Ποιος Βαριέται;

Γενικά θέματα για το διαγωνισμό. Ερωτήσεις, προτάσεις και ό,τι άλλο ταιριάζει.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Ποιος βαριέται;

Είστε να ποστέρνουμε hydrogen.in και hydrogen.out καθώς και χρόνους και χαρακτηριστικά συστήματος;

Αρχίζω:

Κώδικας: Επιλογή όλων

model name	: Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU     P8600  @ 2.40GHz
stepping	  : 6
cpu MHz		: 2401.000
cache size	: 3072 KB

Κώδικας: Επιλογή όλων

thetrojan01@thetrojan01-laptop:~/Development/hydrogen/manual$ time ./a.out
real	0m0.513s
user	0m0.512s
sys	0m0.000s
testcase.zip
για 10.000 στοιχεία
(68.65 KiB) Μεταφορτώθηκε 389 φορές
ΥΓ. Εγώ βαριέμαι!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thodoris
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2009 10:25 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thodoris »

Μα πως βγάζεις real 0m0.513s αφού στο προήγουμενο θέμα έβγαζες 0.009 κτλ :S
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

Όπως είχα πει και στο προηγούμενο τόπικ, ξέχασα ένα μεγάλο μέρος του προβλήματος!

Τώρα έχω Ο(N^2) O(N lg N) :)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

άντε, ποστάρετε κι εσείς τίποτα! :ugeek:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

31 views και no reply? άντε ντε, πείτε τίποτα! έστω τους χρόνους σας!
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από chris »

Ντουμ Ντουμ Μπουμ Μπουμ Τρα λα λα τρα λα λι. ΓΙΕΑ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ ΤΣΙΚΙΡΙΚΙ ΝΤΑΑΑΑΑ! ΓΕΑ ΣΙ ΠΛΑΣ ΠΛΑΣ ΦΟΥ ΤΟΥ ΒΟΥ!!!

SPAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAM!
Spoiler: show
Θέμα "Ποιός Βαριέται;" δεν μου δίνει έμπνευση για σοβαρά ποστ, καταρχάς γιατί το hellenico ευτυχώς δεν μου επιτρέπει να βαρεθώ :)
Ίσως θα μπορούσες να είσαι λιιιιιιιιιιιιιγο πιο σιγκεκριμένος στον τίτλο ;) , μια σταλίτσα μόνο. :P
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

ok... "Ποιος βαριέται που ζει;" :lol:

Όντως, Hellenico FTW

BTW: Χρήστο οκ, το βρήκα το πρόβλημα στο 3, έκανα λάθος πράξεις :oops:
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Rania
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 7:37 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από Rania »

Πωπω δεν επρεπε ποτε να ανακαλυψω αυτο το φορουμ για τον ΠΔΠ.
Ρε σεις, με αγχωσατε.
Δεν ξερω καμια γλωσσα προγραμματισμου, περαν της.. ΓΛΩΣΣΑΣ του σχολειου(αυτη που μαθαινουμε στα πλαισια της ΑΕΠΠ). Με ρωτησε μια μερα ο καθηγητης μου αν θελω να συμμετασχω στον ΠΔΠ και ειπα ναι η καψερη, αφενος γιατι θελω να σπουδασω πληροφορικη.
Επρεπε ομως να μαθω μια εκ των Pascal, C, C++, και να διαβασω πινακες. Εκατσα σημερα με το Free Pascal και καταφερα να καταλαβω πως λειτουργει, τη δομη της και ειδα ολες τις ομοιοτητες με τη ΓΛΩΣΣΑ, ομως και παλι δεν νιωθω ΤΗΝ ανεση. Επισης απο το προβλημα δεν καταλαβα σχεδον τιποτα. :P
Μηπως να σταματησω να το σκεφτομαι για τον διαγωνισμο? :roll:
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από compileGuy »

Γιατι να σταματήσεις ακόμα δεν άρχισες ? :?

Καταρχάς μην πας κατευθείαν στο πρόβλημα. Άστο λιγο τώρα.

Στην αρχή που κάνεις πρώτα μαθαίνεις εντολές και συντακτικο ;) . Πειραματίσου λίγο , πρώτα με βοήθεια αν έχεις και μετα δοκίμασε τον εαυτό σου. Προσπάθησε , βάλε έναν στόχο και πες " θα γράψω ένα πρόγραμμα που θα κάνει αυτο...." και δοκίμασε να το υλοποιήσεις αν μπορείς απο μόνη σου και αν στο τέλος δεν μπορείς δες στο ίντερνετ πληροφορίες και σε βιβλίο αν έχεις (αν όχι πιστεύω πως είναι πολυ χρήσιμο να πάρεις ;) ). Έπειτα ξαναδοκίμασε να γράψεις μόνη σου τον κώδικα χωρίς βοήθεια. Αν το καταφέρεις είσαι σε σωστό δρομο. Κάνε συνέχεια το ίδιο και το ίδιο και αν ασχοληθείς θα δεις σε ένα χρονικο διαστημα ποσο εύκολο θα σου είναι αυτα που δυσκολευόσουνα πριν :) . Έπειτα μάλλον θα χρειαστεί να δεις και διάφορους αλγορίθμους για τον διαγωνισμό (πχ του στυλ Bubble Sort στην αρχή και μετα σε πιο συνθετους).

Μετα αν θες πήγαινε στο πρόβλημα και διαβασε το. Βάλτα κατω και προσπάθησε να το λυσεις στο χαρτί. Αν το καταφέρεις το μεταφράζεις σε κώδικα και το γράφεις και τελείωσες. Σίγουρα θα βρεις κάποιες δυσκολίες και στα δύο σκέλη αλλα θα πρεπει να τις ξεπεράσεις .

Αυτα τα ολιγα. Α και btw Welcome to our Forum :D
Rania
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 7:37 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από Rania »

Να σαι καλα, μου αναπτερωσες το ηθικο! :D
(οχι οτι θα πεθαινα κι ολας αν δεν τα καταφερνα :P )
Αυτο ειχα σκοπο να κανω, ηδη νομιζω οτι για τις 2 ωρες που ασχοληθηκα σημερα με τη Free Pascal τα παω αρκετα καλα. Μου μενει μονο να μαθω και τι στο διαολο ειναι αυτοι οι πινακες, κατι προσπαθησε σημερα να μου εξηγησει ο καθηγητης μου στο διαλειμμα αλλα δεν καταλαβα και πολλα.
Θενκς και για το γουελκαμ, και παλι ευχαριστω για την εμψυχωση :mrgreen:
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από pman »

Καλωσήρθες Ράνια. Καλό είναι πάντως που βλέπουμε και γυναικείο φύλλο στο φόρουμ καθώς και συμμετοχή στον διαγωνισμό.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από chris »

Welcome Rania!
Οι πίνακες είναι αυτοί που θα μας σώσουν από το Μεγάλο Κακό. Τις δυναμικές λίστες. Τελικά οι τελευταίες είναι πολύ χρονοβόρες.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Rania
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 7:37 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από Rania »

Thanks για το καλωσορισμα Σωτηρη και Κρις :D
Σωτηρη η αληθεια ειναι πως ελαχιστες γυναικες ασχολουνται με τετοια, αντιθετως εγω τρελαινομαι. Απο το σχολειο μου δηλαδη μονο εγω γουσταρω το μαθημα της ΑΕΠΠ να φανταστεις, ολοι το εχουν σε δευτερη μοιρα. :shock:

Κρις τι ειναι αυτα. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ. :geek:
Διαβασα μονοδιαστατους σημερα, καταφερα να λυσω και μια απλη ασκησουλα πανω στο κεφαλαιο. Καλα παμε.
Άβαταρ μέλους
compileGuy
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευ Ιαν 19, 2009 5:39 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από compileGuy »

Τι είναι ποιοι? Οι πίνακες η οι δυναμικές λίστες?? :?
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από chris »

Γράφεις ένα πρόγραμμα που κάνει κάτι. Για αυτό το κάτι, θα χρειάζεται να επεξεργάζεται το πολύ 10000 χαρακτήρες. Παρόλα αυτά, σε ένα 80% της χρήσης του προγράμματος, δεν πρόκειται να χρειαστείς πάνω από 1000 χαρακτήρες. Χαρακτήρας = 1 byte στην μνήμη.

Σαν καλός προγραμματιστής όμως, πρέπει να καλύψεις και το άλλο 20% τον γαμάτων πολύ harcore χρηστών που θέλουν 10000 χαρακτήρες!

Με έναν πίνακα, άσχετα με το αν χρησιμοποιείς 5 ή 1015 χαρακτήρες, το πρόγραμμα σου δεσμέυει 10000 χαρακτήρες για την χείρηστη περίπτωση, εφόσων είμαστε καλοί προγραμμτιστές. Αυτά τα 10 KiloBytes από την αρχή ώς στο τέλος της εκτέλεσης θα είναι δεσμευμένα μόνο για το πρόγραμμα σου, και δεν θα μπορούν να χρησιμοποιηθούν από άλλα προγράμματα που τρέχουν συγχρόνος.

Με μια δυναμική λίστα, κάθε φορά που θα χρειάζομαι έναν χαρακτήρα, θα δεσμέυω εκείνη την στιγμή το 1 byte που χρειάζεται. Δηλαδή για 5 χαρακτήρες 5 byte και όχι 10000, για 100 100 μπάιτς και πάει λέγοντας...

Οπότε
Πίνακας = Γρήγορος, άλλα καμιά φορά σπαταλάει άδικα RAM
Λίστα = Αργή, άλλα πολύ οικονομική σε RAM.

Το γιατί αργή και γρήγορη είναι λίγο πιο μπερδεμένο...

;)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
thodoris
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2009 10:25 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thodoris »

Rania καλωσήρθες στο Forum μας και απο μένα :) Σε έχω προσέξει και στο ischool, προσπαθείς και αυτό είναι που μετράει. Για να πω την αλήθεια βέβαια είσαι 3η λυκείου. ΟΚ μας κάνει.

Ωστόσο, θα πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα:
1) Τα προβλήματα του PDP δεν έχουν καμία σχέση με τα προβλήματα των πανελλαδικών. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Είναι ΕΛΕΙΝΑ πιο δύσκολα...(Καλα btw η Α φάση παίζει να είναι και ευκολότερη απο τα προβλήματα της γλώσσας :P)
2) Επίσης θα πρέπει να ξέρεις, πως ο pdp μετράνε την ταχύτητα του προγράμματος σου. Αυτό βέβαια είναι αρκετά σχετικό, αλλά προστοπαρον δεν πρεπει να δωσεις σημασια σε αυτο καθόλου. Το μόνο που θα σε νοιάζει εσένα είναι να λύσεις σωστά τα προβλήματα, οι πολυτέλειες θα έρθουν μετά...
3) Θα πρεπει να γνωριζεις πως ειναι η τελευταία σου χρονιά. Έχεις νομίζω ακόμα 2 μήνες για να εγγραφείς και να συμμετάσχεις και άλλους 2-3 για να κάνεις την προετοιμάσια για την 2η φάση. Είναι αρκετοί πιστεύω, ώστε να μπορέσεις να ασχοληθείς. Για μένα ασχολήσου μόνο με PASCAL γιατί η C/C++ θέλουν αρκετό χρόνο να τις μάθεις, διαφέρουν απο την PASCAL σε πολλά...
4) Καλή επιτυχία, αν τελικά πάρεις μέρος!

Και μια συμβουλή επίσης απο προσωπικηή άποψη, μην προσπαθήσεις να λύσεις τα παλιά θέματα της PDP με γλώσσα. Δε θυμάμαι τώρα αν μερικά λύνονται ή δε λύνονται αλλά θα σε παιδέψουν ΠΟΛΥΥΥ και θα σε κάνει να το μισήσεις... (Οκ ουσιαστικά δεν λύνεται κανένα, αφού δεν υπάρχουν file functions)

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία σχετικά με προγραμματισμό,απορία με προβλήμματα τότε μπορείς να ρωτήσεις
pman
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: Τρί Φεβ 10, 2009 9:49 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από pman »

Χωρίς παρεξήγηση προς τους Πασκαλινούς φίλους μας, κατά την γνώμη μου καλύτερα είναι να μάθει κανείς C/C++ παρά Pascal γιατί σε κάποια σημεία η Pascal καταντάει εκνευριστική.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από chris »

SOTIRIS έγραψε:Χωρίς παρεξήγηση προς τους Πασκαλινούς φίλους μας, κατά την γνώμη μου καλύτερα είναι να μάθει κανείς C/C++ παρά Pascal γιατί σε κάποια σημεία η Pascal καταντάει εκνευριστική.
Συμφωνώ! Άρχισε με C! (όχι C++, ούτε pascal)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Rania
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 09, 2009 7:37 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από Rania »

thodoris έγραψε:Rania καλωσήρθες στο Forum μας και απο μένα :) Σε έχω προσέξει και στο ischool, προσπαθείς και αυτό είναι που μετράει. Για να πω την αλήθεια βέβαια είσαι 3η λυκείου. ΟΚ μας κάνει.

Ωστόσο, θα πρέπει να ξέρεις κάποια πράγματα:
1) Τα προβλήματα του PDP δεν έχουν καμία σχέση με τα προβλήματα των πανελλαδικών. Είναι η μέρα με τη νύχτα. Είναι ΕΛΕΙΝΑ πιο δύσκολα...(Καλα btw η Α φάση παίζει να είναι και ευκολότερη απο τα προβλήματα της γλώσσας :P)
2) Επίσης θα πρέπει να ξέρεις, πως ο pdp μετράνε την ταχύτητα του προγράμματος σου. Αυτό βέβαια είναι αρκετά σχετικό, αλλά προστοπαρον δεν πρεπει να δωσεις σημασια σε αυτο καθόλου. Το μόνο που θα σε νοιάζει εσένα είναι να λύσεις σωστά τα προβλήματα, οι πολυτέλειες θα έρθουν μετά...
3) Θα πρεπει να γνωριζεις πως ειναι η τελευταία σου χρονιά. Έχεις νομίζω ακόμα 2 μήνες για να εγγραφείς και να συμμετάσχεις και άλλους 2-3 για να κάνεις την προετοιμάσια για την 2η φάση. Είναι αρκετοί πιστεύω, ώστε να μπορέσεις να ασχοληθείς. Για μένα ασχολήσου μόνο με PASCAL γιατί η C/C++ θέλουν αρκετό χρόνο να τις μάθεις, διαφέρουν απο την PASCAL σε πολλά...
4) Καλή επιτυχία, αν τελικά πάρεις μέρος!

Και μια συμβουλή επίσης απο προσωπικηή άποψη, μην προσπαθήσεις να λύσεις τα παλιά θέματα της PDP με γλώσσα. Δε θυμάμαι τώρα αν μερικά λύνονται ή δε λύνονται αλλά θα σε παιδέψουν ΠΟΛΥΥΥ και θα σε κάνει να το μισήσεις... (Οκ ουσιαστικά δεν λύνεται κανένα, αφού δεν υπάρχουν file functions)

Αν έχεις οποιαδήποτε απορία σχετικά με προγραμματισμό,απορία με προβλήμματα τότε μπορείς να ρωτήσεις
Ωπ, να και οι κατασκοποι στο ischool :P
Thanks για τις συμβουλες, σκοπευω να λαβω μερος στο διαγωνισμο. Παιδια ουτε καν το σκεφτομαι να ξεκινησω C, εχω ηδη την ψευδαισθηση οτι ΞΕΡΩ βασικη Pascal, δεν υπαρχει περιπτωση να αρχισω μια καινουρια γλωσσα, αυτοκτονια! :P
Δεν καιγομαι κι ολας για το διαγωνισμο, δεν ηξερα καν οτι υπηρχε πριν 1 μηνα. Ομως με ελκυει αφανταστα..
Α, σημερα εκανα και τον πρωτο μου κωδικα στην Pascal με πινακες! :mrgreen: (ΥΠΕΡΑΠΛΗ, 3χ3 πινακας να εμφανιζει γινομενο, αθροισμα και ΜΟ των στοιχεων. Εγω παντως ενθουσιαστηκα που την εκανα :P )

Και παλι σας ευχαριστω ολους!
thetrojan01
Δημοσιεύσεις: 712
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 2:45 pm

Re: Ποιος Βαριέται;

Δημοσίευση από thetrojan01 »

υλοποίησε πρόγραμμα που να δίνεις το μέγεθος ενός τετραγωνικού πίνακα (ΝχΝ στοιχεία δηλαδή), και κάποιες τιμές του (ακέραιες), και να λύνει το πρόβλημα των μαγικών τετραγώνων... Κάθε σειρά και στήλη ή διαγώνιος του πίνακα πρέπει να βγάζει το ίδιο άθροισμα.

δες εδώ για παράδειγμα τέτοιων τετραγών αν και νομίζω ότι υπάρχουν στην σχολική ύλη των μαθηματικών ως ασκησούλες http://nrt.cs.uoi.gr/~lagaris/fortran/a ... ts/No2.htm

Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει ;)
svyr cercrv an inevrfnv cbyl tvn an gb iyrcrvf nhgb... cvtrar xnzvn ibygn yrj tj.
Απάντηση