Βοήθεια σε C++ και Code::Blocks

Ο τομέας μας. ;)
Απάντηση
astav
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 8:35 pm

Βοήθεια σε C++ και Code::Blocks

Δημοσίευση από astav »

Είμαι η πρώτη μου προσπάθεια στον διαγωνισμό αλλά και στην C++ και έχω φτιάξει πρόγραμμα σε C++ στο Code::Blocks IDΕ που βγάζει τα σωστά αποτελέσματα. Τα ερωτήματά μου όμως είναι δύο:
Πρώτον, για να είναι συμβατό με το σύστημα αξιολόγησης του διαγωνισμού χρειάζεται να του κάνω κάποιες αλλαγές ή είναι ήδη συμβατό; ( έχω εγκαστήσει το codeblocks-13.12.mingw-setup.exe που περιλαμβάνει το gcc compiler) Και αν χρειάζεται αλλαγές (νομίζω λέγεται porting) πως θα το πετύχω στο Code::Blocks;
Δεύτερον, κατά την εκτέλεση μου εμφανίζεται παράθυρο εκτέλεσης το οποίο εμφανίζει τον χρόνο εκτέλεσης. Ωστόσο, χωρίς να υπάρχει εντολή cin, ο χρόνος εκτέλεσης εμφανίζεται αφού πρώτα εισάγω μία τιμή - πράγμα που φυσικά συνυπολογίζεται στον χρόνο εκτέλεσης και δεν μου δίνει τον καθαρό χρόνο επεξεργασίας. Πως καταφέρνω λοιπόν να δω τον καθαρό χρόνο εκτέλεσης;\
Η αρχή του προγράμματος είναι:
#include<iostream>
#include<fstream>
#include<vector>
using namespace std;
int main()
{
ifstream conin;
ofstream conout;
conin.open( "canteenbig.in" ,ios::in);
....
και τελειώνει με:
conout.open( "result2.out" ,ios::out);

conout<<cansee;
conin.close();
conout.close();
return 0;
}

Σας ευχαριστώ για οποιαδήποτε βοήθεια
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια σε C++ και Code::Blocks

Δημοσίευση από kernelpanic »

πρώτον:
Όσο χρησιμοποιείς τη standard βιβλιοθήκη (namepace std + ό,τι άλλο δεις στο http://cplusplus.com μείον ό,τι είναι στη C++11 :( ) είσαι εντάξει (προσοχή και στο \n για αλλαγή γραμμής, όχι \r\n)
δεύτερον:
χρησιμοποίησε το ptime, και για μεγαλύτερη ακρίβεια (αν τη χρειαστείς στο μέλλον) Process Explorer
Ωστόσο, χωρίς να υπάρχει εντολή cin, ο χρόνος εκτέλεσης εμφανίζεται αφού πρώτα εισάγω μία τιμή
δε βλέπω κάποιο πρόβλημα, δοκίμασε cout << "δοκιμαστικό" σε διάφορα σημεία, μέχρι να δεις πού ακριβώς περιμένει

Αν το πρόβλημα επιμένει, στείλε το πλήρες σε πμ να σου πω
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
xdv
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 02, 2018 9:52 pm
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια σε C++ και Code::Blocks

Δημοσίευση από xdv »

Πώς μπορώ να χρησιμοποιήσω το codeblocks για να τρέξω έτοιμα προγράμματα (πχ. αυτά που υπάρχουν στο pdp-archive);
Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι μακρύς ο δρόμος
Απάντηση