Tutorials on Electronics

Συζήτηση περί του hardware των υπολογιστών και όχι μόνο. Overclocking, ερωτήσεις για κάρτες, επεξεργαστές, κτλ.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδη, αγόρι μου, kernelpanic και οι λοιποί ενδιαφερόμενοι, τρίψτε τα χεράκια σας!!!
Ένα λινκάκι δύο λινκάκια που ανακάλυψα με tutorials and stuff:

http://www.electronics-lab.com/
http://www.allaboutcircuits.com/
:D Ελίζω να μάθουμε κάτι από αυτά! Όποιος άλλος βρει τίποτα πραγματικά ενδιαφέρον και καθοδηγητικό, ας το ποστάρει!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Τι κάνεις ρε πούστη Τρόγιαν ! Διακοπές είμαι !!!!! Θα τις φάω εδώ πέρα , στα σάιτ σου .
Λοιπόν , αρχικά έχω να πω ότι έχω ακούσει καλές κριτικές για το << Βασική ηλεκτρονική >> του Malvino . Εγώ σκέφτομαι πρώτα να διαβάσω basic electricity ( Ηλεκτρισμός και μαγνητισμός ( μετάφραση , όχι αστεία ) ) του Gussow Milton , για να καταλάβω ένα δυό πράγματα , αλλά από ό,τι είδα, κι ο Malvino κάνει μια εισαγωγή .
Αυτά για αρχή και βλέπουμε .
Α , έχω συζητήσει και με ηλεκτρονικούς , με λένε << Θα μάθεις μόνο αν ξοδέψεις λεφτά να αγοράσεις κάρτες και τέτοια και να μάθεις >> :shock: . Περί των 120 ευρώ ! Οπότε προτιμώ να πάρω την θεωρητική ( πολύ πολύ πολύ θεωρητική ) κατάρτιση και μετά να ξοδέψω τα λεφτά των συναυλιών μου !
Αυτά από εμένα .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε:Τι κάνεις ρε πούστη Τρόγιαν ! Διακοπές είμαι !!!!! Θα τις φάω εδώ πέρα , στα σάιτ σου .
Λοιπόν , αρχικά έχω να πω ότι έχω ακούσει καλές κριτικές για το << Βασική ηλεκτρονική >> του Malvino . Εγώ σκέφτομαι πρώτα να διαβάσω basic electricity ( Ηλεκτρισμός και μαγνητισμός ( μετάφραση , όχι αστεία ) ) του Gussow Milton , για να καταλάβω ένα δυό πράγματα , αλλά από ό,τι είδα, κι ο Malvino κάνει μια εισαγωγή .
Αυτά για αρχή και βλέπουμε .
Α , έχω συζητήσει και με ηλεκτρονικούς , με λένε << Θα μάθεις μόνο αν ξοδέψεις λεφτά να αγοράσεις κάρτες και τέτοια και να μάθεις >> :shock: . Περί των 120 ευρώ ! Οπότε προτιμώ να πάρω την θεωρητική ( πολύ πολύ πολύ θεωρητική ) κατάρτιση και μετά να ξοδέψω τα λεφτά των συναυλιών μου !
Αυτά από εμένα .
λολ θα κοιτάξω κι εγώ να ξεθάψω όλα τα βιβλία του πατέρα μου... και να αποφασίσω να τα διαβάσω (αφού πρώτα τα βάλω σε μια σειρά)...

Μου φαίνεται ότι μόνο και μόνο η ταξινόμησή τους με βάση το "με ποιο θα ήταν καλύτερα να αρχίσω / συνεχίσω" θα μου πάρει Θ(Ν^2) xD
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
Κηπουρίδης
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: Παρ Φεβ 05, 2010 5:05 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από Κηπουρίδης »

Ω ( Ν ^ 3 ) φίλε μου ( τι τα έμαθα από το introduction to algorithms , πρέπει να το πω , γιατί δεν με βλέπω να χρησιμεύει πουθενά αλλού !!! ) .
Ο μπαμπάς πληροφορικοτέτοιος είναι ρε , σωστά . Άντε , άντε μάθε τίποτα , άντε να μην καθόμαστε !
Στο θέμα , το ολ αμπάουτ σίρκουιτς φαίνεται πολύ σωστό ρε φίλε . Η δομή του τουλάχιστον είναι << Σε ξεκινάω από το τίποτα και σε μαθαίνω , κι ας είσαι καθυστερημένο >> . Ακριβώς αυτό που ήθελα δηλαδή ! Το άλλο δεν το πολυείδα ακόμα .
Άκυρο , και το ελεκτρόνικ λαμπ , στο σέξιον άρτικλς , τα έχει πολύ οργανωμένα . Έχει μέχρι και << Άρτικλς στα Ελληνικά >> !!!!! .
Μπράβο ρε Τρόγιαν , σκίζεις .
Λύσεις θεμάτων ΠΔΠ: https://pdp-archive.github.io/
Μπούσουλας διαβάσματος ΠΔΠ: http://snf-800715.vm.okeanos.grnet.gr/PDP/
Tutorials: https://kallinikos.github.io/
Επίσημο forum ΠΔΠ: https://www.pdpforum.eu.org/forum/
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από pman »

Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε? Γιατί απλά δεν διαβάζετε ένα βιβλίο φυσικής που τα λέει αυτά?
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από chris »

sotiris έγραψε:Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε? Γιατί απλά δεν διαβάζετε ένα βιβλίο φυσικής που τα λέει αυτά?
Γιατί δεν τα λέει αυτά. Κυκλώματα, πως να φτιάξεις το δικό σου gps, κτλ.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:
sotiris έγραψε:Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε? Γιατί απλά δεν διαβάζετε ένα βιβλίο φυσικής που τα λέει αυτά?
Γιατί δεν τα λέει αυτά. Κυκλώματα, πως να φτιάξεις το δικό σου gps, κτλ.
και τα βιβλία φυσικής δε νομίζω να ασχολούνται με ημιαγωγά στοιχεία.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Κηπουρίδης έγραψε: Ο μπαμπάς πληροφορικοτέτοιος είναι ρε , σωστά .
Καμία σχέση! :lol: Ηλεκτρονικά έκανε παλιά, δε θυμάται απολύτως τίποτα τώρα :lol:


Εγώ άρχισα να διαβάζω το allaboutcircuits. ΜΑΜΑΕΙ!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από pman »

chris έγραψε:
sotiris έγραψε:Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε? Γιατί απλά δεν διαβάζετε ένα βιβλίο φυσικής που τα λέει αυτά?
Γιατί δεν τα λέει αυτά. Κυκλώματα, πως να φτιάξεις το δικό σου gps, κτλ.
Ναι αλλά τέτοια πράγματα είναι πολύ προχωρημένα. Καταρχάς χρειάζεσαι υλικά και για να βρεις τέτοια υλικά χρειάζεσαι πολλά λεφτά + πολύ χρόνο. Εάν ενδιαφέρεστε τόσο πολύ γιαυτά καλύτερα να ασχοληθείτε όταν θα είστε στο πανεπιστήμιο,τώρα δεν έχει πολύ νόημα. Και εγώ θέλω να ασχοληθώ με αυτά αλλά από την στιγμή που δεν έχω τα υλικά δεν έχει νόημα. Να ασχοληθείς τώρα με την θεωρία εντάξει τότε.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από pman »

Βρήκα αυτό όποιος ενδιαφέρετε ας το κοιτάξει , μιλάει για το πως να φτιάξεις ένα ρολόι
http://electronics.howstuffworks.com/ga ... -clock.htm
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:
chris έγραψε:
sotiris έγραψε:Τι ακριβώς θέλετε να μάθετε? Γιατί απλά δεν διαβάζετε ένα βιβλίο φυσικής που τα λέει αυτά?
Γιατί δεν τα λέει αυτά. Κυκλώματα, πως να φτιάξεις το δικό σου gps, κτλ.
Ναι αλλά τέτοια πράγματα είναι πολύ προχωρημένα. Καταρχάς χρειάζεσαι υλικά και για να βρεις τέτοια υλικά χρειάζεσαι πολλά λεφτά + πολύ χρόνο. Εάν ενδιαφέρεστε τόσο πολύ γιαυτά καλύτερα να ασχοληθείτε όταν θα είστε στο πανεπιστήμιο,τώρα δεν έχει πολύ νόημα. Και εγώ θέλω να ασχοληθώ με αυτά αλλά από την στιγμή που δεν έχω τα υλικά δεν έχει νόημα. Να ασχοληθείς τώρα με την θεωρία εντάξει τότε.
Φαντάσου όταν ήθελες να αρχίσεις να ασχολείσαι με τον προγραμματισμό να στο έλεγε κάποιος αυτό και ούτε ΠΔΠ ούτε Dijkstra ούτε τίποτα! :lol:

Εγώ πάντως θα προσπαθήσω, έτσι, για χόμπυ... :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από pman »

Μα και εγώ θα προσπαθήσω(έχω ήδη αρχίσει). Αλλά Λουκά δεν είναι το ίδιο,εδώ μιλάμε για μηχανήματα και όχι για υπολογιστή όπου κατεβάζεις έναν compiler και προγραμματίζεις άμεσα.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

sotiris έγραψε:Μα και εγώ θα προσπαθήσω(έχω ήδη αρχίσει). Αλλά Λουκά δεν είναι το ίδιο,εδώ μιλάμε για μηχανήματα και όχι για υπολογιστή όπου κατεβάζεις έναν compiler και προγραμματίζεις άμεσα.
ok, αν αναφέρεσαι για τα ηλ. εξαρτήματα... ε, εντάξει, τα ηλεκτρολογικά/ηλεκτρονια μέρη συνήθως δεν είναι τόσο ακριβά, πόσο μάλλον αν έχεις βρει και καλό κατάστημα. Για τις πλακέτες και πόσο κάνει το διάλυμα και τα υλικά να φτιάξεις μια ολο-δική σου, δε ξέρω, αλλά δε φαντάζομαι να είναι και πανάκριβα... :|
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε:Για τις πλακέτες και πόσο κάνει το διάλυμα και τα υλικά να φτιάξεις μια ολο-δική σου, δε ξέρω, αλλά δε φαντάζομαι να είναι και πανάκριβα... :|
Δε χρειάζεσαι πλακέτα
http://en.wikipedia.org/wiki/Breadboard
ούτε καν hardware.
http://www.ni.com/multisim/

Αν θες ολοδική σου πλακέτα πάλι, χρειάζεσαι
  • άγραφη πλακέτα με φωτοευαίσθητη επίστρωση, ή άγραφη πλακέτα με spray φωτοευαίσθητης επίστρωσης
  • υπεριώδη λάμπα, κατάλληλη για την πλακέτα(ρώτα τον πωλητή)
  • διαφάνειες για μηχανή προβολής(ρώτα με τι τυπώνονται προτού τις αγοράσεις, λογικά πάντως φτάνει ένα μαρκαδοράκι για CD)
  • χημικά για να εμφανίσεις την πλακέτα
  • μια γόμα για να αφαιρέσεις την επίστρωση
  • ένα χάρτινο κουτί για να βάλεις λάμπα, διαφάνεια και πλακέτα
  • ένα πλαστικό τάπερ που θα θυσιάσεις για την εμφάνιση
Και τι κάνεις με αυτά:
  • 1)Σχεδιάζεις το κύκλωμα, παίρνεις μέτρα για τα εξαρτήματα. Δε θες να το σχεδιάσεις και μετά να δεις το λάθος σου :)
    2)Ζωγραφίζεις-τυπώνεις τους διαδρόμους πάνω στη διαφάνεια.(το αρνητικό ή το θετικό τους, ανάλογα πάντα με την επίστρωση)
    3)Βάζεις τη διαφάνεια πάνω στην πλακέτα(έτσι ώστε η άγραφη πλευρά της διαφάνειας να ακουμπάει στη φωτοευαίσθητη επίστρωση)και τα βάζεις μέσα στο κουτί
    4) Βρίσκεις τρόπο να στερεώσεις τη λάμπα μέσα στο κουτί, έτσι ώστε να φωτίζει την πλακέτα, να παίρνει ρεύμα, και να μη σου τηγανίζει τα μάτια(γιατί το θέλαμε το κουτί νομίζεις;)
    5)Άναψε τη λάμπα και περίμενε κάμοση ώρα(ρώτα τον πωλητή, είπαμε)
    6)Εμφάνισε την πλακέτα σαν να ήταν φωτογραφία(είπαμε τι κάνεις για να μάθεις λεπτομέρειες)
    7)Βγάλε τα υπολείμματα της φωτοευαίσθητης επίστρωσης με μια γόμα
    8)Πέρνα και την πλακέτα με κάποιο διάφανο βερνίκι για εφέ και για να μη σου γδαρθούν οι γραμμές
ΥΓ:
Δε θυμάμαι πόσο έκαναν, αλλά τον εξοπλισμό τον παίρνεις μία φορά :)

ΥΓ2:
Δε θυμαμαι αρκετές λεπτομέρειες, η τελευταία φορά που έκανα κάτι τέτοιο ήταν πριν από 3-4 χρόνια.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Όταν έλεγα πλακέτα εννοούσα breadboard :P
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε:Για τις πλακέτες και πόσο κάνει το διάλυμα και τα υλικά να φτιάξεις μια ολο-δική σου, δε ξέρω, αλλά δε φαντάζομαι να είναι και πανάκριβα... :|
Για μπρέντμπορντ χρειάζεσαι χαρτόνι και αλουμινόχαρτο σε στυλ Φωτεινός Παντογνώστης ;)
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από thetrojan01 »

kernelpanic έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:Για τις πλακέτες και πόσο κάνει το διάλυμα και τα υλικά να φτιάξεις μια ολο-δική σου, δε ξέρω, αλλά δε φαντάζομαι να είναι και πανάκριβα... :|
Για μπρέντμπορντ χρειάζεσαι χαρτόνι και αλουμινόχαρτο σε στυλ Φωτεινός Παντογνώστης ;)
ουψ, όντως,
1) δεν εννοούσα μπρεντμπορντ
2) πρέπει να αρχίσω να βλέπω ψυχίατρο... :oops: :oops:

ΥΓ. χαρτόνι και αλουμινόχαρτο; :shock:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε: χαρτόνι και αλουμινόχαρτο;
Θα σου βγάλει τη ψυχή και θα θέλει συνεχείς μικροδιορθώσεις αλλά γίνεται.
Απλώς φτιάχνεις ευθύγραμμα ελάσματα κι τα συνδέεις μεταξύ τους αν θες, και τα κολλάς στο χαρτόνι με κάποιον βολικό τρόπο.
Μη το κάνεις αν έχεις ακόμη κάποιο κομμάτι ψυχής να περισώσεις, πάντως. Βρες ένα έτοιμο.

Να κι ένα απίστευτο tutorial που μπορείς να κοιτάξεις αν έχεις χαλασμένα καλώδια φλόπι/IDE:
http://www.instructables.com/id/Make-a- ... readboard/
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από pman »

Παιδιά μία ερώτηση πως θα προγραμματίσετε αυτό που φτιάχνετε?
Π.χ. ένας φακός δεν χρειάζεται προγραμματισμό , θέλει απλά έναν διακόπτη , μία λάμπα/LED καλώδια και έτοιμο. Κάτι ποιο σύνθετο πως θα εκανε ότι θέλετε?
Έχω μπερδευτεί. Π.χ εγώ χρησιμοποιώ Arduino και Lego Mindstorms. Στο Arduino παρέχεται ο "εγκέφαλος" του ρομπότ όπου μπορώ να γράφω τις εντολές σε γλώσσα παρόμοια με την C .
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Tutorials on Electronics

Δημοσίευση από kernelpanic »

sotiris έγραψε:Κάτι ποιο σύνθετο πως θα εκανε ότι θέλετε?
Θες μια μορφή υπολογιστή, οπότε είτε
  • 1)τον φτιάχνεις με τσιπάκια CPU,(EP)ROM,RAM,κτλ.
    2)είτε με έναν μικροελεγκτή, που ουσιαστικά είναι αυτό που είπα πριν, αλλά πακεταρισμένο σε ένα μόνο τσιπάκι.
Τώρα, πώς φορτώνεις πρόγραμμα:

Παίρνεις τον αντικειμενικό(object)κώδικα και
  • 1)τον γράφεις κατευθείαν στo ρομάκι με κάποιο δικό σου/αλλουνού/έτοιμο κύκλωμα,
    2)ή προγραμματίζεις τον μικροελεγκτή, επίσης με κάποιο δικό σου/αλλουνού/έτοιμο κύκλωμα.
Τώρα όσον αφορά τον προγραμματισμό..

Αν είσαι τυχερός, υπάρχει μεταγλωττιστής για την αρχιτεκτονική/γλώσσα που έχεις.
Αν είσαι άτυχος, και πάλι υπάρχει συμβολομεταφραστής για την αρχιτεκτονική που έχεις.
Αν είσαι ανώμαλος, γράφεις τον κώδικα μηχανής κατευθείαν.

Αλλά αν πας σε μικροελεγκτές, τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ από όλες τις απόψεις... ένα Arduino είναι μάλλον ισχυρότερο και σίγουρα αρκετό.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση