Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Διάφορα για Websites, οδηγοί και συμβουλές για να φτιάξετε την δικιά σας ιστοσελίδα και να την ανεβάσετε στο Ίντερνετ. Επίσης, συζητήσεις για CMSs, Forums, php/asp scripts.
Απάντηση
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Παρατήρισα πως αρκετοί μέσα στο forum είχαν ιστιοσελίδες που κάποιος ,μπαίνοντας στην ιστιοσελίδα αυτή, θα μπορούσε να τους αναθέσει ένα προγραμματιστικό project. Λοιπόν, η ιδέα μου δεν είναι πρωτότυπη καθώς έχω ξανασυναντήσει και άλλες τέτοιες ιστιοσελίδες του εξωτερικού. Η φιλοσοφία είναι απλή διαλέγεις τον προγραμματιστή που σε ενδιαφέρει εφόσον πληρή τα κριτήρια που θέλεις ,δηλαδή γνωρίζει κάποιες συγγεκριμένες γλώσσες προγραμματισμού ή έχει χ εμπειρία χρονών προγραμματισμού και του αναθέτεις έργα. Λοιπόν σκεφτόμουν γιατί να μην κάνουμε και έμεις, όλα τα παιδιά του forum, μία γενική ιστιοσελίδα χωρισμένη σε διάφορους τομείς (ιστιοσελίδες-παιχνίδια-εφαρμογές γραφείου και ξέρω εγώ τι άλλο) όπου θα μπορούν κάποιοι* να μας αναθέτουν έργα ήτε επι πληρωμής ήτε θα μπορούσαμε να κάνουμε κάποια έργα για εκπαιδευτικούς σκοπούς.
*Δεν ξέρω πραγματικά αν θα έχει απήχηση... :lol: :lol: :lol:
Βαικά θα μπορούσα να κάνω και εγώ μια τέτοια ιστιοσελίδα αλλά με τις λίγες γνώσεις και ώρα που έχω σίγουρα θα την κάνω σκα.. , για αυτό άλωστε σας ζητάω τη βοήθειά σας....:lol: :lol:
Λοιπόν τι λέτε εσείς....???? :D
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από kernelpanic »

Άλλο να φτιάχνεις μια ιστοσελίδα με βιογραφικά και άλλο να στήνεις ένα γραφείο συμβούλων αλά ghostbusters.
Το πρώτο πράγμα που μου'ρχεται στο μυαλό με την ιδέα σου είναι το topcoder, όπου δεκάδες ανά τον κόσμο δουλεύουν για μια εταιρεία, αλλά μόνο αυτός που είχε την καλύτερη εφαρμογή παίρνει κυριολεκτικά ψίχουλα. Οι άλλοι δε κερδίζουν ούτε εικονικά ψίχουλα :?
Πάντως η ιδέα είναι αρκετά καλή. Αν μαζευτεί ένας πυρήνας ανθρώπων που ενδιαφέρονται και έχουν το κουράγιο να χτυπάνε μαζικά πόρτες στις διάφορες πόλεις, θα μπορούσαν να ιδρύσουν τη νέα microsoft. Θεωρητικά.
Πρακτικά, όσοι γράφουν εδώ μάλλον δεν έχουν χρόνο για εξωσχολικές δραστηριότητες, πόσο μάλλον σοβαρή δουλειά.
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Βασικά δεν είχα στο μυαλό μου κάτι τόσο μεγάλο αλλά γιατί όχι θα μπορούσε να προκύψει... Βέβαια αυτό που σκεφτόμουν είναι κάπως πιο μπερδεμένο... Πολλές φορές αναρωτιώμουν ,όταν είχα το χρόνο :lol: , τι πρόγραμμα να έκανα για να περάσει η ώρα και να μπώ στον κόπο να μάθω κάτι παραπάνω. Εδώ μπαίνει η ιδέα της ιστιοσελίδας που θα μπορούσα να δώ κάποια εφαρμογή που θε ήθελε κάποιος να υλοποιηθεί και να προσπαθήσω αν θέλω να καταποιαστώ και γιατί όχι αν είναι καλή , σε κάποιο είδος δημοπρασίας ή κάπως έτσι να την πουλήσω στον ενδιαφερόμενο...
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από chris »

Εκτός από πρόβλημα χρόνου, όρεξης κτλ. που ανέφερε ο kernelpanic, γιατί να έρθει ο άλλος εδώ, όταν υπάρχει το topcoder, το getacoder, το vworker και χιλιάδες Ινδοί που μπορούν να δουλεύουν για ψίχουλα;
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Ρε chris αν σκεφτόμαστε έτσι τότε δεν κάνουμε τίποτε, πάντως σκέφτικα και άλλες λειτουργείες όπως ανοιχτό forum για να μπορούμε να δίνουμε συμβουλές και σε άλλους προγραμματιστές...
Το πήρα επάνω μου και άρχισα να φτιάχνω το site σε λίγο καιρό(μέχρι τον Σεπτέμβρη :lol: ) παίζει να είναι έτοιμο...
Άβαταρ μέλους
chowon1024
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 4:39 pm

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από chowon1024 »

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, αλλά τώρα που το σκέφτομαι έχω ένα βαρύ πυροβολικό... Μου άρεσε πολύ και χάρηκα για την ιδέα του memas... Πάντως, να μάθετε να βαδίζετε στη ζωή με την καρδιά περισσότερο απ' ότι με το μυαλό... Κάνει καλό!!! Η άμμετρη λογική και η απονιά φέρνουν δυστυχία στον κόσμο μας...
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από feedWARd »

Memas έγραψε:ιστιοσελίδες
8-)
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Λοιπόν τα πολλά είναι έτοιμα αν θέλετε αρχίστε να γράφεστε για να αποκτήσει ζωή... :D
Αν δεν εγκριθείτε γρήγορα ώς μέλη είναι για ευνόητους λόγους (έρχονται εξετάσεις :lol: )... Θέλω συμβουλές και εντυπώσεις...
http://www.makethat2aprogram.webs.com
ή
http://www.makethat2aprogram.tk
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από chris »

Memas έγραψε:Λοιπόν τα πολλά είναι έτοιμα αν θέλετε αρχίστε να γράφεστε για να αποκτήσει ζωή... :D
Αν δεν εγκριθείτε γρήγορα ώς μέλη είναι για ευνόητους λόγους (έρχονται εξετάσεις :lol: )... Θέλω συμβουλές και εντυπώσεις...
http://www.makethat2aprogram.webs.com
ή
http://www.makethat2aprogram.tk
webs; Seriously;
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

εγώ chris το είπα πως είμαι άσχετος...Τώρα εφόσον μου έχει free templates έτοιμα δεν με νοιάζει τίποτα... :P
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Δέν ξέρω πως αλλά βρίκα ένα site με ολόιδια διεύθυνση με εμένα....παλιοκλέφτες... :lol:
feedWARd
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 3:32 pm

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από feedWARd »

Memas έγραψε:I would like to give you some info about how we work here: Firstly I would like you to mail me your bio containing the following info: the programing languages that you know very well, your experience and your name plus a photo.
Καλά όλα τ' άλλα, την φωτογραφία τι την θες;
Memas έγραψε:makethat2aprogram
Δηλαδή, κάν' το σε πρόγραμμα; Έξυπνο!
Memas έγραψε:This page is composed from 3 things: love for programing ,skilled programers and reasonable prices. Have you ever wanted a program ,say to keep your buisness status or have you ever wanted help creating your program or website or even a game and nobody could help you...? Then, we are what you are looking for. Our group of young but experienced programers will help you with anything you want. We can complete almost every project you could possibly think and always virus and spyware-free guarantied. And if you are a young programer who wants to earn some experience over computer programing and at that time would like to make some money by saling your projects, then you can join our team.
Το μόνο μου σχόλιο πάνω στο κείμενο είναι ότι πρώτα μπαίνει το κόμμα και μετά το κενό.
Memas
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2010 4:13 pm
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από Memas »

Την φοτο έτσι τη θέλω ότι και να είναι όχι αληθινή αν δεν θες, έτσι για ομορφιά...Το webs έχει template -facebook ,παλιό κλέφτες, τελος πάντων το οποίο στο profil σου επιτρέπει να βάλεις και φωτογραφίες και όλα αλλά αν είδες το Our team θέλω να μας συγκεντρώσω όλους σε μία σελίδα...Οσο για το κενό και μετα κόμα φτάει το τυφφλό σύστημα (κοιτάς μόνο το πληκτρολόγιο :lol: ) Αν θές μπορείς να γραφτείς από το register...
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προς αναζήτηση προγραμματιστών.

Δημοσίευση από stathis »

Εν ολίγοις, www.odesk.com .
Και το 'χει ιδρύσει και Έλληνας.
Απάντηση