, περίμενε pm με έναν ωραιότατο λόγο γιατί ο OOP σε διαγωνισμό μπορεί να σε σώσει. (χακιές, χακιές) :)
:o! Μου φαίνεται πως ξέρω τι εννοείς...

Πολύ ωραία ιδέα ο διαγωνισμό πάντως, να γίνεται πιο συχνά! Είναι κρίμα να υπάρχει τέτοιος ωραίος grader και να μην χρησιμοποιείται...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από chris »

ΚΟΠΗΚΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ καθώς άρχισα να λύνω το δεύτερο...! Περιμένω...
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Ο ορισμός της ατυχίας. :(

Όσο για τον grader, έχω να προτείνω το εξής (όχι ότι το ήθελα και δεν το χα - λέω απλά ότι θα ήταν καλό): να υπήρχε επιλογή μια λύση να περνούσε για αξιολόγηση ακόμια κι όταν δεν έπιανε το example testcase.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από mariosal »

chris έγραψε:
mariosal έγραψε:
chris έγραψε: Δυστηχώς δεν θα μπορέσω να λάβω μέρος... Πρέπει να επιβιώσω άλλες 2-3 μέρες χωρίς Internet λόγω αλλαγής συμβολαίου με τον ISP μου. Εκτός και αν βγάλετε hellenico IPhone app μέχρι την Δευτέρα :p ....
Αγοράζεις ένα πακέτο internet στο κινητό 60MB, 3 ευρώ -> USB Tethering στον υπολογιστή -> Μπαίνεις στο HelleniCO -> Λύνεις τις προβολές -> Υποβάλλεις τη λύση σου!
Το σκέφτηκα. Από που όμως θα αγοράσω το πακέτο internet σάββατο μεσημέρι- κυριακή? :P
COSMOTE: Στείλε SMS με κείμενο "60" στο 1333, 3 ευρώ η χρέωση.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από thanos713 »

thetrojan01 έγραψε:Όσο για τον grader, έχω να προτείνω το εξής (όχι ότι το ήθελα και δεν το χα - λέω απλά ότι θα ήταν καλό): να υπήρχε επιλογή μια λύση να περνούσε για αξιολόγηση ακόμια κι όταν δεν έπιανε το example testcase.
+1000000000 Στο τρίτο πρόβλημα ένα testcase μου το έπιανε (μπορεί να πιάνει και άλλα) αλλά το example δεν το πιάνει...
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από pman »

Συμμετέχω τώρα .... έστειλα στην αρχή υποβολές και δεν δούλευαν και πίστευα ότι ο αλγόριθμός μου είναι λάθος... έχασα κάποιο χρόνο μέχρι να καταλάβω ότι το λάθος ήταν επειδή στο τέλος δεν ήθελε επιπλέον κενό...και γενικά είχα κάποια προβλήματα στην input του αρχείου για το 1ο θέμα.
---------------------------------------------
Κυρ Δεκ 19, 2010 10:48 pm
Έλυσα τα 3 πρώτα θέματα. Η λύση μου για το 4ο θέμα θα δούλευε σε ορισμένες περιπτώσεις.....παίζει να είχα λογικά λάθοι σε κάποια σημεία. Κατά την γνώμη μου το 4ο θέμα ήταν πιο δύσκολο από το 3ο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος thetrojan01 την Κυρ Δεκ 19, 2010 11:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Πραγματοποιήθηκε συγχόνευση δημοσιεύσεων
mr.muffin
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2010 11:32 am

Χρηστουγενιατικος Διαγωνισμος

Δημοσίευση από mr.muffin »

Μολις τωρα τελιωσα... καηκα να λυσω το 3ο προβλημα... αλλα τπτ. Πηρε κανεις αλλος μερος? Καταφερε να το λυσει??? Οκ το τεταρτο δεν το συζηταμε ηθελεεεεε καψιμο!
Το 1ο και το 2ο δεν ηταν τιποτα αλλα το 3ο μου πηρε 2:30 ωρες... :x
mr.muffin
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2010 11:32 am

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από mr.muffin »

Εκανα γιγαντια βλακια γιατι ανοιξα τα θεματα 10 το βραδυ και μισο κοιμομουν στο pc... μπορω να τα ξαναπαρω? :roll: το 3ο το εχω ανετα τωρα που το βλεπω με καθαρω μυαλο και εχω αναπτυξη μια θεωρια για το 4ο που νομιζω μπορει να πιασει...
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από userresu »

Δυστυχώς όχι, θα ήταν άδικο για τους υπόλοιπους ;) Ίσως είναι όμως εφικτό να αφήσουμε τα προβλήματα για κάποιο καιρό μετά τη λήξη του διαγωνισμού στο server.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από chris »

Έλυσα το πρώτο και ένα 20%-40% πιστεύω στο 2ο... Ήμουν αρκετά άτυχος. Το δεύτερο είναι απλό όσο δεν το λύνεις στο αααργγοοοοο pc της Θείας σε slax που ΔΕΝ ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ DVD όταν έχεις διακοπή ρεύματος.

Το τρίτο δεν ήταν δύσκολο πιστεύω. Το τέταρτο, η μόνη λύση που σκεφτηκα πέρνει πολύ χρόνο στην υλοποίηση.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από userresu »

Τα αποτελέσματα μόλις ανακοινώθηκαν στο http://hellenico.gr/contest . Από τους 50 συμμετέχοντες εμφανίζονται οι 30 που είχαν τουλάχιστον μία επιτυχή υποβολή. Κάνοντας login μπορείτε να δείτε τα test cases, καθώς και αναλυτικά το πώς πήγατε σε κάθε πρόβλημα. Συγχαρητήρια σε όλους και ελπίζω να το διασκεδάσατε (αυτό μετράει περισσότερο).

ΥΓ: Σύντομα ετοιμαστείτε για νέο contest ;)
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από compileGuy »

Συγχαρητήρια σε ολους ;)

Ειχα δυστηχως μονο 1:30 ωρα στην διαθεσή μου και επειδη βιαζομουν ξεχασα να υποβάλω το 2ο προβλημα . Ειμαι ελεινός 8-)

Περιμενουμε καινουργιο διαγωνισμο :D

EDIT: H itoa σε ποια lib βρισκεται?
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από pman »

Ενδεικτικές λύσεις θα βάλετε? Επίσης γιατί δεν δοκιμάζετε να βάλετε κάτι όπως στο Coci όπου ο καθένας μπορεί να κατεβάζει την λύση του άλλου?

@CompileGuy
Νομίζω ότι πρέπει να την γράψεις μόνος σου,δεν είναι στην standard βιβλιοθήκη όσο αφορά τα Linux.

EDIT
Το υπέρβαση του χρονικού ορίου δεν μου λέει και πολλά. Μπορείτε να βάλετε και τους χρόνους για να ξέρω για πόσο χρόνο κόπηκα στο 3ο θέμα?
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από thetrojan01 »

compileGuy έγραψε:EDIT: H itoa σε ποια lib βρισκεται?
δεν είναι standard συνάρτηση της C! :D εκεί θέλει ·ή χακιές με την sprintf, ·ή χακιές με τα ρεύματα(C++)!!! :D

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και στους συμμετέχοντες. Προσωπικά το κατευχαριστήθηκα!!! :D
sotiris έγραψε:Το υπέρβαση του χρονικού ορίου δεν μου λέει και πολλά. Μπορείτε να βάλετε και τους χρόνους για να ξέρω για πόσο χρόνο κόπηκα στο 3ο θέμα?
Αν δεν κάνω λάθος: Το πρόγραμμα κόββεται με το που περάσει το όριο χρόνου, δεν καταγράφεται η περεταίρω εξέλιξή του.
Spoiler: show
Δεν μπορώ να καταλάβω πού θα σε βοηθήσει το για πόσο κόπηκε το πρόγραμμά σου...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από feedWARd »

thetrojan01 έγραψε:
sotiris έγραψε:Το υπέρβαση του χρονικού ορίου δεν μου λέει και πολλά. Μπορείτε να βάλετε και τους χρόνους για να ξέρω για πόσο χρόνο κόπηκα στο 3ο θέμα?
Αν δεν κάνω λάθος: Το πρόγραμμα κόββεται με το που περάσει το όριο χρόνου, δεν καταγράφεται η περεταίρω εξέλιξή του.
Σωστά. Για την ακρίβεια, αν θυμάμαι καλά κόβεται αφού περάσει ο διπλάσιος χρόνος από τον αναγραφόμενο στην εκφώνηση. Για παράδειγμα, αν το time limit ενός προβλήματος είναι 2sec και το πρόγραμμα τρέξει για περισσότερο από 2sec αλλά για λιγότερο από 4sec, τότε διπλά από το μήνυμα "Υπέρβαση χρονικού ορίου" εμφανίζεται και ο χρόνος εκτέλεσης. Αν κάνει περισσότερο από 4sec τότε κόβεται αυτόματα και εμφανίζεται μόνο το μήνυμα.
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Hellenico Training Contest

Δημοσίευση από userresu »

Επίσης, να υπενθυμίσω να βάζετε ΠΑΝΤΑ newline στο τέλος του προγράμματός σας, όπως λένε οι οδηγίες στο site του Hellenico (2-3 υποβολές που θα περνούσαν δεν πέρασαν γι' αυτό το λόγο και είναι κρίμα)
Απάντηση