23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
Άβαταρ μέλους
zaxeilasfc
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Δευ Οκτ 18, 2010 8:15 pm
Τοποθεσία: Macintosh HD

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από zaxeilasfc »

OFFTOPIC:
Spoiler: show
Με Mac έχω κοιταχτεί πααααααααα*10^Ν ρα πολυ.... Σε συμβουλεύω να το γυρίσεις σε mac... (οχι δεν με έχει πληρώσει η apple να κάνω τον κράχτη στα forum...) θα το καταλάβεις και μόνος σου οτι είναι πολυ πιο μπροστά απο το κάθε μηχανιμα... πλέον κατάλαβα τα λαθη που εκανα τοσα χρονια και τα έχω γυρίσει ΟΛΑ mac... ασε που και για προγραματισμό έχουν ολα τα απαραίτητα tools και δεν μένεις ξεκρέμαστος...
αξίζει, αξίζει και παλι... αξίζει... ό,τι απορίες έχεις ρίχτες. καλύτερα όμως να πάμε αλλου να κουβεντιάσουμε τα περι-mac γιατι το κόβω εντελός offtopic...(Ποιό mac έχεις?)
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από chris »

thetrojan01 έγραψε: Επίσης έχε υπόψιν σου ότι συνήθως οι εξεταστικές επιτροπές σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς δε βλέπουν καν τους κώδικες. Η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη:
Μεταγλώττιση του προγράμματος του διαγωνιζομένου -> Εκτέλεση (...) -> Έλεγχος ορθότητας εξόδου.
Δεν νομίζω να είναι έτσι, σου θυμίζω πως για να ελεγχτούν όλες οι υποβολές χρειάζονται δευτερόλεπτα (άντε λεπτά), εμείς περιμένουμε βδομάδα+ για τα αποτλέσματα.
thetrojan01 έγραψε:Υπάρχει περιορισμός 30' στο edit (θα έπρεπε να υπάρχει εδώ και αρκετό καιρό).
+1. Πήγα να δω ένα παλιό θέμα πρόσφατα και πρόσεξα πως συγκεκριμένο άτομο είχε κάνει edit διαγράφοντας το περιεχόμενο των δημοσιεύσεών του. Φανταστείτε να γίνονταν αυτό συχνότερα... Θα αναιρούσε ο καθένας τα λεγόμενα του και θα μέναμε με θαμπές αναμνήσεις...
zaxeilasfc έγραψε:OFFTOPIC:
Spoiler: show
Με Mac έχω κοιταχτεί πααααααααα*10^Ν ρα πολυ.... Σε συμβουλεύω να το γυρίσεις σε mac... (οχι δεν με έχει πληρώσει η apple να κάνω τον κράχτη στα forum...) θα το καταλάβεις και μόνος σου οτι είναι πολυ πιο μπροστά απο το κάθε μηχανιμα... πλέον κατάλαβα τα λαθη που εκανα τοσα χρονια και τα έχω γυρίσει ΟΛΑ mac... ασε που και για προγραματισμό έχουν ολα τα απαραίτητα tools και δεν μένεις ξεκρέμαστος...
αξίζει, αξίζει και παλι... αξίζει... ό,τι απορίες έχεις ρίχτες. καλύτερα όμως να πάμε αλλου να κουβεντιάσουμε τα περι-mac γιατι το κόβω εντελός offtopic...(Ποιό mac έχεις?)
Μόλις άνοιξα νέο τόπικ.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

chris έγραψε:
thetrojan01 έγραψε: Επίσης έχε υπόψιν σου ότι συνήθως οι εξεταστικές επιτροπές σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς δε βλέπουν καν τους κώδικες. Η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη:
Μεταγλώττιση του προγράμματος του διαγωνιζομένου -> Εκτέλεση (...) -> Έλεγχος ορθότητας εξόδου.
Δεν νομίζω να είναι έτσι, σου θυμίζω πως για να ελεγχτούν όλες οι υποβολές χρειάζονται δευτερόλεπτα (άντε λεπτά), εμείς περιμένουμε βδομάδα+ για τα αποτλέσματα.
http://pdp.gr/default.asp?pid=5&la=1 έγραψε:13. Η αξιολόγηση των απαντήσεων των διαγωνιζομένων γίνεται κεντρικά από επιτροπή, με τη βοήθεια ειδικών πληροφοριακών συστημάτων αξιολόγησης (HelleniCO). Τμήμα θεμάτων ή και όλα τα θέματα στις φάσεις του διαγωνισμού μπορούν να αξιολογηθούν με τις προδιαγραφές της ΙΟΙ 2011 (βαθμολόγηση μόνο για το 100% των tests). Προκειμένου να αντιμετωπισθούν τυχόν προβλήματα λόγω ισοβαθμιών, η επιτροπή μπορεί να χρησιμοποιήσει περισσότερα τεστ ελέγχου με δεδομένα εισόδου μεγαλύτερου μεγέθους και να περιορίσει το χρόνο εκτέλεσης.
Εικάζω ότι ο χρόνος αναμονής οφείλεται, μεταξύ άλλων παραγόντων, και στη δημιουργία των τελικών testdata.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
BasilisP
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2010 9:09 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από BasilisP »

παίδες καλησπέρα και καλώς σας βρήκα στο φόρουμ. έχω δύο ερωτήσεις:

1) Δεν βλέπω κανέναν να το λύνει σε Pascal...είναι πιο δύσκολη η λύση?

2) Είναι απαραίτητη μία brute force πριν από την γραμμική?

Ευχαριστώ!! :D
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

1)Εξαρτάται από το πόσο καλά ξέρεις Pascal :P Κάποιος που ξέρει καλά και τις δύο γλώσσες (C, Pascal) και έχει βρει μια λύση, τη γράφει το ίδιο εύκολα και στις δύο.
2) Φυσικά και όχι. :)

Καλώς σε βρήκαμε!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
harkaz
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2010 4:35 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από harkaz »

Σε τι CPU και πόση ram θα εκτελεστούν τα προγράμματα προς αξιολόγηση;
Επίσης ποιος χρόνος μετράει, ο real ή o user;

Eυχαριστώ.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

harkaz έγραψε:Σε τι CPU και πόση ram θα εκτελεστούν τα προγράμματα προς αξιολόγηση;
Επίσης ποιος χρόνος μετράει, ο real ή o user;

Eυχαριστώ.
1) Ενός μέσου μηχανήματος. (πχ. να μην παίρνει 2sec το πρόγραμμά σου σε ένα μηχάνημα 2GHz). Η χρήση μνήμης είναι περιορισμένη απ' το λειτουργικό σε 64MB, λογικά, γι' αυτό το πρόβλημα. (Υπάρχουν φορές που το θέμα λέει ότι το πρόγραμμα πρέπει να χρησιμοποιεί το πολύ 1MB μνήμης.)
2) real.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
harkaz
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2010 4:35 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από harkaz »

0.012 second real time για 10 αριθμούς θεωρείται καλός χρόνος :?:
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από chris »

harkaz έγραψε:0.012 second real time για 10 αριθμούς θεωρείται καλός χρόνος :?:
Ρωτάς το αν μπορείς να βελτιώσεις το πρόγραμμα σου; Ναι, μπορείς. Το αν είναι καλός εξαρτάται από το που θέτεις τον πήχη. Μου φένεται πολύ πάντως.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

harkaz έγραψε:0.012 second real time για 10 αριθμούς θεωρείται καλός χρόνος :?:
Ό,τι σου είπε ο chris + για να ρωτάς αν ένας χρόνος είναι καλός (καλύτερα ΜΗΝ ρωτάς, διαγωνισμός είναι ;) ) δίνε και τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή σου.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
harkaz
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 05, 2010 4:35 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από harkaz »

Ok, thetrojan1. Δεν θα postάρω περισσότερα.
Έστειλα άίτηση εγγραφής την Τρίτη και ακόμη να μου απαντήσουν :evil:
ΕDIT 0.020 seconds για 10000 αριθμούς, interesting...
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

Ἔλυσον τὸ πρόβλημα ἐν O( n ) πολυπλοκότι! Ἁπλῆ ἡ λύσις! :D
thanos713
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τετ Αύγ 11, 2010 5:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thanos713 »

Έλυσα είναι και όχι έλυσον απ' όσο ξέρω...
Άβαταρ μέλους
mariosal
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:00 am
Τοποθεσία: Χολαργός, Ελλάδα
Επικοινωνία:

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από mariosal »

thanos713 έγραψε:Έλυσα είναι και όχι έλυσον απ' όσο ξέρω...
Ήθελα να το διορθώσω από εχθές μα δεν μπορώ :P Πού 'ναι το edit, οεο; :P
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από feedWARd »

chris έγραψε: Δεν νομίζω να είναι έτσι, σου θυμίζω πως για να ελεγχτούν όλες οι υποβολές χρειάζονται δευτερόλεπτα (άντε λεπτά), εμείς περιμένουμε βδομάδα+ για τα αποτλέσματα.
Ε όχι και μια βδομάδα. Παρασκευή τέλειωνε ο διαγωνισμός, δευτέρα τα είχαμε στείλει. Η αξιολόγηση πάντως διαρκεί μερικές ώρες (τρέχουμε τα αποτελέσματα πολλές φορές για επιβεβαίωση [αν και ποτέ δεν είναι διαφορετικά], διαβάζουμε τους κώδικες των υποβολών που πήραν "περίεργες" βαθμολογίες μήπως και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα αξιολόγησης [αν και πότε δεν υπάρχει], ελέγχουμε για αντιγράφες κτλ. , parsing - ταξινόμηση - αποστολή αποτελεσμάτων δεν είναι τελείως αυτοματοποιημένα). Επίσης παίρνουν κάποιο χρόνο διάφορες γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οποίες δεν γνωρίζω ακριβώς. Πάντως σε καμία περίπτωση η βαθμολόγηση δεν γίνεται σύμφωνα με το αν είναι όμορφος/κομψός/whatever ο κώδικας.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από chris »

feedWARd έγραψε:
chris έγραψε: Δεν νομίζω να είναι έτσι, σου θυμίζω πως για να ελεγχτούν όλες οι υποβολές χρειάζονται δευτερόλεπτα (άντε λεπτά), εμείς περιμένουμε βδομάδα+ για τα αποτλέσματα.
Ε όχι και μια βδομάδα. Παρασκευή τέλειωνε ο διαγωνισμός, δευτέρα τα είχαμε στείλει. Η αξιολόγηση πάντως διαρκεί μερικές ώρες (τρέχουμε τα αποτελέσματα πολλές φορές για επιβεβαίωση [αν και ποτέ δεν είναι διαφορετικά], διαβάζουμε τους κώδικες των υποβολών που πήραν "περίεργες" βαθμολογίες μήπως και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο σύστημα αξιολόγησης [αν και πότε δεν υπάρχει], ελέγχουμε για αντιγράφες κτλ. , parsing - ταξινόμηση - αποστολή αποτελεσμάτων δεν είναι τελείως αυτοματοποιημένα). Επίσης παίρνουν κάποιο χρόνο διάφορες γραφειοκρατικές διαδικασίες τις οποίες δεν γνωρίζω ακριβώς. Πάντως σε καμία περίπτωση η βαθμολόγηση δεν γίνεται σύμφωνα με το αν είναι όμορφος/κομψός/whatever ο κώδικας.
Ναι, φυσικά, αυτό που ήθελα να πώ είναι πως το
Επίσης έχε υπόψιν σου ότι συνήθως οι εξεταστικές επιτροπές σε τέτοιου είδους διαγωνισμούς δε βλέπουν καν τους κώδικες. Η διαδικασία είναι αυτοματοποιημένη:
Μεταγλώττιση του προγράμματος του διαγωνιζομένου -> Εκτέλεση (...) -> Έλεγχος ορθότητας εξόδου.
δεν ισχύει, όπως είπες η αξιολόγηση προφανώς δεν παίρνει πολύ χρόνο, αλλά όντως η επιτροπή κοιτάει τον κώδικα πριν βγάλει αποτελέσματα (όχι για να τον βαθμολογήσει ανάλογα με το πόσο όμορφος είναι, ευτυχώς :P).
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από feedWARd »

Ναι ρε συ το κατάλαβα, απλά ευκαιρία ήταν να πω γιατί αργεί όσο αργεί η αξιολόγηση, μιας και σε ένα μήνα που θα τελειώσει η α' φάση θα αρχίσουν πάλι την γκρίνια :P
Ούτως ή άλλως νομίζω ότι η επιστημονική επιτροπή βλέπει όλες τις λύσεις για να αποφασίσει ποιες θα δημοσιεύσει μαζί με τα αποτελέσματα.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

mariosal έγραψε:
thanos713 έγραψε:Έλυσα είναι και όχι έλυσον απ' όσο ξέρω...
Ήθελα να το διορθώσω από εχθές μα δεν μπορώ :P Πού 'ναι το edit, οεο; :P
είπαμε, 30minutes το όριο που μπορεί κανείς μετά το ποστ να κάνει edit.
feedWARd έγραψε:Ναι ρε συ το κατάλαβα, απλά ευκαιρία ήταν να πω γιατί αργεί όσο αργεί η αξιολόγηση, μιας και σε ένα μήνα που θα τελειώσει η α' φάση θα αρχίσουν πάλι την γκρίνια :P
ΛΟΛ :lol:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Virus•Hacker•Kontos
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 26, 2009 9:59 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από Virus•Hacker•Kontos »

thetrojan01 έγραψε: είπαμε, 30minutes το όριο που μπορεί κανείς μετά το ποστ να κάνει edit.
Πως; Πληροφοριθήκαμε για αυτό το feature? Καλό πάντως...!!!
DFS Hole:
Spoiler: show
http://virushackerwhizkid.blogspot.com/ ... ze-it.html
DFS = Deep Freeze System
Είμαι σίγουρος ότι το πιστέψατε.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: 23ος ΠΔΠ (Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής)

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Virus•Hacker•Kontos έγραψε:
thetrojan01 έγραψε: είπαμε, 30minutes το όριο που μπορεί κανείς μετά το ποστ να κάνει edit.
Πως; Πληροφοριθήκαμε για αυτό το feature? Καλό πάντως...!!!
http://www.pdpforum.eu.org/forum/viewto ... 3845#p3845

Δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι αν ξέρεις ότι θα μπορείς να κάνεις έντιτ μόνο μέσα στα επόμενα 30 λεπτά. Αν θες να σου κάνω κάτι εγώ έντιτ πες το μου. Αν ξέχασες κάτι, κάνε double post και θα το συγχωνεύσω εγώ ( όμως αυτό να μη γίνεται πολύ συχνά ;) )

/off-topic.
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Απάντηση