Έχετε οικιακό δίκτυο;

Θέλετε βοήθεια για την αγορά ενός wireless access point ή δε ξέρετε πως να στήσετε το σπιτικό δίκτυο;
Συζητήστε τα πάντα γύρω από τον χώρο των servers και της δικτύωσης, ασύρματης και μη, εδώ
Απάντηση

Έχετε δίκτυο στο σπίτι σας, και αν ναι, με πόσα μέλη;

Όχι
1
4%
Ναι, με 1 PC
3
13%
Ναι, με 2 PC
8
33%
Ναι, με 3 PC
3
13%
Ναι, με 4 PC
2
8%
Ναι, με 5 PC
2
8%
Ναι, με πάνω απο 5 PC
5
21%
 
Σύνολο ψήφων: 24

stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από stathis »

Σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το thread, για να κάνω μια έρευνα, ή μάλλον δημοσκόπηση για τα σπιτικά δίκτυα.

Πείτε μας, έχετε εσείς δίκτυο στο σπίτι σας; Ακόμη κι αν αυτό αποτελείται από ένα Router κι ένα PC.

Επίσης, μπορείτε να μας πείτε για το πως χρησιμοποιείτε κάθε PC, τις χρήσεις τους, χαρακτηριστικά των συσκευών, των router, και λοιπά.


Εγώ θα ποστάρω σε λίγο, επειδή πρέπει να γράψω ολόκληρο άρθρο για να καλύψω πλήρως το δίκτυό μου. :lol:
userresu
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Τρί Δεκ 16, 2008 9:53 pm

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από userresu »

3 PC συνδέονται με ένα router στο υπόγειο με καλώδιο. 8-)
Artakserksis
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ Δεκ 15, 2008 3:02 pm

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από Artakserksis »

2PCs μέσω ενός router. Not much...yet. :)
Ξεκινόντας από του χρόνου που τελειώνω επιτέλους από μαθήματα σχεδιάζουμε να κάνουμε 19'' rack με τον Στάθη, αυτός με τα serverάκια του κι εγώ με τα συστήματα ήχου κι έτσι. :D
Εικόνα
soti19
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 1:30 am

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από soti19 »

Αν βγάλω τα VPN και τα ασύρματα Backbone...
έχουμε

-Μέσα στο rack (handmade...)
router linux με 3 ethernet ports (eth-net, eth-lan, eth-wan) και μια atheros mpci wi-fi
modem σε bridge mode συνδεδεμένο στο router (eth-net)
server linux (www, mysql, ftp klp...) (eth-lan)

-στο δωμάτιο
ένα wi-fi AP (eth-lan)
ένα laptop (eth-lan)

-στο μέσα δωμάτιο
ένα pc (eth-lan)

-στον 1ο οροφο
2 pc (eth-lan)

-στην ταράτσα
wi-fi router με 4 atheros mpci (eth-wan)

Εικόνα
Εικόνα
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από stathis »

Ώρα να ποστάρω και γω.

Για να δείτε το "χάρτη" του δικτύου, πατήστε εδώ.

Ας αρχίσουμε απ το Ίντερνετ προς τα μέσα.
Έχω μια γραμμή 24/1 Mbits, διαχειριζόμενη απο ένα Siemens ADSL2+ που υποστηρίζει και wifi.
Απ το router ξεκινά μια και μόνο ethernet, που πηγαίνει στη πρώτη πόρτα 8-port D-Link DES-1008D 100Mbit switch.

Στη δεύτερη πόρτα υπάρχει το Ethernet για τον υπολογιστή μου, τον Zeus, ο οποίος έχει CPU Core 2 Quad Q6600 @2.4GHz, 1,11TB συνολικό χώρο στους δίσκους χωρίς να συμπεριλάβω τους δικτυακούς (160GB 500GB 120GB 250GB 80GB), 2GB RAM 800MHz, και μια ATI HD2600 512MB κάρτα γραφικών όπου είναι συνδεδεμένες δύο οθόνες, δημιουργώντας ένα τεράστιο desktop.
Εδώ κάνω όλες τις εργασίες, δουλειές, κτλ. Επίσης τρέχει MySQL και Apache για δοκιμαστικούς σκοπούς, και πολύ συχνά θα αφήσω να τρέχουν 1-2 VMware's επειδή δοκιμάζω πράγματα.

Στη τρίτη πόρτα συνήθως συνδέω κάποιο απ' τα δύο Laptops, αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένο ένα Fujitsu-Siemens AMILO Li 1705 με Celeron, 512MB RAM, και 80GB δίσκο. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο, απλά μ' αυτό συνήθως βγαίνω με φίλους (Artakserksis, scorpions) για scanning οπότε προτίμησα κάτι φθηνό.

Πηγαίνοντας στη πόρτα 6, είναι ένα καλώδιο FTP (Foiled Twisted Pair), δηλαδή ενισχυμένο UTP 20Μέτρων που πηγαίνει στο μπαλκόνι του δευτέρου ορόφου όπου υπάρχει ένα Access Point που συνήθως χρησιμοποιώ σε Client Mode για να συνδέομαι σε γειτονικά δίκτυα, ή σε bridge mode για επέκταση της εμβέλειας του router. Έχω αλλάξει την Default κεραία του, που ήταν μόλις 1.5db με μια των 5db.

Στη πόρτα 7, υπάρχει συνδεδεμένος ο Osiris, ένας FreeBSD 7.0 server με P4 HT @2.8GHz, 1GB RAM 400MHz, και έναν 80άρη σκληρό. (Έχει και μια ATI Radeon 9200 SE, αλλά είναι server οπότε χρησιμοποιείται μόνο όταν έχει πρόβλημα). Αυτός τρέχει Lighttpd γιατί αρχίζω να εγκαταλείπω τον Apache επειδή έχει καταντήσει βαρύς, ProFTPd για FTP, Samba, MySQL, SMTP/POP3 mail services, και TorrentFlux. Επίσης τελεί ως εσωτερικό proxy μεσολαβώντας όταν θέλει κάποιος να μπει στο WWW του Zeus ή του Skynet, επειδή έχω μόνο μια εξωτερική IP. Εκτός των παραπάνω, βέβαια, χρησιμοποιείται για αυτοματοποιημένα backups του pdpforum, καθώς κι ενός άλλου forum μου.

Επίσης, στην πόρτα 8 του switch υπάρχει ο Skynet, ένας Windows Server 2003 SP2 στον οποίο αποθηκεύω αρχεία που δε χρησιμοποιώ συχνά, δοκιμάζω πράγματα όπως το Microsoft Exchange, VMware όταν είναι υπερφορτωμένος ο Zeus, και επίσης τρέχει Microsoft IIS6. Έχει έναν P4 @2.8GHz, 1GB RAM 333MHz, και δύο 120άρηδες δίσκους.

Τέλος, υπάρχει η αράχνη (Spider), ένα Acer του οποίου το ακριβές μοντέλο μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή, με έναν Intel Core 2 Duo @ 2.2GHz, 4GB RAM 533MHz, 250GB δίσκο. Συνδέεται απευθείας στο router με WI-FI. Τρέχει Windows Vista.
Artakserksis έγραψε:Ξεκινόντας από του χρόνου που τελειώνω επιτέλους από μαθήματα σχεδιάζουμε να κάνουμε 19'' rack με τον Στάθη, αυτός με τα serverάκια του κι εγώ με τα συστήματα ήχου κι έτσι. :D
Ανυπομονώ. 8-)
Άβαταρ μέλους
eparon
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 8:04 pm
Τοποθεσία: Patra
Επικοινωνία:

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από eparon »

Εμένα είναι απλό για την ώρα το δίκτυο. Το λαπτοπ, το pda και ένας VoIP ΑΤΑ Converter
Εικόνα
Εικόνα
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ναι, 2 PC + 1 ρουτερ ( του ΟΤΕ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται)...

Σύντομα ίσως βάλουμε μερικούς υπολογιστές σε ένα υπόγειο για επαγγελματική χρήση... εκεί και αν «πέσει» δίκτυο!!! Ο σερβερ θα γίνει: proxy, mail server, etc etc etc!!!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
ikaragkiozoglou
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Δεκ 17, 2008 5:19 pm

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από ikaragkiozoglou »

εγω σπίτι έχω
1)Intel Core 2 Quad Q6600 με NVIDIA 8600(νομίζω) 512mb Ram 4GB( σε λίγο θα την κάνω 8GB) και ένας 500GB δίσκος
2)Το Toshiba Tecra A4 με 1.5 GB RAM 80GB δίσκο
3)Το Toshiba Tecra A3 με 768 ΜΒ Ram και 40GB Δίσκο

το router του ΟΤΕ και είμε power! :D

και σκέφτομαι να μπώ στο AWMN. :?:

Aλλα τα καλά τα έχω στο γραφείο των γονιών μου:)
Άβαταρ μέλους
costas
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Φεβ 02, 2009 7:13 pm

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από costas »

3 pc με ένα routeraki... αν κ τα 2 δν την παλεύουν με τπτ... :lol: :lol:
Costas
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Έχετε οικιακό δίκτυο;

Δημοσίευση από chris »

Ένα απλό δίκτυο με 2 pc και ένα modem/router
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση