[Help]Σχετικά με τον διαγωνισμό.

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Απάντηση
ellinaras007
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2011 2:52 pm

[Help]Σχετικά με τον διαγωνισμό.

Δημοσίευση από ellinaras007 »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος εδώ και θέλω λιγο την βοήθειά σας. Είμαι 17 ετών (14/01/1994) Και θέλω να μάθω τη χρειάζετε να ξέρω για να λάβω μέρος στον διαγωνισμό. Επεισεις θα ήθελα να μου πείτε από μπορώ να τα μάθω αυτα.(βοηθηματα για να αγοράσω και τα σχετικά/Πια προγράματα πρεπει να εχω κτλ.) Επειδει εχω μεγάλη λατρεία για τους υπολογιστες και θέλω να ακολουθισω Προγραμματιστής Υπολογιστών και τετοια, θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου δώσετε κάποιες απαντισης. Δεν εχω πρόβλημα αν δεν λάβω μερος απλα θα ήθελα να αρχίσω να ασχολούμε πολύ.(να κανω ετσι κανένα παιχνιδακι*απλο και επειτα σε κατι πιο δυσκολο/Καπιο προγραματακι και τα σχετικα*Πυστευω να καταλάβατε) !!! Ευχαριστώ πολύ που διαβάσατε το topic μου. Περιμένω τις απαντίσεις σας.!
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: [Help]Σχετικά με τον διαγωνισμό.

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

Αν και δεν νομίζω οτι είναι κόπος να διαβάσεις το FAQ, (ίσως δεν το βρήκες, ίσως δεν το έψαξες,) http://www.pdpforum.eu.org/forum/viewto ... rt=0#p3362 . Θα προσπαθήσω να σου απαντήσω τις απορίες.

Αρχικά, καλώς ήρθες στο Φόρουμ.

Για να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να έχεις γνώσεις C ή C++ ή Pascal . Για Java απ' οτι ξέρω μόνο στην τελική φάση ? Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.!

Θα βρείς πααάρα πολλά pdf's και tutorials στο ιντερνετ αμα το ψάξεις. Δεν είναι δύσκολο.! Αν θες να συμμετέχεις στον διαγωνισμό, πρέπει να κατέχεις γνώσεις αλγορίθμων. Ένα πολύ καλό βιβλίο είναι το Introduction to Algorithms, by Thomas H. Cormen, Charles E. Leiserson, Ronald L. Rivest, and Clifford Stein.

Άμα δεν έχεις μηδενικές γνώσεις προγραμματισμού θα σου έλεγα-πρότεινα να μάθεις παρα πολύ καλά να χειρίζεσε μια γλώσσα, να μπείς στο νοήμα! Τώρα για tutorials γλώσσας δεν έχω γιατι εγώ τα διαβάζω απο βιβλίο. Φυσικά μια παρα πολύ καλη επιλογή είναι το: Η Γλώσσα Προγραμματισμού C++ ( ναι νομίζω έτσι γράφεται) του Bjarne Stroustrup.

Υ.Γ.: Τα υπόλοιπα μετά με καλεί το καθίκον (φαίιι :P )
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: [Help]Σχετικά με τον διαγωνισμό.

Δημοσίευση από pman »

zaxeilasfc έγραψε: Για να λάβεις μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να έχεις γνώσεις C ή C++ ή Pascal . Για Java απ' οτι ξέρω μόνο στην τελική φάση ? Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.!
Σύμφωνα με τον κανονισμό :
<<Εναλλακτικά έναντι της PASCAL κατά την τελική φάση μπορεί να χρησιμοποιηθεί Java.>>
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: [Help]Σχετικά με τον διαγωνισμό.

Δημοσίευση από kernelpanic »

Γράψου πριν την Παρασκευή και στείλε λύση στο Hellenico πριν τη Δευτέρα για να συμμετάσχεις.
Γρήγορα.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Απάντηση