οικιακός web server

Θέλετε βοήθεια για την αγορά ενός wireless access point ή δε ξέρετε πως να στήσετε το σπιτικό δίκτυο;
Συζητήστε τα πάντα γύρω από τον χώρο των servers και της δικτύωσης, ασύρματης και μη, εδώ
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

οικιακός web server

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Εδώ και αρκετό καιρό σκέφτομαι να κάνω εναν οικιακό web server...

Έχω ενα PC με XP, με μικρές δυνατότητες (ειναι 5 και μισο χρονών), και ένα μηχάνημα (15 χρονών), που τρέχει 98. Θέλω να μου προτείνετε τι να κάνω. Συμφέρει να βάλω μεγαλύτερα Windows στο παλιό?? Δυστιχώς για XP είναι δύσκολο γιατί έχει 128 + 64 mb ram άρα θα θέλει update.

Ακόμη και άν τελικά κάνω σέρβερ στα XP και να τρέχει όποτε χρησημοποιώ το PC για εκπαιδευτικούς σκοπούς (ή COD2 server) θέλω βοήθεια στο στήσιμο και στο port forwarding.
(Αν καταφέρω την θύρα 80 θα βρώ τρόπο και για το COD2).
Εκτός απο τα προγράμματα που χρειάζομαι (Apache κλπ.) τί άλλο χρειάζεται?
Έχω διαβάσει οτι γίνεται και με xampp. Βολεύει γιατί το έχω ήδη εγκατεστημένο.

Έχω το ρούτερ του conn-x, ένα wireless και ένα μή, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω port forwarding. Ξέρει κανείς γιατί?
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από chris »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε: Έχω το ρούτερ του conn-x, ένα wireless και ένα μή, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω port forwarding. Ξέρει κανείς γιατί?
Τι εννοείς δεν μπορείς να κάνεις port forwarding;

Κάποια άσχετα πράγματα που πρέπει να ξέρεις:
1) Ο ISP σου μπλοκάρει κάποια ports! Μπορείς όμως να το απενεργοποιήσεις online. (thanx stathis!)
2) Αν δοκιμάσεις να συνδεθείς στην εξωτερική σου IP μέσα από το δίκτυό σου μάντεψε που καταλήξεις: στο router, άσχετα με το portforwarding! Γιατί γίνεται αυτό ακόμα δεν κατάλαβα... (ξανά thanx stathis!)
3) Δες το no-ip! Πραγματικά φοβερή υπηρεσία. Είχα ένα καλό tutorial από ένα site να σου δώσω, αλλά πάει... :cry:

Θέλεις απαραίτητα COD2;
Βάλε linux στο παλιό μηχάνημα, συγκεκριμένα μια lightweight distro και έπειτα lampp (σαν το xampp) και θα είσαι έτοιμος πριν το καταλάβεις ενώ το μηχάνημα θα τρέχει σφαίρα. Εάν είσαι πιο θαρραλέος, δοκίμασε ubuntu server ή κάποια server τέλος πάντων. Αν είσαι τρελός βάλε arch (:O).
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Μμμ... Το πρόβλημα με το παλιό μηχάνημα ειναι οτι δεν έχει ethernet, και οπου ζηταω καρτα δικτύου με ethernet για windows 98 με κοιτάνε σαν να είμαι απο άλλον πλανήτη...

Φαντάζομαι αμα βάλω linux δεν θα έχω προβλημα με αυτό, ε?
Κατά τα άλλα:
1) Το είχα σκεφτεί οτι μπορεί να μου μπλοκάρει το ISP καποια ports αλλά τελικά βρήκα το πρόβλημα. Επειδή είχα αλλάξει πρόσφατα το modem και το άλλο που έβαλα είχε το ίδιο IP με αυτό που είχε το desktop PC μου, άλλαξε το δίκτυο απο 192.168.1.0 σε 192.168.2.0 και έδινα λάθος IP!! (μπορεί να το άλλαξα και μονος μου και να μην το θυμάμαι...) :lol:
2) Αυτό το κατάλαβα οταν έστησα το cod 2 server γιατι είχα ping 10 ενω με τον σερβερ στην πάτρα έχω ~ 35.
3) Πολύ καλό μάλλον θα το χρησημοποιήσω

COD 2 μπορώ να τρέχω απο τα XP όποτε θέλουμε να παίξουμε με την παρέα, αλλά παρόλα αυτά νομίζω (δεν ειμαι σίγουρος) οτι server μπορείς να κάνεις και απο LINUX... Not for sure :roll: ...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από kernelpanic »

Φαίνεται ότι υπάρχει συμβατή έκδοση για Lin.

Πόσους παίκτες σκέφτεσαι;

Το παλιό μηχάνημα τι επεξεργαστή έχει;
(Αν είναι κάτι καλύτερο από 400άρη Pentium 2, ίσως να έχεις πιθανότητες)
Αν θες να του βάλεις καλύτερα Win, βάλε 2000. Τουλάχιστον είναι ΝΤ :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Παικτες, δεν τραβάει και η συνδεσή μου πολλούς ετσι και αλλιώς, αλλα το μηχάνημα το παλιό δεν νομιζω να έχει πιθανότητες. Το θέμα του είναι οτι κάνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ θόρυβο.
Ο σκληρός του δίσκος είναι του 96 να φανταστείτε... (20 GB για την εποχή του ήταν πολλά), για την ακριβεια μιλάμε για 2 δισκους εναν 11 και εναν 20. Αφήστε που δεν ξέρω αν οι θύρες της μητρικής είναι PCI...
Μάλον τα όνειρα για web hosting καταρέουν προς το παρόν, αλλα τώρα πάλι μπαίνω στο ερώτημα: Ποδήλατο η PC?
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από chris »

αεροπλάνο :)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Εικόνα
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από kernelpanic »

Εικόνα
Εικόνα
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από pman »

Δεν κατάλαβα ακριβώς. Θες να επεκταθείς στο www? ή απλώς να φτιάξεις έναν τοπικό server στο υπολογιστή σου?
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:Δεν κατάλαβα ακριβώς. Θες να επεκταθείς στο www? ή απλώς να φτιάξεις έναν τοπικό server στο υπολογιστή σου?
να επεκταθεί στο w3 με χρήση του τοπικού αρχαίου υπολογιστή του.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από pman »

Εάν θες να κάνεις κάτι τέτοιο τότε καλό θα ήταν να σκεφτείς τα φωτοβολταικά.
Μετά θες να κάνεις και hosting και σε άλλους? Για δίσκο δεν υπάρχει πρόβλημα,αρκεί να έχεις μία θύρα usb και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και είσαι έτοιμος.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:Εάν θες να κάνεις κάτι τέτοιο τότε καλό θα ήταν να σκεφτείς τα φωτοβολταικά.
Μετά θες να κάνεις και hosting και σε άλλους? Για δίσκο δεν υπάρχει πρόβλημα,αρκεί να έχεις μία θύρα usb και έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο και είσαι έτοιμος.
usb 2.0 που σε τέτοια μηχανήματα σπάνια βρίσκεις.

ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΑ?! :shock:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από kernelpanic »

Σχεδόν όλες οι συσκευές USB 2 ελιναι συμβατλες προς τα πίσω, αν και μάλλον δεν έχει ΘΣΒ έτσι κι αλλιώς.

Μάλλον σκεφτόταν κάτι άλλο...Πού κολλάει ο εξωτερικός σκληρός;
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

kernelpanic έγραψε:Σχεδόν όλες οι συσκευές USB 2 ελιναι συμβατλες προς τα πίσω, αν και μάλλον δεν έχει ΘΣΒ έτσι κι αλλιώς.

Μάλλον σκεφτόταν κάτι άλλο...Πού κολλάει ο εξωτερικός σκληρός;
Ήθελα να πω ότι και USB εξωτερικό hdd/sdd να πάρει θα έχει ταχύτητα 1 bit / 2 seconds :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε: Ήθελα να πω ότι και USB εξωτερικό hdd/sdd να πάρει θα έχει ταχύτητα 1 bit / 2 seconds :lol:
Στον Σωτήρη αναφερόμουν :oops:

Αν θες κάτι που πραγματικά κολλάει, τσέκαρε [url=telnet://magic-1.org]αυτό[/url]
(Σύνδεση Telnet είναι, μη φοβάσαι)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Μετά από πολύ σαματά και έντερ όλη την ώρα ο Magic-1 καταλήγει με την εξής πληροφορία: I am sorry, but there is no free PTY left!

όου, φυσικά "Please disconnect your telnet client after you are done. Only one connection at a time is supported. "
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από kernelpanic »

Κάποτε είχα καταφέρει να κάνω login, και κάπου εκεί που περιπλανιόμουν στο σύστημα άρχισε να τα φτύνει :)

Απλώς σκέψου ότι τρέχει σε έναν homebrew επεξεργαστή με πάμπολα 74LSxx, και θα καταλάβεις :lol:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από thetrojan01 »

kernelpanic έγραψε:Κάποτε είχα καταφέρει να κάνω login, και κάπου εκεί που περιπλανιόμουν στο σύστημα άρχισε να τα φτύνει :)

Απλώς σκέψου ότι τρέχει σε έναν homebrew επεξεργαστή με πάμπολα 74LSxx, και θα καταλάβεις :lol:
ναι ναι, τον έχω δει! (youtube και σε μια άλλη σελίδα)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Θυρες USB εχει 2.
Όχι USB 2. Έχει 2 θύρες USB, που δεν ειναι 2, αλλά 1. Αν με καταλάβατε...
Οσο για τον εξωτερικό σκληρό δεν τον έχω δοκιμάσει στο παλιό μηχάνημα.
Οσο σκέφτομαι πως θα τρέχω απο LiveCD τα λίνουξ και θα έχω και έναν εξωτερικό δίσκο. μήπως δεν χρειάζομαι πλέον FANS??? Γιατι ακόμα και αυτοί κάνουν πολύ θόρυβο...

PS: Μόλις έτρεξα το παλιό μηχάνημα... Έχει πολύ γρήγορο επεξεργαστή για 98 οπότε θα τρέχει και μια διανομή λίνουξ. Αφού να φανταστείτε είναι πιό γρήγορος απο αυτόν που έχει XP, επειδη δεν είναι φορτομένος. Τελικά τον περισσότερο ήχο τον κάνει το τροφοδοτικό... Πράγματι είναι το τελευταίο κομμάτι του υπολογιστή που έχει αλλάξει. Δεν βλέπω τρόπο να σιγάσω αυτό το FAN, εκτός και αν αλλάξω το τροφοδτικό...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: οικιακός web server

Δημοσίευση από chris »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε:μήπως δεν χρειάζομαι πλέον FANS??? Γιατι ακόμα και αυτοί κάνουν πολύ θόρυβο...
όχι δεν νομίζω να χρειάζεται fans. ούτε οι τοστιέρες έχουν. :P
ΜΗΝ βγάλεις τα fans. :P
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση