Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Γενική συζήτηση περί software. Ανακοινώσεις νέων εκδόσεων προγραμμάτων, reviews, συζητήσεις για διάφορα προγράμματα κ.α.
Απαγορεύεται η παράνομη ανταλλαγή προγραμμάτων και αρχείων.
Απάντηση
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από chris »

Αρχικά θέλω να καταθέσω την εμπειρία μου:
Linux = productivity?
Το τελευταίο 4ήμερο-χαβαλέ + τις 2 προηγούμενες ημέρες δεν χρησιμοποίησα καθόλου windows. (Συνήθως είμαι 80% windows 20% linux). Για να συντομεύω, αυτό που παρατήρησα είναι ότι μέσα στο τετραήμερο έγραψα πάνω από 1000 γραμμές κώδικα (ναι είναι λίγο ηλίθιος τρόπος μέτρησης), σε τρομερό χρόνο. (από τις οποίες 1000 γραμμές οι 200 είναι ένα scriptάκι* php που μετράει πόσες γραμμές κώδικα έχω γράψει :P). Επίσης βρήκα τον προγραμματισμό 10 φορές πιο ενδιαφέρον από ότι συνήθως. Γενικώς ήταν ένα πολύ παραγωγικό και εκπαιδευτικό τετραήμερο. (Μισοέμαθα και assembly και bash) Είναι ιδέα μου, ή τα linux (ναι ΤΑ) με κάποιον τρόπο κάνουν τον προγραμματισμό να φένεται πιο geeky και ελκυστικό; Είναι το περιβάλλον, η φήμη τους, ο emacs ή τα εργαλεία;

Και φτάνω στο ερώτημα/στατιστική έρευνα:
Σε ποιό λειτουργικό προτειματε να προγραμματίζετε και γιατί;


*Αυτήν την στιγμή το super - scriptάκι διαβάζει από ένα .config τις παραμέτρους της μέτρησης και ψάχνει φακέλους αναδρομικά για αρχεία με συγκεκριμένες καταλήξεις. Επίσης δέχεται ονόματα φακέλων / αρχείων που δεν θα ψαχτούν / μετρηθούν (πχ. φακέλους με κώδικα άλλων, όπως jquery, tinyxml, tinyMCE κτλ.). Τα αποτελέσματα τα αποθηκεύει σε αρχείο html (έχει και όμορφο CSS styling!) και σε ένα .txt γράφει αναλυτικά αριθμό γραμμών σε κάθε αρχείο. Παίζει να το ανεβάσω κάπου αυτό, αν το χρειάζεται κανένας ας μου πει ;) Βέβαια σε bash θα ήταν πιο ωραίο, άλλα τεσπα.


edit: γκρρρρ, μόλις ανακάλυψα αυτό: http://cloc.sourceforge.net/. RAUS.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Σε ποιό λειτουργικό προτειματε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Μμμμμ ενδιαφέρον ερώτηση....

Εγώ προτιμώ να προγραμματίζω σε Mac OS X Snow Leopard... Την έχω καταβρεί με το xCode Για περισσότερες πληροφορίες: xCode
.... Ένας IDE είναι... αλλα τι ide... :P

Σαν δεύτερη προτιμιση έχω τα Windows... Ναι ξέρω θα με πείτε μαζόχα... το πιο "ανάπηρο" λειτουργικό σύστημα... Βασικά προτιμώ windows γιατι το Microsoft Visual Studio κάνει καλή δουλεία...! Αν και τώρα τελευταία τα γράφω και τα κάνω compile μέσω mingw.

Το linux χρόνια τώρα δεν μου καθότανε καλα.... Κατι, κατι.....! με το που βγήκε ο Ubuntους 10.10 αρχίζω να αναγνωρίζω την καλή δουλεία.... Τα είχα βάλει πριν λίγο καιρό αλλα παίχτηκε μαλ@... και έκανα format και ποιος τα ξαναπερνάει παλι...

Τελος, θέλω να πώ πως έχεις απόλυτο δικαιο... Και εγώ όταν κάθομαι στα Windows, με πιάνει μια βαρεμάρα, ενα κάτι... Ενώ όταν έμπενα-μπένω στα linux ή στο mac, που κάθομαι πολύ πιο συχνά, υπάρχει μια έντονη διάθεση για γράψιμο...
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ναι... το cloc :P

Εγώ προτιμώ Λίνουξ γιατί:
1) Αυτό είναι το λειτουργικό που χρησιμοποιώ
2) Δε χρειάζεται για νέους διερμηνείς / μεταγλωττιστές να ανοίγω τριακόσια setup.msi
3) Παρέχει κορυφαία εργαλεία για (μικρο)διορθώσεις κώδικα, και, φυσικά, εργαλεία που προσφέρουν εύρεση και αντικατάσταση κειμένου με χρήση Regular Expressions.
4) Δύο Λέξεις: GNU Binutils.

Ως περιβάλλον:
Για μικρού μέχρι μεσαίου μεγέθους έργα: gvim

Για μεγαλούτσικα:
QT-Creator
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Σε ποιό λειτουργικό προτειματε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από chris »

@zaxeilasfc:
Όντως το Visual Studio (ειδικά το 2010) είναι πολυ καλό. Τελευταία προσπαθώ να αρχίσω να χρησιμοποιώ Eclipse και QT. Και ναι και εγώ το ρεκόρ αυτό το έσπασα με ubuntu 10.10 (πριν είχα Debian).

Ως περιβάλλον παραπάνω εννούσα όχι μόνο το IDE αλλά γενικά το λειτουργικό και τα εργαλεία που προσφέρει. Πάντως από IDE/μεταγλωτιστές/κειμενογράφους/εργαλεία:

Για μικρά project:
Κλασσικά GCC + gdb και gedit (ολέ :P)/Anjuta/Kate ή Bluefish, εξαρτάται κυρίως από την γλώσσα.

Για μεγάλα project:
Αν ανπτύσσω κάτι που χρειάζεται απλό GUI προσπαθώ να αποφεύγω τις desktop εφαρμογές και χρησιμοποιώ html/css/js-jquery-ajax/php/SQL και καταλήγω στο Kate ή Bluefish μαζί με chrome. Αλλιώς QT ή eclipse.

Και για άλλη μια φορά με πρόλαβαν, υπάρχουν δεκάδες εργαλεία που μετράνε γραμμές κώδικα :(.

Επίσης, KDE sucks.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από pman »

Εμένα μου αρέσουν και τα Windows και τα Linux για συγγραφή κώδικα. Στα windows περί IDE χρησιμοποιώ Dev-C++ και Macromedia Flash 8 και στα Linux μονάχα gcc/g++ , javac και ίσως και καμιά φορά και Netbeans.
Στο Ubuntu θα συμφωνήσω και εγώ , όντως σου δίνει περισσότερη όρεξη να γράφεις κώδικα. Ίσως μάλλον λόγω διαφορετικού περιβάλλοντος γραφικών σε σύγκριση με τα Windows.
Spoiler: show
//Begin Offtopic
Τέλος μίας και αναφερόμαστε σε λειτουργικά. Στα Windows είχα στήσει έναν web-server με το XAMPP και δεν είχα κανένα πρόβλημα για να έχω πρόσβαση στους φακέλους μου, όμως στα Linux εγκατέστησα το XAMPP έτρεχε το localhost κανονικά αλλά δεν μπορούσα να έχω πρόσβαση στους φακέλους. Αυτό πως λύνεται?
//End Offtopic
ΥΓ
Τα Mac μία φορά τα δοκίμασα για πρώτη μου φορά από το λάπτοπ του Κηπουρίδη. Ωραία μου φάνηκαν! Το μόνο κακό ήταν ότι δεν ήξερα πως να δημιουργήσω καινούργια αρχεία (έτσι ώστε να γράψω και λίγο κώδικα για να δω πως τα τρέχει) + λιγάκι το ποντίκι με δυσκόλευε στην κίνηση του.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

Ναι παιδιά, αν και δεν έχω δοκιμάσει MAC σε προγραμματισμό δεν μπορώ να έχω γνώμη αλλά και εγώ χρησιμοποιώ το Visual Studio αρκετά γιατί κάνω κατα καιρούς κάποια project σε DirectX οπότε δεν έχω άλλη επιλογή αν και κατα τα άλλα όντως τα Windows είναι μια μπαρούφα σε σχέση με LINUX...
Τα ubuntu 10 κάνουν φοβερή δουλειά, ειδικά γιατί βολεύουν υπερβολικά στα αργά συστήματα σαν το δικό μου, αλλά για καθημερινή χρήση πάλι XP γιατί έχω συνηθίσει εδώ και 8 χρόνια.
Με άλλα λόγια χρησιμοποιώ ~ 75% WindowsXP και ~25% Ubuntu στην καθημερινώτητα αλλα για προγραμματισμό είμαι 50-50...
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από chris »

sotiris έγραψε:
Spoiler: show
//Begin Offtopic
Τέλος μίας και αναφερόμαστε σε λειτουργικά. Στα Windows είχα στήσει έναν web-server με το XAMPP και δεν είχα κανένα πρόβλημα για να έχω πρόσβαση στους φακέλους μου, όμως στα Linux εγκατέστησα το XAMPP έτρεχε το localhost κανονικά αλλά δεν μπορούσα να έχω πρόσβαση στους φακέλους. Αυτό πως λύνεται?
//End Offtopic
Κάνε ls -l στον φάκελο, θα δεις πως (λογικά) μπορείς μόνο να διαβάσεις. Κάνε chmod αν θες, αν και προσωπικά κρατάω τις σελίδες μου σε άλλο φάκελο, και έχω ένα bash scriptάκι που το εκτελώ με sudo και αντιγράφει τα αρχεία από εκείνον τον φάκελο στον htdocs.
sotiris έγραψε:Τα Mac μία φορά τα δοκίμασα για πρώτη μου φορά από το λάπτοπ του Κηπουρίδη. Ωραία μου φάνηκαν! Το μόνο κακό ήταν ότι δεν ήξερα πως να δημιουργήσω καινούργια αρχεία (έτσι ώστε να γράψω και λίγο κώδικα για να δω πως τα τρέχει) + λιγάκι το ποντίκι με δυσκόλευε στην κίνηση του.
Κατα τα άλλα ωραία όμως; :P
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Spoiler: show
Σ'βαλα msn.
Sotiri λογικό αυτό που λες γιατί θέλουν λιγο ψαξιμο..... το ποντίκι τα σπάει... με την πρώτη ευκαιρία ψάξτο λίγο παραπάνω ή ρώτα κάποιον που να γνωρίζει πολλά.... στη διαθεσή σου είμαι οτι θες.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από stathis »

Windows. Γιατί αυτά με βολεύουν. Γενικότερα ασχολούμαι με platform independent stuff, όπως κάποιο ξέρετε, php etc.

Τις λίγες φορές που χρειάζομαι κάτι σε exe καταφεύγω είτε σε Delphi 7 (FUCK YEAH, WIN32) ή VS2010 C#. Αναλόγως τη περίπτωση, ένα απ' τα δύο πάντα θα μου κάνει τη δουλειά μου.

Editors: αν και δε γράφω συχνά C/C++ έχω να δηλώσω πως Dev sucks, also netbeans sucks, eclipse is huge αλλά αν έγραφα java νομίζω θα ήταν ιδανικό. Τελικά Notepad++.

Operating system of choice: Windows Server latest version με όλες τις μ@λακίες των Windows 7 επάνω, aero etc. Γιατί απλά μπορώ να έχω τον υπολογιστή μου ανοιχτό για κάνα μήνα, και θα κάνω reboot μόνο για κάνα update - απ' αυτά που αν θέλω το κάνω postpone ή απλά αφήνω το παραθυράκι ανοιχτό. Critical updates που με κάνουν forced reboot αν δεν το κάνω postpone μου χουν τύχει ελάχιστα. Linux τρέχω στον vps server και freebsd στον local server.

PS: Ο προγραμματισμός δεν είναι η μοναδική μου ασχολία. Επίσης, μη μου πει κάποιος κάνε dual boot ή βάλε linux, του 'χω κόψει τις τριχούλες της μύτης. bb.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

stathis έγραψε:PS: Ο προγραμματισμός δεν είναι η μοναδική μου ασχολία. Επίσης, μη μου πει κάποιος κάνε dual boot ή βάλε linux, του 'χω κόψει τις τριχούλες της μύτης. bb.
Θύμησέ μου να στο πω αν ποτέ χρειαστώ περιποίηση στην άκρη της ρινικής μου κοιλότητας...
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

stathis έγραψε:PS: Ο προγραμματισμός δεν είναι η μοναδική μου ασχολία.
orly?
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από kernelpanic »

thetrojan01 έγραψε:
stathis έγραψε:PS: Ο προγραμματισμός δεν είναι η μοναδική μου ασχολία.
orly?
[url=http://www.(poutso)ladopano.gr/]srsly.[/url]
Ελπίζω να κοιμάμαι τώρα, το καλό που σας θέλω. :shock:
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
dimos
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2011 6:02 pm
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από dimos »

chris έγραψε:Είναι ιδέα μου, ή τα linux (ναι ΤΑ) με κάποιον τρόπο κάνουν τον προγραμματισμό να φένεται πιο geeky και ελκυστικό; Είναι το περιβάλλον, η φήμη τους, ο emacs ή τα εργαλεία;
Μπορείς να το πεις και αυτό αν συγκρίνουμε τα 2 συστήματα(Windows-Linux) με αυτό τον τρόπο:
Το σύστημα των windows δουλεύει αυτό για εσένα.Ενώ σε ένα σύστημα Linux δουλεύεις εσύ για αυτό! :)
chris έγραψε:Και φτάνω στο ερώτημα/στατιστική έρευνα:
Σε ποιό λειτουργικό προτειματε να προγραμματίζετε και γιατί;
Εγώ προγραμματίζω μόνο σε Linux.Γενικώς χρησιμοποιώ μόνο Linux για όλες μου τις δουλειές.(Ναι δεν έχω Windows).Για C ή και άλλες γλώσσες χρησιμοποιώ πάντα:
Επεξεργαστής κειμένου: Vim ή Geany
Και compiler: gcc
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από stathis »

kernelpanic έγραψε:
thetrojan01 έγραψε:
stathis έγραψε:PS: Ο προγραμματισμός δεν είναι η μοναδική μου ασχολία.
orly?
srsly.
Ελπίζω να κοιμάμαι τώρα, το καλό που σας θέλω. :shock:
FUCK YOU- μη δημιουργείς άσκοπα backlinks σε άλλους! :D
(προς αποφυγήν παρεξήγησης: δεν είναι δικό μου εκείνο το σάιτ, το διαφημίζω απλά, είναι η δουλειά μου)
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σε ποιο λειτουργικό προτιμάτε να προγραμματίζετε;

Δημοσίευση από kernelpanic »

Θα πρέπει να παραφράσω το μεγάλο λαϊκό αοιδό για να σου απαντήσω:
Δε με νοιάζει το πανί,
δε με νοιάζει και το λάδι,
αρκεί που ό,τι γράφω εδώ
αλλάζει κάθε βράδυ!
topic derailment...me gusta.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση