Το παιχνιδι σας..!

Ο τομέας μας. ;)
errietta
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 10:50 am
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από errietta »

thetrojan01 έγραψε:
errietta έγραψε:
chris έγραψε:Και εγώ έπαιζα pokemon στο gameboy μου κάποτε... σνίφ... :cry:
Έχω εντυπωσιαστεί και από το παιχνίδι, άλλα πιο πολύ από το pokemonlake σαν συνολική εικόνα, με την community και τον μεγάλο αριθμό παικτών, που δεν πρέπει να είναι έυκολο να δημιουργηθεί και ακόμα περισσότερο να συντηρηθεί.
Ευχαριστώ πολύ. Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό είχα φοβερά προβλήματα με την mysql (μου έτρωγε όλο το CPU λόγο της μεγάλης κίνησης) αλλά ευτυχώς με βοήθησε κάποιος απ' το freenode να την κάνω optimise :)
Για να καταλάβω... πού hostάρεις το site?!? :shock:
Έχω dedicated server στην eboundhost άλλα γενικά δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη μαζί τους. Το server είναι γενικά καλό βέβαια άλλα ο επεξεργαστής δεν είναι και τόσο -_-

errietta
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 10:50 am
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από errietta »

SOTIRIS έγραψε:Έκανα εγγραφή να δω πως είναι. Καλό φαίνεται αλλά δεν μπορώ να πω πως ότι εντυπωσιάστικα κιόλας. Απέχει πάρα πολύ από το original game (από ότι θυμάμαι) . Αλήθεια πόσο καιρό σου πήρε να το φτιάξεις? Θα πρέπει να σου πήρε αρκετό χρόνο, μέχρι να βρεις τις εικόνες για κάθε παίκτη , maps κλπ.
Ο σκοπός δεν ήταν να είναι ακριβώς το ίδιο με το original, γιατί κατά τη γνώμη μου αυτό δεν θα ήταν και τόσο ενδιαφέρον. Η αρχική δημιουργία μου πήρε 5-6 μήνες αλλά βέβαια πρέπει να κάνω συχνά updates. Για τις εικόνες και τα στοιχεία των pokemon έφτιαξα ένα script να τα παίρνει από το serebii... :P

stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από stathis »

Ενδιαφέρον. Δοκίμασε τη leaseweb. Εγγυημένη εταιρεία (:
Btw, βάλε τίποτα memcache, γιατί απ' ότι κατάλαβα παίζει να κάνει η μαλακία ΠΟΛΛΑ queries. Παίρνει σίγουρα κι άλλο optimize.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι πάντως. :D
errietta
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Απρ 28, 2010 10:50 am
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από errietta »

stathis έγραψε:Ενδιαφέρον. Δοκίμασε τη leaseweb. Εγγυημένη εταιρεία (:
Btw, βάλε τίποτα memcache, γιατί απ' ότι κατάλαβα παίζει να κάνει η μαλακία ΠΟΛΛΑ queries. Παίρνει σίγουρα κι άλλο optimize.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι πάντως. :D
Έχω ΚΑΙ memcache :P
Σε πρόλαβα ^^

stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από stathis »

errietta έγραψε:
stathis έγραψε:Ενδιαφέρον. Δοκίμασε τη leaseweb. Εγγυημένη εταιρεία (:
Btw, βάλε τίποτα memcache, γιατί απ' ότι κατάλαβα παίζει να κάνει η μαλακία ΠΟΛΛΑ queries. Παίρνει σίγουρα κι άλλο optimize.

Πραγματικά εντυπωσιάζομαι πάντως. :D
Έχω ΚΑΙ memcache :P
Σε πρόλαβα ^^
Damn.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

Χαχαχαχα αναιβάστε τα κάπου ρε συς να τα καταιβάσουμε...Εγώ αν και δεν έχω κάνει παιχνίδι σε πραγματική γλώσσα προγραμματισμού έχω κάνει αρκετά παιχνιδάκια σε γλωσσομάθεια :oops: :D .Εχω κάνει ένα φιδάκι,ένα παιχνίδι εύρεσης όμοιων σχημάτων και το κλασσικό Battleships ή αλλιώς ναυμαχίες το οποίο το εξέληξα ώστε να παίζει και lan μέσω θέσεων δυκτίου...χαχαχα
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από kernelpanic »

Memas έγραψε:ώστε να παίζει και lan μέσω θέσεων δυκτίου
Σε Γλώσσα; :shock:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από chris »

kernelpanic έγραψε:
Memas έγραψε:ώστε να παίζει και lan μέσω θέσεων δυκτίου
Σε Γλώσσα; :shock:
Έλα ντε! Και γραφικά; και δίκτυο;
Spoiler: show
Γιατί μου φένεται ότι είχα ρωτήσει το ίδιο πράγμα χθες; xD
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από pman »

Memas έγραψε:Χαχαχαχα αναιβάστε τα κάπου ρε συς να τα καταιβάσουμε...Εγώ αν και δεν έχω κάνει παιχνίδι σε πραγματική γλώσσα προγραμματισμού έχω κάνει αρκετά παιχνιδάκια σε γλωσσομάθεια :oops: :D .Εχω κάνει ένα φιδάκι,ένα παιχνίδι εύρεσης όμοιων σχημάτων και το κλασσικό Battleships ή αλλιώς ναυμαχίες το οποίο το εξέληξα ώστε να παίζει και lan μέσω θέσεων δυκτίου...χαχαχα
1) Η γλωσσομάθεια δεν είναι περιβάλλον προγραμματισμού αλλά απλό πρόγραμμα εκμάθησης της αλγοριθμικής.
2) Εάν μπορείς πάντως ας ανεβάσεις κάποια ScreenShots από τα παιχνίδια σου :) , έχουν πολύ ενδιαφέρον .
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από kernelpanic »

chris έγραψε:Έλα ντε! Και γραφικά; και δίκτυο;
Όταν είσαι πανέξυπνος, όλα γίνονται με τις σωστές χακιές.
Πώς τό'κανες ρε θηρίο; :o
Spoiler: show
άσχετο αλλά ontopic:Είχα πάει θυμάμαι για εργασία στην Γ' Γυμνασίου ένα παιχνιδάκι του στυλ «αντάλλαξε τα δυο διπλανά και κέρδισε πλούσια δώρα» που έτρεχε όλο με stdio. Η καθυστέρηση του τερματικού των Win μάλιστα έκανε το animation τέλειο :roll:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Chapeiro
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 3:20 pm

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Chapeiro »

Θα μπορούσε να σώζει τα στοιχεία που χρειάζονται για την επικοινωνία των 2 παικτών σε κάποιο αρχείο σε κοινόχρηστο δίσκο του lan (η έκδοση εμπλουτισμένου συντακτικού επιτρέπει την χρήση αρχείων)
To err is human - and to blame it on a computer is even more so. R. Orben

Belief is the death of intelligence. R. A. Wilson

Genius always finds itself a century too early. R. W. Emerson
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Δύσκολο το κόβω ρε παιδια lan μέσω Γλωσσας...!! Πάντως πολύ ενδιαφέρον θα ήτανε... Αν μπορέις να μας δώσεις κατι να δουμε.. Δεν θα μας χαλουσε...!! Screenshots pleeaase :)
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

Ο chapeiro το βρήκε.Βέβαια και δεν είμαι πανέξυπνος όπως κάποιοι εδώ μέσα.Απλά οι θέσεις των πλοίων αποθηκεύονται σε αρχεία στη θέση δυκτύου που ορίζει ο κάθε παίκτης.
Και ο κάθε παίκτης εισάγει την διεύθυνση που είναι αποθηκευμένα τα αρχεία του άλλου.Τώρα μπορεί και να σας κοροίδεψα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει καθώς δεν έχω δύο υπολογιστές αλλά είμαι σίγουρος ότι δουλεύει..Τώρα θα αναιβάσω και screenshots αφού θέλετε αλλά θα περιμένετε καθώς λόγω ενός πρόσφατου format όλα χάθηκαν...αχαχαχαχ ...Αλλά θα τα ανακτήσω από εδώ και από εκεί.So wait a bit :D
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

screenshots to facebook.Σαν κοινόχρηστο φάκελο έβαλα τον κοινόχρηστο του υπολογιστή μου αλλά αυτή η διεύθυνση μπορεί να αλλάξει...
http://www.facebook.com/album.php?aid=2 ... d2043d52f5
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

Από εδώ μπορείτε να το καταιβάσετε...Αν θέλετε μπορώ να σας στήλω και τον κώδικα...Να θυμηθείτε και την γλωσσομάθεια...χαχαχαχ :lol: Οι 2 λογαριασμοί συνοδεύονται με τον battleship editor που σας βοηθά να αποθηκεύεται τις θέσεις των πλοίων...Από ότι θα καταλάβαιτε δεν είναι και τίποτα σπουδαίο πρόγραμμα έχει αρκετές ατέλειες...
http://www.megaupload.com/?d=PCGK2LIA
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

Το επάνω link είναι dead.Καταιβάστε το από εδώ.
http://www.megaupload.com/?d=PKLYD8TQ
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Πολύ ωραίο φαίνεται...! μόνο που παίρνω ένα ωραίο πολύ ωραίο Application Error : Exception EInOutError in module π1 exe at 00002785. Invalid numeric input... (?) τι παίζει?


EDIT: (Το αφήνω το απο πάνω για να το δουν και οι υπολοιποι. Στις συντεταγμένες δεν θέλει (1,Α). θέλει (1,1)...(1,3)...(1,5)... (ν,ν) όπου ν αριθμός. μην βάλεται γράμμα γιατι θα βγάζει αυτά που λέω απο πάνω.!
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Memas »

Ναι ρε αυτό είναι ,απλά στην αρχή ήθελα να βάλω γράμματα αλλά η γλωσσομάθεια,όταν άλλαζα την θέση του δρομέα δεν μπορούσε να τα διαβάσει και έτσι όπου Α=1,Β=2,C=3 ..Το έγραψα και στο read me!!!! :D
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Memas έγραψε:
Το επάνω link είναι dead.Καταιβάστε το από εδώ.
http://www.megaupload.com/?d=PKLYD8TQ
Just a notice:
Μην ανεβάζεις megaupload, γιατί μου έχει συμβεί αρκετές φορές εμένα προσωπικά να αλλάζει το αρχείο με ένα ίδιου ονόματος το οποίο είναι ιός. Είχα τραβήξει μεγάλο μπλέξιμο σε ένα φόρουμ γιατί δεν το κατέβασα να το δω...

1000 φορές http://mediafire.com/ , + οτι δεν χρειάζεται να περιμένεις για να κατεβάσεις το αρχείο...

Όσο για το παιχνίδι, ενδιαφέρον φαίνεται. Αν έχω χρόνο θα το κοιτάξω κάποια στηγμή.
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Το παιχνιδι σας..!

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Εγώ σου προτείνω hotfile (οχι επειδή είμαι Premium :P αλλά πιο καλό.!)

Και εγώ θα το κοιτάξω πιο πολύ όταν βρώ χρόνο. τώρα αμα θέλεις να μοιραστείς τον κώδικά σου δεν θα ελεγα και οχι... :D. για μερικές μικροδιορθώσεις επίσης...!
Απάντηση