cpu temp & fan speed

Συζήτηση περί του hardware των υπολογιστών και όχι μόνο. Overclocking, ερωτήσεις για κάρτες, επεξεργαστές, κτλ.
Απάντηση
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από chris »

Λοιπόν, νομίζω ότι χρειάζομαι βοήθεια!
Έχω έναν 4πυρινο phenom 9500 που τελευταία υπερθερμαίνεται πολύ εύκολα. Το BIOS συχνά πετάει cpu fan error, άλλα με ένα reboot συνεχίζει. Το Overdrive δείχνει 3 fans απο τους οποίους μόνο ο πρώτος δουλέυει και είναι ρυθμισμένος στο 100%, άλλα ποτέ δεν ξεπερνάει τα 3000 rpm.

Στα 2.1Ghz με φόρτο 70-80% η θερμοκρασία φτάνει στους 78C. Κάποια στιγμή σβήνει και δουλεύουν μόνο τα ανεμιστηράκια, και αν κάνω reboot το BIOS δίνει cpu temperature error.

Δοκίμασα να απενεργοποιήσω το AMD cool n quiet άλλα δεν αλλάζει τίποτα. (Τώρα το έχω ενεργοποιημένο). Στο τέλος αναγκάστηκα να κατεβάσω την συχνότητα από τα 2.2 σε 1.1 Ghz :(

Σκέφτομαι να το πάω στον Παντογνώστη Τεχνικό άλλα δεν αντέχω στην ιδέα ότι θα μείνω 3-4 μέρες μόνο με το netbook. Δεν πιστεύω να έχασα την εγγύηση επειδή κατέυασα λίγο τα ρολόγια του επεξεργαστή;

Οκ, η αλήθεια είναι ότι μέσα στο κουτί γίνεται ΧΑΜΟΣ, από σκόνη καλώδια κτλ. Αξίζει να το εγχειρήσω;

Η μητέρα-board είναι μια ASUS M3A και ο υπολογιστής είναι μόλις 1 ετών μπέπμης.

Τι προτείνετε;

ΥΓ: Ελπίζω να πόσταρα στο σωστό section.

EDIT: Λάθος, αν και το overdrive δείχνει πως αν και το target speed είναι 1.1 Ghz ο επεξεργαστής συνεχίζει να δείχνει 2.2! Αν το κατεβάσω στο 1.1 και κάνω apply ξαναμπουτάρει και η ταχύτητα είναι στα 2.2...

Αυτή τη στιγμή με φόρτο <10% η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 65-57 βαθμούς κελσίου.
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Άβαταρ μέλους
kernelpanic
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 21, 2008 8:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από kernelpanic »

Μάλλον θες μεγαλύτερη ψύκτρα, οι stock συνήθως είναι χάλια...
Κοίτα αν η CPU έχει καλή επαφή με τη ψύκτρα, ξεσκόνισέ το,κτλ
Με τι μοιάζει το σύστημα ψύξης;
Μπορείς πάντα να το βγάλεις εντελώς απ΄τη κάσα(ακόμκ καλύτερα μόνο τα πλευρικά) και αν συνεχίζει, να κάλεις καναν ανεμιστήρα να το φυσάει.
Spoiler: show
Διάβασέ τα ανάποδα :P
99 little bugs in the code,
99 bugs in the code,
Fix one bug,
Compile again,
104 little bugs in the code.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από chris »

Ok, θα το ανοίξω και ελπίζω να μην μου πουν πως έχασα την εγγύηση... :?
(Ας ελπίσουμε να μην το κάνω τοστιέρα...)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από chris »

Θένκς @ κερνελπάνικ :)
Τον άνοιξα και πράγματι ήθελε λίγο ξεσκόνισμα...
Πολλά καλώδια ήταν ακριβώς μπροστά στο ανεμιστηράκι της σι πι γιου, ίσως να έφταιγε αυτό.

Τώρα είναι στους 40, και με ένα τεστ από το όβερ ντράιβ, ακόμα και σε 100% φόρτο δεν ξεπερνάει τους 60 βαθμούς κελσίου!

Πρόμπλεμ Σόλβντ (ελπίζω)
:D
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
stathis
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2008 6:01 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από stathis »

Έλεος ρε σεις, εγώ με τον προϊστορικό Core 2 Quad Q6600 δεν ξεπερνώ με τίποτα τους 60 βαθμούς σε 100% load, ακόμη και με την stock ψύκτρα! (Ντάξει τώρα με την artcic cooling που έβαλα πάει <55)
dimitris
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:49 am

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από dimitris »

φίλε την εγγύηση την έχασες. Δεν επιτρέπετε να ανοίξεις κάτι που αγοράζεις και έχει εγγύηση. Είχα πρόβλημα και γω με τον 4πύρηνο υπολογιστή μου, έβαλα καινούρια ψύχτρα και ειμαι οκ.
chris
Δημοσιεύσεις: 528
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2008 9:27 am

Re: cpu temp & fan speed

Δημοσίευση από chris »

Ας την έχασα... Το YOuniverse.gr έχει γαμάτη τεχνική υποστίριξη, αυτό μου φτάνει :) Άλλωστε τώρα όλα δουλεύουν τέλεια, αν το πήγαινα σε τεχνικό θα μου το κρατούσε 1 βδομάδα (:o) και μετά θα μου έλεγε ότι πρέπει να αλλάξω επεξεργαστή/fan
;)
Μετα από 397 δημοσιεύσεις, έβαλα και υπογραφή.
Απάντηση