Help! εγκατάσταση DJGPP σε Windows 7

Ζητήστε βοήθεια για θέματα υπολογιστών, προγραμμάτων, και λοιπά απο άλλους χρήστες
Απάντηση
astav
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 8:35 pm

Help! εγκατάσταση DJGPP σε Windows 7

Δημοσίευση από astav »

Τώρα μαθαίνω C++ και θέλω να γράφω και να τρέχω προγράμματα σε C++ για τον Πανελλήνιο διαγωνισμό. Προσπαθώ λοιπόν να εγκαταστήσω στο PC μου με windows 7 το DJGPP ακολούθώντας τις οδηγίες που δίνονται - δηλαδή κατέβασα και αποσυμπίεσα όλα τα τά zip αρχεία που αναφέρονται στη σελίδα του ΠΔΠ (μερικά σε νεότερες εκδόσεις αφού σε κανένα mirror δεν έβρισκα τις προτεινόμενες εκδόσεις) σε φακέλους μέσα σε φάκελο C:/DJGPP, και προσάρμοσα τα envirornment paths. Tρέχοντας όμως το go32-v2.exe (με αυτό υποτίθεται πως ελέγχω πόσο DPMI memory έχω) καθώς και το gcc και βγάζουν το μήνυμα "The version of this file is not compatible with the version of windows you are running. Check your computer system's information to see whether you need an X86 or x64 version of the program".
Συνεπώς, δεν είναι δυνατή η εγκατάστασή του στο μηχάνημά μου με αυτό Windows 7;
Αν είναι τι μπορώ να κάνω;
Αν δεν είναι, έχω και ένα laptop me Vista - εκεί είναι δυνατή η επιτυχής εγκατάστασή του εκεί; (κάπου είδα στις άπειρες σελίδες με οδηγίες που έχω διαβάσει πως τα Vista έχουν επίσης προβλήματα με το DJGPP)

Παρακαλώ, αναφέρετε αν οι λύσεις που προτείνετε είναι δοκιμασμένες ή εντάσσονται στην μέθοδο trial and error.
ευχαριστώ οποιαδήποτε προσπάθεια να βοηθήσετε
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: Help! εγκατάσταση DJGPP σε Windows 7

Δημοσίευση από feedWARd »

Μία λύση είναι να περάσεις την έκδοση του codeblocks που περιέχει τον gcc.
http://www.codeblocks.org/downloads/26
το αρχείο
codeblocks-13.12mingw-setup.exe

Νομίζω ότι παίζει ακόμα και σε Windows 8.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Help! DOS PROTECTED MODE INTERFACE σε Windows 7

Δημοσίευση από kernelpanic »

Λοιπόν, η σελίδα του pdp.gr που μιλάει για DJGPP θέλει οπωσδήποτε ανανέωση.
Αν θυμάμαι καλά το DJGPP είναι από τον καιρό του DOS, και γι'αυτό γκρινιάζει το win7.
Απλώς μην το κάνεις: Βάλε Dev-C++ που είναι ιδανικός(εύχρηστος) τρόπος να παίξεις με προγράμματα ενός αρχείου .cpp (δηλ αυτό που θες για το ΠΔΠ)
Spoiler: show
DPMI :o ffs
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση