Το μεγαλύτερό σας project...

Ο τομέας μας. ;)
Απάντηση
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από Memas »

Δημιούργησα αυτό το θέμα για να διαπιστώσω άν όντως υπάρχουν καμένοι σαν και εμένα ή πιο πολύ ακόμα... :lol: Λοιπόν το μεγαλύτερο Project που έκανα ήταν ένα "διαδραστικό " ημερολόγιο για τον μαέστρο μου ,που μπορούσε να κρατά τις παρουσίες όλων μας στο μουσικό σώμα ανα event και να υπολογίζει την συμμετοχή μας σε χρονικά διαστήματα. Η μαλακία είναι πως δεν το χρησιμοποίησε ποτέ... :lol: Βέβαια ούτε εγώ θα το έκανα...Το αναφερόμενο project είναι 1700 και γραμμές και είναι γραμμένο σε γλωσσομάθεια :oops: :lol: :lol: :lol: Μάλλον για αυτό δεν ήταν και τόσο χρηστικό... :lol: :lol: :lol: :lol:
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από chris »

Έχω κάνει έναν keylogger που
1) Αυτοεγκαθιστά τον εαυτό του (ξεκινάει σε κάθε startup των windows)
2) Τρέχει σιωπηλά κάτω από την μύτη σου
3) Καταγράφει ότι πατάς
3) Προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον server και παίρνει ένα μοναδικό ID για ταυτοποίηση σε μελλοντικές επικοινωνίες (Το κρατάει στο registry), ώστε ο server να ξέρει ποιός είναι ποιός.
4) Καταγράφει ότι πατάς σε ένα αρχείο
5) Στέλνει το keylog στον server, που μπορεί να έχει τον κωδικό για facebook σου, τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας και τις απόρρητες συνομιλίες σου στο MSN.

Από 'κει και πέρα, κάποια site με html / css / javascript + jquery / php / SQL, file managers, blogs κτλ.

Τώρα (τελευταίο μήνα) παίζω με αλγορίθμους αναγνώρισης εικόνας, και ένα intelligent chatting site, κάτι σαν το Omegle με interests, moods και ratings μετά από κάθε chat ώστε ο server να μπορεί να σε συνδέει με άτομα τα οποία θα σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

Φυσικά ο φάκελος Projects είναι γεμάτος από ημιτελή φιλόδοξα projects... Υπάρχουν τόσα ωραία πράγματα να προγραμματίσει κανείς που κάθε Σαββατοκύριακο αρχίζω και κάτι διαφορετικό!

EDIT: Ααα και ένα άλλο που θεωρώ "μεγάλο": Cheating Script για το browser game Airline Mogul! Αυτοματοποιεί κάποιες βαρετές διαδικασίες, είναι γραμμένο σε php και κάνει χρήση curl. Κάποια μέρα ονειρεύομαι να το κάνω αυτόνομο AI παίκτη.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από Memas »

Πω πω ρε συ με έθαψες 20 μέτρα κάτω από το χώμα.... :lol: Μπράβο σου ρε θηρίο... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται...? :D
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από chris »

Memas έγραψε:Πω πω ρε συ με έθαψες 20 μέτρα κάτω από το χώμα.... :lol: Μπράβο σου ρε θηρίο... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται...? :D
15. Αν μιλάς για την Pandora (έτσι το ονόμασα :P), μάλλον δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο ακούγεται, πρέπει να είναι πολύ λιγότερο από 1700 γραμμές... Και επίσης δεν είναι και πολύ δοκιμασμένο στην πράξη (στο δικό μου μηχάνημα δουλεύει), δεν έχω δοκιμάσει να δω τι κάνει με antivirus κτλ. Αν το θέλει κανείς πάντως, τον κώδικα τον δίνω!
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από thanos713 »

chris έγραψε:
Memas έγραψε:Πω πω ρε συ με έθαψες 20 μέτρα κάτω από το χώμα.... :lol: Μπράβο σου ρε θηρίο... Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται...? :D
15. Αν μιλάς για την Pandora (έτσι το ονόμασα :P), μάλλον δεν είναι τόσο εντυπωσιακό όσο ακούγεται, πρέπει να είναι πολύ λιγότερο από 1700 γραμμές... Και επίσης δεν είναι και πολύ δοκιμασμένο στην πράξη (στο δικό μου μηχάνημα δουλεύει), δεν έχω δοκιμάσει να δω τι κάνει με antivirus κτλ. Αν το θέλει κανείς πάντως, τον κώδικα τον δίνω!
Για στείλε...
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από Memas »

Για φαντάσου και εγώ είμαι 16 χρονών μαλάκας και δεν έχω κάνει τίποτα...χαχαχαχ :lol: ελπίζω να συναντηθούμε στην Γ φάση.. Θέλω αυτόγραφο... :lol:
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από thanos713 »

Απαπαπα, τι κουβέντες, αυνανιζόμενος...
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από Memas »

xaxaxaxaxaxaxaxaxax :lol:
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

chris έγραψε:Έχω κάνει έναν keylogger που
1) Αυτοεγκαθιστά τον εαυτό του (ξεκινάει σε κάθε startup των windows)
2) Τρέχει σιωπηλά κάτω από την μύτη σου
3) Καταγράφει ότι πατάς
3) Προσπαθεί να επικοινωνήσει με τον server και παίρνει ένα μοναδικό ID για ταυτοποίηση σε μελλοντικές επικοινωνίες (Το κρατάει στο registry), ώστε ο server να ξέρει ποιός είναι ποιός.
4) Καταγράφει ότι πατάς σε ένα αρχείο
5) Στέλνει το keylog στον server, που μπορεί να έχει τον κωδικό για facebook σου, τον αριθμό της πιστωτικής σου κάρτας και τις απόρρητες συνομιλίες σου στο MSN.

Φυσικά ο φάκελος Projects είναι γεμάτος από ημιτελή φιλόδοξα projects... Υπάρχουν τόσα ωραία πράγματα να προγραμματίσει κανείς που κάθε Σαββατοκύριακο αρχίζω και κάτι διαφορετικό!
Καλά τέτοιος keyloger με είχε πορώσει πέρυσι στις εξετάσεις.
Ίδιες δυνατότητες, (εκτός απο το να φθάνει στον server για να αντλεί πληροφορίες), απλά τις έστελνε μεσω email, δούλεψε στην πράξη, καθαρό τον εβγαζαν τα antivirus, έπερνε τον τίτλο του ενεργού παραθύρου... Είχε ένα πρόβλημα σε μερικές εκδόσεις windows 7, αλλά γενικά δεν ήταν και κανένα φοβερά μεγάλο project, δηλαδή αφιέρωσα σε αυτό περίπου 2-3 εβδομάδες 20 μέρες περίπου απο 2 ώρες την μέρα.
Ήταν το project που με κόλησε για τα καλά όμως γιατί ήθελα να κάνω και άλλα project εκείνη την εποχή αλλά πάνω που έλεγα, ωραία τώρα το τελείωσα... Πριν πέσω για ύπνο λέω, καλό δεν θα ηταν να είχε ακόμα και (τάδε)...

Α, και ξέχασα ότι είχε συγκεκριμένη μορφοποίηση για να φτιαχτεί στο μέλλον ένας log viewer, που τελικά δεν φτιάχτικε ποτέ.

Αλλά το μεγαλύτερο ever project το δοκίμασα φέτος, ένα 3d παιχνίδι parkur, με χάρτη την ίδια την πόλη μου. Ύστερα απο 4 μήνες (μια βδομάδα γράφω την άλλη όχι) δηλαδή ~ 200 με 250 ώρες είμαι σε επίπεδο σχεδόν μηδέν με 2000 γραμμές κώδικα και μερικά μοντέλα χαμηλής λεπτομέριας χωρίς animation.

Όσο για αυτό που είπες chris:
chris έγραψε: Φυσικά ο φάκελος Projects είναι γεμάτος από ημιτελή φιλόδοξα projects... Υπάρχουν τόσα ωραία πράγματα να προγραμματίσει κανείς που κάθε Σαββατοκύριακο αρχίζω και κάτι διαφορετικό!
ξαναπές το χιλιάδες φορές. Δεν μπορώ να τελειώσω project γιατί ξεκινάω το επόμενο!!!
ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ...
Spoiler: show
Μόλις μου ήρθε μια ιδέα... Ανοίγω καινούριο θέμα...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το μεγαλύτερό σας project...

Δημοσίευση από kernelpanic »

Ημιτελή projects...
6 #%^?$@%#@#^& τετράδια γεμάτα με σχέδια για πρωτότυπα, 9/10 δεν έγιναν καν ημιτελή προγράμματα... :evil:

Δύο δουλειές μου πάντως είναι αρκετά μεγάλες και πάνε καλά:
1)Κάνω extreme makeover στον πηγαίο του Dink Smallwood...γιατί η πλάκα αρχίζει μετά τα 600 πρώτα kilobyte κώδικα :twisted:

2)Project KOPANOS. Και όχι, OS δε σημαίνει "operating system" :roll:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση